Kalendārs

Intervija TV5 raidījumā “Mūsu tēma” (04.02.2014.)

Intervija sākas video ieraksta 18 minūtē un 30 sekundēs.

 

Tatjana Mertene, raidījuma vadītāja: “Un tā mēs turpinām. Šodien pie mums studijā ir Ventspils mērs Aivars Lembergs. Labvakar!”

Aivars Lembergs, Ventspils mērs: “Labvakar!”

Konstantīns Kazakovs, raidījuma vadītājs: “Labvakar! Mums šodien būs divi jautājumu bloki – pirmais politisks, otrais municipāls. Piekritīsiet, mums ir daudz tēmu, kuras vajag apspriest. Ar ko Jūs gribētu sākt? Sāksim ar politiku!”

A.Lembergs: “Jūs šeit esat saimnieki. Es tikai ciemiņš.”

K.Kazakovs: “Mēs reizēm tā pakļaujamies ciemiņu vēlmēm, bet arī ar savu redzējumu. Sāksim ar politiku! Viena valdība ir aizgājusi, Jūs viņu ļoti daudz kritizējāt, no Jūsu puses bija daudz dažādu epitetu par šo valdību. Tagad esat apmierināts?”

A.Lembergs: “Nē, nu, es spriedīšu pēc darbiem. Pašlaik var runāt tikai par deklarāciju, ko šī valdība ir solījusi izdarīt. Tur ir virkne domu, ko piedāvāja zaļie zemnieki, bet zaļajiem zemniekiem piedāvāju es, tās ir ļoti valstiskas un svarīgas lietas. Šobrīd tiek izstrādāts reāls pasākumu plāns 9 mēnešiem. Nu, kad uz papīra viss būs pareizi, tad spriedīsim pēc darbiem.”

K.Kazakovs: “Ko no Jūsu piedāvātā var paspēt izdarīt 9 mēnešos?”

A.Lembergs: “Rīt būs valdošās koalīcijas darbagrupa par ļoti svarīgu tēmu: kā tērēt 4,4 miljardus eiro Eiropas Savienības naudas 14.-20.gadā. Tā ir ļoti svarīga tēma, tur ir daudzi virzieni, būtiskas darbības. Tas ir galvenais resurss, iekšējais resurss Latvijas Republikas un mūsu nācijas attīstībai.”

K.Kazakovs: “Kam to vajadzētu tērēt, kā Jums šķiet?”

A.Lembergs: “Nu, šī ir plaša tēma.”

K.Kazakovs: “Tā globāli.”

A.Lembergs: “Es varbūt pateikšu, kādus es tur redzu akcentus, kas tur pašlaik nebija izskatīti pirmajā variantā decembrī… ne pirmajā, bet ceturtajā variantā. Decembra sākumā mēs strīdējāmies. Tagad tiek izskatīts sestais variants, kurā ņemta vērā virkne mūsu domu. Pirmais, ka Latvijas attīstībai ir jābūt policentriskai, lūk tajā..”

K.Kazakovs: “Tam ir jātērē nauda?”

A.Lembergs: “Protams, jātērē, protams!”

K.Kazakovs: “Es nojaušu, uz kādu centru Jūs vedināt, droši vien uz piekrastes, Ventspils pusi.”

A.Lembergs: “Nē, nē. Tātad..”

K.Kazakovs: “Nē?”

A.Lembergs: “Decembra sākuma variantā bija paredzēts Rīgai tērēt sešas reizes vairāk naudas uz vienu iedzīvotāju nekā ārpus Rīgas robežām. Un tā ir tāda monocentriska attīstība, kāda Latvijā notiek jau gadu desmitiem. Tā ir tikai pastiprinājusies. Tas ir pretrunā ar visiem Latvijas Republikas plānošanas dokumentiem, ja.”

K.Kazakovs: “Lemberga kungs..”

