Kalendārs

Par politiskām un sociālekonomiskām aktualitātēm intervijā Radio Baltkom (17.12.2018.)

Abiks Elkins, raidījuma vadītājs: “Jā, labvakar, cienījamie radio klausītāji! Ventspils mērs Aivars Lembergs pie mums studijā, kā mēs jau pieteicām. Noteikti parunāsim arī par tādu ļoti dzīvīgu Ventspils kultūras dzīvi, tā rit pilnā sparā, un es domāju, ka Ziemassvētku priekšvakarā ir ļoti vietā par to parunāt. Bet varbūt burtiski pāris vārdus par…”
Aivars Lembergs, Ventspils pilsētas domes priekšsēdētājs: “Vispirms labvakar!”
A.Elkins: “Jā, jā! Par tiem svarīgajiem politiskajiem notikumiem, kuri notiek. Nu mēs zinām, ka Kariņa kungs šobrīd mēģina izveidot valdību, lai gan viņam neviens to vēl nav uzticējis, bet tomēr mēģinājumi notiek. Pēdējā informācija, kura šodien izskanēja, ka viņš mēģinās izveidot koalīciju no piecām partijām, opozīcijā atstājot “Saskaņu” un Zaļo un zemnieku savienību. Un pat par spīti daudzu šo jauno spēku solījumiem, ka samazināsim ministrijas, es tā skatos, ka šeit vēl viena parādās. Min… demogrāfijas lietu ministrs, Parādnieka kungs, nu acīmredzot ar personisko piemēru viņš risinās šo demogrāfisko problēmu. Lūk, kā jūs uz visu to skatāties? Vai jūs gaidījāt tādu pavērsienu?”
A.Lembergs: “Nu, protams, noteikts pārsteigums, ja Kariņš un “Attīstībai/Par!” tādu galējo lēmumu pieņems, ka… Kariņš, kurš ir… Eiroparlamenta deputāts no labi iesēdētas vietas…”
A.Elkins: “Ar labu algu.”
A.Lembergs: “Ar labu algu, ar pensijas garantijām pēkšņi noraujas un iet veidot valdību, kuras sastāvā vairākumam deputātu, vairākumam deputātu rokā būs nevis viena granāta, bet uz muguras vesela mugursoma ar granātām, un nesaprotami, kad viņi sāks savā starpā ar tām mētāties. Un tur par piemēru…”
A.Elkins: “Var neatgriezties.”
A.Lembergs: “Izdzīvošana būs ļoti, ļoti, ļoti maz ticama. Astoņas vietas parlamentā, nu, skaitījās… parasti, ja mazāk par 20, tad tas jau tā kā ir bezcerīgi. Un ar tādu mazu balsu skaitu, manuprāt, es neatceros valdību, vismaz pēdējo 15 gadu laikā.”
A.Elkins: “Tātad faktiski tie, kuri vēlēšanas zaudēja, tagad cenšas vadīt valsti.”
A.Lembergs: “Jā… Jaunais, tas “Jaunais laiks”, viņi tie paši “Jaunā Vienotība”.”
A.Elkins: “Jā.”
A.Lembergs: “Viņiem bija 22 vietas. Tātad viņi, viņi divarpus mazāk reižu vietu ieguva un izrādījās tā kā uzvarētāji. Tas atkal ir neloģiski. Tā ka… tātad mēs kaut ko nezinām šajā… Izmeklēšanas iemesls, kāpēc tieši tāds Kariņa lēmums, un… un “Jaunā Vienotība”, kāpēc viņa tādu pieņem. Vismaz loģikas nav. Otrais. Protams, tagad situācija ir tāda, ka visi viens uz otru skatās, lai nekļūtu par tiem, kuri neļauj izveidot jauno valdību, bet vienlaicīgi domā, kā lai tā izgāztos, jo jaunie komunisti ar Bordānu vadībā, Strīķe, Jurašs, viņi uzskata, ka viņi ārkārtas vēlēšanu gadījumā iegūs vairāk mandātu. Kaimiņš uzskata tāpat. Bet, protams, kaut kādas šaubas ir. “Attīstībai/Par!” visdrīzāk tā īpašus, daudz iespaidīgākus rezultātus diez vai gaida.”
A.Elkins: “To auditoriju, kuru viņi pārstāv, tie acīmredzot ir griesti.”
A.Lembergs: “Jā, jā. Nu, “Jaunā Vienotība” uz zaļo un zemnieku rēķina varbūt. Nu, tātad visi domā, kā lai tas nenotiktu, bet lai nebūtu par tiem akmeņiem, aiz kuriem… kuru dēļ neveidojas Kariņa valdība. Nu, pagaidīsim, pirmkārt, ar ko tas sākotnēji beigsies, ko izlems prezidents, lai gan es domāju, ka viņš pieņems šo piedāvājumu, šo variantu, nu, un kāda būs deklarācija, kas tiks uzrakstīts, kas tiks darīts. Nu jau pirmais dekrēts pilnībā neatbilst Bordāna un Kaimiņa programmai, kuri runāja par ministru… ministriju samazināšanu, viens tur divas reizes, otrs tur par vienu trešdaļu. Bet te palielinājums. Viņiem tā kā nevajadzēja piekrist. Nepiekrist, jau pašā sākumā teikt – nē. Bet viņi tā nesaka, tas ir pretrunā ar viņu pirmsvēlēšanu solījumiem. Nu tā, ka pagaidīsim. Bet es domāju, ka te vienmēr vajag atcerēties, lūk, skatītājiem vajag atcerēties – visu šajā nosauktajā koalīcijā nosaka sponsori, ja patīk – oligarhi.”
