Kalendārs

Intervija LTV1 raidījumam “Rīta Panorāma” (01.02.2016.)

Dāvis Valdnieks, raidījuma vadītājs: ”Paldies, Daira! Daira ar laika apstākļu ziņām atgriezīsies mūsu studijā vēlāk, bet tagad turpinām ar šī rīta aktuālo interviju. Partijas vienojušās par amatu sadalījumu jaunajā valdībā, un jau nākamnedēļ Saeima varētu apstiprināt Zaļo un zemnieku savienības izvirzītā kandidāta Māra Kučinska valdību. Par valdības veidošanas procesu iztaujāsim ZZS sastāvā ietilpstošās partijas ”Latvijai un Ventspilij” priekšsēdētāju Aivaru Lembergu. Labrīt!”
Aivars Lembergs, ”Latvijai un Ventspilij” priekšsēdētājs: ”Labrīt!”
D.Valdnieks: ”Paldies, ka atbraucāt tik agri! Ceļš normāls?”
A.Lembergs: ”Ceļš normāls, bet Rīgā nevar tikt iekšā, laikam visi brauc uz darbu”
D.Valdnieks: ”Sastrēgumi, vai ne?”
A.Lembergs: ”Jā, ir”
D.Valdnieks: ”Bet labi, ka esat šeit. Runāsim par politiku. Cik lielā mērā, jūsuprāt, varam topošo valdību uzskatīt par jaunu valdību? Ministru prezidents tagad būs no ZZS, bet virkne ministru bī…būs tie paši esošie?”
A.Lembergs: ”Nu, svarīgs jau tas ir saturā, satura jautājums un šobrīd, faktiski, kā es vakar lasīju, ēēē…, iepazinos ar to valdības deklarācijas projektu, kas tapis ir piektdien, lielās…lai mītiņš bij` četras stundas, ēēē…, tad nu svarīgs ir tas saturs. Ja, nu, vēl jau šobrīd nav zināmi trīs ministri un līdz ar to iznāk kuriozi – valdības deklarācija, tā kā darba saturs ir uzrakstīts, bet trīs ministri, ”Vienotība” nav nosaukusi, un tāda vilcināšanās faktiski traucē ēēē…, valdības normālu veidošanu. Jo, jo tagad tā saraksta, kas jādara, bet tie cilvēki nav zināmi, nu, tad tas…tam jau jābūt kopā būtu”
D.Valdnieks: ”Vai, Jūsuprāt, 11.februārī valdība tiks apstiprināta…”
A.Lembergs: ”Jā!”
D.Valdnieks: ”…un nebūs nekādu pārsteigumu balsojumā?”
A.Lembergs: ”Es domāju, ka nebūs. Nē, nē! Apstiprinās”
D.Valdnieks: ”Kāpēc? Kāpēc tāda pārliecība?”
A.Lembergs: ”Nu, tāpēc …, nu, nebūtu loģiski, vai ne, no vienas puses kad, es domāju, ka…, nu…, tas būtu ļoti neloģiski. Ne no viena no trijiem partneriem”
D.Valdnieks: ”Bet, ja apstiprinās, tad nostrādās līdz vēlēšanām?”
A.Lembergs: “Ooo!…, to, to neviens nevar pateikt. Nu, diezgan lieli ir riski jāsaka gan, kad noklausoties to, ko ”Vienotības” līderi teica ceturtdien, piektdien… Tad faktiski viņa pateica, ka ē…, ka ”Vienotība”, atvainojiet par vārdu, bet latvisku, ”čakarēs” Kučinska valdību, tas nozīmē, ka viņi būs krasā iekšējā opozīcijā un, un, un tas rada lielas bažas. Man liekas, ka Kučinskim vajadzētu ļoti uzmanīgi pārdomāt, vai, vai tā izvēle par labu ”Vienotībai”, faktiski ir pareiza, jo faktiski jau tā būtu, kad Kučinskis būtu jāraksta ”Vienotības” goda biedru sarakstā, jo faktiski, Kučinskis, ņemot ”Vienotību” tagad koalīcijā, un, dodot tos piecus ministrus, un vēl ministru prezidenta biedru, ēēē…, viņš faktiski ir, nu, izglābj, padod brālīgu roku ”Vienotībai” kā partijai. Nu, bet viņi, jūtams, ka viņi jau, uzreiz jau kož tajā rokā…”
D.Valdnieks: “Bet jūs teicāt…”
A.Lembergs: “…un, un redzēs, vai, vai viņš turpinās viņiem dot to roku. Nu, viņa daba gan ir tāda, kad droši vien, ka viņš atstās to roku starp tiek zobiem. Nū, vai, vai ilgi to viņš varēs izturēt, nu, to, to grūti pateikt. Viņš gan tāds pacietīgs cilvēks ir”
D.Valdnieks: ”Es sapratu pareizi, ka, Jūsuprāt, bija jāpiesaista citas partijas koalīcijā?”