A.Lembergs: “Un mūsu priekšlikums bija neatņemt naudu Rīgai, jo Rīga, protams, ir Latvijas attīstības virzītājs, bet piešķirt papildus resursus pārējo reģionu attīstībai. Kad Jūs jautāsiet, kur tam ņemt naudu…”

K.Kazakovs: “Nu, kā, 4,5 miljardi..”

A.Lembergs: “Nē, nē, tur taču ir noteikti virzieni. Ja jūs gribat kādam virzienam papildināt, piemēram, piešķirt papildus resursus reģionu attīstībai,..”

K.Kazakovs: “Es vienmēr gribu papildus.”

A.Lembergs: “..tad jums kaut kam citam ir jāatņem. Kam atņemt? Piemēram, ceļiem vai kaut kam citam? Mans priekšlikums bija: pusmiljards eiro tur bija paredzēts CO2 izmešu samazināšanai, bet, ja paskatāmies Latvijas Republikas CO2 izmešu daudzumu, un to, cik CO2 Latvijā tiek absorbēts, tad 11.gadā pret 90.gadu (90.gads ir bāzes gads) Latvijai ir lielākais samazinājums pasaulē – par 240%.”

K.Kazakovs: “Bez tam mēs savu svaigo gaisu tirgojam, piedāvājam to Japānai,..”

A.Lembergs: “Jā, jā, jā.”

K.Kazakovs: “..citām valstīm.”

A.Lembergs: “Mums nav jēga ieguldīt naudu, lai vēl vairāk samazinātu CO2.”

K.Kazakovs: “Būtu vēl vairāk svaigā gaisa.”

A.Lembergs: “Mēs vienalga esam citiem priekšā, mēs esam paši, paši labākie, tāpēc mums šajā virzienā nav nepieciešams tērēt pusmiljardu. Šo naudu mēs varam novirzīt Latvijas attīstībai ārpus Rīgas.”

K.Kazakovs: “Skaidrs par šo. No otras puses, cilvēkiem citās pilsētās ir būtisks jautājums par darbu, atšķirīgām sociālajām programmām un kopējo fonu par pašvaldībā notiekošo. Kāda ir Ventspils statistika par aizbraucējiem uz citām pilsētām, uz ārzemēm?”

A.Lembergs: “Jā. Teikšu tā, Jūs zināt, ka Latvijas Republikas kopējais balanss ir absolūti negatīvs – nedaudz vairāk kā 10 gados ir aizbraukuši 300 000 cilvēku, un Ventspils, protams, šajā ziņā nav izņēmums. Iedzīvotāju skaits palielinās tikai Mārupē, Babītē un dažās citās pašvaldībās, kas atrodas blakus Rīgai. Arī Rīgā iedzīvotāju skaits migrācijas dēļ samazinās. Arī Ventspils nav izņēmums. Ja tā turpināsies, nebūs kas skatās jūsu televīziju.”

T.Mertene: “Rīgā jau vairākus mēnešus..”

K.Kazakovs: “Un nebūs arī, kas pilda Jūsu pašvaldības budžetu.”

A.Lembergs: “Jā.”

K.Kazakovs: “Tā kā mēs ar Jums esam vienā laivā, tā kā..”

A.Lembergs: “Absolūti, es Jums absolūti piekrītu. Es baidos, ka Latvija jau ir pārkāpusi ekvatoru un, manuprāt, process jau ir neatgriezenisks.”

K.Kazakovs: “Vai jaunā valdība var mainīt šo tendenci jeb ar 9 mēnešiem šai piedzimšanai nepietiks?”

A.Lembergs: “Jā. Nu, tātad mēs runājam par migrāciju, par aizbraukušajiem un atbraukušajiem, bet, ja runājam..”

K.Kazakovs: “Nu, kā – premjers, prezidents, visi runā, ka šo procesu ir jāaptur.”

A.Lembergs: “Pa, pa, pa! Ir divas dažādas lietas. Viena ir migrācija, bet otra – dabīgais pieaugums, kad dzimst vairāk nekā nomirst jeb otrādi.”

