Kalendārs

Intervija Radio Baltcom programā “Satikāmies, parunājām” (31.05.2017.)

Abiks Elkins, raidījuma vadītājs: “Labdien, cienījamie radioklausītāji! Jā, tieši tā sauc mūsu raidījumu šobrīd “Satikāmies, parunājām” un pie mums viesos Ventspils mērs Aivars Lembergs. Labdien!”
Aivars Lembergs, Ventspils mērs: “Labdien! Ar lietu!”
A.Elkins: “Jā. Ar lietu Jūs! Nu, palikušas faktiski pēdējās dienas līdz X stundai, līdz 3.jūnijam, kad visā valstī notiks pašvaldību vēlēšanas. Lemberga kungs, Jums ir liela politiskā pieredze, bet tomēr, ja veic tādu analīzi, tad faktiski sanāk, ka trīs dienas, pat mazāk pirms vēlēšanām. Lūk, varbūt īpatnības, ar ko tagadējā vēlēšanu kampaņa, nu, Ventspilī, Jūsu dzimtajā pilsētā īpaši, varbūt atšķiras no iepriekšējām kampaņām pirms četriem, astoņiem, 12 gadiem?”
A.Lembergs: “Nu, pirmkārt vairāk ir ieguldīta nauda Lemberga diskreditācijai. Tas, tas ir pirmais”
A.Elkins: “Tiešām ir ļoti daudz ieguldīts naudas?”
A.Lembergs: “Nu, jā. Nu, tā, tā, tā runā. Divi miljoni aptuveni, ja. Tas ir vairāk kā uz visu Rīgu”
A.Elkins: “Tikai uz vienu Ventspili izmesti divi miljoni?”
A.Lembergs: “Uz vienu Ventspili. Jā, jā. Tur izmesti divi miljoni, jā. Bet tas, tas ir kā novērtējums. Otrs, tas ir melu nekaunība tāda, es teiktu, ja tāda. Jā, jā. Nu, lūk. Trešā, kas parādījās burtiski šajā nedēļā, nē, jau pagājušajā nedēļā. Tātad politiskie pretinieki – tur Kristovskis un viņa kompānija, zinot pēc socioloģijas, ka viņiem neuzvarēt, ka vēlētāji diez vai viņiem dos priekšroku. Viņi cenšas ar visās iespējamām metodēm un māņu gājieniem izjaukt vēlēšanas kā tādas”
A.Elkins: “Vispār Ventspilī?”
A.Lembergs: “Ventspilī izjaukt vēlēšanas”
A.Elkins: “Bet vai tad tas ir iespējams?”
A.Lembergs: “Nu, piemēram… Nu, kā, piemēram ieiet kaut kādā iecirknī pēc tam, kad vēlēšanas noslēgušās un apgāzt, piemēram, urnu ar biļeteniem. Viss, vēlēšanas…”
A.Elkins: “Viss nenotika”
A.Lembergs: ” Jā, bet otrs, viņi meklē bomžus, maksā naudu, lai viņiem viņiem, ka viņi it kā ir no Lemberga, no viņiem pērk balsis”
A.Elkins: “Jā, un tad faktiski Jūsu partiju vainos balsu pirkšanā”
A.Lembergs: “Un tad, tad, it kā mēs pērkam vēlētāju balsis un atkal… Tālāk…”
A.Elkins: “Bet var neatzīt rezultātu”
A.Lembergs: “Jā, jā, jā. Bet ir vajadzīgs noteikts skaits, protams. Tālāk ir… Ventspilī runā, ka veselā, veselā virknē terminālu, kur Ostaps Benders ir boss, ka strādājošiem, strādājošajiem, pirmdien atnākot uz darbu, tas ir 5.jūnijā, pieprasīs, tiks pieprasīts uzrādīt tos piecus sarakstus, kurus viņi nav iemetuši urnā. Tas ir, lai viņi parādītu, ka viņi nobalsojuši par Kristovski”
A.Elkins: “Pretējā gadījumā?”
A.Lembergs: “Nu, pretējā gadījumā šodien strādā, rīt nestrādā”
A.Elkins: “Demokrātiski”
A.Lembergs: “Demokrātiski, jā. It kā neietekmē vēlēšanas, ja?”
A.Elkins: “Nē, nekā”
A.Lembergs: “Tiesa, tur var paņemt kaudzīti tur to…”
A.Elkins: “Rezervei”
A.Lembergs: “Rezervei, jā. Bet ne visi to zina. Saprotiet, ne visi to zina”
A.Elkins: “Ne visi var noreaģēt”
A.Lembergs: “Jā, reaģēt, jā. Tā kā jau tagad ir otrais piegājiens, kad pieprasa vēlēšanu komisijas maiņu, ja. Lūk, mūsu oponenti. Nu, tā, tā ir tā kā tāda, es teiktu, priekšvēlēšanu agonija”
A.Elkins: “Nu, lūk, nevaru Jums nepajautāt, par cik…”
A.Lembergs: “Jā, atvaino, es, es, nu pilsētas dome, es ar to nenodarbojos, tas ir izpilddirektors, uzrakstīja vēstuli tātad Drošības policijai, reģionālajai policijai, KNAB, Centrālajai vēlēšanu komisijai, lai katrā pilsētas vēlēšanu iecirknī, komisijā visu diennakti būtu policists. Lūk, lai līdzās iecirknim būtu policists cauru diennakti, lai visos iecirkņos un komisijās, vēlēšanu komisijas būtu uzstādītas diennakts videokameras, kur varētu redzēt, kas notiek ar urnu. Lūk, nu un, lai viņi nepieļautu dažādas provokācijas, par kurām es jau teicu. Tā kā mēs bumbu nodevām policijai, tai skaitā Drošības policijai un KNAB, lai aizstāv vēlēšanu demokrātisku norisi Ventspilī. Par cik mūsu oponenti jūt, ka viņi zaudē, viņi, lūk, tagad tādas metodes…Lūk, iet uz tādiem…”
A.Elkins: “Bet, lūk, varbūt paskaidrojiet tiem radioklausītājiem, kuri, lūk, tā dziļi vēl nav visu analizējuši varbūt. Kāpēc Ventspilī notiek tāda cīņa? Jo tradicionāli mēs zinām, ka būtiskākajai cīņai ir jābūt galvaspilsētā, bet Jūs sakāt divi miljoni. Tā vispār ir fantastiska nauda vispār Latvijai jebkurās vēlēšanās. Nav svarīgi, Rīgā, Ventspilī, Jūrmalā”
A.Lembergs: “Nu, jā”
A.Elkins: “Kāpēc viņiem ir tik svarīgi Jūs gāzt?”
