Kalendārs

Par politiskām un sociālekonomiskām aktualitātēm intervijā Radio Baltkom (20.11.2018.)

Abiks Elkins, raidījuma vadītājs: “Aivars Lembergs šodien mūsu studijā. Labvakar, kā jau ziņojām, Ventspils mērs. Labvakar!”
Aivars Lembergs, Ventspils domes priekšsēdētājs: “Labvakar!”
A.Elkins: “Sen pie mums neesat bijis, un daudz notikumu pa šo laiku bijis.. arī jūsu dzimtajā pilsētā Ventspilī. Par to arī šovakar noteikti parunāsim, bet laikam jau burtiski dažus vārdus, nevaru jums nepajautāt par tādām lielām lietām, kā lielā politika. Tieši šajā brīdī prezidents tiekas ar visām frakcijām, kas ievēlētas Saeimā. Jums ir ļoti liela politiskā pieredze… ko jūs vispār sagaidāt un kā vērtējat šo situāciju? Par cik šie, tā saucamie jaunie spēki, neslikti startējuši, gan “KPV LV”, gan Jaunā konservatīvā partija, katra ieguvušas 16 mandātus. Un matemātiski, pat ņemot vēl citas partijas, pat nosacīti labējās, kā daudzas no tām sevi dēvē. Cik nu labējas, par to varētu vēl pastrīdēties, bet matemātiski veidot valdību gan vienā, gan otrā kombinācijā, kā minimums trijās, nav nekādu grūtību. Un tomēr mēs jau novērojam, vēlēšanas notika 6. oktobrī, jau iet otrais mēnesis un joprojām nekā. Kā jūs to skaidrotu?”
A.Lembergs: “Es teikšu, ka, protams, viss atkarīgs no personībām. Tās personības, kas tagad vada… katrā ziņā divas frakcijas Saeimā un attiecīgi, to pārstāvētās partijas… tie ir jaunie neoboļševiki, komunisti jeb tā sauktā konservatīvā partija. Un Kaimiņa partija…”
A.Elkins: “Principā vairāk velk uz komunistiem?”
A.Lembergs: “Nu tie, jaunie konservatori ir patiešām komunisti, jo… viņiem tikai pietrūkst mauzeris un nagans, jā, visa tā pieeja ir tieši tāda, ka visus jautājumus lems, vadoties pēc revolucionārās…”
A.Elkins: “Pašapziņas.”
A.Lembergs: “Jā, pašapziņa. Un revolucionārā pašapziņa tātad, pēc.. Ja tev ir kažoks, tu esi buržujs un, ja tu esi buržujs, tevi vajag nošaut un viss. Jā, vai ne? Tas no vienas puses. No otras puses, galēji rad… radikāla programma ir utopiska. Tam.. Gobz… Bordānam bija, uz ko viņš gāja, nu tā bija aptuveni 2,5 miljardi, ja pieskaita pašvaldību kompensācijas un valdības vēl negūtos ienākumus. To, to, to var izpildīt aptuveni… tā lēnītēm.. pēc kādiem gadiem pieciem, pie laba valsts budžeta stāvokļa.”
A.Elkins: “Acīmredzot viņi nesaprot, ko piedāvā, ja? Kam par to visu būtu jāmaksā? Viņi vispār saprot saistību starp valsts budžetu un…”
A.Lembergs: “Nē, viņi, viņi, es secinu, ka viņi… Viņi vienkārši uzrakstīja to, kas izklausās pa prātam vēlētājam. Nu tur, piemēram.. 150 000 pensionāru.. ir dažādas citas pozīcijas, pēc invaliditātes… Visiem būs kā minimums 200 eiro pensija. Bet 150 ir mazāk nekā 200. Bet viņi taču ir „par” ?”
A.Elkins: “Loģiski.”
A.Lembergs: “Tiesa, tam ir nepieciešams pusmiljards, priekš tā, jā, bet budžetā ir tikai caurums. Un nekāds deficīta palielinājums, lai palielinātu pensijas, nav iespējams, jo Latvija ir iestājusies Eirozonā un tur…”
A.Elkins: “Ir precīzi noteikti kritēriji.”
A.Lembergs: “Jā, precīzi kritēriji. Un tos Latvija nedrīkst pārkāpt, citādi sekos ekonomiskās sankcijas. Kā tagad tas Itālijas jautājums, ja? Lūk. Un tas viss ir absolūti utopiski, bet viņi ir apmanījuši vēlētājus. Apmānījuši vēlētājus.”
A.Elkins: “Vienkārši?”
A.Lembergs: “Jā, apmānījuši, ja. Lūk, un… es domāju, ka viņi gāja uz to, ka viņiem kāds iztraucēs, it kā, savu skaisto programmu ieviest dzīvē, un šie kādi būs sliktie, vecie, vai jaunie, bet citi politiskie spēki.”
A.Elkins: “Jā, Bordāns jau kliedza, ka visi oligarhi un ekonomiskie grupējumi viņam ir iztraucējuši.”
