Kalendārs

Aivara Lemberga intervija TV5 raidījumā “Bez cenzūras” (16.10.2012.)

Get the Flash Player to see this content.

Get the Flash Player to see this content.

Andrejs Mamikins, raidījuma vadītājs: “Plkst. 19.20. TV5 tiešraide. Raidījums “Bez cenzūras”. Mani sauc Andrejs Mamikirs.. Atvainojiet, Mamikins. Ventspils pašvaldības priekšsēdētājs Aivars Lembergs būs visu stundu Jūsu ekrānos. Labvakar!”

Aivars Lembergs, Ventspils mērs: “Labvakar!”

A.Mamikins: “67357431 – zvaniet! Tas ir tiešraides telefona numurs. Protams, runājam par Lemberga kunga atstādināšanu, ko tik skaļi pēdējās dienās izsludinājis vides aizsardzības un reģionālās attīstības lietu ministrs Edmunds Sprūdžs. Nu, protams, gribas mazliet citu uzsvaru uzlikt, bet visu mēs savā online aptaujā esam noformulējuši pieklājīgi: Kādēļ ministrs Sprūdžs “aizracies” līdz Lembergam? Lūk, pamēģiniet, rast atbildi šim jautājumam. Pirmais variants: drīz vēlēšanas un vienkārši tika dota komanda “Fas!” – 90501321. Otrais variants: uzpeldējuši oligarha “tumšie darbiņi” – 90501322, un trešais variants: Tas īstenībā ir politiskais teātris. Sprūdžs ar Lembergu savstarpēji tā vienojās un, lūk, publiski izrāda politisku diskusiju. Bet Jūs pasmaidījāt, ja, Lemberga kungs?”

[Red. piezīme: Ekrānā redzamā aptauja:

Latgales autonomija – tas ir:

90501321 – Separātisms: Kremļa spēki sagrābs mūsu Latviju

90501322- Taisnīgi: zilo ezeru zeme ir varas apspļaudīta un apķēzīta

90501323 – Tās visas ir Vladimira Lindermana politiskās spēles]

A.Lembergs: “Jā, jā! Labi, jā!”

A.Mamikins: “Bet var būt tā, ka politiķi savstarpēji vienojas? Nu, lūk, – Sprūdžs Jūs rāj – viņa politiskās dividendes, tā teikt, aug un Jūsu aug. Visiem izdevīgi.”

A.Lembergs: “Man nav laika spēlēt teātri! Nē, es vēlos strādāt! Es vēlos strādāt saprotiet?”

A.Mamikins: “Labi! Citāts no pirmavota – vides aizsardzības un reģionālās attīstības lietu ministra, kādēļ Lembergam vairs nav tiesību būt par mēru.”

Edmunds Sprūdžs, vides aizsardzības un reģionālās attīstības lietu ministrs: “Lemberga kungs ir viena no lielākajām problēmām šobrīd pašvaldību sistēmā. Viņš uzskatāmi demonstrē, ka pašvaldībā var saimniekots kā savā kabatā un par to nekas nebūs. Es kā par pašvaldībām atbildīgs ministrs tādu situāciju pieļaut nevaru. Skaidrs, ka mums būs juridiskā cīņa, un mēs abi esam tai gatavi. Es neredzu citu risinājumu kā vien Lemberga atstādināšana.”

[Red. piezīme: Ekrānā redzamais jautājums: Lembergs – varonis vai noziedznieks?]

A.Mamikins: “Ko nozīmē juridiskā cīņa? Viņš parakstīs rīkojumu, un Jums nebūs tagad tiesību domē ieiet?”

A.Lembergs: “Nē, nē! To viņš nevar! Viņš var parakstīt, bet tas nav spēkā, ja. Nē, nu, kā? Viņš uzrakstīja vēstuli, ar kuru es vēl neesmu iepazinies, ja.”

A.Mamikins: “Tātad vēstule vēl nav pienākusi?”

A.Lembergs: “Nē, nē, nē! Nu, tas.. vispār tas ir administratīvais process. Tas ir Administratīvā procesa likums. Visam tam.. tai nav jābūt vienkārši tādai vēstulītei. Man ir tiesības uzdot jautājumus utt. Nav tik vienkārši viss. Nu, lūk, un trīs dienās man jāatbild pēc tam, kad es, protams, saņemu. Ja es to neesmu saņēmis, tad atbildēt nevaru. Lūk! Un viņam ir tiesības mani atstādināt no pienākumu pildīšanas. Pilsētas domes priekšsēdētāja pienākumi – viens, divi, saskaitīji. Sasaukt pilsētas domes ārkārtas sēdi – ir dažādi varianti – vadīt Finanšu komiteju, nu, sēdes..”

A.Mamikins: “Jā, jā!”

A.Lembergs: “.. kuram dot vārdu, ja, tur, un ļoti, ļoti šauri vēl tie pienākumi. Bet tā tas ir politiķis, kurš nodarbojas ar politisko darbību. Lūk, un pienāk.. Tas nav pienākums, tās ir tiesības. Un ir vēl dažas tiesības, tās arī ir pietiekoši nelielas, un tātad tas ir.. tas ir politiķis, ja. Bet viņš mani vēlas atstādināt no darba, no amata, bet viņam tādu tiesību nav. Lūk, lūk..”

A.Mamikins: “Bet ko.. Nu, Jūs noteikti domājāt, ka Sprūdžs ir jauns cilvēks, nopietns ministrs, nu, nopietns amats, es domāju, nav ne sētnieks, ne ūdensvada labotājs, viņš taču droši vien izsver argumentus, saprot sava lēmuma sekas, kādēļ pēkšņi septiņus mēnešus pirms pašvaldību vēlēšanām viņš nolēma – kā Jums šķiet, Jūsu viedoklis – ka Lembergu ir jāatstādina? Kāpēc?”

A.Lembergs: “Nu, visu pēc kārtas. Pirmkārt, ja šodien Ventspilī notiktu pašvaldību vēlēšanas, tad Zatlera partija, tas ir, Sprūdža iegūtu 0,5% balsu. 0,5%! Partija, kuru es vadu, saņemtu 130 reizes vairāk, ja! Nu, tas ir pirmkārt. Otrkārt, manu darbu Ventspilī pozitīvi vai ļoti pozitīvi vērtē 87%..”

A.Mamikins: “Pilsētas iedzīvotāju.”

A.Lembergs: “.. pilsētas iedzīvotāju. Negatīvi – 7%. Lūk, Zatlers politiķis, kuram slikts.. kuram visnegatīvākais viņa politiskās darbības novērtējums. Sprūdžs – ceturtais sliktākais. Saprotiet, tautas acīs?!”

A.Mamikins: “Tagad Jūs atsaucieties tikai uz Ventspils iedzīvotājiem vai..”

A.Lembergs: “Nē, viņi Latvijas mēroga, jo viņi Latvijas politiķi, bet man.. es taču tieku ievēlēts Ventspilī. Mani dati ir Ventspils mēroga, ja. Ventspils pilsētas domes darbu pozitīvi Ventspilī vērtē 94% iedzīvotāju, negatīvi – 4%. Nu, un vēlēšanas notiek, un kā cīnīties ar Lembergu? Saprotiet, ja 130 reizes vairāk atbalsta Lembergu kā Sprūdžu Ventspilī, ja, precīzāk viņa partiju, ne Sprūdžu pašu, tad kā cīnīties? Kā uzvarēt vēlēšanas, ja? Un, lūk, tad tiek pieņemts lēmums – uzbruksim viņam. Tā ir jautājuma pirmā daļa. Otrā daļa. Nu, saprotiet, bija pirmās 100 dienas – es viņu nekritizēju – 100 dienas. Tā. Tad viņš atnāca uz tikšanos ar pašvaldību vadītājiem, sarunāja kaudzi muļķību. Nu, vienkārši. Nu, es nevarēju..”

A.Mamikins: “Nu, piemēram?”