K.Kazakovs: “Nē, mēs šobrīd runājam par aizbraukšanas no Latvijas apturēšanu.”

A.Lembergs: “Tātad migrāciju, jā.”

K.Kazakovs: “Jā.”

A.Lembergs: “Nu, lai apturētu aizbraukšanu, tad jādara kā ar zivīm. Ja jums ir divi dīķi, vienā zivis baro, bet otrā ne, tajā, kur barojāt, zivju ir daudz, tajā, kur ne, skaidrs, tur nekas nav pieaudzis. Tagad dambis ir noņemts un dīķis ir viens.”

K.Kazakovs: “Un zivis ir pārpeldējušas..”

A.Lembergs: “Nu, ko darīja, zivis, kuras nebaroja? Aizpeldēja uz turieni, kur baro.”

K.Kazakovs: “Nu, skaidrs!”

A.Lembergs: “Nu, kur baro? Vācijā?”

K.Kazakovs: “Izžāvēs tās zivtiņas.”

A.Lembergs: “Vācijā ir labāk?”

K.Kazakovs: “Vācijā, protams, ir labāk.”

A.Lembergs: “Cik reižu?”

K.Kazakovs: “Es nezinu.”

A.Lembergs: “Tur dažās profesijās pelna 2 vai 5 reizes vairāk, nekā darot to pašu darbu Latvijā.”

K.Kazakovs: “Nu, droši vien!”

A.Lembergs: “Lūk, Jūsu operatori, viņiem laikam ir tādas pašas kameras, pavaicājiet, cik tādi paši operatori pelna Vācijā un cik saņem šeit!”

K.Kazakovs: “Cik? Cik? Cik saņem? Tur saņem kā minimums 4 reizes vairāk.”

A.Lembergs: “Tas ir kā minimums. Bet kamera principā ir kamera. Lūk! Tā kā Latvijas un Vācijas attīstības līmenis ir tik atšķirīgs, kā jūs šeit varat noturēt cilvēku, kad algu atšķirība ir 75%.”

K.Kazakovs: “Lemberga kungs, runājiet, runājiet, bet operatoru likmes šajā minūtē pieauga, salīdzinot ar Vāciju..”

A.Lembergs: “Nu, atvainojiet, es salīdzināju ar viņu, jo..”

K.Kazakovs: “Mums vienkārši špikeri saka priekšā.”

A.Lembergs: “Es nesalīdzināšu žurnālistu atalgojumu, citādi jūsu saimnieki apvainosies, ka es aģitēju, lai jums pieliek pie algas.”

K.Kazakovs: “Klausieties, lūk, par saimniekiem, Jūs taču bieži runājāt par sorosistiem Latvijas valdībā..”

A.Lembergs: “Kā? Sorosistiem? Jā.”

K.Kazakovs: “Jā. Nu, Soross viņiem tur maksājis, ja?”

A.Lembergs: “Nu, protams! Starptautiskais kriminālnoziedznieks, jā.”

K.Kazakovs: “”Vienotība” valdībā palika.”

A.Lembergs: “”Vienotība”, jā.”

K.Kazakovs: “Tātad Sorosa ietekme saglabājusies.”

A.Lembergs: “Nu, milzīga, milzīga. Jūs zināt, kad mūsu iepriekšējais prezidents Zatlers bija Amerikā, viņš kaut kādu iemeslu dēļ devās uz Džordža Sorosa dzīvokli un uzreiz pēc tam, kad viņš tur bija, parunājās, sorosisti pārstāja viņu vajāt. Ja? Un “Vienotība”, protams, ir ļoti spēcīgs sorosistu spārns, viņi vispār.. tur ir kaut kāda cīņa, bet viņi “Vienotību” pārņem arvien lielākā kontrolē. Viņi šobrīd kontrolē valsts televīziju, sabiedriski politiskos raidījumus, valsts radio, ja, lūk, un daļēji arī privātos kanālus. Tā kā tas ir ļoti ietekmīgs politiskais spēks, kurš, protams,.. ar kuru jārēķinās, un tos, kuri viņiem nepakļaujas, viņi aprok taisni zemē.”