A.Lembergs: “Jā, nu viņš, protams, nosauca manu uzvārdu.”
A.Elkins: “Jā.”
A.Lembergs: “Bez mana uzvārda viņš nekā nevar iztikt. Lūk.”
A.Elkins: “Jūs tad tomēr iztraucējāt?”
A.Lembergs: “Jā, jā protams, pēdējais bija, ka Lembergs iztraucēja un viss.”
A.Elkins: “Ja nebūtu Lemberga, viss būtu kārtībā.”
A.Lembergs: “Ja es, protams, kādreiz tomēr nomiršu, agrāk vai vēlāk. Ja nu pēkšņi manis nebūtu, kā sevi attaisnotu visi šie… viss šis, kas nav izdarīts, vai slikti izdarīts, vai nemākulīgi izdarīts, vai neizdodas kādam Latvijā. Nu es pat nevaru iedomāties, tas būtu liels vakuums.”
A.Elkins: “Bet tagad var uz kādu novelt.”
A.Lembergs: “Jā, tagad var novelt. Un, lūk, Bordāns pirmais, kurš arī novēla. Es domāju, ja kaut kas vēl atkal neizdosies, tad tajā, tajā es būšu vainojams.”
A.Elkins: “Nu es skatos, lūk, pieļausim, investori. Investoru vietā, gan vietējie, gan īpaši ārvalstu investori, ja viņi, lūk, iedziļināsies, viņi izlasīs šo programmu, kur teikts, lūk, Bordāna deklarāciju, ja, tātad ostas pašvaldībām atņemt un atdot valstij. Pēc tam, kas tur – skolas atņemt, slimnīcas – atņemt, visu..”
A.Lembergs: “Bērnudārzus atņemt.”
A.Elkins: “Nu, pirmkārt, mums kas…”
A.Lembergs: “Visi valsts īpašumi un pašvaldību īpašumi privatizēti.”
A.Elkins: “Jā, nu faktiski tā ir privatizācija.”
A.Lembergs: “Nē, tā ir privatizācija! Birža, ne birža, nav svarīgi, tā ir privatizācija pilnīga, galīga, absolūta, ieskaitot valsts infrastruktūru, ostas, ieskaitot kuģniecības kanālu, kas kādam tagad privāti piederēs. Nav slikti, vai ne?”
A.Elkins: ”Tās taču ir kaut kādas šausmas.”
A.Lembergs: ”Jūs gribat izbraukt, jums par to jāmaksā, ja? Un privātpersonai. Nav slikti, vai ne?”
A.Elkins: “Mēs pat varam uzminēt, kas tās būs par privātpersonām.”
A.Lembergs: “Nu sponsori, protams, Bordāna, ja, viņi tur… Tur, jā… aiz viņiem stāv diezgan nu tur trīs četras.. lielas, lielas… finanšu oligarhija, un centrāli aiz tās.. aiz borta stāv viena liela banka… kurai Latvijā ir lielas ekonomiskās intereses, bet tā nav ”AB.LV”, tā nav ”AB.LV”, un tie nav skandināvi.”
A.Elkins: “Skaidrs. Nepaliek jau tik daudz variantu.”
A.Lembergs: „Nu tas jau paliek… es jums nākamreiz pateikšu.”
A.Elkins: “Kā tad viņš saka, ka ir absolūti neatkarīgs no sponsoriem, un visi citi kā reiz ir oligarhi?”
A.Lembergs: “Nu, ja viņš būtu neatkarīgs, viņš ne, nenovilktu sarkanās līnijas. Viņam pašam tās traucē, saprotat? Viņš ir izveidojis situāciju, lai viņš nevarētu…”
A.Elkins: “Pats sevi iedzinis stūrī.”
A.Lembergs: “Jā, pats sevi iedzinis stūrī, jo viņam bija sponsoru komanda tur.. piemēram, apvienībā Zaļo un zemnieku savienību nekādā gadījumā neņemt. Nekādos vispār, runas nav. Kāpēc? Tāpēc ka tās ir konkrētas… ekonomikas intereses, un šajā gadījumā valdībā ar Zaļo un zemnieku savienību neizdevās tas, ko viņi vēlējās privatizēt, ja? Un tāpēc ir jāatriebjas par to, lūk, ka nepaklausīja konkrētas bankas finanšu oligarhiju, kas darbojas Latvijā un aiz tās robežām.”
A.Elkins: “Nu lūk, es tā saprotu, ka pats galvenais bija premjera amata pieprasījums, vēl pēc Iekšlietu ministra, kur Strīķes kundzei vai Juraša kungam… Priekš kam tas?”
A.Lembergs: “Nu tur bija tāda konstrukcija, ka Strīķei tā būs Iekšlietu ministrija.”
A.Elkins: “Jā.”
A.Lembergs: “Kurā viņus interesē ne vienkārši kriminālizmeklēšana, viņus interesē ekonomiskā policija, tās apvienošana ar finanšu policiju un, un to… muitas policiju.”
A.Elkins: “Nu skaidrs.”