A.Lembergs: “Nu, piemēram, Ventspils ostas valde pieņēma lēmumu lauzt līgumu ar “Kālija parku” par divu piestātņu īri un teritoriju ar publisko infrastruktūru tādēļ, ka “Kālija parkam” ir atļauja pārkraut kālija mēslojumu un citus mēslojumus, bet kālija mēslojumu viņi jau otro vai trešo gadu nepārkrauj. Vispār”
A.Elkins: “Vispār”
A.Lembergs: “Vispār. Un viņi solīja, ka pārkraušanas apjomi sasniegs sešus miljonus tonnu gadā, sešus miljonus, bet pār…pēdējo gadu laikā pārkrāva aptuveni 350-400 tūkstošus tonnu”
A.Elkins: “Jokojat?”
A.Lembergs: “Es nejokoju. Tātad desmit reizes mazāk”
A.Elkins: “Bet kā tad viņi dzīvo?”
A.Lembergs: “Nezinu, lūk, to es nezinu, kā viņi dzīvo. Dievs ar viņiem, kā viņi dzīvo, svarīgi, svarīgi ir tas, ka dokeri tur ir bez darba un bez algas”
A.Elkins: “Vispār bez algas?”
A.Lembergs: “Nu, es domāju, ka kaut ko viņiem maksā uz citu kompāniju rēķina”
A.Elkins: “Bet tad kas to pārvalda?”
A.Lembergs: “Ostaps Benders”
A.Elkins: “Ā, tā, lūk”
A.Lembergs: “Jā”
A.Elkins: “Tāpēc viņiem tagad ir svarīgi pārņemt varu Ventspilī?”
A.Lembergs: “Jā, varu sev un atcel, lūk, šādu Ventspils brīvostas valdes lēmumu, nu, un es nesaprotu, kas attiecas uz ogļu termināli, kas slikti… Nu, ne slikti, bet vispār desmit reizes mazāk kā normāli tika pārkrauts tikai par ostas izmaksām valsts zaudē piecus miljonus gadā. Tas ir īpaši, lūk, no termināla, bet, manuprāt, to tur ir seši”
A.Elkins: “Lūk, kad bija priekšvēlēšanu debates, tai skaitā “Latvijas Radio”, es klausījos, Jūsu oponenti izteica veselu virkni apvainojumu un pretenziju Ventspils doms virzienā, nu un acīmredzot sanāk, ka arī Jūsu lauciņā. Nu, viena pretenzija, es klausījos “Latvijas Radio”, tas ir tas, lūk, ka neattīstās bizness, lūk, bez tā, kas saistīts ar tranzītu, nav investīciju, netiek radītas darba vietas un tās tiek radītas ļoti maz. Lūk, ar tādām pretenzijām pret Jums vēršas oponenti. Ko Jūs par to varat teikt?”
A.Lembergs: “Nu, nu teikšu tā, pēdējo četru gadu laikā investīciju apjoms, publiskās daļas, publiskās daļas. Tiesa, privātā daļa saistīta ar visas apstrādes rūpniecības attīstību, investīciju apjoms ir 200 miljoni eiro”
A.Elkins: “Nu, tas ir daudz”
A.Lembergs: “Tas ir daudz, ļoti daudz, bet…”
A.Elkins: “Tik nelielai pilsētai”
A.Lembergs: “Nu, kā. Rīgai vajag 20, lai salīdzinātu, kas Rīgai, kāds skaitlis, kad tāds skaitlis Rīgai, tas ir aptuveni pieci, seši miljardi Rīgai būtu”
A.Elkins: “Tā kā Ventspilij 200 miljoni, ja?”
A.Lembergs: “Jā, jā, 280 miljoni, no tiem aptuveni 160 miljoni ir Eiropas Savienības nauda. Tikai pēdējo divu gadu laikā Ventspils ostas brīvajā zonā atvērās seši…ražot sāka seši jauni uzņēmumi, ja, apstrādājošajā rūpniecībā, saucas informāciju komunikācijas nozare. Tur pēdējo četru gadu laikā dubultojās strādājošo skaits. Tas ir, nu tas, tā kā katram, katram ir redzams, kādas lielas pārmaiņas notikušas tikai četru gadu laikā. Un šie 280 miljoni, tie ir ieguldīti katrā nozarē”
A.Elkins: “Tātad ne tikai…”
A.Lembergs: “Veselības aprūpē un… Nē, gan tranzītā, gan ostā, gan ostā, tā ir gan apstrādes rūpniecība, tā ir IKT, tā ir medicīna, tas ir sports, tā ir kultūra. Tas ir tas aptver ūdens un kanalizācijas apgādi, siltumapgādi. Mums ir pilnībā renovētas abas katlu mājas, lūk, tas darbs tur. Tā kā tas tikai tam, kas akls, nav redzams”
A.Elkins: “Jā, lūk, 67212939, atgādināšu tiešā ētera telefonu. Lūk, Jūs varat zvanīt, uzdot jautājumus. Atgādināšu, ka pie mums viesos Ventspils mērs Aivars Lembergs. Nu, kopumā, lūk, jūsuprāt, vai tas nozīmē, ka pēc šīs vēlēšanu kampaņas sanāk, ka Jūs neredzat tālāk no… Ja Jūs saglabājat varu, lūk, Jūsu partija, Jūs neredzat tālāk ar ko vispār sadarboties no citām partijām domē? Vai arī Jūs tā neuzstādāt jautājumu?”
A.Lembergs: “Nē, nē”
A.Elkins: “Jums nav tādu sarkano līniju, ja?”
