Kalendārs

Intervija LTV1 raidījumam “Rīta Panorāma” (24.10.2013.)

Get the Flash Player to see this content.

Anda Boša, raidījuma vadītāja: “Zaļo un zemnieku savienības Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis vakar intervijā “Rīta Panorāmai” stāstīja, ka zaļzemnieku vienas no galvenajām prasībām nākamā gada budžetam ir vairāk naudas pašvaldībām, tostarp lielāks valsts līdzfinansējums pašvaldību ceļiem, kā arī Zaļo, zemnieku savienībā iestājas pa.. pret ostu nodevu.”

Toms Bricis, raidījuma vadītājs: “Ar zaļzemniekiem sadarbojas vairākas lielās pašvaldības, tostarp Ventspils un Liepāja, kur atrodas arī vienas no Latvijā lielākajām ostām, un mūsu studijā šorīt Ventspils mērs Aivars Lembergs. Labrīt!”

Aivars Lembergs, Ventspils domes priekšsēdētājs: “Labrīt!”

A.Boša: “Labrīt!”

T.Bricis: “Sakiet, kā Ventspili kā ostas pilsētu ostu nozīmīgi ietekmētu ostu nodevas? Šobrīd gan nav definēta, bet, kā Jums šķiet, kā tā varētu ietekmēt pašvaldību?”

A.Lembergs: “Nu, jā. Brīvostas pārvaldi tas ietekmētu, kas apkalpo infrastruktūru, tātad būvē un ekspluatē, un tas būtu mīnus 1 miljons latu brīvostas pārvaldes budžetā.”

T.Bricis: “Jūs jau esat tā izrēķinājis?”

A.Lembergs: “Jā, jā, nu, tas, nu, redzēs, ko tur pieņems, bet tas, kas tagad ira. Nu, par cik naudas plūsma ir plānota 20 gadiem un uz tā bāzes ņemti ir aizņēmumi, lai būvētu piestātnes, padziļinātu kanālu, ja, un citas investīcijas pib.. publiskajā infrastruktūrā, tad, protams, veidojas naudas deficīts katru gadu apmēram 1 miljons latu, nu, tas nozīmē, ka būs jāpalielina ostu nodevas, kas, protams, samazinās Latvijas tranzīta koridora konkurētspēju, un šāds te lēmums ira par labu Tallinas ostai, Krievijas ostām, Lietuvas ostām, Polijas ostām un Somijas ostām.”

T.Bricis: “Pasaules Bankas pētījumā arī pieminēts, ka, visticamāk, šāda nodeva varētu mazināt konkurētspēju.. Latvijas ostu konkurētspēju starp kaimiņu ostām. Tad tas tiešām tik būtiski, Jūsuprāt?”

A.Lembergs: “Nē, tas.. tas ir, nu, kā miljons ir miljons, arī arābam miljons ir miljons, ja. Nu, tas.. tai pētījumā, starp citu, tas gandrīz vienīgā atziņa ir, kurai var piekrist.”

A.Boša: “Šo Pasaules Bankas pētījumu Jūs esat nosaucis par brāķi. Kāpēc?”

A.Lembergs: “Nu, tur ira sarakstītas absolūtas muļķības. Redzat, tas pētījums nav pieņemts no pasūtītāja puses, no Satiksmes ministrijas, bet Eiropas Transporta komisariātā, ko vada igaunis Kallass, tur jau šis pētījums ir, un uz tā pamata tiek izdarīts secinājums, ka Latvijas ostām no Eiropas ostām nedrīkst dot naudu vispār. Bet pētījums nav pieņemts. Viņš nav no pasūtītāja pieņemts, tas ir principiāli. Un tas viss nostājas savā vietā – igauņi nogāza to pieminekli, Krievija nogrieza viņiem lielu daļu no kravām, un viņiem Tallinas ostā ir brīvi.. brīvas jaudas, un viņiem neko nevajag būvēt, un tāpēc, lai Latvijas ostas nevarētu konkurēt ar Tallinas ostu, Kallas šo pētījumu faktiski ir ietekmējis, jo tad es nevarēju saprast, kāpēc tādas muļķības sarakstītas, nu, viņi tak nav idioti, tie, kas tur rakstīja, ja, nu, es ar viņiem tikos. Mēs 3 stundas runājām, viņi visam piekrita, argumentiem, teica: “Jā, jā, mēs labosim, labosim, la..!” Tagad skatos – nekas nav mainījies, visas muļķības palikušas. Skaidrs – Kallas ir tas reālais pasūtītājs, un mērķis tāds, lai Latvijas ostās nevarētu investēt Eiropas naudu, līdz ar to mēs nevarētu konkurēt, būt labāki konkurenti ar.. ar Tallinas ostu.”