A.Elkins: “Nu kā? Viņi teica, ka tas viss būs brīvs no oligarhiem!”
A.Lembergs: “Nu, jā, protams! Kā viņi citādāk teiks? Ko jūs gribējāt, lai viņi pasaka?”
A.Elkins: “Viņi taču teica, ka mums ir tikai viens oligarhs.”
A.Lembergs: “Nu kā, nu jā, protams ,jā!”
A.Elkins: “Mēs pat nojaušam, kurš.”
A.Lembergs: “Jā, jā, jā, protams, jā. Nu, jā, ko viņi darīs, ja es nomiršu, un tas notiks, protams. Nu lūk!”
A.Elkins: “Nē, steigties nevajag.”
A.Lembergs: “Cenšos, lai nesteigtos, bet dzīve ir dzīve. Nu kopumā… bet tur oligarhi kādi. Lūk, pirmais oligarhs Māris Martinsons. Tiesa, šobrīd aizturēts. Bet viņam ir liela ietekme uz “Jauno Vienotību”, “Attīstībai/Par!”, uz, uz Bordāna kompāniju, tie ir gan Strīķe, gan Jurašs, uz, uz, uz Kaimiņu. Kaut kāda neliela ne, ne, ne… nu diezgan nozīmīgā mērā arī uz daļu zaļo un zemnieku deputātu. Nu, par… “Saskaņu” es nezinu, bet it kā arī ir, ja, tāpat ir. Tiesa, nu kaut vai Rīgas pilsētas domē uz dažām personām tik tiešām ir. Bet ne, ne ar Ušakovu, tur tādu ziņu man nav. Otrais, tas, protams, ir starptautiskais… mahinators Ostaps Benders jeb Rūdolfs Meroni. Tas ir viņš, kas pilnībā komandē Kaimiņu. Viņš runā, suflē, kādu jaungada dziesmu dziedāt Bordānam, Strīķei un, un, un, protams, Jurašam. Viņš kaut kādā mērā ir pazīstams ar “Attīstībai/Par!” dažiem cilvēkiem, lūk. Tā ka tas, tas jau otrs it kā pēc jaudas. Nu un tur vēl ir banka tā, kura… aiz kuras stāv… kura stāv aiz Bordāna. Tā, kā viņu sauca, lūk, visu laiku aizmirstu. Stāv banka, kura uzskata sevi par Latvijas apvainotu, kura ļoti diktē, ko teikt gan Bordānam, gan kompānijai. Tā ka uz šīm lietām ir jāskatās tā. Vislabāk būtu, ka visi šie oligarhi sapulcētos pie galda un atklāti savā starpā vienotos, nu, it kā par ietekmes sfērām. Nu tagad pēc izkārtojuma, kā tiek piedāvāts ministriju portfelis, izskatās, ka viņi savā starpā galvenajos punktos tomēr ir vienojušies. Tā izskatās.”
A.Elkins: “Jā, bet man pagaidām nav sajūtas, ka faktiski viņi zina, kas ir jādara, jo, nu mēs neesam dzirdējuši kaut kādas prioritātes. Nu, labi, nu OIK likvidācija, jā, tā Obligātā iepirkuma komponente. Par to viņi runā visu laiku. Bet kur ir konkrēti piedāvājumi?”
A.Lembergs: “Nu jā. OIK, tas Kaimiņš, nu, paskatīsimies. Viņiem uzreiz ir jābūt piedāvājumam, līdz nākamā gada 1.jūlijam, pēc sešiem mēnešiem OIK vairs nav jābūt, un mums elektrības rēķini būs, cik tur bija, gandrīz uz pusi mazāki, tā ka visi, visi varēs saskaitīt naudu savā personiskajā kabatā. Gaidīsim šīs saistības izpildīšanu. Bordānam galvenā ir, galvenā ir privatizācija… Latvijas lielo ostu stratēģiskās infrastruktūras un “Latvenergo”, “Latvijas Valsts mežu”, visas mežsaimniecības privatizācija, “Latvijas dzelzceļa” privatizācija.”
A.Elkins: “Tātad arī līdz tam var nonākt?”
A.Lembergs: “Savu sponsoru interesēs. Nē, viņi ierakstīja savā programmā privatizāciju. Tie taču nav mani izdomājumi. Un četru… četri tūkstoši zīmju, šajā priekšvēlēšanu programmā, pēc tam, kad Bordāns savu deklarācijas projektu piedāvāja, tur viss tas ir ierakstīts, viņa prasības. Gobzemam bija privatizācija, vienīgais, ko viņš prasīja, tā ir privatizācija.”