A.Lembergs: “Saprotiet, nu, lūk, tagad laužas pie varas ar lozungu “Gāzīsim Lembergu”, Rīgā “Gāzīsim Ušakovu!”
A.Elkins: “Jā”
A.Lembergs: “Bet kam no tā labi, ka kādu gāzīs? Lūk…”
A.Elkins: “Bet to nepaskaidro”
A.Lembergs: “Nu, tur…”
A.Elkins: “Jā, Rīgā… “Gāžam Nilu!”
A.Lembergs: “Un tālāk kas no tā? Ja, ko Jūs galvu no manis dabūsiet? Roku, kāju? Neko nedabūsiet. No Ušakova neko. Jēga no tā nekāda. Ja Jūs, Jums lozungs, ka izdarīt labu darbu, Jūs varat pierādīt, ka varat izdarīt labāk kā, nezinu, Lembergs vai Ušakovs, nu tā ir cita lieta. Bet tad runāsim sakarīgi un lietišķi. Lūk, un Kristovskis jau izveidoja kaut kad, piecus, četrus gadus atpakaļ, piecus, piecus gadus atpakaļ. Viņš izveidoja to pašu “Pilsonisko savienību”. Un viņu vienīgais mērķis bija gāzt Lembergu. Bet es, bet es domāju, ka, ja 30 gados sasniedzis Šveices, Šveices dzīves līmeni vai Zviedriju, lūk, to, lūk, to es saprotu. Pareizi?”
A.Elkins: “Nu jā. Nu, lūk, šeit no šiem priekšvēlēšanu Jūsu oponentu solījumi interesanti. Lūk, mēs lasām, lūk, saraksts, kuru pārstāv Kristovska kungs, ka mēs Ventspilī radīsim sociālās mājas”
A.Lembergs: “Jā, nu es… Tātad tā no, no padomju savienības, no padomju laika…”
A.Elkins: “Jā”
A.Lembergs: “Visas Latvijas pilsētas mantoja kolosālā apjomā sociālo dzīvojamo fondu. Tāpēc, ka tās mājas, kuras mēs mantojām…”
A.Elkins: “Daudzzīvokļu, jā”
A.Lembergs: “Vai nu Ķengaragā, vai nu Pļavniekos, vai nu Imantā, tas visas ir sociālās mājas, tās atbilst šai kategorijai”
A.Elkins: “Tiešām”
A.Lembergs: “Sakiet, vai tad ar šo labumu nepietiek? Mēs jautājumus par to, kam būtu jānodrošina sociālais dzīvojamais fonds, ja… Mēs, mēs nopirkām visu padomju dzīvojamo fondu, tāpēc, ka visi tie dzīvokļi, tie atbilst šīm prasībām, jā”
A.Elkins: “Nav jārada jauni, ja?”
A.Lembergs: “Radīt jaunu, ko? “Hruščovkas” celt? Nu priekš kam? Ja, ja radīt jaunas, tad tām jau ir 21.gadsimtā, tad jau tas nav dzīvojamais…sociālais dzīvojamais fonds. Kāpēc ne sociālais? Tāpēc, ka tie būs daudz dārgāki kā…Nu, kā…”
A.Elkins: “Lūk, tās vecās”
A.Lembergs: “Tās padomju, jā. Jo padomju virtuve ir maza, tualete ar vannasistabu maza”
A.Elkins: “Koridorā nevar ieiet”
A.Lembergs: “Koridors mazs, divas istabiņas maziņas. Pareizi? Ja Jūs būvējat māju mūsu, 21.gadsimtā, Jums būs divistabu dzīvoklis nu par desmit, 15 kvadrātmetriem lielāks. Tur būs lifts, pareizi?”
A.Elkins: “Protams”
A.Lembergs: “Kāpnes būs platākas, tā?”
A.Elkins: “Bet mēs jau zinām padomju mājas. Ja tev ir pieci stāvi, nekāda lifta tev nav”
A.Lembergs: “Nav, jā, protams. Tāpēc arī tas ir sociālais dzīvojamais fonds. Tā kā mana pieeja ir tāda, ka radīt vēl sociālo fondu absolūti nav vajadzības. Mums palika mantojumā dzīvoklis, likt nav kur”
A.Elkins: “Mums ir daudz zvanu”
A.Lembergs: “Ja, lūdzu”
A.Elkins: “Lūdzu, uzlieciet austiņas. Labdien, klausāmies Jūs, lūdzu!”
Klausītājs: “Labdien!”
A.Elkins: “Labdien!”
A.Lembergs: “Laba!”
Klausītājs: “Aivar Robertovič, kāpēc Jūs esat tāds ļoti taktisks? Lūk, es par to brīnos. Jums atņēma pirms 20, cik tur, miljonus, kurus tagad Zviedrija pilnībā apgūst, tur. Es domāju par caurulēm…”
A.Elkins: “Jā, “Nord stream””
A.Lembergs: “”Nord stream 2″, jā”
Klausītājs: “Jums politikas rezultātā tie, kas, starp citu arī Jūsu sabiedrotie no partijas “Zaļo un zemnieku savienība” veic tādu izolacionisma politiku, lūk, attiecībā uz Krieviju, kura mūs baro ar tranzītu un pārstāj barot… stāvoklī. Un, lūk, tas ir lieliski. Bet te es tagad lasu, Jūsu “Zaļie” Rīgai sola visiem pensionāriem, ja bezmaksas transportu. Bet no kā tika palielinātas tās dotācijas, kuras bija Birka laikā? Un, un risiniet šo jautājumu.”