A.Lembergs: “.. nevarēju! Nu, saprotiet, neesi profesionālis, tad paklusē. Nu, dod vārdu valsts sekretāram vai kādam citam. Viņš runā pilnīgas muļķības. Es biju spiests pateikt to, to, to, tā, tā. Tad publiski pateicu, ka viņš neizpildīja 50 valdības uzdevumus, kas kavē Latvijas attīstību reformas. Lai gan saka reform.. Pats viņš tās bremzē. Es varbūt varu uzskaitīt, ja Jūs interesē, ja. Atkal Lembergs pret viņu! U viņš tik ļoti uz mani apvainojās.. Es vēl pateicu, ka viņš nav kompetents. Es taču nemeloju. Tie ir tikai fakti, ja. Nu, kurš uzskata, ka viņš ir kompetents? Lai beidz skolu vēl! Nu, viņš tik ļoti uz mani apvainojās, ka , visu to saliekto kopā, vēlēšanas, viņa ļoti zemo reitingu, tātad kritiku, viņš nolēma mani, tā teikt, “nožņaugt”, bet viņam ir tiesības izdot rīkojumu par manis atstādināšanu no šiem pilsētas domes priekšsēdētāja pienākumiem.”

A.Mamikins: “Ir?”

A.Lembergs: “Ir.”

A.Mamikins: “Bet jēga tad kāda tajā, ja Jūs turpināsiet vadīt budžeta komiteju ja Jūs kā deputāts variet iet uz sēdēm, uzstāties tribīnē, es nezinu ko..”

A.Lembergs: “Protams. Nu, man ir pienākums!”

A.Mamikins: “Bet jēga? Nu, labi, Jūs sēdēsiet nevis Ventspils domes priekšsēdētāja krēslā, bet blakus sēdēsiet citā krēslā. Ko tas maina, tā teikt, juridiskajā spēku sadalījumā Ventspils pašvaldībā?”

A.Lembergs: “Nu, sēdēt krēslā es varu, jo es palieku pilsētas domes priekšsēdētājs. Es zaudēju amatu tikai divos gadījumos. Pirmkārt, tas ir šī sasaukuma laikā, ja es tātad atsakos.. Nē, ja es 30 dienu laikā pēc tam, kad viņš izdod tādu rīkojumu, neiesniedzu tiesā prasību par viņa lēmumu, tad es skaitos atstādināts no amata. Tā ir liela atšķirība – amats un pienākumi. Lūk, tā! Nu, protams, ja viņš mani atstādinās, es, protams, vērsīšos tiesā. Līdz vēlēšanām ir palikuši septiņi mēneši. Un likums nosaka, ja spēkā ir stājies tiesas spriedums, ka Lembergs ir atstādināts, ja, tad viņš nevar tikt atkārtoti ievēlēts šī sasaukuma laikā. Tātad līdz 2013.gada..”

A.Mamikins: “Nākamā gada.”

A.Lembergs: “.. 1. jūnijam.”

A.Mamikins: “Nākamais gads.”

A.Lembergs: “Tad jaunas vēlēšanas. Bet šodien Sprūdžs paziņoja, nu, viņš saprata, ka spēle ir zaudēta, viņš neko nevar izdarīt, tad viņš šodien pateica, ka viņš iesniegs priekšlikumu, ka ar likumu liegt man tikt ievēlētam pilsētas domē uz mūžu. Uz mūžu! Lai gan Krimināllikums nosaka, ka aizliegums par amata ieņemšanu ir attiecināms augstākais uz pieciem gadiem, bet man speciāls likums jau nosaka, ka Čepāne tam jau piekrīt, Latvijas..”

A.Mamikins: “Universitātes.”

A.Lembergs: “.. Universitātes profesore.”

A.Mamikins: “Jā, jā!”

A.Lembergs: “Čigāne no “Vienotības”, ka uz mūžu. Lembergam nekad dzīvē nebūs tiesību ieņemt Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja amatu!”

A.Mamikins: “Šodien..”

A.Lembergs: “Nu, lūk, tādā veidā mani, protams, var uzvarēt!”

[Red. piezīme: Ekrānā redzamā aptauja:

Kādēļ ministrs E.Sprūdžs “aizrakās” līdz A.Lembergam?

90501321 – Drīz vēlēšanas, tika dota komanda “Fas!”

90501322 – Uzpeldēja tumšie oligarha darbiņi

90501323 – Par to viņi paši savstarpēji vienojušies]

A.Mamikins: “Šodien Jūs aci pret aci no rīta pie mūsu kolēģiem kanālā LNT raidījumā “900 sekundes” tikāties ar vides aizsardzības un reģionālās attīstības lietu ministru Edmundu Sprūdžu, un es piedāvāju tieši tagad noskatīties nelielu fragmentu no šīs aizraujošās diskusijas!”

[Arhīvs LNT “900 sekundes” 16.10.2012

Red. piezīme: Raidījuma tulkojums:

E.Sprūdžs: “Lemberga laiks ir beidzies. Jums ir jāsaņem taisnīgs sods. Zaglim kā kino ir jāsēž cietumā. Šī ēra Latvijā ir beigusies.”

A.Lembergs: “Jūs esat zaglis. Jūs algu saņemat kredītā, bet es visu saņemu oficiāli. Tas ir vispārzināms fakts.”

E.Sprūdžs: “Muļķības! Visos uzņēmumos bijušas Valsts ieņēmumu dienesta pārbaudes, visos uzņēmumos, kuros es strādāju.”

A.Lembergs: “Bet kādas lielveikalu intereses Jūs tagad bīdāt saistībā ar atkritumu izvešanu?”

Ģirts Timrots, raidījuma “900 sekundes” vadītājs: “Kā izskatīsies dzīve Ventspilī, kad Lembergs tiks atstādināts? Sēdēs vairāk nebūs Lemberga?”

E.Sprūdžs: “Tā ir vēl viena Lemberga iezīme. Viņš staigā un visiem stāsta, ka domes priekšsēdētājam nav nekādu pienākumu. Tas viss tādēļ, lai viņš četrus it kā izlavierētu caur savām tiesvedībām, un tādu slēdzienu ir sniegusi mana ministrija.”

A.Lembergs: “Viņš muļķības stāsta. Kā piedalījos, tā arī piedalīšos domes sēdēs. Kā vadīju budžeta komiteju, tā arī turpināšu to vadīt. Kā vadīju Ventspils Mārketinga padomes sēdes, tā arī turpināšu vadīt. Es strādāšu domē, Olimpiskajā komitejā arī strādāšu. Sprūdžs dusmās var griezt zobus, cik viņam patīk. Protams, viņš var pieņemt speciālu likumu Saeimā, jo tur viņam ir vairākums deputātu balsu. Viņš var, tā teikt, pieņemt speciālu likumu Lembergam, bet tas ir kaut kas cits.”

Red. piezīme: Latviešu valodā dzirdamais teksts:

E.Sprūdžs: “Lemberga kunga laiks ir beidzies, ja.”

A.Lembergs: “Jūs gribētu.”

E.Sprūdžs: “Jums ir jāsaņem..”

A.Lembergs: “Jūs gribētu.”

E.Sprūdžs: “.. jāsaņem taisnīgs sods, zaglim, tāpat kā filmā, ir jāsēž cietumā.”

A.Lembergs: “Jā.”

E.Sprūdžs: “Šī ēra Latvijā ir beigusies.”

A.Lembergs: “Jūs esat zaglis, jo Jūs nemaksājat nodokļus, bet saņemat algu kredītu veidā. Es saņemu algu oficiāli.”

E.Sprūdžs: “Nestāstiet muļķības! Man.. visos manos uzņēmumos,..”

A.Lembergs: “Nu kā?”

E.Sprūdžs: “.. kopš es strādāju politikā, ir..”

A.Lembergs: “Vispārzināms fakts.”

E.Sprūdžs: “.. Valsts ieņēmumu dienesta pārbaudes bijušas un auditi, visi uzņēmumi ir auditēti, un daži pašlaik tiek auditēti..”

A.Lembergs: “Un kā Jūs lielveikalu intereses tagad bīdāt cauri atkritumu biznesā?”

E.Sprūdžs: “.. un nekas nav atrasts. Paskatīsimies.. Paskatīsimies, kas notiks, tad, kad mēs uztaisīsim auditu..”

A.Lembergs: “Saprotiet, Sprūdža kungs, Jums labpatiktos..”

Ģ.Timrots: “Kā izskatīsies dzīve Ventspilī pēc Jūsu lēmuma, kad Lemberga kungs būs atlaists? Sprūdža kungs!”

E.Sprūdžs: “Tad, kad uztaisīsim auditu Ventspilī, tad paskatīsimies, kā ziņot.”

Ģ.Timrots: “Sprūdža kungs, kā notiks Ventspils domes sēdes? Vienkārši tur nebūs vairs Aivara Lemberga, kas vēl mainīsies?”