K.Kazakovs: “Un kas Jums draud? Ko Jūs prognozējat? Ko sagaidāt?”

A.Lembergs: “Ko sagaidu? Ir jādzīvo un jāstrādā.”

K.Kazakovs: “Un tālāk?”

A.Lembergs: “Viņi 15 gadus cenšas mani norakt, pagaidām nav izdevies. Tā kā.. tā kā dzīvojam un strādājam.”

T.Mertene: “Jūs runājāt par pārmaiņām, kādas var veikt jaunā valdība, ja?”

A.Lembergs: “Jā.”

T.Mertene: “Vienlaikus politologi apgalvo, ka jaunā valdība ir izveidota, lai saglabātu uzsākto kursu un neko nemainītu. Kā Jūs uzskatāt, vai mums ir vajadzīga tāda valdība?”

A.Lembergs: “Es nezinu. Redziet, kā mēs vispār varam teikt, ka neko nevajag darīt, neko nevajag mainīt? Jāskatās ļoti konkrēti pa konkrētām nozarēm. Es saku, šobrīd ir jānolemj, kādos virzienos tērēt šos 4,4 miljardus eiro. Tas.. tad ir reāls darbs, tur ir jāslēdz līgums ar Eiropas Savienību.. ar Eiropas Savienību, tur ir pielikumi uz 380 lappusēm. Nu, tā ir reāla politika, kas ietekmēs nākamos 7 gadus. Lūk, tas ir reāls darbs, ar ko šai valdībai ir jānodarbojas, jāizstrādā noteikumi, kā tālāk tērēt šo naudu. Tas ir reāls darbs visām saistītajām nozarēm, lai ātrāk apgūtu Eiropas Savienības naudu, tajā skaitā, piemēram, ceļu būvei jau šajā gadā.”

T.Mertene: “Mhm. Mūsu studijas tālrunis ir 6707099. Sākam pieņemt Jūsu zvanus!”

K.Kazakovs: “Jā, un kamēr Jūs zvanāt, lūk, viens jautājums.. Jums ir iesūtīti daudzi jautājumi, bet viens ir saistīts ar pašvaldību darbu.”

A.Lembergs: “Jā. Kas atsūtīja?”

K.Kazakovs: “Labi cilvēki. Starp citu, arī Ventspils iedzīvotāji, iespējams, Jūsu vēlētāji, bet, iespējams, ne, mēs neliekam aizpildīt anketas un tā tālāk.”

A.Lembergs: “Nē, nē, nē! Vārdu vismaz nosauciet! Pēteris vai Koļa.”

K.Kazakovs: “Iespējams, ka Pēteris. Es Jums vispirms pastāstīšu, jo..”

A.Lembergs: “Labi, labi, tad nav svarīgi.”

K.Kazakovs: “Lūk, ar ko bija saistīts jautājums!”

A.Lembergs: “Jā.”

K.Kazakovs: “Ventspilī iedzīvotājiem, īpaši privātmāju īpašniekiem, liek tīrīt trotuārus pie mājām. Tā jautā.”

A.Lembergs: “Tāda kārtība ir visā pasaulē, ja. Bija cilvēki, kas konstitucionālajā tiesā sūdzējās par to, ka viņiem tas ir jādara. Konstitucionālā tiesa atzina, ka tas ir konstitucionāli. Tā ir piegulošā teritorija dzīvojamai mājai, kurā viņi dzīvo. Ja tur teritorija ir plašāka nekā mājai piegulošā, to uzkopj pašvaldība.”

K.Kazakovs: “Man šķiet, ka Rīgā ir kaut kā līdzīgi. Jeb nē?”