A.Lembergs: “Tātad visas šīs trīs ekonomiskās policijas apvienot, plus zem kontroles… caur premjeru paņemt KNAB un Drošības policiju. Lūk, visi šie, kopā ņemti, viņi arī veidos tādu kopēju dūri, kur KNAB sit pa ekonom… politiskajiem pretiniekiem, lūk, ja? Un šis ekonomiskais bloks nodrošina nesodītu.. nu, pirmkārt, kontrabandu, kurā ieinteresēts, tik nu cik man runā tajās aprindās, Jurašs kopā ar Strīķi, viņi sen piesedz lūk, kā saka, kontrabandistu tramvajus uz Rīgu un Ventspili. Viņi tagad ir ļoti satrakojušies, jo viņiem ir zudusi iespēja caur operatīvajām darbībām, operatīvo izmeklēšanu piesegt kontrabandu. Tāpēc viņiem ir vajadzīga visa, visa šī iekšējā visa, visa varas struktūra, finanšu policija, ekonomikas policija… muitas policija, Drošības policija un KNAB kopā ņemti.”
A.Elkins: “Šausmas kaut kādas!”
A.Lembergs: “Bizness! To sauc par biznesu! Kā, nu viņi kā politiķi, viņi ir, kā kādreiz bija tie paši organizētās noziedzības grupējumi, kas it kā piesedza tos apakšējos.”
A.Elkins: “Kā agrāk teica – “jumta” pakalpojums?”
A.Lembergs: “Kā “jumts” jā, viņi ir jumts visai šai.. tātad mafiozajai struktūrai. Bet tur, tur, tur tas maksā simtiem miljonu eiro ienākumus gadā, jūs varat iedomāties? Ir par ko cīnīties, vai ne?”
A.Elkins: “Bet vēlētāji domāja, ka, izvēloties jaunos spēkus, viņi kā reiz balso pret, pret korupciju kā reiz.”
A.Lembergs: “Nu, bet ar kaut ko taču vajag piesegties. Ar likumīgumu, cīņu ar korupciju, cīņu ar oligarhiem, vajag piesegties taču ar kaut ko, vienkārši ar nepaplašinātiem teikumiem.”
A.Elkins: “Jā, bet jūs kā pašvaldības vadītāju uztrauc, es domāju ne tikai jūs, tas, ka nav iespējams vienoties, politiķi nevar vienoties par valdību. Acīmredzot nepaspēs šogad pieņemt budžetu uz nākamo gadu. Kas būs tālāk? Ko darīs Ventspils dome?”
A.Lembergs: “Nē, nu mums… mums tā nav problēma. Mums tā nav problēma. Paldies, Dievam, kamēr nav mainīti likumi, pašvaldība var lemt sava budžeta jautājumus, kā uzskata par nepieciešamu.”
A.Elkins: ”Pagaidām.”
A.Lembergs: ”Tiesa, tiesa mums jābūt ļoti uzmanīgiem, jo šie trakie var tik tiešām nonākt pie varas un pašvaldībai naudu atņemt, un iztērēt uz kaut kādiem saviem utopiskajiem solījumiem. Tādas darbības rezultātā var nākties aizvērt bērnudārzus, skolas, slimnīcas, nesavākt atkritumus un tā tālāk.”
A.Elkins: “Tātad pat tāds scenārijs var būt?”
A.Lembergs: “Pilnīgi iespējams! Kas tad viņiem? Kas tad viņiem? Viņiem taču nevienas pašvaldības nav?”
A.Elkins: “Nav.”
A.Lembergs: “Nu viss. Visi pārējie politiskie spēki slikti strādās, jo to, to deputāti strādā pašvaldībās, bet Bordāna un kompānijas deputāti nav pie varas nekur, viņiem neviena priekšā nav jāatskaitās. Būs vainīgas pašvaldības, pilsētas mērs, piemēram, Lembergs. Viss ir ļoti vienkārši.”
A.Elkins: “Tātad ar likuma palīdzību var vienkārši ņemt un pārdalīt līdzekļus tādā veidā?”
A.Lembergs: “Jā, var! Principā, teorētiski tas ir iespējams, un es domāju, viņiem ir tāda visatļautība, kā viņi tam pieiet. Ar to tiešām tā reāli jārēķinās.”
A.Elkins: “Attiecībā uz otru partiju ”KPV LV”. Tur lūk, es saprotu, ka Bordāns ir nogājis no trases, nav izslēgts, ka, lūk, valdības veidošana tiks piedāvāta Gobzema kungam. Vai, jūsuprāt, tas arī ir tāds tumšais zirdziņš?”
A.Lembergs: “Nu, manuprāt, patiešām pietiekami es domāju priekš visiem viņš ir diezgan patumšs zirdziņš. Bet, šodien runāt par to, kas pie mums gaidāms, grūti pateikt, jo, pirmkārt, Bordāns nav izvirzīts. Otrais, ko viņš piedāvās, kad, ja viņš būs izvirzīts…”
A.Elkins: “Gobzems, jā? Gobzems.”