A.Elkins: “Un gāzes terminālu Skultē savam sponsoram, ja.”
A.Lembergs: “Jā, un vienīgais… valsts nacionālais saucas tad gāzes termināls. Un plus, protams, pagaidīsim un droši vien Bordāns stingri pieprasīs, lai pensijas būtu no… nākamā gada kā minimums 200 eiro, ja.”
A.Elkins: “Minimālā.”
A.Lembergs: “Jā, pēc tam minimālā alga 500 eiro, jā. Neapliekamais minimums 500. Un, un, un kas tur vēl bija trešais. Kopumā tā…”
A.Elkins: “Kaut kādas ļoti augstas algas mediķiem viņi ļoti gribēja.”
A.Lembergs: “Jā.”
A.Elkins: “Medmāsām vairāk no 1.janvāra.”
A.Lembergs: “Trīs reizes vairāk.”
A.Elkins: “Trīs reizes, jā.”
A.Lembergs: “Jā. Nu un tas viss, tātad es ēterā nosaucu… vienā ēterā 1,6 miljardus, bet tagad pēdējie aprēķini, precizējumi parādīja, ka viņu programma prasa uzreiz papildus 2,2 miljardus eiro.”
A.Elkins: “Tā taču ir fantastika!”
A.Lembergs: “Nu nē! Nu, gaidīsim, kā Bordāns pieprasīs Kariņam tieši tādu programmu, lūk. Nu un tad mēs visi pārliecināsimies, ka Bordāns un kompānija vēlēšanās meloja saviem vēlētājiem. Tie taču ir 15% no visiem vēlētājiem, kuri nobalsoja.”
A.Elkins: “Jā. Nu tur daudz kas bija. Vēl es tā saprotu nacionalizācija, tātad skolu, slimnīcu kontroles pārņemšana, skanēja ideja pārņemt visas ostas kontrolē.”
A.Lembergs: “Ne tikai pārņemt, bet arī pārdot, jā, infrastruktūru.”
A.Elkins: “Un ostas arī?”
A.Lembergs: “Jā, jā, jā, jā.”
A.Elkins: “Demokrātiski.”
A.Lembergs: “Jā. Un, un visi, anulēt visus īres līgumus par piestātņu zemi, un tās nodot īrē saviem sponsoriem. Tieši tā arī uzrakstīts.”
A.Elkins: “Tak tas pēc būtības novedīs pie tiesu prasībām.”
A.Lembergs: “Protams, protams, novedīs. Nav šaubu. Jā.”
A.Elkins: “Nu tātad pēc būtības daļa solījumu, es tā saprotu, par tādu summu 2,2 miljardi, tā ir vienkārši fantastika. Tas taču nav realizējams.”
A.Lembergs: “Jā. Ir meli, ir lieli meli, ir superlieli meli no Bordāna, Strīķes un Juraša mutēm.”
A.Elkins: “Jā. Pēc būtības mēs droši vien varam runāt par eksperimentu, kā jums šķiet? Tādu visnotaļ bīstamu eksperimentu. Vai tādas pārmaiņas gribēja tauta?”
A.Lembergs: “Nu tas, tas, tas… Nu tā ir vēlētāja vēlēšanās, viņa vēlēšanās ir likums. Un te jau tā kā… katrs, katram bija iespēja piedalīties, un katram bija iespēja izdarīt savu izvēli. Vēlētājs izdarīja savu izvēli, tālāk politiķiem ir jāpilda savas saistības. Un vēlētājam tomēr ir jāseko, vai saistības tiek pildītas, vai nē. Es brīdinu, ka saistības ne Bordāns un kompānija, ne Kariņš un kompānija neizpildīs.”
A.Elkins: “Lūk, tomēr jūs kā pašvaldības priekšsēdētāju kas visvairāk uztrauc? Mēs saprotam, ka budžeta šajā gadā nebūs, un vispār nav saprotams, kāds, lūk, šo no ienākumu nodokļa savākto līdzekļu procents tiks nodots pašvaldībām. Vai nebūs mēģinājumu samazināt tos līdzekļus, kuri iet pašvaldībām?”
A.Lembergs: “Nu man ir grūti teikt. Bet katrā ziņā solījumi, priekšvēlēšanu solījumi, uz kuriem tagad balstās valdošā koalīcija, un to reāla izpilde, tas ir kā, kā līdz Mēnesim, kā līdz Marsam un vēl tālāk. Kā viņi šo problēmu risinās, grūti teikt. Tik tiešām mēs nezinām ienākumu bāzi pašvaldībai 2019.gadam, lai gan pašvaldību harta, kuru Latvija refa…”
A.Elkins: “Ratificēja.”