A.Lembergs: ”Nē, nu, tās, saruna notika ceturtdien, tā kā vienojās, nu, tur, tur, ēēē…, un, un… Bet pēc tās, tām, ka ir vienošanās, tie paziņojumi, ko izsaka ”Vienotības” līdere, ēēē…, sakot, ka viņa ”čakarēs” Kučinska valdību, nu, ja iet valdībā…”
D.Valdnieks: ” Tieši tādiem vārdiem man šķiet neteica…”
A.Lembergs: ”Nē nu, viņa neteica, viņa teica – tagad mēs īpaši rūpēsimies tur, pensionāriem un bērniem, un invalīdiem, un vis kaut ko… Nu, a kas traucēja viņai līdz šim im…īm.., rūpēties, ja? Kāpēc tad viņa tagad tā, viņa bija tie, kas iniciēja, kad pensijas ir jāsamazina. Tas ir tāds norādījums, ka, ka mēs tagad uzstādīsim ne…neizpildāmas prasības, un līdz ar to, nostādīsim Kučinska valdību tādā krīzes situācijā. Tā kā viņi gāza savu valdību, jau tagad viņi draud, ka tuvākajā, nu, ka viņi strādās uz to, lai gāztu Kučinska valdību”
D.Valdnieks: ”Kučinskis izteicies, ka tas risks, valdības darbam, ir ”Vienotības” iekšējā ša…sašķeltība. Vai tas arī, Jūsuprāt, ir viens no riskiem?”
A.Lembergs: ”Nu, jā, jā! Nu, man jau arī pārmeta Āboltiņas kundze, kad es esot diktējis un tā, bet manas, viņiem nepatīk ko, manas domas, ko es teicu. Nu, es viņiem teicu tā, ka pirmkārt, viņiem ir divi deputāti, kuri visu laiku no “Vienotības”, tātad, mīnus divi deputāti nost, tad 21 deputāts. Tad viņiem četras frakcijas, un Kučinska kungs jau nekad nevar būt pārliecināts, ka visas četras frakcijas par visiem jautājumiem balsos vienādi. Un vai būs atbalsts kādam jautājumam no sešiem deputātiem, vai no deviņiem ”reģionāļiem”, vai no s…, no, no ”zatleristiem” būs atbalsts visos jautājumos, vai būs atbalsts no ”Jaunā laika”. Un līdz ar to, faktiski, tas matemātiskais cipars ir viens, bet tas faktiskais cipars, uz kā…, ar kādu, ar kādām balsīm var rēķināties Kučun…Kučinska kungs, nu, tas ir faktiski nenosakāms, ja, un Kučinska kungs to ļoti labi saprot. Un, ja vēl tagad ”Vienotības” līdere saka, ka mēs jums darīsim visu, lai jū…jūsu valdībai būtu grūti strādāt, nu, tas, protams, rada nopietnas baž…bažas. Tas nozīmē, kad ira mērķis atspēlēties, bet pēc būtības, jau par savām kļūdām, jo neviens jau vairāk nav, nav pazemojis ”Vienotību” kā viņi paši, ar saviem kašķiem ar, ar nereālām prasībām, ar, ar…”
D.Valdnieks: ”Cik lielā iet…, cik lielā mērā, tomēr jums bija ietekme valdības veidošanas sarunās?”
