Kalendārs

Intervija LTV1 raidījumā “Rīta Panorāma” (20.01.2014.)

Anda Boša, raidījuma vadītāja: “Pievēršamies politiskajām aktualitātēm! Topot jaunajai valdībai, politiķi arvien biežāk izsakās, ka liela ietekme tās veidošanā esot Aivaram Lembergam no partijas “Latvijai un Ventspilij”. Zaļo un zemnieku savienība gan to noliedz. Reformu partijas viens no dibinātājiem Valdis Zatlers šajā studijā pagājušajā nedēļā veltīja sevišķi skarbus vārdus topošajai valdībai, sakot, ka tā top, lai neko nedarītu.”

Toms Bricis, raidījuma vadītājs: “Zatlers arī uzskata, ka zaļie zemnieki tik ļoti vēlējās iegūt Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju, lai varētu novirzīt Eiropas Savienības līdzekļus savējo novadiem, kā arī nodrošināt Ventspils mēram Aivaram Lembergam lielāku ietekmi. Un mūsu studijā šorīt arī ir pats Aivars Lembergs. Labrīt!”

A.Boša: “Labrīt!”

Aivars Lembergs, Ventspils mērs: “Labrīt, labrīt!”

T.Bricis: “Nu, tad jājautā uzreiz Jūsu komentārs par Valda Zatlera izteikumiem šeit pirms nedēļas. Jūs pats redzējāt varbūt tiešraidē vai vēlāk ierakstu ar Valda Zatlera teikto?”

A.Lembergs: “Nē, nu, es lasīju atšifrējumu, jā, monitoringā. Nu, pirmkārt, par neko nedarīšanu, ja. Ir šobrīd uzrakstīta praktiski valdības deklarācijas. Tur gan man ir divi vēl priekšlikumi, ko vajadzētu papildināt – pieņems, nepieņems – un tā valdības deklarācija ir gana konkrēta, pēc tam, protams, ir nepieciešams rīcības plāns, un viņa partija to atbalsta, to rīcības plānu. Ja rīcības plāns ir un partija to atbalsta, tad tas nav neko nedarīt. Tā ir pirmais aloģisms Zatlera kunga spriešanā. Un tā kā līdz ar to viņam vajag, kā teikt, nu, ar.. ar.. ar loģiku pār… sākt draudzēties. Otrkārt, viņš tur minēja, ka fo.. dalīt fondu naudu, Lembergs tur dalīs fondu naudu, jo.. un zaļajiem zemniekiem vajadzīga šī te ministrija, Vides ministrija. Nu, atkal cilvēks pilnīgi absolūti nekompetents. Šobrīd starp Latvijas valdību un Eiropas Komisiju notiek sarunas par Eiropas fondu šiem 4 miljardu tērēšanas virzieniem. Lai.. lai runātu par kaut kādu sadali, tad pē.. vajag, pirmkārt, vienoties ar Eiropas Komisiju valdībai, tālāk vajag izstrādāt Ministru Kabineta noteikumus, ja, tur zināmas aktivitātes detalizētās. Tā kā runāt par kaut kādu naudu, tas ir vismaz ne ātrāk par 15.gadu. Tā kā.. un Zatlers pat nezina tik daudz, ka šī valdība strādās tikai līdz šī gada oktobrim, ja?”

A.Boša: “Lemberga kungs, bet Straujumas kundze ir minējusi, ka Jūs interesējis, pie valdības veidošanas galda sēžot, tieši šis fondu jautājums. Vai tad tā nav tiesa?”