A.Elkins: “Paldies liels. Lūk, tāds pat ne jautājums, bet replika. Kas attiecas uz “Nord stream”, Jūs savulaik diezgan asi, starp citu, komentējāt. Nevar teikt, ka taktiski, netaktiski. Tāds vērā ņemams jautājums”
A.Lembergs: “Jā, jā. Nu, es domāju, es pietiekami asi šajā sakarā izteicos tajā brīdī, kad par šo jautājumu neviens neizteicās. Par to, ka Latvija nepiedalījās “Nord stream 2″ visi klusēja. No sabiedrības es tā kā nedzirdēju atbalstu. Lūk, nu es izskata, ka tā ir tuvredzīga politika tāpēc, ka ar to pelna somi, viņiem divas ostas strādā, viena rūpnīca izolācijas caurules taisa. Zviedrijai viena osta strādā. Nu, un, protams, dāņi un vācieši paši, un vācieši tieši pateica, ka tā ir viņu, viņu stratēģiskā interese. Un…”
A.Elkins: “Mēs iestājāmies, es tā saprotu, pret Vāciju”
A.Lembergs: “Mēs iestājāmies pret Vāciju, NATO valsti, valsti…, nu un ne vienkārši Eiropas Savienības valsti, bet Eiropas Savienības sirdi. Bet runa ir par Vācijas enerģētisko drošību, tāpēc, ka, lai piegādātu gāzi, kas Vācijai ir nepieciešama, tiktu apietas šīs tranzītvalstis. Nu, kas, kas tur tāds ir? Un pie tam uz tā rēķina var, nu ak kā, bet tomēr 30 miljoni, tie ir 30 miljoni. Arābam 30 miljoni ir viens eiro, mums tie ir miljoni. Nu, es pilnībā piekrītu un muļķības, kuras rakstīja, ka tur tajās caurulēs Latvijā iebrauks spiegi un spiegos, un apdraudēs Latvijas drošību… Nu, mums taču tūkstošiem vagonu ar oglēm no Krievijas atnāk katru dienu, tur spiegu noslēpt vieglāk, kā caurulē ar 112 milimetru diametru, ko viegli caurskatīt. Nu, tātad, cilvēki runā muļķības un lāgā nevar paskaidrot šīs savas muļķības, ja”
A.Elkins: “Jā. Tagad mēs uz neilgu laiku pārtrauksim. Ziņas un reklāma. Es skatos, daudz zvanu. Nepārslēdziet. Pie mums studijā Ventspils mērs Aivars Lembergs.”
[…]
A.Elkins: “Jā! Turpinām darbu tiešajā ēterā. Pie mums studijā ir Ventspils mērs Aivars Lembergs. Nu, mēs saprotam, ka vēlēšanas pār…atnāk un aiziet. Pilsēta, tostarp, Jūsu, turpina dzīvot. Es tā saprotu, ka, neskatoties uz vēlēšanām, Jums taču ir kāds konkrēts plāns tālāk par pilsētas labiekārtošanu un…”
A.Lembergs: “Jā!”
A.Elkins: “…investīciju piesaisti. Varbūt nedaudz par to…”
A.Lembergs: “Jā! Es nedaudz…”
A.Elkins: “…pastāstiet!”
A.Lembergs: “…pastāstīšu…”
A.Elkins: “Jā!”
A.Lembergs: “Lūk, uz šodienu it kā kabatā, protams, to var arī pazaudēt, ja kaut kādi pamuļķi nāks pie varas…bet, tā…Investīciju programma uz četriem gadiem – 200 miljoni, no tiem 160 miljoni Eiropas Savienības nauda plus valsts budžeta nauda, nu, un, protams, kāda Ventspils pašvaldības daļa un privāto in..investoru. Nu, es domāju, ka šī summa palielināsies, par cik mēs strādājam pie turpmāko līdzekļu piesaisti, nu, un, ja runāt par attīstību pa virzieniem, ļoti īsi, tad, tātad, veselība, tas ir slimnīcas renovācija. Galvenais akcents uz tehniku, tehnoloģiju, diagnostiku un rehabilitāciju. Otrs, tā ir Mūzikas vidusskola…”
A.Elkins: “Aha!”
A.Lembergs: “…ar koncertzāli un tad mums ir radīta pilna infrastruktūra kultūrai, kas ir vajadzīga. Sportam tas ir fitnesa, aerobikas virziens, jaunais peldbaseins – astoņi celiņi pa 50 metriem ar rehabilitācijas centru un vies…viesnīcu. Lūk, jā…tā, par kultūru es pateicu. Par ūdens kanalizāciju – mēs pa…pabeigsim pilnīgu ūdens-kanalizācijas saimniecības renovāciju. Visa, no cara un padomju laikiem mantotā, būs nomainīta uz jauniem. Principā 30 miljoni jaunu ielu renovācijas un būvniecības pabeigšanai un visas mūsu ielas būs pilnībā no jauna uzbūvētas, ar pilnu apgaismojumu, ūdeni, kanalizāciju, tātad, ūdens notekas, un pat tādos rajonos, kur uz šodienu vēl ir maz privātā sektora, bet tur ielas jau ir izbūvētas – celiņi, apgaismojums, viss ir. Vajag tikai celt privāto dzīvojamo māju. Lūk, nu, un tā pa, pa katrai, pa katrai nozarei ļoti konkrēti plāni. Tie iestrādāti stratēģ…stratēģiskās attīstības plānā. Nu, skolas, piemēram, ja, un mums ir speciāla programma, tur ir kaut kur aptuveni seši miljoni, no kuriem 4,5 Eiropas Savienības nauda. Nu, lūk, pa četriem gadiem šīs visas lietas vajag īstenot. Mums ir speciāla digitālo iemaņu programma. Lūk, mēs…mums ir liels skaits pulciņu, kur mācās, sākot ar dronu vadīšanu, jā, droni…”
A.Elkins: “Droni…”
A.Lembergs: “…droni…”
A.Elkins: “Jūs nejokojat!”
A.Lembergs: “Nejokoju. Un pēc tam jaunajā gadā mēs piedāvāsim pieaugušajiem dronu vadīšanas apmācības. Tas…dro…dronam jābūt katrā mājā. Par cik kaimiņam būs, bet jums nebūs. Viņš jūs novēros, bet jūs nevarēsiet. Kā tad tas tā?”
A.Elkins: “Jā! Nu, izņemot jokus, es tā saprotu…”
A.Lembergs: “Jā!”
A.Elkins: “…ka patiešām…”
A.Lembergs: “…tur ir programmēšana…”
A.Elkins: “…progress iet uz priekšu…”
A.Lembergs: “…viss mēs tur…”
A.Elkins: “Jā!”