A.Boša: “Bet tā nav tāda ne.. nedaudz Jūsu konspirāciju teorija?”

A.Lembergs: “Nē, nu, pagaid’, kā var izmantot Eiropas Komisija darbu, kuru pasūtītājs nav pieņēmis. Satiksmes ministrijai ir tādas pašas piezīmes pie šī te darba, kā man. Nu, nu, kā var izmantot?”

T.Bricis: “Varbūt Satiksmes ministrijai vajadzētu skaļās.. skaļāk paust šo viedokli Eiropas Komisijas virzienā.”

A.Lembergs: “A to jau tikai dabūja zināt dažas dienas atpakaļ, ka viņi izmanto sarunās ar Eirop.. ar Latviju, Eiropas Komisija kā argumentu, kāpēc Latvijas ostām naudu Eiropas nedrīkst dot.”

T.Bricis: “Tad, Jūsuprāt, Satiksmes ministrijai varbūt vajadzētu ļoti skaļi sacīt, tāpat kā Jums, ka Sīms Kallass nepamatoti, pat varbūt lielā mērā pretlikumīgi lobē Igaunijas ostas?”

A.Lembergs: “Nē, nu, redzat, viņš jau nav pateicis, ja, es tikai meklēju to cēloņu – seku sakarību, ja, ja kāds raksta muļķības, un viņš nav psihiski slims, un tie, kas tur es tikos, tie nav psihiski slimi, tad tam ir kaut kāda loģika, un tagad, ka mēs saliekam visu to.. to.. to loģiku tā kār.. notikumus pēc kārtas, tad veidojas loģiska cēloņu – seku sakarība, ja. Protams, Satiksmes ministrija nevar teikt ģīmī Kallasam, ka tu esi igaunis un tu lobē Tallinu, ja, jo viņš nav uzrakstījis tā, bet es to varu teikt tāpēc, ka es salieku faktus, un no tiem izriet mans secinājums.”

A.Boša: “Varbūt tad Jums ir jālobē sava osta?”

A.Lembergs: “Nu, protams, ka es lobēju Latvijas ostas. Šaubu nav.”

T.Bricis: “Kā, starp citu, kā Jūs aicināsiet Satiksmes ministriju šo situāciju risināt? Kā vērsties pret šī pētījuma izmantošanu kā.. kā tāda pamatota izmantošanu Eiropas Komisijas lēmumu pieņemšanā?”

A.Lembergs: “Jā, nu, pirmkārt, es pats rakstīšu vēstuli uz Eiropas Komisijas gan reģionālo direktorātu, gan arī uz satiksmes, un ministrs bija klāt, Matīsa kungs, kad mēs šo jautājumu analizējām, viņš apliecināja, ka darbs nav pieņemts, un loģiski, kad Satiksmes ministrijai jāreaģē uz šādu te Eiropas Komisijas pozīciju nepareizu.”

T.Bricis: “Runājot par nākamā gada valsts budžetu, arī par Zaļo un zemnieku savienības iniciatīvām un vēlmēm, pašvaldībām novirzīto līdzekļu apjomu vajagot palielināt. Ventspils diezgan turīga pašvaldība, vai iedzīvotāju ienākuma nodokļa šīs proporcijas izmaiņa ļoti būtiski ietekmēs Ventspils turību?”

A.Lembergs: “Tātad es.. no otra gala jāsāk. Tātad valsts pieņēma labu lēmumu, tātad palielināt neapliekamo minimumu un palielināt to a.. atbalstu par vienu apgādājamo.”

T.Bricis: “Tas ir labi.”

A.Lembergs: “Jā, tas ir labi. Bet šāda laba soļa rezultātā tas tika nofinansēts par 34 miljoniem uz.. no pašvaldību budžetiem. Nu, iedomājaties, pašvaldības pieņem lēmumu palielināt pensijas par 10%, bet uz valsts budžeta rēķina.”

T.Bricis: “Nu, pašvaldībām nav tāda spēka.”

A.Lembergs: “Paga! Nu, redzat, redzat, un te kas ir – pad.. paņēma no pašvaldībām, šo te naudu izņēma ārā, labu darbu darot. Mūsu pozīcija ir tāda: valsts var labus darbus darīt, bet ir valsts budžets un ir pašvaldību budžeti, un nevar finansēt valsts labos darbus uz pašvaldību budžeta rēķina. Līdz ar to pašvaldību ieņēmumi ir par 34 miljoniem mazāki, un jautājums ir par to, ka valstij šis samazinājums ir jākompensē. Šobrīd, tagad pēdējais variants, ka kompensē to par 3 miljoniem, ceļu fondā iedodot pašvaldībām latus, ja, a kur tad tie palika 30 miljoni? Un šāds te naudas izņemšana no pašvaldību budžetiem, Ventspils pašvaldībai apmēram 1 miljons latu, kas ir ļoti liela nauda priekš mums.”

