Kalendārs

Diskusija LNT raidījumā “900 sekundes” starp Aivaru Lembergu un Edmundu Sprūdžu (16.10.2012)

Get the Flash Player to see this content.

Kristīne Garklāva, raidījuma vadītāja: “Šodien ir pagājis termiņš, kurā Ventspils domes priekšsēdētājam Aivaram Lembergam bija jāsniedz paskaidrojumi par saimniekošanu Ventspils domes vadītāja un brīvostas valdes priekšsēdētāja amatā.”

Ģirts Timrots, raidījuma vadītājs: “Tos pieprasīja vides un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs, atsaucoties uz Ģenerālprokuratūras sniegto informāciju.”

K.Garklāva: “Viņš izteicies, ka ir 100% pārliecināts, ka Lembergs tiks atlaists no amata, savukārt Ventspils domes priekšsēdētājs uzskata, ka tas tā nenotiks.”

Ģ.Timrots: “Par šo konfliktu plašāk šorīt runāsim ar vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru Edmundu Sprūdžu un Ventspils domes priekšsēdētāju Aivaru Lembergu. Viņi abi mūsu studijā.”

K.Garklāva: “Labrīt!”

Ģ.Timrots: “Labrīt, kungi!”

Aivars Lembergs, Ventspils domes priekšsēdētājs: “Labrīt!”

Edmunds Sprūdžs, vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs: “Labrīt!”

Ģ.Timrots: “Sprūdža kungs, vai Jūs esat saņēmis paskaidrojumus?”

E.Sprūdžs: “Nē, es neesmu saņēmis un, nu, tieši tas ir, par ko varbūt būtu interesanti šodien parunāt, kas tad ir rakstīts tajā vēstulē, kuru it kā esat izsūtīta.”

Ģ.Timrots: “Lemberga kungs, kādēļ neatbildējāt?”

A.Lembergs: “Sprūdžs jau vakar paziņoja, kad, neatkarīgi no mana paskaidrojuma, lēmums ir pieņemts, mani atlaidīs no amata, kaut gan viņš mani no amata nevar atlaist, var atlaist tikai Ventspils pilsētas dome, kas ir mans darba devējs..”

K.Garklāva: “Bet, ja ir tieši pārkāpumi, kāda likuma, tad jau atlaist drīkst.”

A.Lembergs: “Nē, no amata atlaist var tikai mans darba devējs – Ventspils pilsētas dome.”

Ģ.Timrots: “Sprūdža kungs, kādēļ Jūs prasāt paskaidrojumus, ja pirms to saņemšanas zināt par 100%, ka atlaidīsiet?”

E.Sprūdžs: “Nu, juridiski tehnika nav tiešām tas, par ko es šodien domāju, ka šeit būtu vērts runāt, ar to jānodarbojas juristiem. Tā, nu, Lemberga kunga juristu armija, kas viņu parasti aizstāv, noteikti piedalās arī šajā gadījumā, līdz ar to, nu, nav nekāda pamata man mēģināt ar tiem cīnīties, lai to dara speciālisti savā starpā. Man šķiet, nu, tas pārkāpumu apjoms vienkārši, uz kuru ir norādījusi Ģenerālprokuratūra, tas, ka Lemberga kungs 20 gadus faktiski, nu, spļauj sejā ikvienam Latvijas iedzīvotājam, nu, uzskatāmi demonstrējot, ka likumi nav visiem vienādi šajā valstī un dažiem viņi ir tādi, un dažiem savādāki, tas, ka Lemberga kungs ir, nu, faktiski tāds, nu, lielākais augonis pašvaldību sistēmā Latvijā, jo kā es varu prasīt atbildīgu rīcību no.. no.. no kādiem citiem pašvaldību vadītājiem laikā, kad Lemberga kungs Ventspilī ir, nu, piemēram, 8 no 11 Ventspils brīvostā strādājošo termināļu slēpts īpašnieks. Tajā pašā laikā..”

Ģ.Timrots: “Kas Jums vieš šo pārliecību?”

E.Sprūdžs: “.. pieņemts lēmums par šiem.. ar šiem uzņēmumiem saistītām lietām.”

Ģ.Timrots: “No kurienes Jums pārliecība par šo notikumu patiesumu?”

E.Sprūdžs: “Tieši kāda pārliecība?”

Ģ.Timrots: “Par šīm slēptajām interesēm, par augoni..”

E.Sprūdžs: “Tie ir..”

Ģ.Timrots: “.. ko Jūs minējāt, par to, ka Lemberga kungs ir jāatlaiž.”