E.Sprūdžs: “Tur jau tagad nav Aivara Lemberga, un tā ir vēl viena interesanta lieta. Lemberga kungs staigā apkārt un stāsta visiem, ka, redz, domes priekšsēdētājam neesot nekādu pienākumu, jo tas ir nepieciešams, lai viņš četrus gadus veiksmīgi šļūktu cauri saviem pārējiem tiesas procesiem, jo tad ir grūtāk savilkt visas pārējās lietas, un tāds ir VARAM ministrijas vecs atzinums, ka tiešām domes priekšsēdētājam nav nekādu pienākumu. Pilnīgas muļķības!”

A.Lembergs: “Nē, ir, tā nav, ka nekā nav. Kaut kādi ir.”

E.Sprūdžs: “Domes priekšsēdētājam.. Es atvainojos.. Domes priekšsēdētājs vada pašvaldību.”

Ģ.Timrots: “Ko tad Jūs.. Ko tad Jūs darāt Ventspils domē?”

A.Lembergs: “Viņš fantazē. Es kā domes sēdēs piedalījos, tā piedalīšos, kā Finanšu komitejas sēdēs es strādāju, tā strādāšu, kā Finanšu budžeta komisijas vadītājs, es vadīšu, kā es vadu Mārketinga padomi, tā es vadīšu, vārdsakot, es pilnasinīgi strādāšu kā Ventspils pilsētas domes priekšsēdētājs, kā Ventspils pilsētas domes deputāts, kā Tranzītbiznesa asociācijas prezidents, kā Latvijas Olimpiskās komitejas izpildkomitejas loceklis. Vai.. Sprūdžs var griezt zobus, cik viņam patīk, saprotat. Protams, viņš var izmainīt likumu caur Saeimu, par cik viņam tur vairākums, tas ir cits stāsts, un pieņemt īpašu likumu Lemberga gadījumam.”]

A.Mamikins: “Sakiet, Jūs ticiet scenārijam, ka Lembergam tiks pieņemts speciāls likums?”

A.Lembergs: “A, viņš jau šodien pēc šī raidījuma uzklausīja, ko viņam pateicu – speciāls likums, jau paziņoja, ka būs speciāls likums. Jau paziņoja!”

A.Mamikins: “Bet likums.. bet likumu var pieņemt no kaut kāda datuma un tas var tikai būt vērsts uz nākotni. Viņš taču nevar ar atpakaļejošu datumu.. ar atpakaļejošu spēku likumu nevar pieņemt?”

A.Lembergs: “Visu var! Kāpēc nevar?! Deputāti nobalsoja un viss. Visu var, kāpēc nevar?! Nav problēmu!”

A.Mamikins: “Uzklausīsim Juri no Rīgas! Zvans no mūsu skatītājiem. Juri, dzirdat mūs? Labvakar!”

Juris, raidījuma skatītājs: “Labvakar!”

A.Mamikins: “Lūdzu, Jūs!”

A.Mamikins: “Nu, lūk, es vēlējos Lemberga kungam pajautāt par tādu lietu – tagad, kad notika gatavošanās tiesai un tiesa jau notiek, kaut kā pazūd un mirst svarīgi liecinieki kā Krists Skuja, kā Laimonis Junkers Paragvajā, vēl vesela virkne tādu aizdomīgu nāves gadījumu saistībā ar Ventspils biznesu, kur Jurijs Bespalovs, Vents Kodols, Andis Bumbieris..”

A.Mamikins: “Jā, jā, un uz ko Jūs, Juri, norādiet..”

Juris: “.. visi.. Visi viņi jauni cilvēki.”

A.Mamikins: “.. ka.. ka Lembergs nogalinājis šos cilvēkus, noindējis?”

Juris: “Es nesaku, es lūdzu Lemberga kungu nokomentēt..”

A.Mamikins: “Kādēļ mirst liecinieki.”

Juris: “.. jo pamatā viņi ir diezgan jauni cilvēki.”

A.Mamikins: “Jā, paldies Jums liels, Juri, par jautājumu! 67357431 – zvaniet!

A.Lembergs: “Nu, es teikšu tā – starp tiem, kuri nosaukti, ir mani ļoti labi seni kolēģi pat draugi – Krists Skuja ja, mēs bijām kolēģi rajonā. Ļoti brīnišķīgs cilvēks. Viņam bija 64 gadi. Viņš mira tromba plaušās dēļ. Jurijs Bespalovs – jauns, jaunāks par mani. Kopā sākām darbu Ventspils ostas rūpnīcā, viņš.. viņš jaunāks par mani.. viņš mira sirds mazspējas dēļ. Lūk. Laimonis Junkers jau sen diemžēl slimoja, jau sen viņu zinu, vēl strādāja vietējā pašvaldībā, es strādāju rajona komitejā, viņš vadīja vietējo pašvaldību. Es, starp citu, viņu virzīju uz šo amatu. Brīnišķīgas cilvēks!”

A.Mamikins: “Bet..”

A.Lembergs: “Viņam bija spiediens 300. 300! Iedomājieties! Un es viņam saku: Laimoni, tu nomet svaru! Tu saproti, tas taču ir prātam neaptverami! Stradiņos regulāri gulēja.”

A.Mamikins: “Lūk, šie cilvēki, tagad par viņiem ļoti silti un tādām jūtām stāstiet, viņi.. viņ..”

A.Lembergs: “Nē! Viņi bija tuvi cilvēki, bet..”

A.Mamikins: “Viņi bija apsūdzības liecinieki vai varēja Jums palīdzēt?”

A.Lembergs: “Nē, mani! Mani! Pat pretēji. Ja jau tā runājam, tad man ir jābūt aizdomām, ka prokuratūra viņus ir noindējusi, jo, ja viņi būtu dzīvi, tad..”

A.Mamikins: “Sprūdžs? Varbūt Sprūdžs?”

A.Lembergs: “.. viņ.. Nu, nē! Sprūdžs, nē! Viņi būtu.. viņi būtu ļoti svarīgi man.. man ļoti svarīgi.. ļoti svarīgi.. liecinieki man par labu, jo tieši viņi zina, kā bija patiesībā. Viņi to visu varētu izstāstīt. Tagad viņu nav, ja, bet tie, kuri sniedz pret mani liecības, ar kuriem ir vienojusies prokuratūra, vienojies Gulbis, citi personāži, nu, viņi sniedz liecības, ja, tā kā diemžēl viss ir tieši otrādi nekā šis kungs stāsta un..”

A.Mamikins: “Lūk, gribu izlasīt e-pastu no Raimonda. Viņš saka: “Lemberga kungs, Jūs taču neriesiet uz sētu, ja aiz sētas uz Jums ries suns? Kādēļ Jūs piekāpjaties līdz diskusijai ar Sprūdžu?” Precīzi pārtulkoju e-pastu no Raimonda! Tā arī ir tautas balss.”

A.Lembergs: “Jā, ja.”

A.Mamikins: “Tagad kritiskus e-pastus rakstīt.. lasīt Jums.”

A.Lembergs: “Labi, labi. Es teikšu, nu, redziet, iedomājieties, ja es atteiktos ar viņu tikties, tātad es atzīstu, ka es vainīgs.. vainīgs es Sprūdžam taisnība, ja. Es esmu zaķpastala, es baidos utt. Nu, man nav.. es taču esmu politiķis, man nav tiesību nediskutēt. Ja es būtu privātpersona, es pateiktu.. es braucu makšķerēt un viss, bet man tādu tiesību nav. Ja žurnālists Mamikina kungs mani uzaicina, ja man ir vismazākā iespēja, man ir jāiet, man ir jāatbild uz Jūsu jautājumiem, uz televīzijas skatītāju jautājumiem..”

A.Mamikins: “Bet tā rīkojas ne jau visi. Dombrovskis, Zatlers un Sprūdžs šajā studijā nekad neieradīsies vismaz tā teikuši pirms kāda laika..”

A.Lembergs: “Nē. Man nav tādu žurnālistu, nav tādu televīziju.. gluži pretēji daudzi neaicina, jo viņi vēlas no manis dzirdēt to, ko vēlas, bet es saku to, ko gribu teikt, ja. Lūk, Latvijas televīzija 1 mani neaicina jau gadu. Latvijas Radio 1 neaicina jau gadus.. izņemot premjerus kad bija, jau gadus trīs neaicina. Šie žurnālisti no manis baidās.”

A.Mamikins: “Kādēļ? Tas taču ir valsts saziņas kanāls. Valsts radio.”

A.Lembergs: “Redziet, viņi vēlas mani nožņaugt, bet izlauž zobus pie mana kakla!”