A.Lembergs: “Ratificēja, un uzņēmās starptautiskas saistības, saka, ka pašvaldība tikai tad ir pašvaldība, kad viņai ir pastāvīga nodokļu ienākumu bāze savā budžetā. Nu tas arī ir saprotams. Daudzpartiju sistēmā ir jābūt no valdības neatkarīgai pašvaldību ienākumu veidošanās sistēmai. Un, ja tāda nav, tad tā ir padomju vara ar visas valsts elektrifikāciju, tas ir komunisms, jā. Nu, lūk! Kopumā tāda slikta situācija kā šobrīd nav bijusi nekad. Es 30 gadus strādāju, un varu teikt ar visu atbildību. Līdz 1988.gadam es varu mazāk spriest, bet no šī brīža bija, cik tur, 20 valdības.”
A.Elkins: “Pat pašos grūtākajos 90.gadu sākumos, ja, tā nebija.”
A.Lembergs: “Nē, nekad tā nav bijis. Nekad tā nav bijis. Vēl vairāk – tad aizgāja no padomju sistēmas un izveidoja pašvaldības, un veidoja tādu pastāvīgu nodokļu bāzi pašvaldību ienākumiem, jo viņām ieviesa, pašvaldībām nostiprināja autonomas funkcijas, kuras tām ir jāpilda, lai, lai saistības tiktu segtas ar ienākumiem. Bet tagad zem lielām šaubām pagaidām… Nu, ja paskatās uz programmu, tad pašvaldību loma būtiski samazināsies, un tās daļēji kļūs par vietējām padomēm šī, šī vārda padomju izpratnē. Jā.”
A.Elkins: “Jā. Nu, lūk, es tā saprotu, ka šajā šodienas situācijā, kuru mēs šobrīd novērojam Rīgas domē, tas droši vien arī ir solis, lūk, šajā virzienā, par kuru jūs runājat, tātad faktiski nerēķinās ar vietējām pašvaldībām, rodas bīstams precedents, ja, ka tam politiskajam spēkam, kurš ir pie varas, nepatīk, mēs atrodam kaut kādu formālu iemeslu, pagaidām mēs neredzam pat juridisku motivāciju, un cenšamies atlaist Rīgas domi.”
A.Lembergs: “Nu, redziet, tie, kas, kuri iegūst vairākumu, tātad tie uz četriem gadiem ir izvēlēti vadīt atbilstošu pašvaldību. Tie, kuri iegūst mazākumu, viņi nokļūst opozīcijā. Un opozīcijai ir liela vēlme tātad tikt galā ar vairākumu. Ja viņi tādu iespēju nespēja uzvarēt vēlēšanās…”
A.Elkins: “Godīgā, vienlīdzīgā cīņā.”
A.Lembergs: “Jā. Nu godīgā vairāk vai mazāk, jā.”
A.Elkins: “Jā.”
A.Lembergs: “Cīņā vēlēšanās, tad viņi, un viņiem ir liela vēlēšanās pieņemt politiskus lēmumus par pašvaldību atlaišanu. Ar, protams, iemesliem tādiem, ka, ka… atbilstošais valdošais vairākums nestrādā tur Rīgas iedzīvotāju interesēs, ja, vai tur Ventspils, vai kāda nebūt, ka tur nepietiek atklātuma, nepietiek informācijas. Bet, kad pietiek un kad, kad… kad jūs varat teikt, ka kur ir kādas intereses, nu, cik cilvēku, tik interešu. Tas, vispār tādu politisko lēmumu likums neparedz, ja. Daudzpartiju sistēmā tas, tas, tas, pilnībā neatbilst Rietumu demokrātijas būtībai. Bet, lūk, tāda vēlme ir, un tad, protams, tur, kur valdošā koalīcija pašvaldībās ir mazākumā, viņi vienkārši pieņems lēmumus atlaist šīs pašvaldības ar izdomātiem iemesliem un izsludinās ārkārtas vēlēšanas, varbūt viņiem atkārtotās kaut kas izdosies. Bet tad sanāk, ka vēlēšanas ir fikcija, lūk. Un, protams, nu var izrādīties tā, ka likumu veido pēc sevis, bet pēc tam… bet ja pēkšņi notiks vēlēšanas un vairākumu iegūs pretējā puse? Un tad ar šo pašu zobenu tiks grieztas galvas tiem, kas šo sistēmu izdomāja. Tas ir tāds sakāmvārds.”
A.Elkins: “Tātad bumerangs tāds.”
A.Lembergs: “Rok bedri…”
A.Elkins: “Neroc otram bedri.”
A.Lembergs: “Jā, jā, otram, bet pats tur iekriti, jā. Lūk! Kas atiecas uz Rīgas domi, es šodien lasīju šo pamatojumu. Likums prasa atkārtotu konstitūcijas, Satversmes, likuma, Ministru kabineta noteikumu vai tiesas lēmuma, kurš ir stājies likumīgā spēkā, nepildīšanas pārkāpumu. Tur neviens tāds konkrēts atkārtots pārkāpums nebija norādīts, tur teikts, ka kaut kādas OECD rekomendācijas…”
A.Elkins: “Valsts kontroles, jā.”
A.Lembergs: “… nav izpildītas. Nevienā likumā tā nav, ka pašvaldībai ir jāpilda kaut kādas nezināmas rekomendācijas OECD, starptautiskas organizācijas, pēc tam Valsts kontroles rekomendācijas. Nav tāda pienākuma, ka tās ir obligāti jāpilda. Tās tiek dotas…”
A.Elkins: “Var ņemt vērā.”