A.Lembergs: “Jā, jā, atvainojos, Gobzems. Tāpēc šobrīd tā kritika būtu tāda priekšlaicīga, ja, jāpāgaida. Kaut gan vesela virkne viņu piedāvājumu, es neteikšu, ka, lūk, es tos uzskatu var izsvērtiem. Bet mēdz būt, ka vēlēšanās tiek virzīta viena propaganda, bet, kad jāatbild par reālām lietām, tad cilvēki nolaižas uz zemes un sāk runāt… nu tā daudz vairāk izsverot un ar aprēķiniem. Tā ka – vajag pagaidīt.”
A.Elkins: “Bet lūk interesanti… Nu it kā ir saprotams, ja koalīciju veido sešas partijas, nu, piemēram, pieskaitot arī Zaļos un zemniekus, tad it kā varētu izskatīties, ka tas ir daudz stabilāk, bet kāds var pateikt, ka, ziniet, dalīt to varas pīrāgu sešās daļās, tas ir kaut kā ļoti daudz. Kā jūs domājat?”
A.Lembergs: “Nu es domāju, ka vispār seši ir daudz. Godīgi teikšu, es domāju, ka tur nekā laba nav.”
A.Elkins: “Tātad, grūti visus viedokļus saskaņot.”
A.Lembergs: “Tur ir tāda situācija, premjeram ir pārāk daudz varas, jo viņš var jebkurā brīdī šantažēt savus… kompanjonus no valdošās koalīcijas. Lūk, bet tas daudzējādā ziņā ir atkarīgs no premjera personības. Bet pagaidām šīs personības, to šī brīža kvalitātē grūti, grūti novērtēt.”
A.Elkins: “Jau pēc vēlēšanām Augusts Brigmanis, Zaļo un zemnieku savienības frakcijas vadītājs.”
A.Lembergs: ”Viņš ir bijušais vadītājs.”
A.Elkins: ”Bijušais vadītājs, jā. Viņš teica, ka, lūk, nepaklausījām mēs savulaik savu apvienības kolēģi Aivaru Lembergu un pieļāvām virkni kļūdu savā priekšvēlēšanu kampaņā, un, lūk, arī rezultāts. Es tā atceros, ka jūs pirms vēlēšanām arī jau norādījāt, kādas varētu būt kļūdas. Bet vai jūs gaidījāt, ka būs tik ļoti, nu, ne pārāk labi rezultāti Zaļo un zemnieku savienībai?”
A.Lembergs: “Nu, es vienmēr esmu vērsis uzmanību, ka šī priekšvēlēšanu kampaņa Zaļo un zemnieku savienībai būs īpaša, jo pirmo reizi Zaļo un zemnieku savienība piedalās vēlēšanās kā valdības vadītāji. Tiesa, Kučinska kungs nav partijas Zaļo un zemnieku savienības sastāvā, viņam ir Liepājas partija, un tas nav viens un tas pats. Bet viņi ir līguma kompanjoni. Nu, un galvenā problēma, ka faktiski valdība strādāja pati par sevi, Zaļo un zemnieku savienība pastāvēja pati par sevi un.. vieni nezināja, ka.. Zaļo un zemnieku savienība nezināja, ko un kā grasās darīt valdība, kā darīt. Un diezgan bieži bija tā, ka informācija tika paziņota post factum. Nu es vienmēr esmu uzskatījis par savu pienākumu sniegt aprēķinus un prognozes par to, kā viens vai otrs sagatavotais lēmums var beigties, kas ir labi un kas ir slikti. Bet, bet, bet… cilvēki saslima ar zvaigžņu slimību.”
A.Elkins: “Nu jā, man liekas, ka arī lozungs „Labo darbu čempioni” bija par daudz, man šķiet, jā.”
A.Lembergs: “Nū… čempioni sevi par čempioniem nesauc, par viņiem runā citi, jā.”
A.Elkins: “Jā.”
A.Lembergs: “Es pirmo reizi dzirdu kaut ko tādu. Vēl jo vairāk, politiķi-čempioni, es tādus vēl neesmu sastapis. Tikai vēlētāji nosaka, kas ir čempioni.”
A.Elkins: “Jā, un diemžēl tā. Bet tas jau nenozīmē, ka Zaļo un zemnieku savienība kaut kā pajuks? Kā jūs prognozējat?”
A.Lembergs: “Nu… pagaidām tādu pazīmju nav. Pēc deputātu sastāva, es domāju, ka sastāvs ir spēcīgs. Kaut ne ļoti daudz, 11, bet stipri. Diezgan pieredzējuši. Es domāju, ja premjeram piemitīs veselais saprāts, viņam tādi partneri būtu izdevīgi, lūk.”
A.Elkins: “Nu principā es tā saprotu, ka var strādāt arī opozīcijā. Tur arī nekas traks nebūs.”
A.Lembergs: “Jā, protams, 11.gadā, kad Zatlers veica valsts apvērsumu.”
A.Elkins: “Tad jūs uzskatāt, ka tomēr apvērsums.”