E.Sprūdžs: “Es domāju, ka tā pārliec.. to pārliecību es dalu ar daudziem cilvēkiem Latvijā un.. bet, nu, manā rīcībā šobrīd, atšķirībā no daudziem cilvēkiem Latvijā, ir ļoti konkrēti fakti, kurus, pēc mūsu, nu, atkārtota pieprasījuma pēc padziļinātas informācijas, jo, protams, es juridiski nevaru rīkoties, balstoties uz baumām vai kādiem, nu.. nu, teiksim, nepierādāmiem vai nepierādītiem faktiem, bet, balstoties uz mūsu papildinformācijas pieprasījumu, Ģenerālprokuratūra ir iedevusi ļoti konkrētu informāciju.”

K.Garklāva: “Lemberga kungs, tātad ir ļoti konkrēta informācija no Ģenerālprokuratūras.”

A.Lembergs: “Jā.”

K.Garklāva: “Visticamāk Ģenerālprokuratūra nevarētu būt maldinājusi Sprūdža kungu.”

A.Lembergs: “Jūs sakāt. Runāsim par Ģenerālprokuratūru. Ģenerālprokuratūra uzrādīja trijās lietās ļoti smagas apsūdzības. Grīnberga lietā 2005.gada decembrī, arī tāpat dienas nogalē, 6 gadi cietuma Lembergam draudēja. Viss sabruka kā kāršu namiņš. Ģenerālprokuratūra izrādījās absolūti nekompetenta un apsūdzības pilnīgi nepamatotas. Tālāk amatpersonas deklarācijas lieta, atceramies, ja. Atkal pilnīgs blefs. Lieta sagruva, tiesa viņu slēdza, to lietu. Un spiegošanas lieta. Lielu.. skandāls bija Lemberga interesēs spiegots un kā. Ar ko beidzās lieta? Beidzās – visās trijās instancēs izrādījās, ka tas viss ir blefs, kas bāzēts uz vienu liecinieku. Šitas ir tāds pats blefs, saprotat? Un, protams, te var skandināt, Lembergs tur pieņēmis savās interesēs, ko tur, slēpts īpašnieks, Jūs saprotat. Nu, ja kāds man teiks, ka es šorīt izvaroju sievieti un lai es to pierādu, ja, nu, es nevarēšu pierādīt, saprotat, jo tad jāpierāda tam, kas apgalvo pretējo, ja. Es varu pateikt pilnīgi vienu: ja Sprūdžs saka, ka es esmu saņēmis naudu, teiksim, nezinu, no “Kālija parka”, “Tirdzniecības ostas” un kā vēl tur 24 komersantiem, lūdzu, Sprūdža kungs, kurā datumā, cik es saņēmu no tiem 25 komersantiem naudu, noliekiet man tos pierādījumus. Es ceru, ka tai vēstulē tas ir minēts, ja. Es diemžēl to vēstuli pagaidām neesmu redzējis, ja. Es ceru, ka es viņu saņemšu Administratīvā procesa likumā noteiktā kārtībā. Bet Jūs saprotat, ar blefu, ar tādiem tukšiem apgalvojumiem, nu, ko, es, es nevaru cīnīties. Es varu cīnīties tikai ar tiesiskām metodēm, ja.”

K.Garklāva: “Sprūdža kungs!”

E.Sprūdžs: “Lemberga kungs, es neesmu Jums..”

A.Lembergs: “Un redzat, kas par lietu, un.. Pa, pa, pa, es pabeigšu! Tātad, nu, Jūs sakāt, Lembergs tur spļāvis acīs un tā. Nu, zināt ko – visnegatīvāk vērtētais politiķis Latvijā ir Zatlers, un Jūs esat ceturtais negatīvāk vērtētais. Mani Ventspilī pozitīvu darbību vērtē 87% vēlētāju.”

Ģ.Timrots: “Lai nu paliek sabiedrības vērtējums!”

A.Lembergs: “Es domāju, ja sabiedrība.. Nē, pa, pa! Ja sabiedrībā..”

Ģ.Timrots: “Sprūdža kungs, bet jebkurā lietā Ģenerālprokuratūra pārstāv vienu pusi un vienu viedokli. Vai tas nav pāragri – paļauties uz šo informāciju, nevis sagaidīt tiesu?”

E.Sprūdžs: “Es neesmu Lemberga kungam nekādus paskaidrojumus parādā, un man nav šeit viņam jātaisnojas par tiem faktiem, kas ir Ģenerālprokuratūras norādīti. Tā ir juristu darīšana. Un tieši, pateicoties tai Jūsu nesodāmībai, kuru Jūs pērkat par publisku nodokļu maksātāju naudu, tajā skaitā Ventspils iedzīvotāju naudu, ir, nu, Latvijā daudzas pašvaldības ir pārvērtušās par publisko resursu izsaimniekošanas akadēmijām tā vietā, lai būtu, lai strādātu savu iedzīvotāju interesēs, savas teritorijas attīstības interesēs.”

K.Garklāva: “Vai šobrīd..”