A.Lembergs: “…ejam…viss…jā. Nu, vajag pateikt, ka pēc pagājušā gada vispārizglītojošo skolu centralizēto eksāmenu rezultātiem…”
A.Elkins: “Jā!”
A.Lembergs: “…lielo pilsētu starpā, mēs bijām pirmajā vietā”
A.Elkins: “Pirmajā vietā!”
A.Lembergs: “…pirmajā vietā”
A.Elkins: “Tās ir parastās pilsētas…”
A.Lembergs: “…centralizētie…”
A.Elkins: “…skolas?”
A.Lembergs: “…eksāmeni. Nu, kā ne visas? Vispārizglītojošās skolas”
A.Elkins: “Bet tas tikai runā par to, ka skolu direktoriem sanāk un Jūsu, acīmredzot, Izglītības departamentam tomēr ir īpašs pieejas veids skolotājiem, ja, jo principā, tā varu teikt, parasta pilsētas skola, bet rezultāts ir”
A.Lembergs: “Nu, tas ir ilglaicīgs darbs un es Jums teikšu tā – galvenais, tas ir palīdzēt pedagogiem. Mums katram dzīvē ienākusi it kā digitālā telpa, ja. Mēs tajā dzīvojam, bet tie, kuri ir mācījušies pedagoģiskajos institūtos, vēl piecus gadus tas nebija, un viņiem vajag palīdzēt to visu apgūt. Mēs tikko iedevām katram skolotājam pa planšetdatoram vai, nu, galda datoru, kā kurš gribēja…”
A.Elkins: “Jā!”
A.Lembergs: “…visiem tie ir. Un galvenais, mēs palīdzam, apmācam – tas, tas ir galvenais virziens. Nu, un, protams, attieksme, metodika, nu, mēs pie tā jau ilgi strādājam…programmā ir stimulēšana, lai strādātu vairāk radoši. Lielu akcentu tagad liekam un metodisko palīdzību, metodiskā centra attīstību, lai tie skolotāji, kuri ir metodiski stiprāki, lai viņi būtu metodikas skolotāji, viņi par to saņem papildus naudu. Lūk, un, tas ir, kopumā paceļas vispārējais līmenis. Pareizi pateicāt – skolotājs – numur viens, numur divi, tā, tātad, ir skola ar visu to, kas tur ir. Numur, numur trīs, tie ir vecāki…”
A.Elkins: “Aha!”
A.Lembergs: “…un numur četri…un numur viens, tas ir skolēns”
A.Elkins: “Skolēns, jā. Lūk, vēl, runājot par pilsētu, ja mēs paklausāmies tās pašas debates, piemēram, Rīga, nu, visbiežāk, Rīga, Jūrmala arī, tiek apspriests, kas tas satrauc katru iedzīvotāju – komunālie maksājumi un dzīvojamais fonda stāvoklis. Jūs pats teicāt, ka dzīvojamais fonds, lielākoties, mums palicis no, lūk, padomju, tie ir 60., 70., 80. gadi – “hruščovkas”, “brežņeva”, viennozīmīgi sakot, “lietuviešu”
A.Lembergs: “Jā! Jā!”
A.Elkins: “…kā tās sauca, ja. Cik tā ir aktuāla problēma Ventspilī? Vai jūs piesaistāt līdzekļus māju nosiltināšanai? Ko jūs radāt, lai uzlabotu dzīvojamo fondu…”
A.Lembergs: “Jā!”
A.Elkins: “…nu…”
A.Lembergs: “Jā!”
A.Elkins: “…iespēju robežās, protams”
A.Lembergs: “Nu, vispār pēc, pēc tur apsilt…apkur…apsild…nosiltināšanas…”
A.Elkins: “Nosiltināšanas, jā…”
A.Lembergs: “…rezultātiem. Nosiltināšanas…”
A.Elkins: “…kā saka…”
A.Lembergs: “…daudzstāvu māju, jā…”
A.Elkins: “…energoefektivitātes paaugstināšanai, jā”
A.Lembergs: “…energoefektivitātes. Mēs esam otrajā vietā pēc, pēc Valmieras, manuprāt. Lūk, mums daudzstāvu dzīvojamais fonds, galvenais, kas to apkalpo, ir kompānija, kas pieder pašvaldībai…”
A.Elkins: “Aha!”
A.Lembergs: “…tā strādā profesionāli un mēs dodam noteiktu dot…dotāciju energoaudita veikšanai un, un projektam, lūk, nu, un, protams, lieli paskaidrošanas darbi. Bet, ja Jūs gribat zināt manu…kā es gribētu…”
A.Elkins: “Jā!”
A.Lembergs: “…un, ko man neatļāva. Es vispār plānoju, ka vecais dzīvojamais fonds tiks nojaukts, tiks uzcelts jauni dzīvojamais fonds, un tos, kuri, tos, kuri dzīvoja, dzīvoja tur, it kā, “hruščovkā”, viņi…”
A.Elkins: “Jā!”
A.Lembergs: “…pārceltos uz jaunu dzīvojamo fondu”
A.Elkins: “Tas ir, principā, Jūs arī esat, lūk, tādu radikālu lēmumu, ja tā var teikt…”
A.Lembergs: “Esmu piekritējs…”
A.Elkins: “…piekritējs”
A.Lembergs: “…pilnībā rad…”
A.Elkins: “Pastāstiet, cik…”
A.Lembergs: “…radik…radikālu…”
A.Elkins: “…ilgi tās mājas nostāvēs?”
A.Lembergs: “Tad nevajadzēja veikt plašu privatizāciju, kad jums mājā ir simts īpašnieku, bet jūs tur neko neizdarīsiet – viens gribēs, cits negribēs un tā tālāk. Bet tas iedzīvotājiem nav zaudējums, bet otrādi – viņu labā. Tā būtu bijusi programma uz gadiem 30. Es pat devu uzdevumu novest auditu, kādas ēkas, pēc projekta, pirmās rada, tātad, nu, var attiecināt uz kategoriju “tuvu sabrukšanai””
A.Elkins: “Aha!”