A.Lembergs: “Var dažādi lemt. Protams, mēs vienmēr ar lielu uzmanību lasām, ko vajag uzlabot, un vienmēr ir, ko uzlabot, tā ka te jau nav ko apvainoties. Lūk! Nu un tur… tātad neviens konkrēts likuma pārkāpums tur nav minēts. Nu, es… ja tāds likums tiks pieņemts uz šī juridiskā pamatojuma, tad tur nav juridiska pamatojuma. Nu un tad, protams… Satversmes tiesneši tātad…”
A.Elkins: “Satversmes tiesa.”
A.Lembergs: “Satversmes tiesa, nu… Es nedomāju, ka viņi izlems pēc politiskā… pēc revolucionāras pār… pārliecības, bet ir jālemj vispār pēc likuma.”
A.Elkins: “Es tā saprotu, ka principā tas rada bīstamu precedentu, jo pašvaldības, tās tomēr ir Latvijas pilsoņu ievēlēts orgāns. Un nevar viens politiskais spēks, lūk, tādā veidā izr… izrīkoties, lūk, ar politiski, kā viņiem šķiet, nederīgu domi.”
A.Lembergs: “Nu jā, nu es, ar mani, atcerieties, 2012.gadā…”
A.Elkins: “Jā.”
A.Lembergs: “… tika izdots rīkojums mani padzīt no Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja amata.”
A.Elkins: “Neiepatikāties.”
A.Lembergs: “Tāpēc ka es “Zatlera reformu partiju” un viņa, un, nu… šo politisko pasūtījumu pildīja Sprūdžs, tāds ministrs bija, lūk. Viņš izdeva šo rīkojumu, bet tiesa to atcēla pusgada laikā. Un… Sprūdžs bija spiests aiziet no politikas, pamest savu amatu. Un, protams, Zatlera partija tad, nu, izgāzās. Lūk! Es domāju tā, ka vienmēr vajag attiekties tādos jautājumos ļoti toleranti, ja mēs runājam par demokrātisku valsti.”
A.Elkins: “Mums studijā Aivars Lembergs, Ventspils mērs. Tagad nedaudz pārtrauksim, otrajā daļā parunāsim vairāk par dzīvi, tai skaitā par Ventspils kultūras dzīvi. Nepārslēdziet!”
[..]
A.Elkins: “Jā, vēlreiz labvakar, cienījamie radio klausītāji! 6212939, Aivars Lembergs mums šodien studijā. Ir pienācis laiks parunāt arī par Ventspils lietām. Lūk, iepriekšējā reizē, kad jūs pie mums bijāt, stāstījāt par tiem projektiem, kuri dažādās sfērās tiek realizēti, tai skaitā par ražošanas atbalstu Ventspilī. Ja paspēsim, par to arī parunāsim. Lūk, es zinu, ka ļoti daudz pašvaldība iegulda līdzekļus, nu, tādā kultūras dzīves attīstībā. Principā tas ir saprotams. Cilvēkiem ne tikai ir jāstrādā, viņiem ir arī kulturāli jāatpūšas. Lūk, jaunajai koncertzālei “Latvija”, ja nemaldos, nākamā gada vasarā jau ir jāsāk savs darbs. Varbūt par to.”
A.Lembergs: “Jā! Nu, tur mums ir tāds liels projekts. Šī ēka tiek celta… Mūzikas vidusskolai, starp citu valsts. Un vienlaicīgi tās sastāvā tiek būvēta arī atsevišķa telpa, atsevišķa zāle, koncertzāle 600 cilvēkiem, tātad ne ļoti liela. Lūk! Un, lūk, šajā ēkā pastāvīgi funkcionē Mūzikas vidusskola un mūzikas skola, kurā kopā 500 bērni mācās, un tur 100 pedagogi. Bet tur vairākas reizes nedēļā notiek akustiskie koncerti. Šajā konc… koncertzālē… tiks uzstādītas akustiskās ērģeles. Tātad ne elek… digitālās, ne elektriskās tātad.”
A.Elkins: “Jā.”
A.Lembergs: “Bet akustiskās ērģeles, kuras tiek būvētas Vācijā, un janvārī noslēgsies to būvniecība tur, tās tiks tur demontētas, un no februāra, ja būvnieki neaizkavēsies, tad sāksies šo ērģeļu montāža zālē, kas aizņems četrus mēnešus. Lūk! Tur ir vēl viena neliela zāle, kur durvis atveras, tur būs gan iekšā, gan… svaigā gaisā, bet ar skatuvi iekšā koncertzālē.”
A.Elkins: “Tātad tas būs kaut kas unikāls, ja?”
A.Lembergs: “Jā, unikāls būs, jā. Un plus šajā koncertzālē iekšā būs visgarākās klavieres pasaulē… 4,5 metru garumā. Tagad visgarākās ir Berlīnē, 4,3 metri, lūk, mums būs 4,5 metri.”
A.Elkins: “Rekords.”