A.Lembergs: ”Es biju divās sarunās, un tā lielākā apvainošanās ir par to, kad ”Vienotībai” tika piedāvāts atbildēt par nacionālo drošību, būtu biedrs, prēm…bija, nu vietnieks, premjera vietnieks Kozlovska kungs, var atbildēt par nacionālo drošību, un saka, ka tas esot ļoti pazemojoši, savukārt, viņi grib atbildēt par tautsaimniecību. A, ko nozīmē atbildēt par tautsaimniecību? Tautsaimniecība ir visas nozares, ieskaitot valsts pārvaldi, ieskaitot tur reģionālo attīstību, veselību, izglītību un tā tālāk. Citiem vārdiem, viņi grib, lai premjera biedrs būtu otrs premjers, bet, ja valdībā būs divi premjeri, ja, tad, tad, tad tā valdība nevar normāli strādāt…”
D.Valdnieks: ”No Āboltiņas kundzes bija saprotams, ka jūs vairākos jautājumos esot ļoti būtiski diktējis to sarunu gaitu?”
A.Lembergs: ”Nē! Nu, es izlasīju ko viņa atbildēja Jums pie…piektdien, man ir priekšā pasvītrots! Viņa paskaidroja… Jūs uzdevāt tādu jautājumu un es lasu, ko viņa paskaidroja, un viņas tas galvenais, kā apvainošanās, ka tika “Vienotībai” piedāvāts atbildēt par nacionālo drošību, ka tas ir ļoti pazemojoši, aizvainojoši un, ka Lembergs tāpēc ir nu, ļoti, ļoti slikts. Un es arī ce…, es divās sarunu raundos piedalījos, ja, divos, tikai divos. Un, un tos citos, es vienkārši paskaidroju, palīdzēju varbūt savā ziņā, paskaid…, Kučinska kungam pateikt to, varbūt, ko viņš tā kā …, nu …., varbūt viņam tā nebija ērti pateikt. Es pateicu, to patiesību, ja. Ka neviens vairāk nepazemo ”Vienotību”, nevis ZZS, bet viņi paši. Paši viņi nogāza Strau…Straujumas valdību, faktiski nepaskaidrojot, kāpēc. Nu, ja viņi gāza, tad vajadzēja pateikt, sakarā ar to, ka Straujuma nedara to, to, to to – šī valdība pārstāja eksistēt, viņai nav “Vienotības” atbalsta. Tā būtu normāla, visi saprastu, būtu motivēti un tā tālāk…”
D.Valdnieks: ”Bet kā jūs pats raksturotu savu ietekmi valdībā, jaunajā?”
A.Lembergs: ”Valdībā, nu, kā nu mēs uzl…, mēs, mūsu partija arī piedalījās tai valdības darbības plāna rakstīšanā, mēs izteicām savus priekšlikumus, daļa no tiem ir ņemti vērā. Mēs izteicām savas, nu, tādus apsvērumus vai, vai tur nav, par skaisti plāni, nu. piemēram, ēēē…., šobrīd, no IKP 28% ir nodokļi, un tur paredzēts ira 33, pie tam, darbaspēka nodokļus samazinot. Tad pa…papildus vajag kaut kur iekasēt 1,5 miljardi, jeb apmēram, par 20% vairāk. Nu, uz papīra jau to viegli uzrakstīt, bet kā to dabūt gatavu, nu, tas tur nav redzams. Es…ēēē…mēs izteicām, mūsu partija izteica bažas, vai, vai šādi te, skaisti plāni, vai viņi ir izpildāmi jeb arī ēnu ekonomika dos vienu, vienu procenta punktu nodokļu pieaugumu. Nu, tas ir kaut kādi 240 miljoni, ka…katru gadu pie tam, ja. Nu, 800 000, 800 miljonu trijos gados. Nu…”
D.Valdnieks: ”Kā ir, Lemberga kungs, ar pašu Zaļo un zemnieku savienību? Jūs arī sastāvat no vairāk partijām. Jums pilnīga vienotība valda visos lēmumos un būsiet stabili?”