A.Lembergs: “Jā, jā, tas man tik tiešām.. man.. man interesē, un es uzstājos arī Eiropas Komisijas pārstāvju klātbūtnē, bija īpaša sanāksme liela, un es tur uzstājos Kurzemes plānošanas reģiona uzdevumā ar pilnvarojumu, un tā galvenās problēmas ir sekojošas, ļoti īsi, kas mani ie.. iebildumi, tos es arī Straujumas kundzei pateicu, kad bija šī tikšanās. Pirmkārt, Rīga saņem sešreiz vairāk, nekā pārējā Latvija, un, protams, tas nozīmē, ka Latvija attīstās monocentriski. Es to skaidroju ar to, ka vairākums no valdības locekļiem un parlamenta ir rīdzinieki, un domā tikai par Rīgu, un nedomā par pārējo Latviju. Tas ir pirmais mans iebildums. Otrkārt, ļoti liela nauda paredzēta CO2 izmešu samazināšanai, kaut gan Latvija ir visstraujāk samazinājusi CO2 izmešus, pret 89.gadu pa 56%, un Latvija ir vienīgā Eiropas Savienības dalībvalsts, kur CO2 izmet.. izmešu apjoms pret absorbcijas apjomu ir divreiz vairāk mēs absorbējam kā izmešam, citiem vārdiem, mēs esam vienīgie ar pozitīvo.. pozitīvo bilanci. Tālāk man.. man ir nopietni iebildumi par to, kad reģionālās slimnīcas nav paredzēts, ka vispār saņems kaut vienu.. vienu kapeiku. Dombrovska kungs, tiekoties ar pašvaldību vadītājiem pagāšgad augustā, solīja, ka fondu nauda būs uzlikta uz.. Latvijas teritoriālā sadalījumā. Tas šobrīd nav izdarījums, par to man ir atkal iebildumi, ka tas obligāti jāizdara pirms noslēdz vienošanos ar Eiropas Komisiju, ja. Tad ir, teiksim, paredzēti, ka doktorantūra būs tikai Rīgā, bet reģionu augstskolās tas nebūs. Atkal par to man ir nopietni iebildumi, ka tas nav pareizi – atstāt mūsu reģionālās augstskolas bez šīs te darbības.. šī.. bez.. bez šādas te, nu, kvalit.. kvalit.. kvalifikāc.. kvalitatīvu zinātnieku sagatavošanas, ja, un.. un tā tālāk. Man ir tāda veida iebildumi, un.. un viņi ir grūti sitami, jo, nu, pasakiet, kāpēc pārējai Latvijai jāsaņem sešreiz mazāk Eiropas fondu nauda, nekā Rīgā uz vienu iedzīvotāju? Jūs varat man izskaidrot?”

T.Bricis: “Jums tad droši vien tas ir jājautā Dombrovska kungam.”

A.Lembergs: “Kaut arī jūs esat rīdzinieki, pareizi? Jūs esat rīdzinieki?”

T.Bricis: “Tas Jums droši vien jājautā, kādēļ..”

A.Lembergs: “Jā. Un es nesaku, ka Rīgai ir par daudz, es saku, ka pārējai Latvijai ir par maz. Es domāju, kad tā.. un pie tam IKP uz vienu iedzīvotāju Rīgā apmēram ir 2,5 reizes lielāks, nekā pārējā Latvijā, līdz ar to tai proporcijai būtu tādai, kad Latvijai pārējai la.. vairāk, nekā Rīgai. Bet es nesaku, ka vajag mazāk Rīgai, bet pārējām Latvijas pašvaldībām vajadzētu 6.. 2 miljardi vairāk naudas, nekā šobrīd.”

A.Boša: “Lemberga kungs, Jums ir ļoti tādi spēcīgi viedoklis par deklarāciju. Vai ci.. vai Jūs zināt, vai citiem pašvaldību mēriem arī ir līdzīgas tādas idejas un iebildumi?”

A.Lembergs: “Nu, redzat, es jau tur piedalos kā partijas vadītājs, ja, mums ir 20 gadu veca partija, un tik tiešām pirmais, ko mēs sākām strādāt, tikai bija Straujumas kundze nosaukta, nu, pat nebija pat prezidents nosaucis, ja.. nē, kā nosauca, mēs uzreiz pie tā sākām strādāt, pie valdības deklarācijas punktiem. Es minēju, ka man ir divi vēl pagaidām priekšlikumi, kuri nav deklarācijā, kuri es gribētu, lai būtu iekšā. Pirmais ir tātad šie te inkubatori.. biznesa inkubatori, viņiem beidzas finansējums līdz šī gada 1.februārim, pēc tam vairāk finansējuma nav, un, ja tā, tad viņi slēdzas ciet, un tas ir milzu trieciens uzņēmējdarbības attīstībai Latvijā, tajā skaitā arī ārpus Rīgas. Tur liela nauda nav vajadzīga – 300 000 tikai, tur vajadzētu pārdalīt fondu naudu vai arī viņu saistības. Un, otrkārt, deklarācijā nekas nav minēts, arī tas saistās ar fondu sadali nākošajam periodam, pirmsinkubatoru finansējumu, tādai aktivitātei. Jums varbūt liekas tie tādi sīkumi, bet tas ir ļoti svarīgi, ka cilvēks, kas grib nodarboties ar uzņēmējdarbību, ka viņam ir.. un viņš var.. viņam ir telpas, viņam ir kompjūters, tur ir atbalsts, tur ir konsultācijas, un tā tālāk.”

T.Bricis: “Skaidrs. Runājot konkrēti, ne par naudas sadalījumu, bet par politiku kopumā, tātad nacionāļiem, visticamāk, tātad tiks Vides reģ.. aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, nu, Eināru Cilinski viņi šobrīd ir nominējuši šim amatam, un viņš jau ir paziņojis, ka pašvaldību deputātiem, pret kuriem sākta kriminālvajāšana, nevajadzētu atrasties amatā, taču likuma grozījumi ir Saeimas izšķiršanās jautājums. Tātad atkal varētu būt droši vien pret Jums kādas pretenzijas Cilinska kungam.”