A.Lembergs: “Jā, tas bija apvērsums, jo propaganda, kura bija pamatā, ka notika tāds, ar tādiem rezultātiem referendums, tie bija meli, pilnīgi meli, lieli meli, superlieli meli. Un piemān… tika piemānīti vēlētāji, tika piemānīti Latvijas pilsoņi, un, ja tātad… rezultāts, politiskais rezultāts tiek panākts ar meliem, tad tas ir proporcionāli meliem, ar kuriem uz vēlēšanām gāja Ādolfs Hitlers. Ar vēl… ar meliem, ar kuriem gāja citi diktatori vai topošie diktatori. Nu tiesa, Zatleram ne visai izdevās gala rezultātā, kā jūs zināt.”
A. Elkins: “Jā. Nu, lūk, pirms mēs pāriesim pie Ventspils lietām, tomēr, ja mēs runājam par šodienas prezidentu, viņu nevar apskaust – viņam šobrīd nav viegla situācija, Vējoņa kungam, īpašu variantu, lūk, nav tik daudz, lūk, ar šiem premjera kandidātiem. Jūs neizslēdzat parlamenta atlaišanas iespēju un ārkārtas vēlēšanas? Vai Vējoņa kungs pa Zatlera ceļu neies, kā jums šķiet?”
A.Lembergs: “Nu šobrīd situācija ir pavisam cita.”
A.Elkins: “Jā.”
A.Lembergs: “10.gadā divas, divas frakcijas viegli izveidoja valdošo vairākumu un strādāja stabili, lai gan, protams, ar diskusijām, kas ir normāli demokrātiskai valstij, bet strādāja stabili. Tagad gan līdz koalīcijai ir tālu. Es domāju, ka prezidentam tā kā vajag nosaukt tur vai nu Gobzemu, vai Pabriku, vai, vai Zīle, piemēram, ja, bija premjera kandidāts no nacionāļiem, ja. Viņam neviens neaizliedz izvirzīt premjera kandidatūrai arī partijās neietilpstošu cilvēku. Bet varbūt redzamu, redzamu darboni Latvijā, kuram būtu autoritāte iedzīvotāju vidū, partiju vidū. Jautājums par ārkārtas vēlēšanām, nu es domāju, tas… ir jāpaiet trīs, četriem, pieciem, sešiem mēnešiem, kad ir pilnīgs strupceļš, kad valdība reāli nestrādā, parlaments arī īsti nevar strādāt. Tātad tas, tā, tā situācija, viņai ir jānobriest, viņa tagad, no vēlēšanām ir pagājis, nu kas tur ir pagājis…”
A.Elkins: “Jā, vēl ir…”
A.Lembergs: “Piecas nedēļas. No tā taisīt kaut ko, ka tā ir kataklizma, tas, tas, tas…”
A.Elkins: “Protams.”
A.Lembergs: “Muļķības kaut kādas.”
A.Elkins: “Un bezpartiju kandidātam jūs ne visai ticat, ka būs situācija, kā 95.gadā, kad, lūk, toreiz prezidents Guntis Ulmanis nosauca bezpartejisko Šķēli?”
A.Lembergs: “Nu, Šķēle nebija vienkārši Andris Šķēle.”
A.Elkins: “Jā.”
A.Lembergs: “Viņam tomēr bija caur tā saucamo Valmieras grupu ļoti stipras pozīcijas visās valstiskajās struktūrās, ieskaitot politiskās partijas. Tagad tādu cilvēku atrast, nu, nu, es domāju… nu…”
A.Elkins: “Būs sarežģīti.”
A.Lembergs: “Es tā uzreiz pat nenosaukšu, nenosaukšu. Bet tas ir prezidenta rokās, viņš tāpēc arī ir prezidents, lai tādu situāciju vadītu.”
A.Elkins: “Atgriežoties pie Ventspils pilsētas, kā tagad Ventspils dzīvo? Es zinu, ka, piemēram, Olimpiskais centrs, kuru daudzi apmeklē, pat ne Ventspils iedzīvotāji, tas attīstās. Es tā saprotu, ka ir plāni arī par jauna baseina būvniecību. Tur ir ļoti daudz plānu. Varbūt par to.”
A.Lembergs: “Jā! Nu Olimpiskais centrs “Ventspils” bija pirmais olimpiskais centrs Latvijā. Mēs bijām aizsācēji.”
A.Elkins: “Vēl agrāk par Rīgu, jā.”
A.Lembergs: “Kad izveidojām divtūkstoš… 1994.gadā mēs izveidojām tādu…”
A.Elkins: “Tad to pat grūti bija iedomāties, jā? Tādu objektu.”
A.Lembergs: “Jā, jā, protams, ka tas… izveidosies tāda spēcīga sporta infrastruktūra. Toreiz tas nevienam un nekur sapņos nerādījās. Un tagad tā pēc savas attīstības pakāpes var konkurēt ar jebkuru tāda mēroga Rietumu pilsētu. Vienlaicīgi jūs pareizi pateicāt, šobrīd tiek veikti… skiču projekts tiek izstrādāts, ir arī tehniskā projekta uzvarētājs jauna, 50 metru baseina ar astoņiem celiņiem būvniecībai, kurus var pārdalīt.”
