Kalendārs

Intervija LNT rīta raidījumā 900 sekundes (2012.07.02)

Get the Flash Player to see this content.

Kristīne Garklāva, raidījuma vadītāja: “Tieslietu ministra Gaida Bērziņa demisija tika saistīta ar iespējamību, ka pārmaiņas notiks arī koalīcijā.”

Ģirts Timrots, raidījuma vadītājs: “Šobrīd partijas izsakās, ka nekas tāds nav paredzēts, taču Zaļo un zemnieku savienības politiķi atzīst, ka būtu gatavi strādāt koalīcijā. Par šo un citiem tematiem šorīt saruna ar Ventspils domes priekšsēdētāju Aivaru Lembergu.”

K.Garklāva: “Labrīt!”

Ģ.Timrots: “Labrīt!”

Aivars Lembergs, Ventspils domes priekšsēdētājs: “Labrīt!”

Ģ.Timrots: “Vispirms par, saistībā ar senatora Andra Guļāna izteikumiem, grasījāties vērsties Eiropas Cilvēktiesību tiesā, vai esat iesniedzis iesniegumu?”

A.Lembergs: “Jā, iesniegums tāds ir sagatavots, es viņu šodien parakstīšu un attiecīgi šodien vai rīt šo iesniegumu iesniegs. Lieta..”

Ģ.Timrots: “Ko Jūs prasīsiet?”

A.Lembergs: “Lieta tāda ir, ka Guļāna kungs kā senators, publiski iesaistoties politiskās diskusijās, man, lūk, nosaucot par oligarhu un visādi citādi, uzbruka, un pēc tam bija tiesnesis, kas vērtēja strīdu manu starp.., strīdu ar Tieslietu ministriju, jo viņi maz man kompensāciju samaksāja, tā saucamajā, Grīnberga lietā, varbūt atceraties. Līdz ar to viņš pauda negatīvu attieksmi pret mani, līdz ar to, pēc manām domām, viņam vajadzēja atstatīt sevi no lietas skatīšanas, viņš to neizdarīja, un tas neatbilst Eiropas Cilvēktiesību konvencijai sadaļā par objektīvu un taisnīgu tiesu.”

Ģ.Timrots: “Un ko Jūs prasīsiet- naudu, morālo kompensāciju?”

A.Lembergs: “Nē, nu, morālu kompensāciju, man ir svarīgi, vai ne, lai, lai tiesiskā vide un, un, un tiesneša darbības ētika, ja, un tad tiesības uz objektīvu, taisnīgu tiesu būtu visiem Latvijas Republikas iedzīvotājiem.”

K.Garklāva: “Ģenerālprokuratūra esot spērusi virkni soļu, kas liecina, ka drīzumā varētu tikt pārskatīts jautājums par stingrāku drošības līdzekļu noteikšanu pret Jums. Jūsuprāt, tas varētu tā būt un vai šobrīd jau tas kā ir izpaudies?”

A.Lembergs: “Jā, nu regulāri Ģenerālprokuratūra aktīvi iesaistās politiskajos procesos, tajā skaitā jautājumā par drošības līdzekļiem, kaut gan viņi šobrīd nav procesa virzītāji vispār.”

Ģ.Timrots: “Tas ir politisks process par drošības līdzekļu..?”

A.Lembergs: “Jā, nu to jau iniciēja ne jau, šajā gadījumā, konkrētajā gadījumā, Ģenerālprokuratūra, to iniciēja divi politiķi- Ījabs un Čigāne, un aktīvi iesaistījās arī Zatlera partija, un tas ir saprotams. Ja šodien notiktu vēlēšanas Ventspilī, par Zatlera partiju balsotu 0,4% vēlētāju pašvaldību vēlēšanās un par “Vienotību” balsotu 5% vēlētāju. Līdz ar to viņiem mani vinnēt taisnīgās, godīgās vēlēšanās, viņi to nevar, viņi redz un tāpēc viņiem vajag mani dabūt no politikas nost. Ar to viņi nodarbojas jau no 2005.gada.”

Ģ.Timrots: “Kā pēdējā laikā ir izpaudusies šī Ģenerālprokuratūras darbība?”