A.Lembergs: “Jā, Jūs zināt, tas ir speciālais likums pret mani. Jā, šīs aktivitātes man zināmas, Cilinska kunga puses, viņš bija parlamentārais sekretārs Sprūdža kungam, kad viņš bija ministrs, viņi strādāja roku rokā. Nu, atbilde ir ļoti vienkārši: es trijās krimināllietās esmu vinnējis, tajā skaitā apsūdzēts bijis smagos noziegumos, Grīnberga lieta, es nevarētu 3 gadi būt.. būt amatā. Otrkārt, jāsaprot, kad aizliegums atrasties amatā, tas ir ira krimināls sods, ko var pielietot tikai tiesa ar gala savu nolēmumu. Tālāk ir nevainības prezumpcija, viņa attiecas arī uz Lembergu, kaut gan ļoti daudziem politiskajiem konkurentiem, kuri nevar mani uzvarēt politiskā cīņā vēlētāju priekšā, viņi gribētu, tā teikt, man nogriezt skābekli tādā administratīvā.. administratīvā veidā. Nu.. nu, vai būs.. būs pieņemts speciālais likums, vai nebūs, to es nezinu. Cilinskis paziņojis, ka viņš cīnīsies, lai gan es domāju, ka viņam pareizāk būtu nākt uz Ventspili sacensties vēlētāju priekšā. Tā būtu godīgāk, tā ir tā godīgā politiskā cīņa.”

T.Bricis: “Jā. Par tām ministrijām, kas būs Zaļo un zemnieku savienības pārraudzībā, piemēram, Aizsardzības ministrija, nav noslēpums, ka gan Jūs, gan arīdzan citi Jūsu kolēģi no Savienības ir visai tādi kritiski bijuši pret NATO, dažādi izteikumi mums arī ir bijuši. Vai tas nozīmē, ka Latvijas politika attiecībā pret sadarbību ar NATO varētu mainīties?”

A.Lembergs: “Nē, redzat, nu, vairāk tie ir mani izteikumi, ne ZZS, tur vienmēr ir balsojis gan par okupāciju Afganistānā, gan.. gan citām okupācijām, Irākā, kurā La..Latvija piedalījusies. Redzat, man atšķirīgs viedoklis ir tāds: NATO ir biznesa projekts un Latvijas.. Latvijas tautsaimniecība nepiedalās faktiski militārrūpnieciskajā kompleksā NATO. Kad bijām Varšavas paktā, 7% IKP, iekšzemes kopprodukta bija militārrūpnieciskais komplekss, tagad praktiski nulle. Un iznāk tā, kad.. ka mēs esam kādā pabērna lomā. Somija nav NATO, bet viņi apgādā ar ieročiem NATO. Mēs esam NATO, mēs neapgādātājam. Tāda man ir tā galvenā pretenzija pret NATO.”

T.Bricis: “Latvijai būtu jāsāk ražot ieroči.”

A.Lembergs: “Jā. Pareizi! Ieročus, visādas aizsardzības sistēmas, elektronika NATO blokam, nu, kādi pāris miljardi vismaz eiro vērtībā gadā, un ASV būtu jādod nauda šādas uz.. rūpniecības attīstībai Latvijā. Tā kā deva Krievija padomju laikā, tā Amerikai būtu jādod tagad, bet viņi mūs tikai izmanto kā lielgabala daļu, un izmanto mūsu karogu, lai pateiktu: re, vēl viena valsts atbalsta mūsu tur politiku Afganistānā vai kur.”

T.Bricis: “Bet aizsardzības ministrs, kas šobrīd ir virzīts Vējonis no Zaļo un zemnieku savienības, Jūs varētu viņam rosināt ar NATO kolēģiem runāt par to, ka Latvijā varētu atvērt kādu ieroču rūpnīcu?”

A.Lembergs: “Redzat, nu, tas tā ļoti vienkāršoti, ja, redzat, pēc tam, kad es aktīvi.. vienīgais Latvijas politiķis par to runāju, ASV vēstniecība sasauca speciālu semināru un arī parādījušies atsevišķos dokum.. dokumentos, tai skaitā 10.gada deklarācijā Dombrovska valdības, tur iekšā tas bija ierakstīts, ka pie tā ir jāstrādā. Es domāju, ka Latvijas politiķi pārāk kautrējas amerikāņiem šādu.. šādus te sadarbības virzienus izvirzīt. Mēs tādi.. tādi a.. nu, tādi antiņi, mēs domājam: “Vai, vai, vai, vai, vai!” Amerikāņi saprot naudas valodu un ar viņiem vajag skaidri runāt, un Amerika, saprotat, viņiem miljardu atmest mums, nu, kas.. moderna lidmašīna maksā 2 miljardi, nu, puslidmašīnu, tā teikt naudas iedot Latvijai šiem mērķiem, kāda problēma?”