Ģ.Timrots: “Sprūdža kungs, bet, lai vai cik labas būtu Jūsu ieceres, vai šī rīcība, kura, iespējams, ir pārsteidzīga, nebūs tā, ka beigās, lai cik nopirkta būtu Lemberga kunga juristu darbība..”

E.Sprūdžs: “Mana rīcība nav pārsteidzīga..”

Ģ.Timrots: “.. visiem nodokļu maksātājiem būs jāmaksā par to.”

E.Sprūdžs: “Mana rīcība nav pārsteidzīga, un es balstos, protams, ka, nu, profesionālu juristu spriedumos. Mana kā ministra atbildība nav cīnīties ar 15 Lemberga advokātiem un.. un.. un vērtēt, vai Ģenerālprokuratūrai ir taisnība vai nē. Es darbojos..”

Ģ.Timrots: “Bet, ja, Lemberga advokātiem izrādīsies taisnība, mēs visi par to samaksāsim!”

E.Sprūdžs: “Es darbojos likuma ietvaros, un nesatraucieties, tas, ko šobrīd Latvijas iedzīvotāji ir samaksājuši par Lemberga kunga izklaidēm, ir, nu, pilnīgi citas summas kā tās, kas teorētiski mums var draudēt, ja Lembergam šoreiz izrādās pierādīt savu taisnību. Runājot par..”

K.Garklāva: “Vai Ģenerālprokuratūra arī prasa kaut kādu tālāku rīcību.”

E.Sprūdžs: “Es atvainojos! Runājot par Lemberga kunga popularitāti Ventspilī, tā aptauja, kas parāda, ka Lemberga kunga partija, partijai Ventspilī ir 94% atbalsts, ko bieži, tik bieži mīl piesaukt Lemberga kungs, 602 respondenti telefonaptaujā, pie tam ne anonīma aptauja. Tādā veidā jebkura partija..”

K.Garklāva: “Par Ģenerālprokuratūru.”

E.Sprūdžs: “.. var iegūt sev 94% atbalstu.”

K.Garklāva: “Vai Ģenerālprokuratūra prasa kaut kādu arī tālāku rīcību pēc šī?”

E.Sprūdžs: “Nē, Ģenerālprokuratūra nekādu rīcību neprasa. Tā, protams, ir atkarīga no konkrēta ministra. Jums arī jāsaprot, ka tieši tāpēc arī nekas nav noticis iepriekšējos gados.”

K.Garklāva: “Jūs šobrīd esat uzsācis atlaišanas procedūru?”

E.Sprūdžs: “Ja Ģenerālprokuratūra ir devusi to informāciju, kas ir tās rīcībā, nu, ministrija rīkojas ar to pēc saviem ieskatiem, pēc likuma, ja. Man nav nekādu tiesību nereaģēt uz tiem faktiem, ko iedod Ģenerālprokuratūra. Likums Par pašvaldībām, 93., 94.pants skaidri paredz, kas man ir jādara, un nestāstiet par starpību starp atstādināšanu un atlaišanu, tā ir smalka juridiska terminoloģija, tas Latvijas iedzīvotāju neinteresē, vai Jūs esat atstādināts vai atlaists.”

Ģ.Timrots: “Kāda būs Jūsu turpmākā rīcība? Sprūdža kungs, ko Jūs tagad darīsiet? Paskaidrojumu nav.”

E.Sprūdžs: “Paskaidrojumam bija jābūt vakar. Nu, mēs varam pagaidīt kādas dažas dienas ierakstītu vēstuli, tur ir termiņi, administratīvais process, kā Lemberga kungs pareizi norādīja, cik ilgā laikā tai vēstulei jābūt. Likums paredz, ka, ja paskaidrojums nav sniegts, tad tiek uzskatīts, ka, tā tiek uzskatīta par atteikšanos sniegt paskaidrojumu, un ar motivētu rīkojumu ministrs atlaiž vai atstādina no amata domes priekšsēdētāju..

Ģ.Timrots: “Lemberga kungs, kādēļ neatbildējāt uz šo pieprasījumu?”

E.Sprūdžs: “.. un 30 dienu laikā to ir iespējams pārsūdzēt.”

A.Lembergs: “Nu, kas teica, ka es neatbildēšu? Es atbildēšu Administratīvā procesa likuma noteiktā kārtībā.”

Ģ.Timrots: “Bet termiņš bija vakar.”

K.Garklāva: “Trīs dienas.”

A.Lembergs: “Pagaidiet, pagaidiet! Es saku Jums vēl vienreiz, es atbildēšu Administratīvā procesa likuma kārtībā un esat par to.. neuztraucaties, ja, bet viņš jau negaida manu paskaidrojumu, viņš jau saka, ka mani atlaidīs, kaut gan atlaist viņš nevar. Viņš var atstādināt no pienākumu pildīšanas, un tie pienākumi ir ārkārtīgi šauri, tur sasaukt ārkārtas sēdes un tā, bet viņš te samelojās un tāpēc es gribētu atbildēt. Drīkst?”