A.Lembergs: “…par kurām vispār nav iemesla runāt par to, ka tās kaut kā var saglabāt. Bet tagad, lūk, tas, viss tas vecais padomju dzīvojamais fonds, tas tiek nosiltināts. Un, ziniet, kad jūs vecu, cauru “Zaporožecu” nosiltināt, tas no tā tas nepaliek par “Mercedesu”, ja – tas, kā bija “Zaporožecs”, tā arī palika “Zaporožecs”, tiesa, krāsa it kā jauna, bet mašīna tad ir nekāda.”
A.Elkins: “Jā! Lūk, debašu laikā Ventspilī izskanēja, lūk, tādas runas, pat mājieni, ka, lūk, vajag vairāk piesaistīt pilsētai, vai vismaz pacensties radīt apstākļus, lai pilsētā paliktu jaunieši, kuri radīs ģimenes, kuri strādās un tā tālāk. Nu, es tā saprotu, tas pilsētā notiek”
A.Lembergs: “Jā! Mēs, mēs, mēs uz to liekam lielu akcentu. Nu, un, Jūs saprotiet, mūsu koncepcija, tā ir – “Pilsēta ģimenei” un, lūk, atsevišķs tāds, mēs tagad pievēršam uzmanību – “Mazuļiem draudz…draudzīga pilsēta”, tas ir, bērniem līdz trīs…”
A.Elkins: “Nu, tas ir redzams…”
A.Lembergs: “…līdz trīs gadu vecumam”
A.Elkins: “…tie, kuri pabijuši Ventspilī. Visi tie bērnu laukumi, lielā daudzumā…”
A.Lembergs: “Jūs, kad braucat ar ratiņiem, jums nevajag just, ka jūs pārbraucat ielu, ja jums ir iespēja…”
A.Elkins: “…ja ir apmale, tām jābūt tādām lēzenai, ka var pārbraukt ar ratiņiem…”
A.Lembergs: “Lai ne…nejustu…saprotiet, jums pat nav jājūt. Lai būtu autostāvvietas ģimenēm ar maziem, maziem bērniem. Lai, tātad, līdz, līdz jūrai varētu aizbraukt ar ratiņiem, ja. Līdz jūrai nevis vienkārši tur līdz, līdz priedēm, ja. Lūk! Tālāk, lai jūs atnākat ar bērnu uz, nu, pašvaldību, lai varētu iebraukt iekšā ar ratiņiem, ja. Lai tās durvis būtu tam paredzētas, ja nav paredzētas, piemēram, vecās ēkas, kurām nevar pārtaisīt iebraucamo daļu, tad vajag norādīt, kur piezvanīt, lai varētu apiet un ieiet no, no sētas puses. Vai jebkurā skolā – lai varētu iebraukt mammas ar ratiņiem tos tur atstāt un, ar mazuli uz rokām, iet uz vecāku sa…sapulci, ja. Lūk, visi tādi dažādi sīkumi…vai arī, tur, bez, be…bez rindas uz laboratoriju vai, vai…40 vietās mēs no jauna uzstā…uzstādījām galdiņus pamperu nomaiņai mazuļiem. Sīkums?”
A.Elkins: “Nu, liktos sīkums…”
A.Lembergs: “Kad vajag…”
A.Elkins: “…patiesībā tās ir ērtības…”
A.Lembergs: “…tad nav sīkums”
A.Elkins: “…tas nav…”
A.Lembergs: “Jā!”
A.Elkins: “…sīkums…”
A.Lembergs: “Jā! Jā!”
A.Elkins: “…visi, kuriem ir mazi bērni…”
A.Lembergs: “Jā!”
A.Elkins: “…un to atceras…”
A.Lembergs: “Jā!”
A.Elkins: “…nepavisam nav sīkums, jā”
A.Lembergs: “…nu, protams, jā! Nu, vispār, tāda mums programma, tā ir pietiekami…Pagājušajā gadā mēs to uzsākām. Vērsāmies pie ventspilniekiem, lai dotu mums norādes, aizrādījumus, kritiku, piedāvājumus. Mēs saņēmām 330 piedāvājumus”
A.Elkins: “Es uzskatu…”
A.Lembergs: “Nu, piemēram…”
A.Elkins: “…uzskatu, ka tas ir daudz”
A.Lembergs: “…Rīgai…Rīgai to…”
A.Elkins: “…tas ir daudz”
A.Lembergs: “…jā, protams! Rīgai to, piemēram, tas nav saprotams, bet, piemērs, alergologs, ja pulmonologs. Mums Ventspilī nav, jo bērnu daudzums, kuriem…tas nav katru dienu, ne astoņas stundas, pareizi?”
A.Elkins: “Jā! Dabīgi!”
A.Lembergs: “Nu, lūk, mēs, mēs radījām sis…sistēmu, kad brauc no Rīgas tāds ārsts…”
A.Elkins: “Speciālisti”
A.Lembergs: “…speciālists. Viņš maksā kaut kur 30 eiro viens izmeklējums…”
A.Elkins: “Pieņemšana”
A.Lembergs: “…viena pieņemšana. Un 90 procentus no tiem 30 eiro mēs finansējam no pilsētas budžeta līdzekļiem”
A.Elkins: “Jūs jokojat?”
A.Lembergs: “Jā! Tāpēc, ka, kad bērns ir mazs, viņam visu laiku kaut kas uz ādas un nav saprotams, kas tas tāds…”
A.Elkins: “Bez alergologa neiztikt, ja”
A.Lembergs: “Viņš sāk slikti gulēt un tā ir vesela problēma visai ģimenei. Kas ar to nav saskāries, tam it kā liekas, ka tas…padomā tur…apsārtums. Nē, tas vienmēr…”
A.Elkins: “Tā ir ļoti…”
A.Lembergs: “…mammai tie ir…”
A.Elkins: “…nopietna problēma”
A.Lembergs: “…ļoti nopietni uztraukumi – no kā? Kāpēc?…”
A.Elkins: “Un šeit…”
A.Lembergs: “…bīstami, nav bīstami…”
A.Elkins: “…bez alergologa neiztikt, ja?”