A.Mamikins: “Pamēģināsim vēlreiz uzklausīt pirmavotu. Vides aizsardzības un reģionālo attīstības lietu ministr par Aivaru Lembergu ļoti tēlaini. Kā nosauca, to tagad arī dzirdēsiet!”

[Red. piezīme: Raidījuma tulkojums

E.Sprūdžs: “Tas pārkāpumu apjoms, uz kuru norādījusi Ģenerālprokuratūra, ka Lembergs 20 gadus faktiski ir spļāvis katram iedzīvotājam uzskatāmi demonstrējot, ka šajā valstī likums nav viens visiem. Lemberga kungs vislielākais augonis pašvaldību sistēmā, jo kā gan es varu prasīt atbildīgu rīcību no citiem pašvaldību vadītājiem, kad Lemberga kungs Ventspilī ir slēpts 8 no 11 Ventspils brīvostā strādājošo terminālu īpašnieks.”

Red. piezīme: Latviešu valodā dzirdamais teksts:

E.Sprūdžs: “Tas pārkāpumu apjoms vienkārši, uz kuru ir norādījusi Ģenerālprokuratūra, tas, ka Lemberga kungs 20 gadus faktiski, nu, spļauj sejā ikvienam Latvijas iedzīvotājam, nu, uzskatāmi demonstrējot, ka likumi nav visiem vienādi šajā valstī un dažiem viņi ir tādi, un dažiem savādāki, tas, ka Lemberga kungs ir, nu, faktiski tāds, nu, lielākais augonis pašvaldību sistēmā Latvijā, jo kā es varu prasīt atbildīgu rīcību no.. no.. no kādiem citiem pašvaldību vadītājiem laikā, kad Lemberga kungs Ventspilī ir, nu, piemēram, 8 no 11 Ventspils brīvostā.”]

A.Mamikins: “8 no 11 termināliem pieder Jums – saka ministrs Sprūdžs.”

A.Lembergs: “Jā.”

A.Mamikins: “Varbūt variet komentēt par augoni un..”

A.Lembergs: “Nu, pirmkārt, kas jau nu kas, bet es domāju, ja es spļautu sejā saviem vēlētājiem, ventspilniekiem, kuri dēļ es strādāju, es nestrādāju par naudu, es strādāju.. tā ir.. tā ir mana pilsēta, tur ir mana sirds, nekur citur tā nevar būt, ja. Lūk, un teikt tādus vārdus! Ja es tā darītu, vai tad man kāds man dotu 87%.. dotu pozitīvu novērtējumu manam darbam? Tas taču nav iespējams! Tā taču ir brīvprātīga izteikšanās. Pagājušajās vēlēšanās, kad es tur noziedznieks un tas, un tas, visvairāk balsu ieguva Lembergs, ja. To taču nevar nopirkt, ne ar ko iebiedēt, neko. Tā kā pirms viņš tā apgalvo, viņam ir jāuzdod jautājums: kādēļ viņš un Zatlers ir visnegatīvāk novērtētie politiķi Latvijā? Lūk, par ko viņiem ir jāuzdod jautājums. Kas attiecas uz to, kas man pieder. Lūk, lai viņš pierāda, ka man pieder šie.. šie termināli. Es teikšu, ka problēma ir citā. Viņi vēlas, lai es pateiktu, ka “Kālija parks” pieder Lembergam. Ja es tā ierakstītu deklarācijā, man Valsts ieņēmumu dienests pateiktu: pierādiet!”

A.Mamikins: “Ka pieder?”

A.Lembergs: “Jā! Bet kā es pierādīšu, ja akcionāru grāmatā Lemberga nav? Saprotiet? Nav Lemberga! Nu, kā es varu rakstīt to, kā nav?! Viņš apgalvo, ka saņēmu naudu no.. no 25 uzņēmumiem. Es viņam šodien saku: sakiet, Sprūdžs, kad, no kā cik, es saņēmu.. No uzņēmumiem naudu var saņemt tikai vienā veidā – dividenžu veidā. Vairāk variantu nav. Akcionārs tikai tā saņem, ja. Nu, nav variantu. Viņš neko nevar pateikt! Nu, apgalvot, ka es.. ka es atbraucu pie Jums ar zagtu automašīnu. Nu, tu pateik.. Nu, un kas? Nu.. nu.. Kā es pierādīšu, ka es neatbraucu ar zagtu automašīnu? Lūk, Mamikinam kā es pierādīšu?”

A.Mamikins: “Nu, tā ir diskusija: Muļķis! Pats muļķis! Tā apsaukāties: Muļķis! Pats muļķis!”

A.Lembergs: “Nu, es neapsaukājos. Nu, saprotiet, nu..”

A.Mamikins: “Jūs taču zināt..”

A.Lembergs: “.. kad cilvēkam nav argumentu, kā..”

A.Mamikins: “.. ka ir dažādas shēmas, ka ofšoros var, kā tiek dēvēts noslēpt galus, ka patiesībā patiesā labuma guvējs varat būt nevis Jūs, bet Jūsu bērni, draugi, paziņas, ar kuriem Jums ir draudzīgas vai lietišķas attiecības. Šie strautiņi agrāk vai vēlāk ieplūst lielā upē, kura aiztek līdz Lembergam.”

A.Lembergs: “Var būt dažādi, ja, bet tiek apgalvotas divas lietas, kas, pirmkārt, man pieder, tā nav taisnība, un, otrkārt, ka es saņēmu naudu. Tā arī nav taisnība. Saprotiet? Un, treškārt, tiek apgalvots, ka es pieņēmu kaut kādus lēmumus nevis sabiedrības interesēs, bet personīgajās interesēs. Tiesā.. tagad tiesā visi tie paši lēmumi ir tiesā, un tur tika nopratināti vairāki liecinieki tieši par šiem lēmumiem. Viņiem tika uzdots jautājums: sakiet, kādi zaudējumi radīti valstij sabiedrībai, pilsētai pieņemot šos lēmumus? Nekādu zaudējumu nav. Kā interesēs lēmumi? Valsts un pašvaldības interesēs. Tā mēs uzdevām.. Tur 350 lēmumi. Katram mēs tādu jautājumu uzdevām. Tiesa aizliedza uzdot šos jautājumus. Pateica, ka viss skaidrs..”

A.Mamikins: “Nav ko tērēt laiku.”

A.Lembergs: “.. nav ko tērēt laiku, ja. Nu, mums ir atklātās tiesas sēdes. Es pat lūdzu, lai tiesas sēdes būtu ne tikai atklātas, lai tās varētu filmēt internetā. Es pats par savu naudu uzņemtu, un lai visā pasaulē būtu redzama tiesvedība. Prokurori taču bija pret atklātību! Es taču saku, ka esmu publiska persona. Lai visa pasaule.. Lai par šiem lēmumiem, un tur būs liecinieki man par labu un par sliktu, lai tauta redz! Nē, viņi baidās internetā, kad tiešraidē varēs redzēt! Bet kāpēc baidās? Lembergs nebaidās, viņi baidās. Apsūdzībai taču bija izdevīgi, lai mani parādītu. Nē, viņi baidās. Kādēļ? Tāpēc, ka tas viss ir safabricēts. Viņi.. Tas viss neatbilst patiesībai. Nu, es nevaru pierādīt Mamikinam, ka neatbraucu ar zagtu automašīnu! Nu, nevaru! Es saku pretējo: Mamikina kungs, ja Jūs tā apgalvojiet, pierādiet! Un, manuprāt, tas.. tas ir nevainības prezumpcijas princips. Tās ir cilvēktiesības.”

A.Mamikins: “Tas nav žurnālistu darbs atbalstīt valsts apsūdzību tiesā, bet prokuratūras darbs. Prokuratūra šodien arī izteicās saistībā ar ministra Sprūdža informāciju, un, lūk, neliels citāts!”

[“Ģenerālprokuratūra nav vērsusies Vides aizsardzības un reģionālās attīstības lietu ministrijā ar lūgumu atstādināt no amata Ventspils mēru Aivaru Lembergu (“Latvijai un Ventspilij”). Kā informēja Ģenerālprokuratūras preses sekretāre Aiga Šenberga, valsts apsūdzības pārstāvji vērsušies ministrijā vien ar lūgumu sniegt viedokli par apsūdzību interesējošiem jautājumiem. Turpmākās ministrijas darbības balstītas uz tās pilnvarām un normatīvajiem aktiem, kuri regulē ministrijas darbu.”