A.Lembergs: “Jā, rekords. Tās tiks uzstādītas pie, pie, ne, ne uz zem… ne uz parketa, bet piestiprinātas pie sienas. Un pianists ienāks no sāniem, it kā no augšas. Nu lūk! Mēs plānojam, ka koncertzāle savu pirmo koncertu sniegs nākošā gada 25.jūlijā, bet tas notiks, ja strādnieki neaizkavēsies.”
A.Elkins: “Jā.”
A.Lembergs: “Bet, ja aizkavēsies, nekas nenotiks, tad pirmais koncerts būs, nezinu, varbūt 1.septembrī, kad jāsāk darbu šajā ēkā mūzikas vidusskolai.”
A.Elkins: “Es tā saprotu, ka tie, kas vēlēsies Jauno gadu sagaidīt Ventspilī, neaizšaus garām, tāpēc ka plaša programma, es lasīju, ka “Credo” atbrauks, salūts būs, ja.”
A.Lembergs: “Jā, mums vienmēr tāds solīds salūts, tāpēc ka vai mēs taisam salūtu, tad neko nevar tur darīt, mūsu ventspilniekus un viesus ir jāpārsteidz. Mums ir trīs salūti.”
A.Elkins: “Trīs?”
A.Lembergs: “Pilsētas svētkos, uz 18.novembri un 31., drīzāk nevis 31., bet 00.33 minūtes un 34 sekundes pēc Ventspils laika.”
A.Elkins: “Viss precīzi. Pēc Ventspils laika.”
A.Lembergs: “Tā kā Jaunais gads mums iestājas tieši 33 minūtes un 34 sekundes vēlāk nekā pēc tā meridiāna, pēc kura dzīvo Latvija, tas ir Sanktpēterburgas meridiāns, kas iet garām Latvijai starp citu austrumos.”
A.Elkins: “Jā.”
A.Lembergs: “Lūk! Tā kā, jā! Protams, ja runājam par kultūras dzīvi, tad mēs sev sniedzam atskaiti. Iedomājieties, gandrīz 200km, nu labi, 190km no Rīgas, un jūs nolēmāt braukt uz teātri, ja. Jums ir jābrauc 200km, ja.”
A.Elkins: “Uz vienu pusi.”
A.Lembergs: “Uz vienu pusi 200 un uz otru. Jums teātris sākas 19.00, beidzas 22.00. Jums droši vien jau jāpaliek pa nakti, vai arī 22.30 beidzas. Tātad visi šie izdevumi: biļete, izdevumi turp, atpakaļ, viesnīca, plus jums ir jānopērk biļete, tad sanāk, ka ventspilniekam teātra apmeklēšana, piemēram, Rīgas drāmas vai Čehova, tas ventspilniekam izmaksā apmēram 30-40 eiro par vienu izrādi. Tas ir ļoti dārgi, to nevar atļauties, nu vismaz vidējais pensionārs tiešām, tie ir 25% iedzīvotāju, tāpēc mēs dotējam 30 profesionālu Latvijas teātru izrādes, lūk. Un mums biļete uz teātri vidēji maksā seši, septiņi eiro, ja. Seši, ja, vidēji, tad seši.”
A.Elkins: “Jā.”
A.Lembergs: “Pārējo starpību pašvaldība dotē, un tāpēc teātra namā uz izrādēm mums gandrīz vienmēr pilnas zāles, gandrīz visas vietas pilnas. Vispār arī uz citiem koncertiem, uz izstādēm un tamlīdzīgi mēs gadā tērējam… finansējam dotācijas vairāk kā miljona eiro apmērā. Ar tādu aprēķinu, ka kultūra, profesionāla kultūra būtu pieejama ne tikai tiem, kam resns maciņš, bet arī tiem, kam tas interesē.”
A.Elkins: “Jā. Kas saistās arī ar Ventspili, bet vismaz es tā saprotu, ka reizē ar kultūras dzīvi vēl arī attīstās, piemēram, es zinu, ka vesela bērnu pilsētiņa, ka brauc ne tikai no Ventspils, bet arī no citiem apgabaliem bērni, jo priekš bērniem, es tā saprotu, ka ir izveidota vesela infrastruktūra – gan bērnu laukumiņi, gan bērnu pilsētiņa.”
A.Lembergs: “Jā, ziniet, kad es biju Londonā kādu laiku atpakaļ, tad tur netālu no Bekingemas pils Hyde Park, un tajā daļā, kur agrāk dzīvoja šī princese Diāna, šajā pilī, tad aiz tās atrodas bērnu pilsētiņa Diānas vārdā. Es paskatījos un salīdzināju ar Ventspils divām bērnu pilsētiņām, un pēc manām domām mūsu ir labākas nekā princeses Diānas, kas atrodas pašā Londonas centrā. Bez tam mums Ventspilī ir 34 kompleksie spēļu laukumiņi bērniem daudzstāvu māju iekšpagalmos un individuālo māju rajonos, lai vecāki varētu tuvu izmantot iespēju pastaigāties ar bērniem, un bērni tur varētu paspēlēties. Vispār mūsu pilsētas credo ir – Ventspils ir pilsēta priekš bērniem. Īpašu viedokli… īpašu uzmanību mēs pēdējo divu gadu laikā veltām tām ģimenēm, kur ģimenēs ir mazi bērni, tas ir līdz trīs gadu vecumam, kad mamma brauc ar ratiņiem, un mēs pievērsām uzmanību, kur un kā viņa var pārbraukt, kur viņa var iebraukt, kur viņa var nomainīt autiņus, ja, kā viņa var tikt pie jūras.”