A.Lembergs: “Jā! Jā! Jā! Un, lūk, vesels spektrs tādu ārstu, kuri Ventspilī nav, bet kuri tad brauc”
A.Elkins: “Un tad pašvaldība vienkārši palīdz…”
A.Lembergs: “Jā!”
A.Elkins: “…apmaksāt”
A.Lembergs: “Jā! Jā! Jā! Jā!”
A.Elkins: “Aha!”
A.Lembergs: “Nu, lūk, tāda programma. Nu, un, protams, tas otrs, galvenais tas, lai varētu nopelnīt normālu naudu, ir, of..of…oficiāli strādājot, maksāt, maksāt nodokļus. Varu pateikt, ka pagājušajā gadā tie, kuri Ventspilī gāja pensijā, mums vidējā vidējā pensija bija 480 eiro”
A.Elkins: “Pilsētā?”
A.Lembergs: “..Pilsētā”
A.Elkins: “480…”
A.Lembergs: “480…”
A.Elkins: “…tas…”
A.Lembergs: “…bet Latvijā vidējā bija 320 mēnesī…”
A.Elkins: “Tad es atvainojos…”
A.Lembergs: “…par 163 eiro…”
A.Elkins: “…par 163 eiro vairāk, jā”
A.Lembergs: “Jā! Un pati lielākā, apsteidzot Rīgu, par simts vairāk, par simts eiro mēnesī…”
A.Elkins: “Vidējā pensija”
A.Lembergs: “Jā!”
A.Elkins: “Tas ir nozīmīgi”
A.Lembergs: “Nu, kā! Tu…ja simts ar 12 mēnešiem, kopā 1200 eiro gadā, tā nav maza nauda, pareizi?”
A.Elkins: “Protams! Gribu Jums jautāt, ka, lūk, kad tikko tas plāns, ko Jūs, savulaik, teicāt – “nav papīru, bet visi kliedz”. Nodokļu reformas plāns tikko kā parādījās, Jūs gribētu to plānu redzēt papīra variantā – visas izmaksas un samaksas, bet Jūs, principā, es atceros, sākāt pret to skeptiski attiekties un teicāt, ka būs problēmas tur, tur, tur, tur, tur. Šodien, mēs redzam, par to jau runā Eirokomisija, un, es tā saprotu, arī pati valdība dažās pozīcijās jau dod atpakaļgaitu. Es tā saprotu, ka paies vēl pāris nedēļas un visi teiks – nu, jā, acīmredzot, Ventspils mēram atkal bija taisnība! Kaut kas tur neizdevās”
A.Lembergs: “Es tur..es, es, es ļoti labsirdīgi, par cik…”
A.Elkins: “Skaitīt mākat”
A.Lembergs: “…nav sveši cilvēki…”
A.Elkins: “Jā!”
A.Lembergs: “..lūk, bet es neiejaucos pašā programmas izstrādē, jo…neiejaucos tāpēc, ka tad jāstrādā katru dienu, bet, kad saņēmu kaut kādus tur aptuvenos prezentācijas aprēķinus, es vienmēr labsirdīgi ar saviem kolēģiem, dalījos savos aprēķinos un norādīju uz šaurajām vietām un problēmām, kas tur izgaismojas. Tas ir no pagājušā gada decembra. Un jāsaka, ka Jums ir simtsprocentīga taisnība, lūk, tagad saka – jā, Lembergs par to runāja decembrī, runāja janvārī…”
A.Elkins: “Nu, kā? Tagad jau atzina savu kļūdu. Tagad visu pārstrādās visu to lietu, es tā saprotu, ja”
A.Lembergs: “Nu, vienmēr, kad vajag taisīt atpakaļgaitu…”
A.Elkins: “Tas ir sarežģītāk”
A.Lembergs: “…nesmukāk, bet es teikšu tā – labāk laicīgi taisīt atpakaļgaitu nekā iet uz priekšu…”
A.Elkins: “Un pret sienu atdurties”
A.Lembergs: “…ap stūri vai…”
A.Elkins: “Kanālā”
A.Lembergs: “…kanālā vai aizā, tas ir…”uščeļije””
A.Elkins: “”uščeļije”, ja”
A.Lembergs: “…un nosisties, jā. Bet, protams…nu, kā! Kas par reformu, kad galvenajam reformas virzienam, tas ir, veselības aprūpei, nauda reformā nav paredzēta. Nu, nu, kā tas tā?”
A.Elkins: “Tad, kam tas viss tiek darīts, jā”
A.Lembergs: “Nu, vajag taču…vispirms izklāsti, kādas tev ir vajadzības, pēc tam izklāsti, ko tu gribi mainīt, pēc tam skaties, kādi ir rezultāti un kāds ir balanss – pozitīvs vai nē…”
A.Elkins: “No kurienes ņemt naudu?”