Ģ.Timrots: “Protams!”

A.Lembergs: “Jā. Nu, pirmkārt, 94% vērtē pozitīvi Ventspils pilsētas domes darbu, un tas ir reprezentatīvs SKDS pētījums, ja. Ja runājam par partiju atbalstu, tas “Latvijai un Ventspilij” nav tik liels, ja, Jūs samelojāties, bet viņš ir 130 reizes lielāks nekā Zatlera Reformu partijai Ventspilī, ja, ja šodien būtu vēlēšanas. Un tāpēc ir pilnīgi saprotams, Sprūdža kungs, ka Jūs septiņi mēneši pirms vēlēšanām, tāpat kā 2005.gadā, tāpat kā 2010.gadā..”

K.Garklāva: “Bet kā tas reitings attiecas, piemēram, uz šo konkrēto lietu, par kuru mēs šorīt šeit runājam?”

A.Lembergs: “Nē, nu kā, viņš jau saka, ka es esmu spļāvis vēlētājiem sejā un šausmu darbus padarījis, bet, saprotiet, manu darbu jau, es jau.. es tik ilgi strādāju, mans darbs ir novērtēts, visi cilvēki, visi redz, var novērtēt labos darbus, sliktos darbus, saprotat? 10 gadus cilvēkiem skalo smadzenes, cik es esmu slikts, pirms katrām vēlēšanām. Sprūdžs jau ne ar ko nav savādāks, tā tas bija Repše, atvainojos, tā tas bija Šlesers..”

E.Sprūdžs: “Lemberga kungs, beidziet tēlot mocekli un kaut kādu reitingu trenažieri!”

A.Lembergs: “.. tā tas bija.. tāpat tas bija..”

E.Sprūdžs: “Neviens nevērsās uz Jūsu reitingu celšanu.”

Ģ.Timrots: “Varbūt, lai paliek reitingi šajā gadījumā tas nebūtu tik būtiski!”

A.Lembergs: “Es saprotu! Es saproti Jūsu.. Jūsu kreņķus par Jūsu reitingu!”

Ģ.Timrots: “Jautājums bija par dokumentu.. paskaidrojumu.. dokumentiem..”

E.Sprūdžs: “Uz Jums var iegūt tikai negatīvu reitingu, un es nevienam nenovēlu tādu tēlu Latvijā, kā Jums. Uz Jums nav iespējams celt reitingu.”

Ģ.Timrots: “Sprūdža kungs, Jums vispār interesē, kas varētu būt rakstīts paskaidrojumā, ko Lemberga kungs atbildēs?”

E.Sprūdžs: “Mani ļoti interesē, kā var atspēkot tās apsūdzības vai, nu, tos faktus, nesauksim tās vēl šobrīd varbūt par apsūdzībām, ja, bet tos faktus, kas ir Ģenerālprokuratūras vēstulē par, nu, kurus mēs esam ielikuši pielikumā savai vēstulei, protams, Lemberga kungam pārsūtot, ja, par to, kā var lemt par privatizāciju par sviestmaizi pašam sev, kā var lemt par nodokļu atlaišanu, par parādu atlaišanu pašam sev un savai ģimenei piederošiem uzņēmumiem.”

A.Lembergs: “Nu tie ir meli!”

E.Sprūdžs: “Kā ar, kā var to atspēkot! Man ļoti interesē!”

A.Lembergs: “Nu meli! Jūs te..”

K.Garklāva: “Lemberga kunga paskaidrojums kaut kādā veidā varētu mainīt Jūsu viedokli šobrīd vai Jūsu nolemto par Lemberga kunga atstādināšanu?”

E.Sprūdžs: “Nē, nu pastāstiet Jūs man, kā ir šāds fakts, nu, un tad pretī, kāda var būt tā atbilde, kura Jums ļautu, nu, teikt, ā, nē, nu, laikam nē, viss kārtībā! 350 konkrēti gadījumi.”

Ģ.Timrots: “Nu, bet, ja ir tik konkrēti neapgāžami fakti, kādēļ tie nav tiesā, bet pie Jums?”

E.Sprūdžs: “Tie ir tiesā. Tie fakti ir no tiesas procesa, bet Lemberga kunga personīgā krimināllieta nav mana darīšana, tā, ar kuru viņš nemaz nelielās..”

A.Lembergs: “Kāpēc? Otrādi.”

E.Sprūdžs: “Ar Grīnberga lietu un visu pārējo var lielīties, vai ne, jo tie ir sīkumi.”