A.Elkins: “Kolosāli!”
A.Lembergs: “Un būs 16 25 metru, plus neliela viesnīca, un galvenais – tur šajā kompleksā ietilpst rehabilitācijas centrs, kur rehabilitāciju var iziet jebkurš ar akcentu uz sportistiem. Mēs ceram uz to, ka mēs varēsim…”
A.Elkins: “Reabilitēt šos cilvēkus, jā?”
A.Lembergs: “Reabilitēt un tas ,tas būs starpt… starptautisks centrs. Vienlaicīgi attīstās rehabilitācijas centrs mūsu slimnīcā. Un viņi sadarbosies šajā, šajā lietā.”
A.Elkins: “Tātad tur arī iet paralēla attīstība?”
A.Lembergs: “Jā! Nu un, protams, mēs tagad sāksim darbu pie tā, mums ir tagad peldbaseins, 25 metru, tiesa, neliels. Viņu vajadzēs pārveidot droši vien ūdens atrakciju attīstībai, jo viņš ir blakus, aiz stikla ir ūdens atrakcijas zem slēgta, nu, zem jumta. Nu, nu un tagad, lūk, mēs šajā gadā pabeigsim BMX treniņbāzi, ziemas bāzi. Nekur Latvijā tādas, tādas nav, tā ka tas…”
A.Elkins: “Arī perspektīvs sporta veids, jā.”
A.Lembergs: “Perspektīvs, ar lieliem nopelniem. Un Štrombergs, kā jūs zināt, tikko aizgāja pensijā, ja var teikt, kā sportists. Lūk, tradīcijas Latvijai ir lielas, un mēs ceram, ka tur trenēsies ne tikai Ventspils sportisti, bet arī no citām Latvijas pilsētām un no ārzemēm. Vienlaicīgi tur tiek atrisināta problēma , nu ne problēma, tiek uzlabota sporta infrastruktūra 2.vidusskolai, lūk. Tā ka mūsu olimpiskais centrs turpinās attīstīties.”
A.Elkins: “Lūk, kas attiecas uz Ventspili, es tā saprotu, ka joprojām tiek veidota jauna ražošana, jā? Savs industriālais parks attīstās Ventspilī, ja?”
A.Lembergs: “Jā, jā, protams. Nu, es nosaukšu tādu faktu, kurš ir maz zināms. Šodien Ventspils ir Latvijas autobūves centrs. Mēs esam pirmajā vietā autobūvē.”
A.Elkins: “Es domāju, ka radio klausītāji nepateiktu šo mīklu.”
A.Lembergs: “Neviens neticēs. Transporta centrs – labi, bet ne autobūves centrs. Mēs apsteidzām Liepāju, Jelgavu, Rīgu, Daugavpili, jā, visus, kuri kādreiz bija lieli autobūves centri.”
A.Elkins: “Tas ir uz tā rēķina, ka tiek ražotas kaut kādas detaļas automašīnām?”
A.Lembergs: “Nu nē, pie mums izgatavo, pirmajā vietā Latvijas autobūves kompāniju vidū ir “Bucher Municipal”, kuri taisa gatavā izskatā jau komunālās mašīnas visai pasaulei. Nu es pateikšu tādu piemēru, viņi ne tik sen piegādāja 600… tās komunālās mašīnas, kuras tīra pilsētu, ja.”
A.Elkins: “Jā.”
A.Lembergs: “Rīgā arī droši vien ir. 600 Maskavai. Jā, un tur šobrīd strādā…”
A.Elkins: “Tieši no Ventspils paņēma?”
A.Lembergs: “No Ventspils, jā. Gandrīz 400 cilvēki. Viņi, viņi savus pirmos soļus sāka Ventspilī pirms 11 gadiem.”
A.Elkins: “Tātad viņi ir ļoti apmierināti ar sadarbību.”
A.Lembergs: “Jā, viņi pārcēla savas ražotnes no Lielbritānijas, Šveices, un uz Latviju pāriet viņu piegādātāji. Un ne tikai uz Ventspili, bet arī Latviju, ja. Tas ir tāds tik tiešām ļoti labs piemērs. Nu vienlaicīgi pirmajā autobūves… uzņēmumu desmitniekā ietilpst trīs no Ventspils. Trīs, jā. Lūk. Un šobrīd mums ir gatavi tehniskie projekti, lai celtu trīs jaunas rūpnieciskās telpas, kur būs jaunas ražošanas, rūpnieciskās ražošanas.”
A.Elkins: “Jau ir zināms, kas būs, jā?”