T.Bricis: “Jā, tad Vējoņa kungam būs arī droši vien iespēja strādāt pie šī jautājuma.”

A.Lembergs: “Bet nu es neesmu runājis par šo jautājumu ar Vējoni, tas ir mani personīgie uzskati, ja, tie pat nav manas partijas uzskati.”

A.Boša: “Lemberga kungs, Jūs esat arī bijis ļoti bieži tāds aktīvs ekonomisko procesu komentētājs, kā Jūs šobrīd vērtējat diskusijas ap ekonomikas ministra amatu, iespējamiem kandidātiem Danielu Pavļutu un Vjačeslavu Dombrovski?”

A.Lembergs: “Redzat, es esmu praktisks cilvēks, nu. Man ir ļoti lielas pretenzijas pret to, ka no 1.februāra jāstājas spēkā jaunajam Būvniecības likumam, bet no 11 Ministru Kabineta noteikumiem vēl pa.. vēl pirms nedēļas tikai četriem bija pirmais uzmetums, pārējiem septiņiem vispār nav izstrādāti, bet viņiem jāsāk strādāt no 1.jūlija. Tad līdz.. no 1.februāra. Līdz ar to tas nav iespējams. Vēl, ja nemaldos, 49 Kabineta noteikumos jāizdara izmaiņas, arī tas nav izdarīts. Nu, tas ir.. tas nav izdarīts darbs, to nav izdarījusi Ekonomikas ministrijas, ko vada Pavļuta kungs, ja. Nu, protams, būvniecības nozare, nu, atbildīgā ir Ekonomikas ministrija, traģēdija ir notikusi, politiskā atbildība, nu, jāatbild ir nozares ministram, ja, patīk vai nepatīk.”

A.Boša: “Vai Ventspilī visas ēkas ir sabiedriskās drošas?”

A.Lembergs: “To Jūs jautājiet Pavļuta kungam, kurš atbild par būvniecību. Pašvaldībai diemžēl nav tiesību pārbaudīt un.. faktiski arī resursu nav, ne pārbaudīt, ne ģeoloģiju, ne inženiertehniskos risinājumus..”

T.Bricis: “Rīgā taču gan pašvaldība devās pa sabiedriskajām ēkām un pārbaudīja.”

A.Lembergs: “Nu, ko viņi var pārbau..? Nu, ko Jūs! Tas ir, teiksim, ko Jūs varat pārbaudīt, kā šai ēkai, cik pareizi uztaisīta ģeoloģija, izbūvēti pamati? Nu, ko Jūs aiziesiet..? Es tagad apiešu piecreiz ap māju un pateikšu: “Jā, tie pamati ir labi, ģeoloģija ir pareiza,” jeb arī pateikšu: “Nē, tie nav pareizi.” Pierādiet man pretējo! Nu, tas tā. Saprotiet, tā ir tāda politiska tarkšķēšana, izmantojot tātad šo te diemžēl traģēdiju, lai parādītu savu tukšo aktivitāti, ja. Tas nav nopietni. Ja.. ja, teiksim, jūsu sija, cik viņa pareiza vai nepareiza, tas jau jārēķina, ja. Es atnācu, paskatījos: “Nē, zināt, tā sija, tā.. nē, nē, nē, man liekas, ka viņa ir nedroša.” Nu, tālāk? A jūs sakāt: “Nē, droša.” Nu, kas tālāk notiek? Tad man jāt.. jāņem ir kas, jārēķina.. jārēķina.. jātaisa.. jāpārbauda projekts, vai izpildīts pēc projekta, tālāk kāds ir metāls, vai atbilst. Un tā tālāk, un tā tālāk. Būvniecība, tā ir inženierzinātne, ja, un.. un.. un zinātne, tā nav tukša tarkšķēšana.”

T.Bricis: “Nopietni resursi, kuru pašvaldībai nav. Paldies,..”

A.Lembergs: “Protams!”

T.Bricis: “..ka atnācāt šajā rītā uz studiju un, jāsaka, veiksmi darbos!”

A.Lembergs: “Jā.”

T.Bricis: “Esat tikuši valdībā ar Zaļo un zemnieku savienību, cerams, ka būs produktīvi!”

A.Lembergs: “Jā, paldies! Baudiet ziemu, lūdzu!”

T.Bricis: “Paldies!”

A.Boša: “Paldies Jums liels! Mūsu studijā tātad bija Ventspils mērs Aivars Lembergs.”

Publicēts lapā: 20.01.2014