A.Lembergs: “Nu, es nezinu Rīgu, bet vajadzētu būt tāpat.”

T.Mertene: “Bet ko nozīmē “piegulošā teritorija”? Cik liela?”

A.Lembergs: “Tur bija noteikti 6 metri vai kaut kas tamlīdzīgs. Pārējo teritoriju uzkopjam mēs.”

T.Mertene: “Ne pārāk daudz. Mums ir pirmais zvans. Labvakar! Jūs esat ēterā.”

Pjotrs, radio klausītājs: “Labvakar!”

T.Mertene: “Stādieties, lūdzu, priekšā!”

A.Lembergs: “Labvakar!”

Pjotrs: “Pjotrs no Aizkraukles.”

T.Mertene: “Patīkami.”

Pjotrs: “Man ir jautājums Roberta dēlam. Klīst baumas, ka, iespējams, Mamikins kandidēs Eiroparlamentā. Kā Jūs vērtējat šādu lietu?”

T.Mertene: “Paldies!”

A.Lembergs: “Ā, jā.”

K.Kazakovs: “Jūs atbalstāt kolēģi Mamikinu?”

A.Lembergs: “Es zinu, ka bija sabiedriskās domas aptauja, es to redzēju un tur tika nosaukti Latvijas cilvēki, kuri, pēc tautas domām, būtu piemērotākie darbam Eiroparlamentā no Latvijas. Un jūsu kolēģa Mamikina uzvārds tika nosaukts. Manuprāt, viņš ir gudrs žurnālists, es teiktu tā. Viņš uzdod sarežģītus jautājumus. Viņš ir tāds neuzpirkts. Viņa jautājums – mana atbilde.”

K.Kazakovs: “Objektīvs.”

A.Lembergs: “Jā, objektīvs.”

K.Kazakovs: “Un, Dievs dod, viņam veiksmi! Pareizi?”

A.Lembergs: “Ja viņš kandidēs, protams, jā.”

K.Kazakovs: “Nu, vispār. Nē, vispār, arī, ja nekandidēs.”

A.Lembergs: “Bet es domāju, ka tas būtu zaudējums.. tas būtu zaudējums Latvijas žurnālistikai.”

K.Kazakovs: “Starp citu, vai šīs aptaujas rezultātos bija arī Jūsu uzvārds? Jūs novērtēja kā iespējamo Eiroparlamenta kandidātu?”

A.Lembergs: “Jā. Es biju 2.vietā.”

K.Kazakovs: “Aiz kā?”

A.Lembergs: “Aiz Sandras Kalnietes, ļoti nedaudz atpaliku, kaut kādu ciparu aiz komata.”

K.Kazakovs: “Un kurā vietā šajā aptaujā bija Dombrovskis?”

A.Lembergs: “Viņš bija aiz manis.”

K.Kazakovs: “Bet, kā Jums šķiet, kāpēc viņš būs pirmais no “Vienotības”?”

A.Lembergs: “Nu, normāli. Viņš taču ir viņu līderis ne pirmo gadu. Es domāju, ka Eiroparlamenta vēlēšanās viņš labi startēs.”

T.Mertene: “Mhm. Vēl viens zvans. Labvakar!”

Radio klausītājs: “Labvakar!”

A.Lembergs: “Labvakar!”

Radio klausītājs: “Man ir neliels jautājums Lemberga kungam. Viss būtu labi, ja Saeimā un valdībā nesēdētu idioti un muļķi, un vēl nacisti. Tas ir ļoti slikti. Kāpēc tad, kad 78% tautas bija pret latu..?”

K.Kazakovs: “Jūsu jautājumu kopumā sapratām.”

A.Lembergs: “Pret.. pret..”

K.Kazakovs: “Pret latu.. nu, tātad par latu.”

A.Lembergs: “Jā, jā, jā.”

K.Kazakovs: “Pret eiro. Sākumā cilvēki iestājās pret eiro, taču eiro tik un tā ieviesa.”