A.Lembergs: “Jā, jau ir zināms. Noslēdzas tehniskā projektēšana, un šajā gadā mēs jau sāksim celt pirmo, tā ka Ventspils nākotne, tā ir industrija un informācijas komunikāciju tehnoloģiju attīstība, šo, šīs nozares, ne tehnoloģiju, bet šīs nozares Ventspilī. Mums ir pieņemta stratēģija. Šobrīd šajā IKT nozarē strādā jau vairāk nekā 500 cilvēku. Mēs gribējām, lai pēc gadiem trijiem, četriem tur strādātu tūkstotis cilvēku. Lūk. Mēs tādēļ pieņemam veselu virkni, virkni pasākumu, sākot ar infrastruktūru, kuru mēs jau uzbūvējām, lai tā būtu internacionāla, iekļauts viss ar lielām jaudām. Nu un tagad cilvēkresursu un citu, citu faktoru piesaistīšana.”
A.Elkins: “Tātad faktiski pašvaldība palīdz investoriem ar infrastruktūru.”
A.Lembergs: “Jā, mēs palīdzam. Nu palīdzam ar dzīvokļiem. Mēs uztaisījām infrastruktūru, un mēs veidojam ļoti labus precedentus, kad mēs pierādām, ka mēs esam labāki par citiem. Jo, saprotiet, programmētājs, viņam, ziniet…”
A.Elkins: “Jā.”
A.Lembergs: “Pāriet kaut kur dzīvot un strādāt viņam nav obligāti, pareizi? Var…”
A.Elkins: “Mājās.”
A.Lembergs: “Mājās pasēdēt. Nu ne pagrabā Rīgā.”
A.Elkins: “Jā, jā.”
A.Lembergs: “Bet kaut kur mierīgi to darbu darīt. Bet tur ir vajadzīgs arī kolektīvais darbs. Nu tā ir tāda ļoti, mēs uz tā veidojam lielu, lielu…”
A.Elkins: “Uzsvaru, jā?”
A.Lembergs: “Uzsvaru, jā. Nu un tas, kā mums nebija – autobūve, metālapstrāde, elektronika, jā, mums nekad nav bijusi. Lūk, šīs tādas pavisam, pavisam jaunas nozares, kuras ir izveidojušās pēdējo desmit gadu laikā.”
A.Elkins: “Bet vai tas nenozīmē, ka, lūk, nu tas nenozīmē, ka faktiski Ventspils ostai nav nākotnes?”
A.Lembergs: “Nē, mēs tā neuzskatām. Pretēji, mēs ieguldām naudu, lai atbalstītu un uzturētu infrastruktūru. Bet šobrīd osta integrējas ar industrijām. Tas ir pirmkārt. Otrkārt, mēs cenšamies saglabāt Ventspils ostas pozīcijas, pagaidām tās ir 20 miljonu tonnu ietvaros. Bet mēs saprotam, ka Krievija izdarīs visu iespējamo un no viņiem atkarīgo, lai kravas no, no Krievijas un uz Krieviju caur Baltijas valstīm neietu, lai šie, šos pakalpojumus sniegtu Krievijas ostu termināli.”
A.Elkins: “Tātad jūs domājat, ka vienalga viss pie tā nonāks, jā?”
A.Lembergs: “Nu, Krievija visu laiku to liek kā savu politisko uzdevumu. Viņi šobrīd pietiekami stingri pie tā pieturas. Tiesa, situāciju mīkstina, ziniet, nelaime. Lielā konflikta nelaime starp Krieviju un Ukrainu, kā jūs zināt, jā. Tur ir abpusēji lieli ierobežojumi, un tas rezultātā šobrīd deva lielu akmeņogļu pieplūdumu Latvijas terminālos, tai skaitā īpaši Rīgā.”
A.Elkins: “Rīgā, jā?”
A.Lembergs: “Nu un kaut kas papildus ir arī Ventspilij.”
A.Elkins: “Lūk, jūs jau pieminējāt Krieviju. Es atceros, ka pirms pāris mēnešiem jūs bijāt ļoti pesimistiski noskaņots un jūs teicāt, ka jūs neredzat gaismu tuneļa galā, ka viss šis sankciju karš beigsies. Bet kā apstiprinājumu jūsu vārdiem mēs redzam, ka diemžēl situācija tikai pasliktinās, jā, lūk, Amerikas Savienoto Valstu un Krievijas pretstāvēšana tikai pastiprinās.”
A.Lembergs: “Jā, jā. Nu tā ir ģeopolitiskā cīņa, kura ir bijusi vienmēr. Vienmēr. Tas tā kā ir pēc civilizācijas attīstības likumiem, kad lieli spēlētāji vienmēr cenšas nostiprināt savas pozīcijas starptautiskā…”
A.Elkins: “Ekonomiskās pozīcijas.”