16.oktobris 2012.gads; Avots: rus.Delfi.lv]

A.Mamikins: “Tad sanāk, ka ministrs pats ir pieņēmis tādu lēmumu, ja prokuratūra saka, ka mēs nevērsāmies un neko nerakstījām?”

A.Lembergs: “Nē. Lai.. Nevajag melot! Ģenerālprokuratūra melo. Kāpēc? Tāpēc, ka šī apsūdzība ir jau vairāk nekā četrus gadus. 50 mēnešus. Un saskaņā ar likumu Par pašvaldībām viņiem ir jāinformē pašvaldību ministriju, ja pilsētas domes priekšsēdētājs kā, piemēram, es, ja es pārkāpu kaut kādu likumu. Viņi neko nedarīja.. neko nedarīja, kamēr tāds prokurors Juris Juriss nevienojās ar Sprūdžu par kopīgām darbībām. Par kopīgām darbībām. Tas.. Un kā tiek komentēts, nu, ne šī preses sekretāre, bet Jura Jurisa kungs, prokurors viņš taču komentēja publiski, ka, lūk, tas ietekmēs izmeklēšanas gaitu, ja es nebūšu amatā, ja. Tā kā sanāca tā, ka viņiem ir izdevīgi, ja es nebūšu Ventspils pilsētas domes amatā, ja. Viņi.. viņi piespēlē. Varbūt Ģenerālprokuratūras preses dienests to arī nezina, bet no šiem dialogiem, ko saka Sprūdžs un ko saka prokurors Jura Jurisa kungs, ir skaidrs, ka viņi piespēlē viens otram. Es pat teiktu tā – tā ir viena politiskā partija!”

A.Mamikins: “Neliela reklāma telekanālā TV5, un mēs atgriezīsimies pēc pāris minūtēm!”

(..)

A.Mamikins: “Ventspils mērs Aivars Lembergs vēl gandrīz pusstundu būs Jūsu ekrānos, pagaidām vēl Ventspils mērs. Vēlreiz labvakar!”

A.Lembergs: “Labvakar!”

A.Mamikins: “67357431 – tiešraides tālruņa numurs. Balsošana online turpinās. Līderos izvirzījusies pirmā atbilde: drīz vēlēšanas un, lūk, izpilda komandu “Fas!” tas, kurš “aizracies” līdz Lembergam. Šobrīd 345 balsis. Otrā pozīcija par tumšajiem oligarha darbiņiem – 34 cilvēki tikai uzskata, ka Lembergam ir tumša pagātne. Starp citu, kāds te pajautāja, neatminos jau kurš, izstāstiet par patiesajiem uzņēmuma labuma guvējiem! Par patiesajiem labuma guvējiem. Tiesa gan neprecizēja, kādu labumu un kādu uzņēmumu. Jūs variet, nu, no sirds godīgi izstāstīt, kur Jūs saņemiet labumus? Lūk, Ventspils domē, Jūs teicāt strādājiet nevis par naudu, bet tādēļ, ka sirds sāp par pilsētu un Jūs pilsētu mīliet, bet kur Jūs strādājiet par naudu?”

A.Lembergs: “Nu es nopelnu vairākās sabiedriskās organizācijās. Tur es nopelnu kaut kādu naudu. Kaut kad es lielu naudu pelnīju, būdams uzņēmējs, ja, bet sākās visas šīs ņemšanās, es šo lietu nobīdīju malā, lūk. Nu, es nopelnu normāli dzīvošanai, tā kā.. Jūs ziniet, a kas man? Man lidmašīnas nav, jahtas man nav..”

A.Mamikins: “Nav Jums lidmašīnas? Jahtas nav.”

A.Lembergs: “.. nu suns un kaķis, ja. Es apēdu tik cik.. Manuprāt, viņi dārgāk izmaksā, nekā tas, ko es ēdu. Uzturs man ir ļoti vienkāršs. Galvenais, lai nebūtu taukains. Viss garšīgais ir kaitīgs!”

A.Mamikins: “Jūs vēl esat mednieks. Droši vien mežā vēl ejiet, ekonomējiet. Neejiet uz veikalu, ejiet uz mežu!”

A.Lembergs: “Nu, pa mežu es staigāju, protams, jā, un sēnes lasu. Nu, mājās sēnes lasu, pats varu sagatavot vai nu bērzlapes, vai baravikas. Ar visām neņemos, ja. Saprotiet, man maz.. Nu, jā, labs kostīms. Nu, vajag kādu labu – vienu, divus. Nu, es jau 15 gadus neesmu figūru mainījis gandrīz. Nu +/- 5 kilogramus. Tātad viss der. Pērku kvalitatīvu, tātad tas tiek ilgi nēsāts. Nē, patiešām galvenie izdevumi man ir par advokātiem. Lūk, arī viss, jo mani vajā, man jāaizstāvas un viss. Nu, tā. Saprotiet, nu. Automašīna kaut kāda ir, nu. Normālu automašīnu, protams, vajag. Lūk, arī viss. Aizbraukt reizi ceturksnī kaut kur, ja, tā nav lielākā nauda. Labi, es dzīvoju drusku, drusku.. Ne gluži 4×4 numurā, bet es dzīvoju 25 kvadrātmetros, varbūt 30. Viss. Tas taču..”

A.Mamikins: “Klausieties, Jūs taču variet patiesībā, nu, man tā liekas, variet, varbūt man nav taisnība, aizbraukt uz jebkuru pasaules valsti un Jūs neatradīs?”

A.Lembergs: “Varu.”

A.Mamikins: “Un viss nav Jūsu Latvijā.”

A.Lembergs: “Varu. Viņi rēķinājās, ka es aizbēgšu.”

A.Mamikins: “Bet kāpēc Jūs nebēdziet? Šeit Jums ir nepatikšanas..”

A.Lembergs: “Nu, jā. Nē.”

A.Mamikins: “.. tiesvedība. Pamēģini neatnākt uz sēdi. Dažreiz tā ir katru dienu. Tūliņ mainīs drošības līdzekli.”

A.Lembergs: “Jā.”

A.Mamikins: “Jūs jau bijāt cietumā, tur nav īpaši mājīgi. Jūs neaizbraucāt, Jūs palikāt.”

A.Lembergs: “Jā.. Nē, saprot..”

A.Mamikins: “Saskaņā ar sazvērestības teoriju, Jums te ir miljoni un Jūs tos te sargājiet.”

A.Lembergs: “Jā, nu te turēt miljonu nevar, ja kas! Nē, redziet, te ir principa lieta. Es neesmu vainīgs. Es neesmu likumu pārkāpis, ja. Man pat nav neviena administratīvā soda. Neviena administratīvā soda. Saprotiet? Lūk, mani vajā Čigāne no “Vienotības”, deputāte, viņa.. viņa ir kontrabandiste. Viņa ir noķerta, viņa ir administratīvi sodīta, viņa to ir atzinusi, viss. Viņai tas ir zīmogs. Man tāda nav. Saprotiet? Un viņiem tikai to vajag, lai es aizbēgtu, un tad viņi teiks: jā, viņš vainīgs, tādēļ viņš aizbēga. Saprotiet? Un ko tad mani vēlētāji, ko tad tie, kuri mani ir atbalstījuši, mani draugi, radinieki un tā.. Nu, es tā.. Viņi.. viņi ar to rēķinājās, bet viņi to nesagaidīs. Saprotiet? Viņi nesagaidīs, un, ja tikai būs taisnīga tiesa, ja, kā es trīs lielas tiesvedības pret mani.. es taču vinnēju. Sprūdžs saka: ai, ai, ai, kādi šausmīgi jaunumi! Atcerieties – 2005.gads 29.decembris, dienas beigas..”

A.Mamikins: “Jūs pat datumus atcerieties, ja?”

A.Lembergs: “Kā gan ne! Tiek paziņots, ka Lembergs noziedznieks.. Ilsters, prokurors, tagad viņš arī tiesā ir pret mani. Lembergs ir noziedznieks, viņš tur nav pildījis. Viņi taču uzsāka vajāšanu, bet man draudēja seši gadi cietumā. Grinberga lieta.”

A.Mamikins: “Jā, jā.”

A.Lembergs: “2005.gada decembris. Nu, lūk, zaudēja. Viss. Visās instancēs. Tagad man valsts par to maksā naudu. Viņš taču, lūk, Ilsters nemaksā par to naudu, bet maksā nodokļu maksātāji. Un, lūk, ja viņiem pašiem vajadzētu maksāt no savas kabatas, tad šīs nejēdzības nebūtu. Pēc tam lieta, ka es neiesniedzu deklarāciju nepareizi aizpildīju deklarāciju, tas arī viss izgāzās. Bet spiegu lieta?”