A.Lembergs: “Jā. Ziniet, es arī biju pret eiro un varu paskaidrot, kāpēc. Jo Latvijai ir jāmaksā dzīva nauda jeb jādod garantijas palīdzības fondā, stabilizācijas fondā vidēji 1 000 latu no katra iedzīvotāja. Dzīva nauda vai garantijas uz 5 vai 7 gadiem. Es esmu pret to, jo tas ir domāts lai glābtu tādus kā grieķi, spāņi..”

K.Kazakovs: “Mēs esam labāki kā grieķi?”

A.Lembergs: “Mēs esam labāki kā grieķi, jo mūs nav jāglābj. Man nepatīk tas, ka mēs tur iestājāmies tagad, 1.janvārī, bet viņi naudu tērēja tad, kad mēs vēl nebijām eirozonā. Mēs tagad maksājam, lai glābtu grieķus, kas tērēja naudu krodziņos, tērēja svešu naudu, tagad nevar atdot kredītus, tajā skaitā vācu bankām, un mēs glābjam Vācijas bankas ar savu naudu.”

K.Kazakovs: “Tātad mēs glābjam grieķus..”

A.Lembergs: “Nē, mēs glābjam Vācijas bankas, kuras.. kuras.. kuras..”

K.Kazakovs: “..Vācijas bankas, kuras glābj grieķus, un Jūs sakāt, ka grieķi ir sliktāki par mums?”

A.Lembergs: “..nopirka grieķu vērtspapīrus, par kuriem grieķi nevar atmaksāt kredītu, un vācieši ir spiesti glābt, un mums tagad ir jāmaksā par grieķu izlaidību.”

K.Kazakovs: “Sapratu.”

A.Lembergs: “Tāpēc esmu pret iestāšanos Eiropas Savienībā.”

K.Kazakovs: “Un pie tam mēs esam labāki par grieķiem.”

A.Lembergs: “Mēs esam labāki par grieķiem, jo mūs nav jāglābj. Pie tam grieķiem lielus parādus jau norakstīja, mums neviens nenoraksta.”

K.Kazakovs: “Un vienalga mēs esam labāki kā grieķi.”

A.Lembergs: “Vienalga mēs esam labāki kā grieķi šodien.”

K.Kazakovs: “Cik latu Jums palika? Nu, tā, iespējams, tos atgriezīs. Atstājāt kādus latus? Cik?”

A.Lembergs: “Nē. Es.. varbūt kaut kur man palika. Ziniet, man tur vienā kabatā, otrā kabatā, reizēm kaut ko mašīnā atrodu, tagad atradu kaut kādu sīknaudu tur, kad meklēju, lai paņemtu ratiņus. Bet pamatā es samainīju, es neglabāju, jā.”

K.Kazakovs: “Lata nākotnei neticat? Nebūs vairs tā?”

A.Lembergs: “Nē. Saprotiet, naudas maiņa nav vienkārši naudas maiņa. Tas nav, ka Latvija vienkārši iestājas eirozonā, Latvija iestājās jaunā finanšu struktūrā, tā ir citā federizācijas fāzē, atdodot lielu daļu savas suverenitātes, tas ir vairāk nekā vienkārši nomainīt naudu. Tā bija, kad kāreiz latus nomainīja pret rubļiem, rubļus nomainīja pret reihsmarkām, reihsmarkas nomainīja pret rubļiem, rubļus nomainīja pret repšikiem, repšikus nomainīja pret latiem. Tās ir ļoti milzīgas pārmaiņas valstī un tās statusā, un to tā arī jāsaprot. No 1.janvāra tā ir kā cita valsts. Tiesa, mēs uz savas ādas to tā nejūtam, tur tā atšķirība. Mēs lielāko daļu savas suverenitātes esat atdevuši svešās rokās, bagātākām valstīm. Mēs esam kļuvuši par satelītiem.. Nē! Par mazu Vācijas koloniju. Lūk!”