A.Lembergs: “Lai nodrošinātu savu ekonomisko labumu. Šodien tādi lieli, globāli spēlētāji nešaubīgi dominē Amerikas Savienotās Valstis, lūk. Eiropas Savienība, tā pagaidām ir sadrumstalota, bet, ja, lūk, Eiropas Savienība ies, un galvenais kritērijs manās acīs būs, vai tiks izveidota vienota Eiropas armija. Ja Eiropa aizies pa šo ceļu, tad Eiropas Savienība izveidosies galīgi kā globāls spēlētājs, ne tikai ekonomisks, bet arī ģeopolitisks. Šodien viņi, nu un arī daudzos jautājumos viņu tur īsti nav, ar viņiem nerēķinās, ar Eiropas Savienību, globālos un ģeopolitiskos jautājumus viņa tā kā dažreiz uzzina pēdējie. Nu, Krievija, protams. Bet tā, es uzskatu, nav globāla, bet lokāla, reģionāla. Lai gan reģions ir liels, Eirāzija, bet tomēr viņi, tas nav salīdzināms ar Amerikas Savienotajām Valstīm. Nu un Ķīna. Galvas, galvassāpes Amerikas Savienotajām Valstīm.”
A.Elkins: “Tā pat nav Krievija, bet Ķīna.”
A.Lembergs: “Jā, tā nav Krievija, bet Ķīna nešaubīgi. Tā ka mēs šobrīd redzam lielus ģeopolitiskus procesus. Un vissliktākais ir tas, ka mēs atrodamies… var teikt, epicentrā, šīs Amerikas Savienoto Valstu un Krievijas pretstāvēšanas ģeogrāfiskā epicentrā, lūk. Tas, protams, dod noteiktu nemieru, un tas ir pamatots. Es arī, man šī situācija acīmredzami nepatīk.”
A.Elkins: “Nu, jā, jo…”
A.Lembergs: “Situācija, kura bija pirms pieciem gadiem, bija ievērojami vairāk…”
A.Elkins: “Nekā šī, lūk, tāda… vieni atved karavīrus, otri palielina savu..”
A.Lembergs: “Jā, jā, tas, nekad tas ne pie kā laba nevar novest. Tiesa, ir, atturošs ir tas, ka nevienai no šīm… pretējām pusēm nav pārliecinoša pārsvara gala spēkos, kodolspēkos. Nu, lūk, kamēr tas kaut kāds līdzsvars saglabājas.”
A.Elkins: “Balanss.”
A.Lembergs: “Balanss, jā, tas attur no kaut kādām pārsteidzīgiem un neapdomātiem soļiem.”
A.Elkins: “Varbūt tāds pēdējais jautājums, atgriežoties Ventspilī. Es tā saprotu, ka ir noteikti plāni infrastruktūras attīstībai un tā tālāk nākamajam gadam, jā, lūk, pilsētas kopējais redzējums.”
A.Lembergs: “Nu mēs šobrīd strādājam pie, nu, tādiem vairākiem ļoti svarīgiem projektiem. Pirmais – es jau teicu, jau pieminēju, tas ir peldbaseins, rehabilitācijas centrs. Otrs, kuru mēs svinīgi nodosim ekspluatācijā, 19… 2019.gada 25.jūlijā.”
A.Elkins: “Pat jau datums ir zināms?”
A.Lembergs: “Ir zināms, jo šajā dienā… Lielbritānijas iznīcinātājs atveda neatkarīgās Latvijas kareivjus uz Ventspili, kur līdz tam bija vēl vāciešu vara.”
A.Elkins: “Jā. Vēsturisks tāds, jā.”
A.Lembergs: “Neatkarīgas, neatkarīgas Latvijas simtgade Ventspilī, ja.”
A.Elkins: “Jā.”
A.Lembergs: “Lūk. Tas, protams, lūk… jauna vidus… mūzikas vidusskolas un koncertzāles ēka. Vienlaicīgi mēs stādājam pie liela projekta, lai ziemas periodā Bērnu pilsētiņa būtu, nu, zem jumta, kad tur var tusēties ģimene, mazi un lieli. Tas ir bijušajās ostas darbnīcu telpās. Nu un jaunas ēkas, lūk, tas ir tāds trešais. Ceturtais – tas ir… zvejniecības un zivkopības muzeja radikāla renovācija, kurš šobrīd ir brīvdabas, tāda liela ēka, tā tiks būtiski renovēta. Tas ir saistīts arī ar tūrismu. Nu un plus rūpniecības telpas, infrastruktūras attīstība Ventspils IKT industriālai attīstībai. Nu, lūk, šie tādi galvenie tuvākie lielie, lielie Ventspils attīstības etapi. Nu un plus lieli ieguldījumi infrastruktūras attīstībai, kas saistīta ar ostu un ostas industriālo zonu.”
A.Elkins: “Vienalga tur pastāvīgi ir vajadzīgas investīcijas, jā?”
A.Lembergs: “Jā, protams, mums ir jākonkurē, neviens taču ne, ne neguļ, mūsu konkurenti neguļ ne Latvijā…”
A.Elkins: “Neguļ. Ne aiz robežām.”
A.Lembergs: “Ne aiz robežām, jā.”
A.Elkins: “Mums studijā bija Aivars Lembergs, Ventspils mērs. Liels paldies!”
A.Lembergs: “Paldies, uz redzēšanos!”

Publicēts lapā: 21.11.2018