A.Mamikins: “No Drošības policijas cilvēks, kurš Jūs..?”

A.Lembergs: “Jā, jā. Ka viņi spiegojuši manā labā. Cilvēkam draudēja, ui, astoņi gadi cietumā! Mani gribēja tur iesaistīt, ka viņš spiegoja manās interesēs. Viss, viss izgāzās. Viņš cilvēks nav vainīgs, bet viņš zaudēja laiku, naudu zaudēja pa šo laiku amatu, ja. Nu, bet viņš principā nodarbojās ar dīzeļdegvielas zādzību izmeklēšanu cauruļvadā, ja. Un izrādījās, ka tur ir iesaistīti Ģenerālprokuratūras darbinieki. Tādas aizdomas bija. Lūk, ar viņu tādā veidā izrēķinājās. Gribēja arī ar mani tikt galā. Saprotiet?”

A.Mamikins: “Klausieties, šodien mums e-pastā uz interneta pieslēguma uzstādīja filtru, ka es izņemot šo e-pastu par labuma guvējiem nevienu negatīvu atrast nevaru. Kāds Jums vienkārši atbalstu pauž..”

A.Lembergs: “Ā”

A.Mamikins: “.. kāds: “Visi uzbrukumi Lembergam..”

A.Lembergs: “Es varu par..”

A.Mamikins: “.. ir vienkārša skaudība.” “Visu cieņu Lembergam!”, uzrakstīja Sigurds. Anatolijs uzrakstīja. “Es godīgās prokuratūras vietā drīzāk nodarbotos ar Sprūdža lietām,” uzrakstīja vēl viena sieviete Aleksandra. Utt. Viss, un tikai par patiesā labuma guvējiem.”

A.Lembergs: “Nē patiesā labuma guvējs.. Tātad saskaņā ar likumu tas laiks, par kuru tur tiek runāts, 2000.-2006.gads, tur bija tā: ja kādam pieder vairāk nekā 25% akciju vai kapitāldaļu uzņēmumā, tad viņš ir patiesais labuma guvējs.. Kā tas ir krieviski?”

A.Mamikins: “Nu, “получатель благ”.. “истинный получатель благ”.”

A.Lembergs: “Jā. “Истинный получатель благ”. Lūk, man nekad šajos uzņēmumos 25% nav bijuši, tā kā es saskaņā ar likumu.. saskaņā ar likumu nekādā veidā nevarēju būt patiesais labumu guvējs. Un galvenais saprotiet, paties.. patiesais labumu guvējs – “истинный получатель благ” – tas taču tikai tad, kad tu saņem labumus, bet labumus no uzņēmuma var tikai dividendēs. Ja saņemtu, tad jā. Nu, piemēram, tas ir kā mantojums. Mēs katrs esam kā potenciālais mantinieks.. varam..”

A.Mamikins: “Mantinieki.”

A.Lembergs: “.. mantinieki būt, ja. Un mēs varam saņemt potenciālo labu no šī mantojuma. Bet mēs saņēmām šo mantojumu? Nē. Mantojumu mēs saņemam ne tikai tad, kad tiesa lēmusi, ka mēs saņemam, bet mums vēl arī jāpiekrīt to pieņemt. Un tad, kad es saņēmu mantojumu – māju un kad to piereģistrēju uz sava vārda Zemes grāmatā, tad es saņēmumu labumu.. labumu, patieso labumu no šī mantojuma. Lūk, to vajag saprast. Viena lieta, ka es kaut ko varbūt kaut kad kaut kur saņemšu, bet otra lieta, ka es reāli saņēmu..”

A.Mamikins: “Faktiski.”

A.Lembergs: “Reāli saņēmu. Reāli, ja. Lūk, un viss, ko es reāli saņēmu, atvainojiet, es visu esmu deklarējis. Ja.”

A.Mamikins: “Olga no Rīgas vēlas Jums uzdot jautājumu vai vienkārši paust savas domas. Olga sveicināta!”

Olga, raidījuma skatītāja: “Sveicināti!”

A.Lembergs: “Labvakar!”

A.Mamikins: “Lūdzu, Jūs!”

Olga: “Es vēls izteikt dziļu.. Hallo!”

A.Mamikins: “Jā, jā, Olga!”

Olga: “Es vēlos izteikt dziļu cieņu Lemberga kungam. Viņš nav ģēnijs un nav ļaundaris. Viņš vienkārši ir vienīgais reālais politiķis Latvijā dotajā brīd..”

A.Mamikins: “Nu, kaut kas nesanāca..”

A.Lembergs: “Paldies!”

A.Mamikins: “.. vienīgais, reālais politiķis Latvijā un viss.”

A.Lembergs: “Paldies!”

A.Mamikins: “Ar to sakari pārtrūka. Es vēlos atgriezties pie cita reāla politiķa, es pieļauju, ka viņam ir izredzes kļūt par Jūsu iemīļoto ministru, Edmunda Sprūdža. Lūk, arhīv..”

A.Lembergs: “Es viņu tā šodien nosaucu, viņš apvainojās.”

A.Mamikins: “Ko Jūs?”

A.Lembergs: “Es viņu nosaucu – mīļais cilvēk, viņš uz mani apvainojās.”

A.Mamikins: “Jā.”

A.Lembergs: “Es pateicu, nu, kā – mīļais cilvēk. Mīļais.”

A.Mamikins: “Jā.”

A.Lembergs: “Vajag mīlēt cilvēku, nevajag apvainoties. Nu, labi, viņš “uzbrauc” man. Ne viņš pirmais, ne pēdējais, ja. Viņš apvainojās. Man viņš jāsauc par Sprūdža kungu. Es tā nosaucu. Viņš tad neapvainojās.”

A.Mamikins: “Sprūdža kungs Mamikina kunga raidījuma ēterā aptuveni pirms gada.. viņš arī runājot netīšām stāsta par Lembergu, un, kā man liekas, tolaik viņam nekāda naida pret Lembergu nebija. Uzmanību ekrāniem!”

[Arhīvs “Bez cenzūras” 29.novembris 2011.gads

Red. piezīme: Ekrānā redzamais jautājums: Vai var cilvēks bez augstākās izglītības būt ministrs?

A.Mamikins: “Pārāk daudz Zaļajiem ir tiesību, un, lūk, viņi diktē savu gribu sabiedrībai, jautā mums Guntars.”

E.Sprūdžs: “Kur viņiem.. kur viņiem tiesības?”

A.Mamikins: “Nē, nu, ka tur to nedrīkst, to nedrīkst. Visādi ekoloģiskie saskaņojumi – rūpnīcu neatklās bez visādiem mums, ostu nedrīkst..”

E.Sprūdžs: “Ā! Zaļie tādā izpratnē! Atvainojiet!”

A.Mamikins: “Zaļie kā apkārējās vides aizsardzības..”

E.Sprūdžs: “Jā.”

A.Mamikins: “.. filozofija.”

E.Sprūdžs: “Es uzreiz domāju, protams, par..”

A.Mamikins: “Lembergu?”

E.Sprūdžs: “Jā. Politisko spēku!”

A.Mamikins: “Jums un Zatleram Lembergs mieru nedot. Lieciet viņu nabagu mierā! Sēž.. visu laiku cīnāties ar oligarhiem jau.”

E.Sprūdžs: “Nē, mums šajā sakarā viss ir kārtībā, es domāju.”

A.Mamikins: “Ja.”]

A.Mamikins: “Lemberga kungs, kādēļ pirms gada ministram ar Lembergu viss bija kārtībā, bet tagad nav kārtībā? Lūk, kas ir noticis?”

A.Lembergs: “Pateica “Fas!”, vienojās..”

A.Mamikins: “Kas pateica?”

A.Lembergs: “.. naudu samaksāja!”

A.Mamikins: “Kas pateica? Kas samaksāja?”