K.Kazakovs: “Un kas mūs sagaida?”

A.Lembergs: “Mūs sagaida, kā jau tas šobrīd ir, ne tikai Vācijas, protams. Mēs slikti, bet dzemdēsim bērnus, audzināsim viņus bērnudārzā, skolā, tehnikumā, augstskolā un pēc tam viņi brauks strādāt uz Vāciju, jo Vācijai ir izdevīgāk, ka pie viņiem brauc strādāt baltie cilvēki no Latvijas, nevis melnie no Āfrikas.”

T.Mertene: “Vai Turcijas.”

A.Lembergs: “Vai Turcijas. To viņi jau ir pamēģinājuši. Lūk, lūk, visa ģeopolitikas loģika.”

T.Mertene: “Mums ir vēl viens zvans. Labvakar! Jūs esat ēterā.”

Aleksandrs, radio klausītājs: “Labvakar! Aleksandrs. Es gribētu uzdot jautājumu Lemberga kungam, jo pirms..”

K.Kazakovs: “Lūdzu! Jūs esat ēterā! Uzdodiet!”

Aleksandrs: “Teiksim tā, nākamajās vēlēšanās mēs ievēlēsim nākamos cilvēkus, kas sēdēs mūsu valdībā. Vai viņš grasās balotēties? Un es principā es visiem vēlētājiem perspektīvā rekomendētu balsot par tādu kandidatūru kā viņš.”

K.Kazakovs: “Jautājums skaidrs.”

A.Lembergs: “Par kandidēšanu..”

K.Kazakovs: “Vai Jūs balotēsieties parlamentā?”

A.Lembergs: “Es atbildēšu tā: nekad nesaki nekad.”

K.Kazakovs: “Jūs jau nesen tā atbildējāt.”

A.Lembergs: “Es pagaidām pieturēšos pie šīs formulas.”

K.Kazakovs: “Pagaidiet, pagaidiet! Pagaidiet! Būsiet premjers vai nē? Lūk, partija, kas tā nolems, izvirzīs Jūsu kandidatūru, varbūt vairākas partijas..”

A.Lembergs: “Es atbildēšu tā: saprotiet, es pēc sava rakstura un visa, ar ko esmu nodarbojies pēdējos 25 gadus, vadot Ventspili, esmu pieradis darīt reālus darbus..”

K.Kazakovs: “Nu, dariet!”

A.Lembergs: “Pie visa, kas Ventspilī nav izdarīts vai ir izdarīts slikti, vainīgs esmu es. Visu, kas ir izdarīts, ir izdarījuši ventspilnieki. Saprotiet?”

K.Kazakovs: “Nu, tad paplašiniet savu vainu valsts mērogos!”

A.Lembergs: “Jā. Un mums ir parlamentāra valsts, lai būtu premjers, ir nepieciešams parlamenta vairākums. Pagaidām zaļajiem zemniekiem tāds statuss nav bijis.”

K.Kazakovs: “Bet varbūt “Vienotība” piekritīs atbalstīt Jūsu kandidatūru.”

A.Lembergs: “Viņi piekritīs atbalstīt un pēc tam, kā lai maigāk pasaka..”

K.Kazakovs: “Repše.”

A.Lembergs: “.. kā lai krieviski maigāk pasaka.. Bet pēc tam d..”

K.Kazakovs: “Ko?”

A.Lembergs: “Bet tālāk neteikšu.”

K.Kazakovs: “Kas tas tāds?”

A.Lembergs: “Nezinu, varbūt tas nav īpaši labs vārds krieviski. Pēc tam viņi mani d..”

T.Mertene: “Sakiet latviski!”

K.Kazakovs: “Dos pa galvu.”