A.Lembergs: ”Nē, nu vienotība visos lēmumos, es nezinu kam valda. Pa..ma…mās…nu…nu…nu, tā, tā nav, nu, kur, kur, kurā ģimenē valda, vai kurā draugu pulkā…”
D.Valdnieks: ”Bet tad, kad nonāks līdz balsojumam…”
A.Lembergs: ”Bet mums ir tā, ka, nu, kad, kad izdiskutē, nu, tad pieņem kādu lēmumu. Ja tas lēmums tiek pieņemts, teiksim, ja tam nepiekrīt, nu, tad labākajā gadījumā paklusē. Nu, nu, bet savādāk būt nevar, vai ne? Bet mums ir atšķirīgi, nu, kaut vai, bēgļu jautājumā. Un Jūs zināt, ZZS ministri atbalstīja, ja, savukārt, ZZS deputāti neatbalstīja, ja. Nu, tā kā būtiska atšķirība bija pozīcijā. Bet, nu, beigās izrādījās, ka deputātiem bij taisnība. Nu, Krauzem un tur Putras kungam, ja”
D.Valdnieks: ”Tūlīt mēs turpināsim arī par bēgļu jautājumu. Vispirms pieskarsimies Satiksmes ministrijai. Zaļo un zemnieku savienība stingri uzstāja, ka Satiksmes ministrijai jānonāk tās pārraudzībā. Kučinskis sa…saka, ka tur esot daudz noslēpumu. Kas šajā nozarē būtu prioritāri jāpaveic, konkrēti?”
A.Lembergs: ”Nu, jāsaka tā, tas ir tā…, es piecreiz pārdomātu, pirms uzņemtos Satiksmes ministra…”
D.Valdnieks: ”Nevajadzēja ņemt?”
A.Lembergs: ”Nu, ja…, es domāju, ka tas ”airBaltic”, tas, tas stāsts ir beidzies. Es tā domāju”
D.Valdnieks: ”Kādā ziņā?”
A.Lembergs: ”Nu, šitas, tas, tas tā saucamais vācu investors, neko viņš tur neiemaksās, jo tas akcionāru līgums pēc…tas, ka viņš tika pārveidots, tas, tas noairēja viņu nost. Viņiem tur vairāk nav interesanta spēle. Kā citu investoru, viņi neatradīs. Āāā…., kredītus viņi nedabūs. Nu varbūt, vienīgais, tas lidmašīnu piegādātājs, tas bombardieris, kaut kādā veidā, ja tur uztaisītu partnerību”
D.Valdnieks: ”Bet vēl jautājumi, kas ministrijā tagad būtu jārisina, tomēr uzņēmušies esat?”
A.Lembergs: ”Nē, nu, tur ir, tur ir daudz, nu, kaut vai jautājums, piemēram, nu, tā, ceļu, “Latvijas Valsts ceļu” un ceļu uzturētājs. Ir monopolstāvoklis vienai valsts kompānijai, ceļu uzturēšanā. Es domāju, ka tur vajag ieviest tirgus elementu. Tur jābūt ira izsolei, ēēē…, kas uzņemsies ilgtermiņa saistības par Latvijas ceļu stāvokli. Tāpat arī jābūt ir arī institūcijai, kas uzrauga un soda par to, ja ceļu stāvoklis nav pienācīgā kārtībā. Jo tas ir tādā, tādā s…, tādā nu…., zem, zem vienas cepures, ja. Tas, man liekās, īsti pareizi nav. Nu, tur ir ļoti daudz jautājumu, tādi…”
D.Valdnieks: ”Ir ko sakārtot katrā ziņa?”
A.Lembergs: ”Jā, jā!”
D.Valdnieks: ”Runājot par to migrācijas problēmu, par kuru jau sākām mazliet, runāt. Kādai būtu jābūt tagad Zaļo un zemnieku savienības vadītās valdības nostājai šajā jautājumā?”