A.Lembergs: “Es.. jā.. jā. Nē, nē! Kāds sīkumi? 6 gadi Jums varbūt ir sīkums, man nav. Man nav tie gadi. Jūs jau varbūt 12 varat nosēdēt, ja. Redzat, kas par lietu! Grīnberga lietā valsts man maksā naudu. Jums par to nospļauties. Es uzskatu, ka tas nav pareizi, pirmkārt, ka nepamatoti cēla apsūdzību, otrkārt, ka nodokļu maksātājiem jāmaksā Lembergam nauda.”

E.Sprūdžs: “Man nav nospļauties, ka valsts Jums visu laiku maksā naudu.”

A.Lembergs: “Es Jūs nepārtraucu, drīkst, ja?”

E.Sprūdžs: “Nu..”

A.Lembergs: “Paldies! Jā. Otra lieta, mīļais cilvēk, Jūs saprotat, Jūs jau varat..”

E.Sprūdžs: “Es neesmu nekāds mīļais cilvēks.”

A.Lembergs: “Nu kāpēc ne? Daudziem esat, es domāju, vismaz ģimenes locekļiem.”

E.Sprūdžs: “Bet Jums noteikti nē.”

A.Lembergs: “Vai tad es nevaru Jūs? Ko Jūs apvainojaties, ja?”

E.Sprūdžs: “Es neapvainojos.”

A.Lembergs: “Labi.”

Ģ.Timrots: “Varbūt pie lietas ne uzrunām!”

A.Lembergs: “Sprūdža kungs, labi! Jums nepatīk tāda uzruna. Es jau esmu labestīgs cilvēks, saprotat, man jau nav naida pret Jums. Redzat, kas par lietu! Var jau apgalvot visādas Dieva zīmes un, un tamlīdzīgi, tas.. tas, to jau, ja man, ja kāds apgalvo, ka es esmu Bin Ladens, es jau nevaru pierādīt, ja, kaut ko pretēju, man tas nav jāpierāda. Redzat, kas par lietu! Lieta ir ļoti vienkārša. Mana visa darbība ir, vot, kā balta lapa, visa ir redzama un pierādāma. Ja Sprūdžs var pierādīt, ka es esmu “Kālija parka” akcionārs, lai pierāda! Tas nav iespējams, vot, taisni otrādi, ja es deklarētu, ka es esmu akcionārs, ta’ gan man būtu ziepes. Tad es būtu iesniedzis nepamatotu amatpersonas deklarāciju, Jūs saprotat, ja. Nu, lūk, tā kā.. tā kā faktiski es tur neko.. neko nevaru darīt. Un par tiesas sēdēm, redzat, Sprūdža kungs, es jau lūdzu, lai tiesas sēdes būtu atklātas. Es lūdzu tiesu, lai varētu tiesas sēdes translēt internetā, bet prokurore iebilda, jo viņiem ir bail no atklātības, saprotat. Šos apsūdzības..”

E.Sprūdžs: “Lemberga kungs, tā ir Jūsu darīšana un man tiešām nav nekādas intereses.”

A.Lembergs: “Jūs atkal mani pārtraucāt, nu..”

E.Sprūdžs: “Man nav nekādas intereses par Jums kā privātpersonas krimināllietu.”

Ģ.Timrots: “Bet, Lemberga kungs, ko Jūs darīsiet, ja Sprūdža kungs Jūs atlaidīs?”

A.Lembergs: “Jūs.. Jūs runājāt..”

E.Sprūdžs: “Tam nav nekāda sakara ar administratīvo procesu šajā gadījumā. Administratīvajā procesā nekas nav jāpierāda.”

A.Lembergs: “Jūs runājāt, ka man ir bail no atklātības, ja, es Jums stāstu. Es gribēju, lai manu tiesas procesu tiešajā internetā redz visa pasaule, jo man nav no kā baidīties, Jūs saprotat?”

Ģ.Timrots: “Bet, runājot par šo strīdu, Lemberga kungs, ko Jūs darīsiet, ja Jūs atlaidīs?”

A.Lembergs: “Viņš mani nevar atlaist.”

K.Garklāva: “Atstādinās.”

Ģ.Timrots: “Nu, nosauks to kaut kā savādāk. Juristi piedomās.”

A.Lembergs: “Viņš var mani atstādināt no amata pienākumu pildīšanas.”

K.Garklāva: “Nu, ja atstādinās, ko Jūs darīsiet?”

Ģ.Timrots: “Ko Jūs darīsiet?”

A.Lembergs: “Neko! Tas man dzīvē neko nemaina, Jūs saprotat. Viņš mani 1000 reizes var atstādināt, ja. Draudēja viņa šitā padomniece, ka man atņemšot kabinetu.”

K.Garklāva: “Kurš vadīs Ventspili?”

A.Lembergs: “.. ka mans atņems.. Domes priekšsēdētājs es palieku. Mani ievēlēja dome.”

Ģ.Timrots: “Sprūdža kungs, kā Jūs redzat šīs situācijas tālāko risinājumu?”