A.Lembergs: “Ģenerālprokuratūra. Nu, es nesaku, ka samaksāja. Es to vienkārši kā variantu, ja. Nu, kā? Kāds pasūtīja. Vienkārši pasūtīja. Es jau pateicu, ļoti zems reitings Zatleram, Sprūdžam un visai šai komandai, ja. Vēlēšanas tuvojas un izredžu ļoti maz. Ne Rīgā, ne Ventspilī, ne Liepājā nekur viņiem nav izredžu uzvarēt, ja. Lūk, vienojās, ka izmantos viņu, lai viņš mani novāktu kā politiķi no politiskās skatuves. Nu, ar to, saprotiet, ar to nodarbojas jau desmit gadus – gan Ģenerālprokuratūra nodarbojas, gan KNAB nodarbojas, gan politiskās partijas. Atcerieties, gan Repše ar to nāca, gan “Jaunā partija” nāca, gan “Pilsoniskā Savienība” ar to nāca, gandrīz visi.. gan Zatlers nāca. Nu..”

A.Mamikins: “Jūs, starp citu, sākotnēji ticējāt Repšem. Es atceros pat 2000 latu ziedojāt partijas izveidei un šim slavenajam honorāram.”

A.Lembergs: “Jā, jā, jo viņš atnāca ar tādiem skaistiem..”

A.Mamikins: “Lozungiem?”

A.Lembergs: “.. lozungiem un es ar viņu pirms tam tikos. Pašvaldības nostiprināsies, tur tā, un, tā teikt, budžeti būs stabili, nodokļi būs stabili. Kā nonāca varā, tā viss izrādījās tikai tādēļ, lai nokļūtu varā. Kā viņš pateica, Jūs ziniet, viņš skaidri pateica, viņš pateica tā: kā var nesolīt? Kā var nesolīt? Nu, kāda morāle. Tad arī mēs ar viņu sastrīdējāmies.”

A.Mamikins: “Šodien Ventspils pašvaldības deputāti sniedza paziņojumu saistībā ar vides aizsardzības un reģionālās attīstības lietu ministra pausto par iespējamo Lemberga atstādināšanu, un mēs tagad arī gribam parādīt citātu.”

[Ventspils deputātu paziņojums

“Ministram Sprūdžam nav tiesību atstādināt Lembergu. Pēc paskaidrojumu saņemšanas viņš var ar motivētu pavēli atstādināt domes priekšsēdētāju no pienākumu pildīšanas.”

16.oktobris 2012.gads; Avots rus.Delfi.lv]

A.Mamikins: “Tas ir tas, par ko Jūs runājāt, ja, ka Jūs uz mūžu.. liegt ieeju Ventspils pilsētas domē nav iespējams?”

A.Lembergs: “Nē, šodien nevar saskaņā ar likumu bet es teicu, ka Sprūdžs šodien paziņoja, ka tiks pieņemts speciāls likums, kas man liegs ieņemt Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja amatu vai vispār jebkuras domes līdz mūža beigām. Tā viņš.. Un tagad tiek gatavots tāds likumprojekts. Tas tika izsludināts internetā, ja, tā viņš paziņoja. Jo, saprotiet, viņi nevar mani uzvarēt vēlēšanās, tad viņiem mani ir jānožņaudz. Gulaga nav troikas, kura pagrabā..”

A.Mamikins: “Revolucionārā.”

A.Lembergs: “.. piecu minūšu laikā pieņem lēmumu un pēc stundas nošauj, arī nav, ja. Nu aizsūtīt uz CIP cietumiem Guantanamo, apvainot mani starptautiskā terorismā, kas kaut ko esmu uzspridzinājis vai plānoju, nu pagaidām viņi nav aizdomājušies.”

A.Mamikins: “Kāpēc Jūs viņiem kā kauls rīklē. Nu, principā, Jūs, protams, tur esiet savas partijas premjera amata kandidāts utt., bet man tā liekas, ka Jūs nemaz tā īpaši neraujieties uz premjera krēslu. Lūk, Jūs vadāt Ventspili un vadāt. Kāpēc Jūs tā traucējiet?”

A.Lembergs: “Nu, kā..”

A.Mamikins: “Nu, necīnās pret Bauskas mēru, pret Daugavpils mēru Kulakovu, bet pret Ventspils mēru tieši tā cīnās?”

A.Lembergs: “Nu, redziet, ko rādīja sabiedriskās domas aptauja līdz 11. Saeimas vēlēšanām? Tas bija jūlijs.. jūlijs/augusta sākums. Nē, jūlijs! Ja es kandidētu Saeimas vēlēšanās tad par to sarakstu, kurā es kandidētu – tā ir sabiedriskās domas aptauja, tas nav mans personīgais viedoklis, Dievs’ pasarg’, es neesmu tik augstās domās par sevi – sanāca, ka aptuveni 50% var nobalsot par šo sarakstu, ja es esmu premjera amata kandidāts, ja, un tas viņus ļoti biedē. Saprotiet, tas viņus ļoti biedē un tādēļ viņi mani visu laiku izseko, jo tad būtiski mainīsies politisko spēku sadalījums Saeimā. Un viņi redz, ka, saprotiet, apsūdzība viena, otra, trešā, tiesa gan tiek pārtraukta viena lieta, otra, trešā, viņi jaunu, jaunu.. bet vēlētāju atbalsts nekrītas, bet dažreiz pat pieaug, ja, un viņi visu laiku ir šausmās, nedod Dievs, ja es kandidēšu kā pirmais šajā sarakstā, ja un jaunas Saeimas vēlēšanas arī pēc.. nu, kas tur ir atlicis, divi gadi tikai, ja, un, protams, ja es Ventspils pilsētas domes priekšsēdētājs, bet uz Ventspili var atbraukt jebkurš apskatīties un novērtēt Ventspili, saprotiet. Es nevaru noslēpties un pateikt, lūk, tā bedre, es par to neatbildu, es atbildu tikai tur, kur ir gluds. Nē! Lembergs atbild par visu.”

A.Mamikins: “Lembergs atbildēs par visu.”

A.Lembergs: “.. un, pirmkārt, es esmu atbildīgs par to, kas nav izdarīts. Tāda mana pieeja. Tas, kas ir izdarīts, to mēs visi kopā darījām, bet tas, kas neizdarīts vai izdarīts slikti, tad es esmu vainīgs, jo es esmu slikts vadītājs. Tātad kaut ko neizdarīja līdz galam. Un es vairāk.. Es katru.. es katru dienu esmu neapmierināts, ja. Lūk! Nu, tādi ir izmeklēšanas iemesli. Es domāju, ka vēlētāji to labi redz un saprot. Nu, tagad pie varas ir tādi spēki, kuri vēlas ar mani izrēķināties izmantojot administratīvos.. administratīvos resursus.”

A.Mamikins: “Šodien to nokomentēja Rīgas Stradiņa universitātes profesore, bijušā Saeimas priekšsēdētāja Ilga Kreituse.

Ilga Kreituse, Rīgas Stradiņa universitātes profesore: “Ir jāmācās pirms kļūt par ministru, jo apgalvot, ka es viņu 100% atlaidīšu, vēl pirms lēmuma pieņemšanas, tas liecina, ka tas jau ir apolitiski, tas nav demokrātiski, un tas neatbilst Latvijas likumdošanai.”

A.Mamikins: “Tā ir Latvijas politiķu problēma – labas izglītības trūkums? Kā Jums šķiet?”

A.Lembergs: “Nu, tas, protams, liels.. liels.. Un, protams, tāds, lūk, pašvaldību ministrs. Tomēr pašvaldību vadītāji ir cilvēki ar pieredzi, izglītoti, ieguvuši vēlētāju uzticību, viņus tur uz vietas zina, ja, un, kad tāds bērns ir pie varas un visu laiku spēlējas ar tiem sērkociņiem pie benzīna bākas, nu.. nu, žēl.. žēl valsts, saprotiet. Un, lūk, tas, ko Kreituse teica, iedomājieties, viņš man uzrakstīja vēstuli, es to vēl neesmu saņēmis, ja. Viņš nav saņēmis vēl manu paskaidrojumu. Termiņš vēl nav iztecējis. Pat vēl teorētiskais termiņš nav iztecējis, bet viņš jau saka, ka es esmu atstādināts. Tātad.. ko tad raksti vēstuli? Nu, tad atstādini! Ko tu pārvērt to cirkā? Bet saskaņā ar likumu viņam tas jādara. Viņš ignorē likumu. Viņam tas viss ir vienaldzīgs. Viņš pat neuzskata par vajadzīgu iepazīties..”

A.Mamikins: “Sanāk, ka atkal visi nodokļu maksātāji maksās par Sprūdža kļūdu iespējamās tiesvedības gadījumā, ja Jūsu izvarēsiet. Tātad vainīgs Sprūdžs, bet maksās nodokļu maksātājs Vasja Ivanovs un visa pārējā Latvija?”