A.Lembergs: ”Ēm…, svarīgi ir saglabāt Šengenas zonu, lai tie bēgļi, kas nu te atbrauks, viņi mierīgi varētu aizceļot tepat uz Zviedriju, ja. Ēēē…, es esmu pārliecināts, ka Latvijā bēgļi neuzturēsies, viņi aizceļos prom. Bet mums jādara viss, lai viņi te vispār neatbrauktu, īpaši no, no šiem te rajoniem, kur ira, no reģioniem, kur ir ārkārtīgi attīstīts ēēē…, ekstrēmisms, tieši saistīts ar, ar, ar islāmu. Tātad, tā ir Afganistāna, Irāka, Sīrija, nu arī, arī Lībija. Nu, tur vajag darīt visu, lai neviens no viņiem, no turienes nebūtu. Mums vajag paņemt kādus citus bēgļus. Es jau redzu to situāciju tādu, ka apstākļi zviedriem un vāciešiem dzīvot būs tik smagi, ka bēgļi būs vācieši un zviedri. Un mēs viņus uzņemsim Latvijā kā augsti kvalificētu darbaspēku, un Vācijā, tā teikt, kur saimniekos tie bēgļi, Tas būtu laba situācija. Tad kādu laiku no mums braukuši pie viņiem, tagad būtu otrādi. Vai tad būtu slikti, ka būtu bēgļi no zviedri no Zviedrijas?”
D.Valdnieks: ”Nopietni? Nopietni, jums tā liekas, ka tā varētu notikt?”
A.Lembergs: ”Nu, ja viņi tā turpinās, tad, zinat, zināma manai…taisnība manai ironijai var būt, ja. Ka viņi jutīsies savās valstīs kā tādi liekie”
D.Valdnieks: ”Bet Kučinskim būs spēks Eiropas struktūrās pamatot to, ka mēs vairāk neuzņemam patvēruma meklētājus?”
A.Lembergs: ”Nu, vienmēr jābūt ir argumentiem! Vienmēr jābūt argumentiem! Es jau ieteicu tad, kad Latvija piekrita, es teicu, vajag paklusēt! Nevajag teikt ne jā, ne nē, vajag teikt, ka mums nav vienot…vienotas pozīcijas koalīcijā. Un, kā izrādījās, tāda pozīcija Latvijai būtu pati pareizākā. Starp citu, to izdarīja Somija, vienīgie. Viņi neteica ne jā, ne nē. Arī tagad, mums vajag pateikt – mums vēl jādomā, mums jārēķina un tā tālāk, ja. Bet faktiski, tas nozīmē pateikt “nē”. Bet, nu, ja kādam nepatīk, ka mēs sakām “nē”, maza pundurvalsts, mēs varam pateikt, nu mēs vēl domājam, bet faktiski tas nozīmē, ka mēs sakām ”nē””
D.Valdnieks: ”Iekšējās sarunās runājot, piemēram, ZZS par valdības veicamajiem darbiem, ko tagad vadīs. Jūsu arī pārstāvētais politiskais spēks, kā…kādu pozīciju paudīsiet saistībā ar Latvijas iestāšanos OECD?”
A.Lembergs: ”OECD iestāšanās Latvijai izmaksās trīs miljoni eiro da…gadā. Un, kad mēs pajautājam Ārlietu ministrijai, lai mums iedod pamatojumu, kāpēc…kādi būs Latvijas ieguvumi, tad mēs saņēmām atbildi, ka viņi mums dos kaut kādas rekomendācijas un iekļaus Latviju kaut kādā sēklu katalogā un rekomendācijas kā tur cīnīties ar nabadzību un tā tālāk”
D.Valdnieks: ”Nevajag iestāties, tad?
A.Lembergs: ”Es no tā jēgu neredzu, bet, ja kādam patīk iestāties vēl kaut kādā biedrībā, laipni lūdzu. Un mu…”
D.Valdnieks: ”Mēs varam sagaidīt no valdības…”
A.Lembergs: ”…nē, un mums saka, ka tur esot, nu to labāko klubs. Okej. Tur ir grieķi. Un, ka mums, mums ir jāmācās no šī te labākā kluba biedriem. Tad mums jāmācās no Grieķijas – kādos jautājumos?”