E.Sprūdžs: “Likums.. likums paredz, ka..”

A.Lembergs: “Viņa.. viņa.. viņa padomniece saka, man atņems kabinetu un mašīnu. Ak, Dievs! Nu, ak, Dievs!”

E.Sprūdžs: “Likums paredz, ka, ja lēmums..”

Ģ.Timrots: “Jūs atstādināsiet Lemberga kungu?”

E.Sprūdžs: “.. 30 dienu laikā nav pārsūdzēts vai ir stājies spēkā tiesas spriedums, kas, nu, neattaisno vai neatceļ ministra rīkojumu, tad domes priekšsēdētājs ir uzskatāms par atlaistu un nav vairs ievēlams nākamajā sasaukumā, attiecīgi domei ir jāsanāk ievēlēt jaunu.”

A.Lembergs: “Es.. Ne..”

E.Sprūdžs: “.. bet tad tā ir juridiska procedūra, tam nav nekādas nozīmes.”

A.Lembergs: “94.pants.. Es atvainojos, atkal cilvēks melo!”

Ģ.Timrots: “Bet praktiski, kā tas izskatīsies, ja īstenosies.. Lai Sprūdža kungs izstāsta, kā viņš redz šo turpinājumu.”

E.Sprūdžs: “Izlasiet, Lemberga kungs, to 94.pantu! Es Jums..”

Ģ.Timrots: “Lemberga kungs nepiedalīsies domes sēdēs?”

E.Sprūdžs: “Lemberga kunga laiks ir beidzies, ja.”

A.Lembergs: “Jūs gribētu.”

E.Sprūdžs: “Jums ir jāsaņem..”

A.Lembergs: “Jūs gribētu.”

E.Sprūdžs: “.. jāsaņem taisnīgs sods, zaglim, tāpat kā filmā, ir jāsēž cietumā.”

A.Lembergs: “Jā.”

E.Sprūdžs: “Šī ēra Latvijā ir beigusies.”

A.Lembergs: “Jūs esat zaglis, jo Jūs nemaksājat nodokļus, bet saņemat algu kredītu veidā. Es saņemu algu oficiāli.”

E.Sprūdžs: “Nestāstiet muļķības! Man.. visos manos uzņēmumos,..”

A.Lembergs: “Nu kā?”

E.Sprūdžs: “.. kopš es strādāju politikā, ir..”

A.Lembergs: “Vispārzināms fakts.”

E.Sprūdžs: “.. Valsts ieņēmumu dienesta pārbaudes bijušas un auditi, visi uzņēmumi ir auditēti, un daži pašlaik tiek auditēti..”

A.Lembergs: “Un kā Jūs lielveikalu intereses tagad bīdāt cauri atkritumu biznesā?”

E.Sprūdžs: “.. un nekas nav atrasts. Paskatīsimies.. Paskatīsiemies, kas notiks, tad, kad mēs uztaisīsim auditu..”

A.Lembergs: “Saprotiet, Sprūdža kungs, Jums labpatiktos..”

Ģ.Timrots: “Kā izskatīsies dzīve Ventspilī pēc Jūsu lēmuma, kad Lemberga kungs būs atlaists? Sprūdža kungs!”

E.Sprūdžs: “Tad, kad uztaisīsim auditu Ventspilī, tad paskatīsimies, kā ziņot.”

Ģ.Timrots: “Sprūdža kungs, kā notiks Ventspils domes sēdes? Vienkārši tur nebūs vairs Aivara Lemberga, kas mainīsies?”

E.Sprūdžs: “Tur jau tagad nav Aivara Lemberga, un tā ir vēl viena interesanta lieta. Lemberga kungs staigā apkārt un stāsta visiem, ka, redz, domes priekšsēdētājam neesot nekādu pienākumu, jo tas ir nepieciešams, lai viņš četrus gadus veiksmīgi šļūktu cauri saviem pārējiem tiesas procesiem, jo tad ir grūtāk savilkt visas pārējās lietas, un tāds ir VARAM ministrijas vecs atzinums, ka tiešām domes priekšsēdētājam nav nekādu pienākumu. Pilnīgas muļķības!”

A.Lembergs: “Nē, ir, tā nav, ka nekā nav. Kaut kādi ir.”

E.Sprūdžs: “Domes priekšsēdētājam ir ļoti konkrēti pienākumi un nevis tikai tas, ko Jūs sakāt.”

Ģ.Timrots: “Lemberga kungs, ja Jūs sakāt, ka Jūsu dzīvē nekas nemainīsies, ja Jūs atstādinās.”

A.Lembergs: “Nekas nemainīsies.”

E.Sprūdžs: “Domes priekšsēdētājs.. Es atvainojos.. Domes priekšsēdētājs vada pašvaldību.”