A.Elkins: “Par to visu ir padomāts?”
A.Lembergs: “Kā… kādus pakalpojumus piedāvā ģimenēm, kur ir mazi bērni, mūsu veselības aprūpes sistēma. Lūk, tur bija daudz dažādi uzlabojumi, piemēram, jūs ar bērnu gribat šķērsot ielu, ja, pareizi, kad trotuārs un braucamā daļa ir nulles atšķirība augstumā, kad vispār nejūt, ka pārbraucat no gājēju ietves uz braucamās daļas vai atpakaļ, ja. Protams, nevar būt bruģakmens. Lūk, man bērni dzīvo Ķīpsalā, ja, pamēģiniet tur pabraukt ar ratiņiem vai pāriet ielu, bērns izvelsies, ja, bet mums tādas vietas praktiski nav, ja. Nu labi, nekritizēšu.”
A.Elkins: “Jā.”
A.Lembergs
: “Bet vienkārši pats pilsētas Rīgas centrs nerada godu, ka pārbraukšana tur notiek 19.gadsimta noteikumos.”
A.Elkins: “Jā. Runājot par galveno, var jau vilkt aizejošā gada kopsavilkumu. Jums tomēr ir tāda vēlme, varētu teikt, atjaunot, ja tā var teikt, vai paplašināt rūpniecību Ventspilī. Kas ir izdevies pa šo gadu, atskatoties atpakaļ, jo līdz jaunajam gadam vairs tikai divas nedēļas?”
A.Lembergs: “Ziniet, es nosaukšu tikai vienu, vienu tādu apkopojošo ciparu.”
A.Elkins: “Ciparu. Jā?”
A.Lembergs: “Jā, ciparu. Jā, vai drīzāk vietu. Jūs zināt, kura pilsēta skaitās centrs un galvenā mašīnbūves pilsēta?”
A.Elkins: “Pilsēta?”
A.Lembergs: “Ražošanas..”
A.Elkins: “Spriežot pēc Jūsu jautājuma, vai tiešām Ventspils?”
A.Lembergs: “Jā, jā! Tiešām Ventspils!”
A.Elkins: “Tam ir grūti noticēt, jā.”
A.Lembergs: “Jā, jā. Tad, kad bija Padomju vara bija, mums bija nulle mašīnbūvē, bet tagad mēs esam pirmajā vietā Latvijā, un pati lielākā mašīnbūves… “
A.Elkins: “Rūpniecība..”
A.Lembergs: “Rūpniecība, tā ir Ventspilī “Bucher Municipal”, lūk, viņi ražo komunālās mašīnas, kas tīra ielas – lielas, maziņas, dažādu izmēru.”
A.Elkins: “Tās nosūta pa visu pasauli, ja?”
A.Lembergs: “Jā, tās nosūta pa visu pasauli. Pats lielākais iepirkums, ko atceros bija, Maskavas pilsēta, 600 mašīnas bija iepirkums, tur tagad jau strādā 400 cilvēku un…”
A.Elkins: “Ventspilnieki?”
A.Lembergs: “Pārsvarā ventspilnieki, bet teiksim tā, ka no 10 astoņi darbinieki ir ventspilnieki.”
A.Elkins: “Nu vismaz viesstrādnieki, nevis ārzemnieki?”
A.Lembergs: “Nē, nē, nē, nē.”
A.Elkins: “Latvijas iedzīvotāji?”
A.Lembergs: “Latvijas iedzīvotāji, jā, protams, jā. Daudz ir tādu, kas ir atgriezušies no ārzemēm. Un autobūves uzņēmumu pirmajā desmitniekā trīs ir no Ventspils. Tā kā…”
A.Elkins: “Trīs?”
A.Lembergs: “Trīs no 10, pašiem lielākajiem. Tā kā esmu ļoti priecīgs, ka mēs pilnībā esam mainījuši, pēdējo 15 gadu laikā lielā mērā esam mainījuši profilu mūsu pilsētā tautsaimniecībai. Mēs prognozējām, ka problēmas būs ar tranzītu.”
A.Elkins: “Tas ir, Jūs jau iepriekš to zinājāt?”
A.Lembergs: “Attiecības ar Latviju un Krieviju būs sliktas, Krievija būs orientēta uz savām ostām, tur arī daudz politikas ir ekonomikā, un palikt ķīlniekiem politiskajās attiecībās starp lielajiem spēlētājiem, vidējiem spēlētājiem mēs negribējām, tāpēc mēs tagad to attīstam. Mēs tagad esam pabeiguši trīs projektus rūpniecības ēkām, tur būs minimums trīs jaunas ražotnes, kas tiks dalītas pa vairākām ēkām.”