D.Valdnieks: ”Mēs varam sagaidīt šādu pozīciju arī no valdības vadītāja?”
A.Lembergs: ”Nē, nē, nē, nē! Šie jautājumi izrunāja. Man ir sava, sava, savs skats uz to, bet process ir sācies un droši vien, ka šogad Latvija iestāsies. Es domāju, ka iestāties vispasaules makšķernieku biedrībā būtu daudz pareizāk, nekā tajā OECD, jo būt blakus grieķiem, ja, nu, es nedomāju, tas ir kaut kāds izcils sasniegums”
D.Valdnieks: ”Laba makšķere jau arī dārgi maksā, bet labi. Runājot par…”
A.Lembergs: ”Bet varbūt zivju fondu var papildināt. Takš jau kāda jēga!”
D.Valdnieks: ”Bet, runājot par valdību kā tādu – kas ir tā jūsu pārliecība, kāpēc tā būs labāka par iepriekšējo? Vai būs?”
A.Lembergs: ”Nu, tas ir jāpierāda Kučinska kungam un viņa ministriem! Es tā ne…ne…nedotu uzreiz, bet tā pieeja, piemēram, Kučinska kungam, ka sistēmiska pieeja, kompleksa pieeja, nu, problēmu riš…risināšanā, kad valdība strādā kā vienoti, kas gan ir pretrunā ar to, ko te ”Vienotības” vadītāja tagad ir izpaudusies, nu, tā ir pareiza. Jo tautsaimniecībā viss ir ļoti kompleksi, ja. Nu, vai tas izdosies to realizēt un vai, vai, vai to varēs ēm…, iemācīt, vai, vai, vai ievirzīt ministrus šādā domāšanā, domāšanā, ja, pēc tam jau darīšanā… Nu, tas Kučinskim ir ļoti liels izaicinājums, jo tādā veidā Latvijā nav pieņemts domāt, ja”
D.Valdnieks: ”Par ”zaļzemniekiem” un ”Vienotību” mēs jau izrunājām. Kādas tās attiecības varētu būt, bet kā…kādas būs ZZS attiecības ar Nacionālo apvienību? Vai tur redzat kādus iespējamos problēmjautājumus?”
A.Lembergs: ”Nu, tie problēmjautājumi, speciāli, es zinu kad ZZS un Nacionālā apvienība tikās. Tas vēl bija pirms tam, kad Kučinskis tika nominēts par premjera kandidātu. Viņi tika izrunāti. Ja Nacionālā apvienība pieturēsies pie tām norunām, kādas ir, nu, tad es nedomāju, ka tur vajadzētu būt kaut kādām kolīzijām. Tur ir problēmjautājumi, ja. Un, un…”
D.Valdnieks: ”Stabils partneris kopumā?”
A.Lembergs: ”Oi, to tik dzīve rādīs! Ziniet kā, visi, visi kad precas saka, kad līdz kapa malai. Nu, diemžēl, ne vienmēr tā sanāk. Kur nu vēl politikā? Kur vajadzētu, pamatā tur, tā kā vajadzētu būt džentelmeņu attiecības, bet cik tur daudz džentelmeņu, tas ir liels jautājums”
D.Valdnieks: ”Lemberga kungs, mēs arī noteikti sekosim līdzi, kā tad valdībai veiksies ar izvirzītajiem darbiem un prioritātēm un pats galvenais jau apstiprināšana, nu, visticamāk, 11.februārī. Paldies, ka bijāt mūsu studijā!”
A.Lembergs: ”Gatavojiet ziedus Kučinskim!”
D.Valdnieks: ”Diez vai! Mēs nevienam tā īsti nedāvinām…
A.Lembergs: ”Nē, ja?”
D.Valdnieks:”…bet sekojam līdzi gan”
A.Lembergs: ”Labi. Paldies!
D.Valdnieks: ” Paldies, ka bijāt studijā!”
A.Lembergs: ” Visu labu!”

Publicēts lapā: 1.02.2016