Ģ.Timrots: “Ko tad Jūs.. Ko tad Jūs darāt Ventspils domē?”

A.Lembergs: “Viņš fantazē. Es kā domes sēdēs piedalījos, tā piedalīšos, kā Finanšu komitejas sēdēs es strādāju, tā strādāšu, kā Finanšu budžeta komisijas vadītājs, es vadīšu, kā es vadu Mārketinga padomi, tā es vadīšu, vārdsakot, es pilnasinīgi strādāšu kā Ventspils pilsētas domes priekšsēdētājs, kā Ventspils pilsētas domes deputāts, kā Tranzītbiznesa asociācijas prezidents, kā Latvijas Olimpiskās komitejas izpildkomitejas loceklis. Vai.. Sprūdžs var griezt zobus, cik viņam patīk, saprotat. Protams, viņš var izmainīt likumu caur Saeimu, par cik viņam tur vairākums, tas ir cits stāsts, un pieņemt īpašu likumu Lemberga gadījumam, bet atkal problēma – vēlēšanas pēc septiņiem mēnešiem.”

K.Garklāva: “Tieši par vēlēšanām runājot, eksperti jau izteikušies par šī.. šī, kas tagad notiek, saistību ar pašvaldību vēlēšanām.”

E.Sprūdžs: “Es jau Jums teicu, ka tam nav nekāda sakara ar nākamajām pašvaldību vēlēšanām. Tam ir sakars ar iepriekšējām, jo viens no iemesliem, kāpēc es iesaistījos politikā, kāpēc mani kolēģi iesaistījās politikā, ir tas, lai Latvijā iestātos kaut kāda likuma vara un iestātos kaut kāda caurspīdība, tai skaitā pašvaldību procesos. Man ir uzticēta pašvaldību joma ar tādiem domes priekšsēdētājiem, ar tādu visatļautību, kā strādā Lemberga kungs. Es nevaru strādāt ar pārējo sistēmu, jo kā es varu kaut ko pārmest vienai pašvaldībai, ja otrā Latvijas galā man ir Lemberga kungs, kurš nodar.. kurš vienkārši saimnieko pa pašvaldību kā savu un savas ģimenes kabatu.”

A.Lembergs: “Pilnīgas muļķības. Un es Jums pateikšu, kas par lietu. Es pirmajā reizē, kad bija Sprūdžs Pašvaldību savien.., Lielo pilsētu asociācijā, es neteicu neviena vārda, viņam bija 100 dienas saudzējamais laiks. Pēc tam es diemžēl viņu sāku kritizēt, jo Sprūdžs kā ministrs nav izpildījis 50 valdības uzdevumus šitai īsajā laikā, un tas traucē būtiski Latvijas attīstībai, reformu realizācijai Latvijā, saprotat, viņš vienkārši nepilda valdības rīkojumus. Protams, viņu vajadzētu kritizēt Dombrovskim, bet Dombrovskim svarīgi nosargāt savu valdību, savu krēslu. Man ta’ nav ko zaudēt. Nu tagad viņš man atriebjas šādā veidā, ja, nu ko, vēlēšanas, atriebība, es jau viņam nevaru..”

E.Sprūdžs: “Lemberga kungs, to nepildīšanas sarakstu Jūs bijāt iedevis Rāviņam līdzi uz “Sastrēgumstundu”. Un kas no tā iznāca? Čiks! Nekā tur nav tajā Jūsu sarakstā, ja.”

A.Lembergs: “Kādā “Sastrēgumstundā”? Kā ta nav? Es varu nosaukt!”

E.Sprūdžs: “Lemberga kungs, ja mēs runājam.. ja mēs runājam..”

Ģ.Timrots: “Ja tas ir gana īsi, tad nosauciet!”

A.Lembergs: “Es atvainojos, man deva vārdu.”

E.Sprūdžs: “Ja runājam par Latvijas attīstību..”

A.Lembergs: “Es atvainojos, man deva vārdu.”

E.Sprūdžs: “.. ir daudz lielāka nozīme tiem 200 000, kas..”

Ģ.Timrots: “Nu, ļausim Lemberga kungam nosaukt dažus!”

K.Garklāva: “Dažus.”

E.Sprūdžs: “.. izbraukuši no Latvijas, par katru no viņiem Jums ir jāuzņemas atbildība..”

A.Lembergs: “Par katru.”

E.Sprūdžs: “.. jo Jūs esat atņēmis šiem cilvēkiem cerību, ka šajā valstī kādreiz kaut kas būs kārtībā un kad kaut kas kādreiz atrisināsies.”

A.Lembergs: “Zināt, ja kādam ir cerība, tad tas ir Ventspilī, Jūsu zināšanai.”

E.Sprūdžs: “Jūs esat etalons, Jūs esat rādītājs tam, vai..”