T.Bricis: “Par uzturēšanās atļaujām runājot, tāpat šobrīd koalīcija apgalvo, ka tas tomēr ir labs, vairākas koalīcijas partijas, tā varētu precīzāk teikt, labs instruments kā uzturēt ekonomiku labā stāvoklī, iepludināt Latvijas ekonomikā naudu. Kā ir Ventspilī, vai Jums ir ziņas, vai tur inve.. investori nāk, pērk īpašumus un par to saņem uzturēšanās atļaujas?”

A.Lembergs: “Jā, nu, pirmkārt, es personīgi uzskatu, ka pati ideja ir pareiza, un šobrīd, kad viņi.. kad tiek limitētas tās atļaujas, tas tikai ir, tā teikt, kāds nopelnījis uz deficīta rēķina, tas ir tāds padomju modelis, jo lielāks..”

T.Bricis: “Tad jau jūs sakāt, ka būs korupcija?”

A.Lembergs: “Nu, 100%, nu, kā savādāk var būt? Te vispār nav iespējams, ja.”

T.Bricis: “Kurš tad tas būs, kurš pelnīs?”

A.Lembergs: “Nu, kas.. kas ir tuvāk tai. tai sistēmai, ja. Pašvaldības tās nebūs, ja. Tā kā tas ir pilnīgi nepareizi, jābūt brīvam tirgum. Šobrīd Ventspilī nav tādu, nav man, vismaz man nav zināmi tādi gadījumi, mums dzīvokļus Ventspilī izpirkuši lietuvieši atpūtai vasarā. Šobrīd ir liels deficīts.”

T.Bricis: “Varbūt.. varbūt Nacionālai apvienībai, varbūt vajadzētu vērsties pret lietuviešiem.”

A.Lembergs: “Nu, jā, jo lietuvieši tik tiešām izpirkuši, un tā mums ir problēma šobrīd, lai uzaicinātu speciālistu, iedotu dzīvokli, mums šobrīd.. mēs esam spiesti domāt par dzīvokļu būvniecību. Vot, tāda situācija. Bet, pēc manām domām, vajag.. šo.. šo jautājumu nevajag aiztikt, bet lietas var uzlabot, nu, piemēram, kādā veidā? Būtu labi, ja uzturēšanās atļaujas maksa jo tālāk no Rīgas, jo būtu mazāk jāmaksā. Nu, pieņemsim, 100 kilometru zonā ir viena, rādiusā ap Rīgu ir viena cena, teiksim, 150 – cita cena, un, teiksim, 200 – vēl lielāka. Ja kāds nopērk Zilupē vai.. vai, nezinu, tur Ludzā, vai.. vai.. vai Liepājā, tad viņam tas.. viņam jāmaksā mazāk, savukārt, ja viņš pērk Rīgas centrā, nu, tad tā maksa ir lielāka. Nu, tādi instrumenti ir. Es vienlaicīgi kā ekonomists gribu pateikt – ekonomikā nav absolūti labu instrumentu, vienmēr pozitīviem līdzi nāk kaut kas arī negatīvs, ja.”

A.Boša: “Vēl kāda aktuāla lieta, kas pēdējā laikā ir, teiksim, nu, vairāk droši vien galvas pilsētu sa.. satricinājusi, ir šī plānotā biļešu cenu reformu. Droši vien ne viens vien students no Ventspils arī šobrīd studē Rīgā, bet ir deklarēts Ventspilī. Kā Jūs skatāties uz šo Rīdzinieku karti un uz šo Rīgas domes vadības lēmumu diferencēt biļešu cenas galvaspilsētas sabiedriskajā transportā?”

A.Lembergs: “Nu, redzat, Ventspilī jaunajās rūpnīcās, ko atklāja 2 dienas atpakaļ, arī bija spāru svētki jaunai rūpnīcai, tur strādā apmēram 25% ne-ventspilnieku, un, protams, ka viņi, nu, it kā mēs nesaņemam to.. viņi algu saņem Ventspilī, bet viņi attiecas uz citu pašvaldību, bet nu tā ir tā reģionu centru, nu, nu, pienākums, ja, un Ventspils rajona iedzīvotāji, protams, ka viņi strādā pamatā Ventspilī. Mēs tādu nedarām un nedarīsim, ja, tāpēc, nu, es arī negribu vienlaicīgi te kaut kā komentēt mana kolēģu darbību, ja, tāpēc, ka nu, viņi ir pašvaldība, mēs pašvaldība. Tā kā lai tie rīdzinieki un Pierīgas iedzīvotāji paši tiek galā.”