A.Lembergs: “Jā. Pēc tam viņi mani izvaros, jā. Teikšu tā. Es negribu. Tā kā ir nepieciešams parlamentārais vairākums zaļajiem zemniekiem, lai ķertos pie.. pie.. pie valdības vadīšanas, ja būs tādi partneri, kā, piemēram, “Vienotība”.”

K.Kazakovs: “Tātad neesat gatavs.”

A.Lembergs: “Nē, es esmu gatavs, tikai viss ir vēlētāja rokās.”

T.Mertene: “Ir vēl viens jautājums, ko nevaram neuzdot.”

A.Lembergs: “Jā.”

T.Mertene: “Jūs nerunājat par nacionālo pretestību, bet tomēr. Jaunajā koalīcijas līgumā ir rakstīts par krievu skolu pārformēšanu valsts valodā 17.gadā. Jūsu attieksme?”

A.Lembergs: “Pirmkārt, tur nekā tāda nav, ja. Mēs uzskatām, ka šī ir ļoti diskutabla tēma, mēs to neatbalstām..”

K.Kazakovs: “17.gadā visas skolas pārveidos.”

A.Lembergs: “Nē, nē, nē! Tā nav rakstīts.”

T.Mertene: “Bet pasakiet, kā ir rakstīts!”

A.Lembergs: “Protams, nacionāļi gribēja, lai tā būtu rakstīts. Manuprāt, tur ir rakstīts, ka par to tiek diskutēts. Tā nav šīs koalīcijas tēma. Ja šo jautājumu grib izskatīt, jāgaida nākamās Saeimas vēlēšanas. Tātad šis jautājums tiek atlikts uz vēlāku. Es personīgi uzskatu, ka liegums mācīties krievu valodā nav pareizs. Nevajag.. tā ir tēta lēta politiska muldēšana. Es veicu analīzi, kā valsts iestādēs tiek izmantota valsts valoda un pat bija vienošanās ar starptautiskajiem aizdevējiem, valūtas fondu, teksta latviešu valodā nebija vispār. Parlamentā parakstīja anglisko tekstu, bet latviešu valsts valodā netulkoja. Tā kā par latviešu valodu, pirmkārt, ir jārūpējas pašiem latviešiem, ja, bet nenoteikt, kādā valodā runās bērni bērnudārzos vai vispārizglītojošajās skolās. Es vispār uzskatu – kāpēc Latvijā augstāko izglītību nevar iegūt krievu valodā? No kuras valsts potenciāli ir iespējams lielākais studentu skaits Latvijai?”

K.Kazakovs: “Nu, no tām, ar ko iepriekš bijām vienoti.”

A.Lembergs: “Nē.”

K.Kazakovs: “Kā Ukraina, Kazahstāna..”

A.Lembergs: “Tās ir mazas valstis.”

K.Kazakovs: “Vai tad no Ķīnas?”

A.Lembergs: “Protams! Jūs sakāt pareizi. Bet šobrīd nedrīkst mācības notikt ķīniešu valodā. Saprotiet? Nepareizi. 1,3 miljardi potenciālo, nu, ne studentu, ne visi tur, protams, ir potenciālie, bet miljoni, miljoni potenciālo studentu mūsu augstskolās, kad mums pašiem nebūs pietiekami daudz vidusskolu beidzēju, viss samazinās. Un šobrīd dokumentā, ko sagatavoja Eirokomisijai, teikts, ka ir jāsamazina mūsu augstskolu skaits, jo mums ir mazāk potenciālo studentu. Muļķības! Pasaulē ir 6 miljardi cilvēku, tie arī ir potenciālie mūsu studenti, neskaitot, protams, mazus bērnus un pavisam, pavisam, tā teikt, pensionārus.”

K.Kazakovs: “Ja mēs tūlīt nebeigsim, mūsu skatītāji nevarēs laimēt lielisku balvu.”

A.Lembergs: “Piedodiet!”

K.Kazakovs: “Šodien “Mūsu tēmas” viesis bija Ventspils mērs Aivars Lembergs.”

Publicēts lapā: 4.02.2014