A.Lembergs: “…un tad, lūk, ko samazināt, ko pielikt. Un tad tu skaties vienotā sistēmā, kā tas stimulēs vai, vai negatīvi attiekties pret attīstību, un tad tu jau sastādi vienotu programmu, kurā, nu, viss ir paredzēts. “Viss” tādā nozīmē, ka viss ir sabalansēts, ja, tāpēc, ka viss…visam nekad nebūs naudas nevienā pat visbagātākajā ģimenē”
A.Elkins: “Jā! Nu, es tā sap…kas…nu, kā Jūs domājat, kas būs tālāk? Jo tagad, es tā saprotu, ka darba grupa, kas bija valdības veidota, tā mazliet ir apjukusi, par cik, kādas tik idejas netika izvirzītas, nu, kaut kā, pirmkārt, nesavācas papildus 200 miljoni medicīnai, kas, kā minimums ir vajadzīgi, otrkārt, šīs idejas, es tā saprotu, jau pa…paši to tā atteicās, ka katram jāmaksā 20 eiro mēnesī…nu, es domāju, ka tas ir, kā teikt, uz absurda robežas…bija”
A.Lembergs: “Nu, pirmie iznāca ar, ar, ar skaistu dāvanu – nodokļus samazināsim, neapliekamo pacelsim…”
A.Elkins: “Investēsim peļņā”
A.Lembergs: “…pabalstus, pabalstus, pabalstus par katru dividendi pacelsim…”
A.Elkins: “Pacelsim, jā”
A.Lembergs: “…summas, no kurām…”
A.Elkins: “Neapliekamos…”
A.Lembergs: “…nevajag…”
A.Elkins: “…nodokļus pensijām pac…pac…”
A.Lembergs: “…maksāt nodokļus pacelsim…Un viss izrādījās, tas ir, refinansēt…ne…neapliksim peļņu un tā tālāk”
A.Elkins: “Viss no sākuma bija…”
A.Lembergs: “Bet izrādījās, ka tas viss ir mīnus 450…”
A.Elkins: “Visas tās dāvanas…”
A.Lembergs: “…bet, kad pie tā pieskaitās 200 miljoni veselības aprūpei, kas vēl nav paredzēti – tas caurums sanāk 650”
A.Elkins: “Miljoni”
A.Lembergs: “Miljoni”
A.Elkins: “Tā mēs līdz miljardam aiziesim…mīnusā”
A.Lembergs: “Un izrādījās, ka aprēķins, ko atļaus Eirokomisija…”
A.Elkins: “Palielināt deficītu…”
A.Lembergs: “…palielināt deficītu…”
A.Elkins: “…Neatļaus”
A.Lembergs: “…bet neatļ…simts procenti neatļaus. Ja tas nebūtu patēriņam, bet tas būtu investīciju fonda radīšanai, lai visi iegū…visi…varētu, nu, iegūt vai par lielu…”
A.Elkins: “Nopelnīt”
A.Lembergs: “…naudu…nopelnīt. Āķi, ar ko zivis ķert, tas ir viena…viens stāsts. Kad runa iet par to, ka kāds…valsts noķers zivi, to uzceps, uzklās galdu, vēl pudeli, tātad, sauso vīnu noliks, un tam…tam…dēļ tā palielināsies deficīts, nu, tas…paldies Dievam, ka komisija tam nepiekrīt. Tā kā priekšā ir vēl liels darbs, bet, kamēr muļķīgi lēmumi nav pieņemti galīgi, lietas var labot”
A.Elkins: “Jā, nu, ko, patiešām, nu, tā var savilkt kaut kādu kopsaucēju, lūk, laiks mums tā mērķtiecīgi noslēdzas šajā daļā. Cerēsim, ka vēlēšanas tomēr neizdosies saraut, bet vispār – kāds noskaņojums? Ventspilnieki nāks uz vēlēšanu iecirkņiem? Kā Jums liekas? Jūs taču runājat ar pilsētniekiem…”
A.Lembergs: “Pagājušās…”
A.Elkins: “…visu laiku”
A.Lembergs: “…pagājušās…nu, kā…to, to tikai sociologi var parādīt. Sociol…pagā…pagājušajās vēlēšanās bija kaut kur, es atceros, kaut kur 45 procenti. Es nedomāju, ka būs tur…”
A.Elkins: “Vairāk”
A.Lembergs: “Nē, līdz tai robežai būs. Kaut kur līdz 50. Es domēju, ka vairāk diezvai būs. Lūk, otrs, otrs – diezgan daudz ir tādu, kas nav nolēmuši…bija tas cipars. Tiesa, tas ir samazinājies pēdējā, tur, mēneša laikā. Nu, lūk! Nu, spēku samēri, jebkurā gadījumā, līdz, līdz vēl viena, līdz pagājušajai nedēļai, bija, it kā acīmredzami. Lūk! Nu, vēlēšanas ir vēlēšanas. Tas vienmēr ir eksāmens, vēl jo vairāk tiem, kas bijuši pie varas”
A.Elkins: “Protams! Nē, nu, es tā saprotu, ka jebkurā gadījumā kaut kādas prioritātes vienalga Jums paliek, kuras esat iezīmējis un…”
A.Lembergs: “Nē, mums, mums…mēs…viss ir sarakstīts. Piesaistīti resursi – tas ir galvenais”
A.Elkins: “Tas ir, tas nav tikai uz papīra”
A.Lembergs: “Mašīna ar pilnu bāku. Bāka ir pilna. Krava ir”
A.Elkins: “Tikai atlicis…”
A.Lembergs: “Atlicis…”
A.Elkins: “…nospiest gāzi”
A.Lembergs: “…pareizi aizbraukt, nekur neatskatoties, saprotiet! No tā, ka jūs braucāt dzērumā, nenovērtējāt ceļa stāvokli, nenovērtējāt”
A.Elkins: “Pārsniedzāt ātrumu…”
A.Lembergs: “…ka ir tumšs…”
A.Elkins: “Jā!”
A.Lembergs: “…pārsniedzāt ātrumu. Tas ir, nu, lūk, piemēram tādi, ja. Bet, ja visu darīt pareizi, it kā vajadzētu, vajadzētu aizbraukt. Un vajag paredzēt, ka kāds var jums uzbrukt. Arī it kā tu redzi – viens…tev ir galvenais ceļš, bet viens izbrauc. Domā – var piebremzēt, neiet uz to, ka es esmu uz galvenā. Lai brauc! Pagaidīsim!”
A.Elkins: “Pagaidīsim! Galvenais…”
A.Lembergs: “Jā!”
A.Elkins: “…lai ir nesaskrieties”
A.Lembergs: “Jā! Galvenais, ka uzvar tas, kurš tiek līdz galam, bet tikai pēc tam – kurš bija pirmais. Tas, kurš netiek līdz galam un pēdējais, tas ir, un, un netika ieskaitīts rezultāts”
A.Elkins: “Vispār. Jā!”
A.Lembergs: “Jā!”
A.Elkins: “Loģiski. To es Jums arī novēlu! Liels paldies!”
A.Lembergs: “Paldies!”
A.Elkins: “Pie mums šodien bija Ventspils mērs Aivars Lembergs. Liels paldies!”
A.Lembergs: “Jā! Uzredzēšanos!”

Publicēts lapā: 31.05.2017