Kalendārs

Totalitārā domāšana valsts mediju gaumē (22.08.2018.)

Foto: Juris Presņikovs

Foto: Juris Presņikovs

Jau par tradīciju kļuvis, ka valsts medijos – t.i., medijos, kas tiek finansēti no valsts budžeta un par nodokļu maksātāju naudu – paši svarīgākie iztirzājamie jautājumi ir saistīti ar viena vai otra privātā medija saturu. Tā 2018.gada 17.augusta raidījumā “Krustpunktā”, ko vadīja TV3 žurnālists Arnis Krauze, galvenās debates savērpās par tēmu, ar ko ir vai ar ko nav saistīti privātie drukātie mediji – “Neatkarīgā Rīta Avīze” un “Dienas Bizness”.

Raidījumā Arnis Krauze pratināja žurnālistu Benu Latkovski, vai gadījumā, kad viņš raksta savu kārtējo komentāru laikrakstam “Neatkarīgā Rīta Avīze”, viņam nav prātā doma, ka tā ir avīze, kas pieder ar Aivara Lemberga ģimeni saistītiem cilvēkiem. Es nespēju pat iedomāties, cik totalitāriem jābūt Arņa Krauzes tagadējās ziņu dienesta priekšnieces, lielākās Latvijas sorosietes Sarmītes Ēlertes padotībā izdresētās žurnālistu cunftes pārstāves Anitas Braunas darbības principiem, lai automātiski tiktu pieņemts, ka jebkuras tēmas atspoguļojumā svarīgākais ir nevis objektīvs faktu iztirzājums un neitrāla attieksme, bet gan izpatika savai priekšniecībai. Acīmredzot šī izpratne un Ēlertes skolas žurnālistiskās tradīcijas ir tik dziļi iesakņojušās, ka, es pieņemu, Arnim Krauzem nav pat jātēlo, viņš patiesi tic šīm, viņaprāt, izcilajām “profesionālajām vērtībām”.

“Kad Jums pēdējo reizi bija kāds kritisks komentārs par Aivaru Lembergu”, raidījuma vadītājs Krauze intervē Latkovski. Kaut kā neatceros, ka laikrakstā “Diena”, ko kādreiz vadīja tā prihvatizētāja, vienā statusā arī īpašniece un laikraksta galvenā redaktore Ēlerte, būtu kāds kritisks raksts par viņu? Vai varbūt TV3 ziņu raidījumos ir skatāma kritisku sižetu sērija par “All Media Latvia” īpašniekiem, ko tikai es vienīgais būšu palaidis garām? Valsts radio diskusijas vadītājs gan iet tālāk, jo izrādās, ka katra medija darbības un satura kvalitātes rādītājs ir kritisko rakstu esamība par Lembergu!

Uzdoto jautājumu saturs gandrīz vienmēr atspoguļo konkrētās personības domāšanas līmeni un izpratni. Šajā gadījumā tā ir diezgan totalitāra domāšana, kas jaunam cilvēkam var būt sakņota tikai konkrētā pieredzē. Taču nebūtu vēlams to pieprasīt vai attiecināt uz citiem.

Visbeidzot, mana šī brīža ģimene esmu es, sieva un divi dēli, no kuriem jaunākajam ir tikai divi gadi. Neviens no mums nav saistīts ar “Neatkarīgo Rīta Avīzi”. Lai gan, ja arī būtu saistīti, ar ko mēs būtu sliktāki par “All Media Latvia”?

Publicēts lapā: 22.08.2018