A.Boša: “Bet, ja Nils Ušakovs saka, ka viņš aizsargās rīdziniekus, varbūt Jums vajag aizsargāt ventspilniekus?”

A.Lembergs: “Nu, kā aizsargāt? Nē, nu, protams, ir lietas, ko mēs.. ko saņem ventspilnieki, ko nesaņem ne-ventspilnieki, kas nav deklarēti, ja, tāda lieta ir, bet, nu, biļešu cenās mēs to nedarīsim. Pie tam es vispār esmu pret bezmaksas kaut kādiem pakalpojumiem kā ekonomists, jo bezmaksas siers ir tikai peļu slazdā, un tas slazds agri vai vēlu aizcirtīsies, un komunisma idejas, kad no katra pēc spējām, katram pēc padarītā, nu, viņas mira līdz ar Hruščovu un.. un Brežņevu, un es domāju, ka tas nav pareizais ceļš.”

T.Bricis: “Bet tāda sadarbība..”

A.Lembergs: “Bet tā ir rīdzinieku politika, es nemaisos iekšā.”

T.Bricis: “Bet tāda sadarbība, kā šobrīd, piemēram, Siguldai ar.. ar Rīgu, Ventspils tādu neplāno? Ka arī siguldiešiem tomēr būs ar.. ar Siguldiešu karti līdzīgas atlaides sabiedriskajā transportā Rīgā un.. un.. un tamlīdzīgi.”

A.Lembergs: “Nē, nē, mēs to neplānojam, nē. Mēs parēķinājām, tas.. tas nav tā vērts.”

T.Bricis: “Un tad vēl.. saruna nu jau uz noslēgumu, vēl jautājums par tuvojošajām Saeimas vēlēšanām. Jūs esat vairākas reizes bijis Zaļo un zemnieku savienības premjera kandidāts, vai arī šoreiz plānojat tāds būt?”

A.Lembergs: “Es burtiski pirms dažiem mēnešiem pateicu, ka es vairs neesmu sa. Zaļo un zemnieku savienības premjera kandidāts, un šobrīd ir izvirzīti trīs, nu, vieta nevar būt tukša, trīs kandidatūras – Auguļa kungs, Dūklāva kungs un Vējoņa kungs – es domāju, ka cienījamas kandidatūras, nu, tā kā viņiem jāatrota, kādam no viņiem piedurknes un jāvelk tas diezgan pasmagais vecums, jo vairāk opozīcijā.”

T.Bricis: “Un kāda būs Jūsu loma vēlēšanās, šajās Saeimas vēlēšanās Zaļo un zemnieku savienībā?”

A.Lembergs: “Nu, mums ir līgums ar ZZS Ventspils pa.. “Latvijai un Ventspilij”, mums ir 2 deputāti, mēs arī plānojam startēt nākošās vēlēšanās. Pagaidām nav nekāda.. mūsu pagaidām.. mēs izskatījām jautājumu valdē, valde pieņēma lēmumu turpināt sadarbību ar.. ar ZZSu. Tā kā mēs būsim, nu, teiksim, partneri, ja mūs nepatrieks.”

T.Bricis: “Un vēl pašā noslēgumā jautājums, vai Ventspils arī 1.janvārī pāries uz eiro? Kas notiks ar “ventiem”?”

A.Lembergs: “Jā. Nu, šobrīd mēs domājam tādu ideju: vai.. vai nevajag aizstāt “ventus” ar latiem.”

T.Bricis: “Tad Jūs tā..”

A.Lembergs: “Lai Latvijā saglabātos lati, ta’ viņi saglabātos Ventspilī, un visi nacionāli noskaņoti cilvēki varētu braukt dzīvot uz Ventspili, un norēķināties ar latiem, bet, nu, šobrīd esmu palūdzis izskatīt šo jautājumu juridisko pusi, jo, ja Latvijai nav vajadzīgi lati, a kāpēc Ven.. Ventspilī varētu noderēt.”

T.Bricis: “Tad Jū.. šobrīd Ventspils pašvaldība izskata iespēju, ka varētu norēķins Ventspilī derēt arī pēc 1.jnavāra lati.”

A.Lembergs: “Jā, lati “ventu” vietā varbūt vai arī divas valūtas paralēli, nu, tas ir jā.. mēs vēl to vērtējam.”

T.Bricis: “Jā, veikalniekiem grūta dzīve Ventspilī būs.”

A.Lembergs: “Nu, tās ir atlaižu kuponi faktiski, ja.”

A.Boša: “Paldies Jums liels!”

T.Bricis: “Labi. Liels paldies par sarunu!”

A.Lembergs: “Paldies, jā, paldies!”

A.Boša: “Mūsu studijā bija Ventspils mērs Aivars Lembergs.”

Publicēts lapā: 24.10.2013