A.Lembergs: “Es Jums pateikšu tā.”

E.Sprūdžs: “.. Latvijā ir iespējams vai nav iespējams tiesiskums.”

A.Lembergs: “Zināt. Jā, mēs va.. dažas dienas atpakaļ atklājām spāru svētkus trīsdimensiju rūpnīcai lielākai Eiropā, kuru nodos ekspluatācijā janvārī. Vot, tas ir mans, tas ir mans..”

E.Sprūdžs: “Tur Jums arī ir kapitāldaļas?”

A.Lembergs: “.. ieguldījums Latvijas attīstībā, Jūs saprotat? Tur būs apmēram 100 jaunas darba vietas, pie tam ar augstu pievienoto vērtību.”

E.Sprūdžs: “Es domāju, ka ventspilnieki priekšā nestādās, ka par bruģi viņi maksā Jums, par konserviem viņi maksā Jums..”

A.Lembergs: “Nē, man viņi nemaksā. Nē. Par konserviem, ja. Krievi maksā par konserviem, par šprotēm..”

E.Sprūdžs: “Par trīs dimensijām es nezinu.”

A.Lembergs: “.. ja kas, ja? Bet ne man..”

Ģ.Timrots: “Nu, diemžēl šajā rītā..”

A.Lembergs: “Jūs man devāt vārdu pateikt, ko Sprūdžs nav izdarījis, es varu pateikt?”

Ģ.Timrots: “Nu, ja tas ir pavisam īsi, jo mums laiks diemžēl beidzas.”

A.Lembergs: “Nu, piemēram.”

Ģ.Timrots: “Mēs jau esam tikuši līdz emigrācijas problēmai šo kungu.”

A.Lembergs: “Piemēram.. Es ceru. Ka viņš neaizbrauks, ja. Viņš tāds atraktīvs cilvēks.”

E.Sprūdžs: “Tūlīt būs reģionālās politikas pamatnostādnes.”

A.Lembergs: “Protams! Viņš jau zina, ko viņš nav izdarījis līdz 1.jūnijam.”

E.Sprūdžs: “Nē, vienkārši Lemberga kungs neorientējas..”

A.Lembergs: “Nepārtrauciet mani!”

E.Sprūdžs: “Lemberga kungs, Jūs neorientējieties valsts plānošanas nostādnēs..”

A.Lembergs: “Nu, nepārtrauciet. Es drīkstu? Pasakiet, lai viņš..”

Ģ.Timrots: “Reģionālās politikas pamatnostādnes.”

A.Lembergs: “Jā. Tātad līdz 1.jūnijam neizpildīja. Līdz 31.augustam viņam vajadzēja izanalizēt pašvaldību reformas rezultātus un piedāvāt savas reformas, viņš to nav izdarījis, saprotat. Viņam vajadzēja..”

E.Sprūdžs: “Līdz jaunam gadam tas bija jāizdara un..”

A.Lembergs: “Nē, līdz, līdz 31.augustam, Sprūdža kungs. Izlasiet, valdības deklarācijā ierakstīts! Jums..”

E.Sprūdžs: “Nu, Lemberga kungs, tas ir cirks.”

A.Lembergs: “Jums vajadzēja līdz 31.jūnijam.”

E.Sprūdžs: “Kāpēc Jūs pārvēršat šo par farsu, nu?”

A.Lembergs: “Pagaidiet, es runāju tikai par valdības deklarācijā ierakstīto, es jau neko citu, Jūs saprotat?”

Ģ.Timrots: “Nu, diemžēl par valdības deklarāciju mums ir jābeidz.”

A.Lembergs: “Tas ir Jūsu pašu valdības deklarācijā ierakstīts! Es tikai lasu.”

Ģ.Timrots: “Tas jau ir pārāk tālu no šīs lietas. Mēs ceram, ka Jūs kaut kādā veidā atrisināsiet šo konfliktu un būs skaidrs, kurš tad.. kuram ir taisnība galu galā, bet šajā rītā šī diskusija mums jābeidz. Paldies, kungi!”

A.Lembergs: “Svarīgi, lai viņš strādā! Nu, tas ir svarīgi.”

K.Garklāva: “Sprūdža kungs!”

E.Sprūdžs: “Svarīgi ir, lai Lemberga kungs varbūt beidzot strādā, bet nu..”

A.Lembergs: “Jā.”

K.Garklāva: “Paldies Jums!”

A.Lembergs: “Mani vērtēs vēlētāji.”

E.Sprūdžs: “.. līdz ar to tas ir grūti, to es arī saprotu, jā.”

A.Lembergs: “Es atkal, mīļais! Mani, Sprūdža kungs, vērtēs vēlētāji.”

Ģ.Timrots: “Paldies Jums par sarunu šajā rītā. Mēs turpināsim ar citām ziņām!”

Publicēts lapā: 16.10.2012