A.Lembergs: “Jā, pareizi, tai skaitā arī Jūs.”

A.Mamikins: “Maksāju nodokļus..”

A.Lembergs: “Kā par Grinberga lietu maksā valsts. Nemaksā tie, kuri ir vainīgi, kuri šo lietu uzsāka, ja. Un tā, lūk, pastāvīgi. Es taču ne.. ne. ne vienmēr tur lielu naudu prasu. Tā ir principa lieta. Svarīgi lai, nu.. Lūk, tagad ir par cilvēktiesību pārkāpumiem, par.. Nav nekādas atbildības! Ja Jūs nepareizi šķērsosiet ielu, Jūs uzreiz var sodīt. Nedod Dievs’, brauksiet dzērumā, Jūs uzreiz var sodīt ar 15 diennaktīm cietumā, ja.”

A.Mamikins: “Var līdz 15.”

A.Lembergs: “Atņemt uz diviem gadiem tiesības un naudas sodu utt. Ja cilvēktiesības pārkāps prokurors vai kaut kāds Sprūdžs pārkāps, vai.. nekāda soda nebūs! Par to starptautiskajā Cilvēktiesību tiesā, lūk, pastāvīgi tiek pieņemti valstij negatīvi lēmumi. Valsts maksā, bet tie ierēdņi, kuri ir vainīgi par to, viņi par to nemaksā. Un tādēļ tā ir nesodāmība. Tas ir vissliktākais, kad ļaudis nesaprot.. saprot, ka viņi nesodīti var pārkāpt likumu, it īpaši, attiecībā uz cilvēktiesībām.”

A.Mamikins: “Uzklausīsim Aigaru no Rīgas! Visticamāk pēdējais zvans šajā ēterā. Aigar, labvakar! Lūdzu, Jūs!”

Aigars, raidījuma skatītājs: “Labvakar!”

A.Mamikins: “Sveicināti!”

A.Lembergs: “Labvakar!”

Aigars: “Es gribētu saistībā ar Ventspili un Lemberga kungu, ja. Es atbraucu it kā, nu, pirms pāris.. diviem gadiem uz Ventspili, es biju ļoti pārsteigts, ja, par to kārtību, kas valda pilsētā. Skaistums. Vienkārši patīkami staigāt, ja. Un runāt par to, ka Lembergs darījis kaut ko sliktu vai vēl kaut ko, lūk, konkrēts piemērs. Aizbrauciet uz Ventspili, paskatieties! Viss atbilst tam, ko viņš saka. Un cilvēks, man liekas, ir tāds: ko pateica, to izdarīja. Cilvēks, teiksim, tāds rūdījuma.”

A.Mamikins: “Paldies Jums liels, Aigar, par zvanu! Jūs ziniet, es arī pirms kāda laika šajā studijā Jums uzdevu citu jautājumu – vai Jūs esat godīgs cilvēks? Atcerieties, kā atbildējāt tolaik?”

A.Lembergs: “Neatceros.”

A.Mamikins: “Neatcerieties?! Citātu..”

A.Lembergs: “Protams, ka godīgs.”

A.Mamikins: “Ja?”

A.Lembergs: “Protams.”

A.Mamikins: “Bet Jūs tolaik neteicāt, ka godīgs.”

A.Lembergs: “Ko es tad teicu?”

A.Mamikins: “Uzmanību ekrānos!”

A.Lembergs: “Lai iet!”

[Arhīvs: “Bez cenzūras”

7.februāris 2012.gads

A.Mamikins: “Sakiet, Jūs, liekot roku uz sirds, variet nosaukt sevi par godīgu cilvēku?”

A.Lembergs: “Es.. es Jums pateikšu pilnīgi precīzi – es dažreiz dusmojos uz sevi, varbūt nevis dusmojos, bet tā.. es neesmu kapitālisma cilvēks. Nezinu – godīgs, manuprāt, nav tas vārds. Nu, es tā uzskatu, varbūt kāds domā citādāk, bet es tā uzskatu, es esmu krietns cilvēks.”]

A.Mamikins: “Kas ir svarīgāks – godīgums vai krietnums?”

A.Lembergs: “Krietnums.”

A.Mamikins: “Ko Jūs saprotiet ar vārdu krietnums – vārda turēšana?”

A.Lembergs: “Sākot ar to.”

A.Mamikins: “Par darbiem atbildēt.”

A.Lembergs: “Par darbiem atbildēt, vārdu turēt, pat ja tu esi apsolījis, tev nav izdevīgi, vienalga tev vajag to izdarīt. Ja tu vari palīdzēt cilvēkam, ja. Uz ļaunu neatbildēt ar ļaunu. Lūk, es Sprūdžam neriebšu. Es saku – nekad dzīvē. Nu, es.. man ir viņa žēl. Godīgi, man ir viņa žēl ja. Mācītos, iedziļinātos lietās censtos kļūt par kompetentu, būt noderīgam sabiedrībai, efektīvi strādāt savā amatā, ja, arī balsis būtu no vēlētājiem, bet tā lēkā kā tāda varde vanna pavasarī pēc pirmajiem siltajiem saules stariem, ja, un redzams, ka pat izsalcis, ja. Jo.. es uzskatu, ka krietnums vispār tāds.. krievu valodā tas ir ietilpīgs, ļoti ietilpīgs.. ietilpīgs vārds, ja. Nu, ja.. ko nozīmē godīgs. Nu, piemēram, es pateicu, ka esmu godīgs. Principā es esmu godīgs, bet..”

A.Mamikins: “Kā pienākas.”

A.Lembergs: “Kā pienākas, jā. Nu, labi, bet es dažreiz braucu ātrāk nekā atļauts, pareizi?”

A.Mamikins: “Brauciet tomēr, ja?”

A.Lembergs: “Nu, jā. Dažreiz, ja! Un arī..”

A.Mamikins: “Ko vēl dariet dažreiz?”

A.Lembergs: “Nu, kurš ir bez grēkiem? Ja kāds ir bez grēkiem, es, lūk, sēžu, metiet man ar akmeni!”

A.Mamikins: “Pat operators izgāja. Mest nav kam. Iedomājieties?”

A.Lembergs: “Jā, jā! Nevajag no sevis tēlot.. Lūk, es atceros, ka aktieri, kad Zatlers paziņoja par atlaišanu, kā viņi skaļi kliedza: Mēs! Viņi oligarhi! Mēs tādi.. mēs tādi krietni. Es skatos, ka viņš taču honorāru uz rokas saņem? Saņem. Iedzīvotāju ienākumu nodokli samaksāja, sociālo nodokli? Ko tu izliecies par visgodīgāko..”

A.Mamikins: “Godīgu.”

A.Lembergs: “.. cilvēku pasaulē? Nu, nevajag, ja. Nevajag! Un Saeimā kādam iedeva un tējas naudu iedeva? Iedeva. Nelikumīgi? Nelikumīgi, ja. Tā kā varbūt kādam samaksāja uz rokas, bet, ja nesamaksāja, tad ar naudas pārskaitījumu. Tas nozīmē, nu, ka PVN nesamaksāja. Pareizi? Tad nevajag izlikties, ka mēs visi tādi..”

A.Mamikins: “Es neizliekos..”

A.Lembergs: “Es arī neizliekos.”

A.Mamikins: “.. raidījums tik tiešām tuvojas beigām. 549 balsis šobrīd – Sprūdža atriebības vai skaudības iemesls pret Lembergu ir vēlēšanas un komanda “Fas!”. 51 cilvēks uzskata, ka.. attiecībā pat mazākā nekā 1:10, ka tie visi ir tumšie oligarha darbiņi. Un četri cilvēki tic, ka tā ir Lemberga un Sprūdža sazvērestība PR dēļ. Paldies Jums liels par šo ētera stundu. Visu to labāko!”

[Red. piezīme: Ekrānā redzamā aptauja:

Kādēļ ministrs E.Sprūdžs “aizrakās” līdz A.Lembergam?

90501321 – Drīz vēlēšanas, tika dota komanda “Fas!” – 551

90501322 – Uzpeldēja tumšie oligarha darbiņi – 51

90501323 – Par to viņi paši savstarpēji vienojušies – 4]

A.Lembergs: “Paldies!”

A.Mamikins: “Pateicos Jums par uzmanību, atvados no Jums līdz rītdienai. Īsa reklāma un “Ziņu vakar” kopā ar Alekseju Novaku. Palieciet kopā ar TV5!”

Publicēts lapā: 16.10.2012