A.Elkins: “Jau ir gribētāji?”
A.Lembergs: “Jā, jā, jā, ir gribētāji un viņas speciāli tiek projektētas pēc konkursa rezultātiem konkrētam pasūtītājam.“
A.Elkins: “Tas ir tas, ka pašvaldība palīdz investoram?”
A.Lembergs: “To mēs organizējam, ja, tur vairāk nodarbojas Ventspils brīvostas vadība, tā ir daļa no mūsu ilglaicīgās politikas. Protams, ļoti svarīgs šeit ir arī tehnikums un augstskola, un augstskolas filiāles Latvijā, jo visur ir nepieciešams kvalificēts darbaspēks. Otrais novirziens ir Informācijas un komunikāciju tehnoloģijas. Attīstam un atbalstām IKT, uzņēmumus, kas nodarbojas ar Informācijas un komunikāciju tehnoloģijām. Šajos uzņēmumos pēdējo trīs gadu laikā strādājošo skaits palielinājies ir divas reizes, tagad strādā gandrīz 500 cilvēku, tas varbūt nav tik daudz, bet tas ir no nulles. Mēs ceram, ka pēc trīs gadiem, būtu labi, ja strādājošo skaits sasniegs 1000, tur nav jābūt lieliem ieguldījumiem, bet jābūt komfortabliem dzīves apstākļiem ģimenei, tad var cerēt, ka šie cilvēki dzīvos pie mums, bet strādāt viņi var, protams, internetā jebkurā vietā, kur ir jaudīgs kabeļu pieslēgums, mums tāds ir ar Skandināviju, tā kā infrastruktūra mums tam pilnībā gatava.”
A.Elkins: “Jā, tad varbūt tāds jautājums, noslēgumam. Ko jūs plānojat pilsētai, iedzīvotājiem nākošajā gadā? Es saprotu, ka budžeta parametri jau ir pagājušajā gadā pieņemti, ar valsts budžeta trūkuma dēļ, bet tomēr ir taču jums droši vien kāds viens, divi, trīs tādi ļoti nozīmīgi projekti?”
A.Lembergs: “Nu galvenais, protams, ir Mūzikas vidusskolas projekts ar koncertzāli.”
A.Elkins: “Par to, ko runājām, ja?”
A.Lembergs: “Otrais. Tieši tagad pabeigts tehniskais projekts zinātnes centram. Zinātnes centram būs pēc ieceres tādi gandrīz 100 interaktīvie pasākumi, kur katrs varēs pats piedalīties un apgūt tās vai citas zinātnes pamatus caur atrakcijām. Ja kāds ir bijis “AHHAA”, tas ir Tartū.”
A.Elkins: “Jā.”
A.Lembergs: “Zinātnes centrs. Mums būs kaut kas līdzīgs, bet krutāks.”
A.Elkins: “Vēl krutāks?”
A.Lembergs: “Jā, protams. Protams. Tehniskais projekts jau gatavs, tagad norisinās ekspertīze.”
A.Elkins: “Tad principā pēc pāris gadiem tas var atvērties.”
A.Lembergs: “Jā, nākamgad ir iepirkums celtniecībai, noteikti gada beigās celtniecības sākums, celtniecība 20.gads, 21.gadā vajadzētu tā kā nodot. Bet jauna celtne… būs bērnu bibliotēka ar dažādām atrakciju iespējām, pēc tam vienā rajonā jaunu sabiedrisko bibliotēkas centru plānojam, un brīvdabas muzejam mēs arī plānojam jaunas ēkas, tas jau ir pa kultūras tēmu. Tur šobrīd izstrādājas tehniskais projekts. Viss, ko nosaucu, tiem jau ir izstrādāti tehniskie projekti. Šīs ir uzņēmējdarbības ēkas, ko nosaucu, bet tuvāko divu gadu laikā pabeigsim renovēt visas skolas, lūk, sākot ar infrastruktūru, elektrību un tā tālāk, tai skaitā jauni datori, jaunas interaktīvās tāfeles un viss, kas nepieciešams priekš mācību procesam. Un mēs izstrādājam projektu vēl vienam bērnudārzam, kas būs renovētā ēkā, kur jau agrāk bija bērnudārzs, bet pēc tam viņš tika daļēji izmantots kā skola. Nu lūk, tā kā plānu ir daudz, viss ir jāizdara, un pēc tam var iet pensijā.”
A.Elkins: “Es domāju, ka steigties nevajag, ņemot vērā vēlēšanu rezultātus, kuras bija, daudzi jau ir aizmirsuši, 2017.gada vasarā. Aivars Lembergs bija studijā, lūk, laiks ātri pagāja, nepaspējām pieņemt zvanus, par ko es atvainojos radio klausītājiem. Bet vēl aicināsim mūsu viesi, acīmredzot jau nākamgad, laimīgu jums Jauno gadu!”
A.Lembergs: “Laimīgu Jauno gadu, paldies par uzmanību, visiem panākumus!”
***********************************************

Publicēts lapā: 18.12.2018