A.Lembergs: “Nu, viņi aktīvi iesaistās, viņi jau kopā saspēlē, jūs jau zināt, Ģenerālprokuratūra visu laiku ir bijusi kopā ar “Vienotību” un, un, un sinhroni strādā. Es sapratu, ka arī KNAB, starp citu, politiska organizācija, ja, es biju domājis, ka nomainīsies ģenerālprokurors, viņu tas mazināsies, bet faktiski viņš to situāciju nekontrolē.”

K.Garklāva: “Vai ar Jums ir bijušas sarunas par stingrāka drošības līdzekļa noteikšanu pēdējā laikā?”

A.Lembergs: “Tam nekāda pamata nav. Domes priekšsēdētājs ir politiska amatpersona, un viņas noteiktie pienākumi ir ārkārtīgi ierobežoti- sasaukt domes ārkārtas sēdes, ja to deputāti pieprasa vai ministrs, nu, tur vēl daži tādi pienākumi. Principā domes priekšsēdētājs ir politiska amatpersona, kura, nu, kura realizē politisku darbību, un tās ir tiesības, nevis tie ir pienākumi.”

Ģ.Timrots: “Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija ir uzrakstījusi iesniegumu, kurā pauž bažas par to, ka Jūs pārkāpjat sev noteiktos ierobežojumus. Kādi tad tie šobrīd ir?”

A.Lembergs: “Nē nu, viņi jau runā par to, ka es it kā nedrīkstu pildīt domes priekšsēdētāja pienākumus. Es jau teicu, domes priekšsēdētāja pienākumi ira ļoti, ļoti šauri un, un pārējais, pārējais ir tikai tiesības uz politisku darbību, un tiesības uz politisko darbību man garantē Satversme, un tai nav nekādi pienākumi, ja. Tā kā Jums nav pienākums tur izteikt viedokli par parlamenta darbu- gribu saku, gribu nesaku.”

Ģ.Timrots: “Kādi šobrīd, kādi šobrīd Jums ikdienā ir ierobežojumi, ko Jūs nedrīkstat darīt?”

A.Lembergs: “Nu, ja runājam par reģionālās, reģionālo ministriju, Sprūdža ministriju, tad viņi iesaistījušies šajā politiskajā procesā, kaut gan ir ministrijas slēdziens, kur konkrēti uzskaitīti, kādi ir šie domes priekšsēdētāja pienākumi. Protams, es nekādus aizliegumus nepārkāpju, bet viņiem galvenais ira mana politiskā darbība, izolēt no politiskās darbības, kā es teicu, Sprūdža partijai atbalsts Ventspilī ir 0,4%.”

K.Garklāva: “Jo? Kāpēc viņi tad vēlas tad Jūs..?”

A.Lembergs: “Nu, ja Lembergs nav tur līderis, tad viņiem vieglāk apspēlēt, vieglāk, labāka situācija vēlēšanās, arī Saeimas vēlēšanās ir labāka situācija.”

K.Garklāva: “Kuri tad ir tie ierobežojumi, ko Jūs it kā varētu būt pārkāpis?”

A.Lembergs: “Nē, viņi runā par domes priekšsēdētāja pienākumu pildīšanu, bet, es saku,- domes priekšsēdētājam tikpat kā nav nekādu pienākumu.”

Ģ.Timrots: “Bet kuras tad ir tās lietas, kuras šobrīd Jums aizliedz šie noteiktie ierobežojumi? Piemēram, nu, izbraukt no valsts, darīt vēl kaut ko citu?”

A.Lembergs: “Jā, nē, nu, man ir aizliegums izbraukt no valsts bez, bez tiesas, bez tiesas atļaujas, nu, kad es gribu izbraukt, tiesa tādas atļaujas vienmēr ir devusi, ja. Tāpat man ir aizliegums tikties ar tur kādiem 10 cilvēkiem, tajā skaitā divi no viņiem jau ir miruši, ja, nu necenšos tikties ar tiem diviem mirušajiem, vēl mēģinu šajā pasaulītē dzīvot. Nu, tad tie domes priekšsēdētāja pienākumi, es teicu, tie ir ļoti, ļoti šauri, un viņi nekādā veidā.., domes priekšsēdētājs ir politiska amatpersona, ja. Arī tagad es, es paužu viedokli te studijā, ja.”

Ģ.Timrots: “Ja Jūs uzskatāt, ka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija vēršas pret Jums politiski ar šo iesniegumu Prokuratūrai, vai ir vēl kādi veidi, kā šī ministrija ir vērsusies pret Jums vai Ventspils domi?”

A.Lembergs: “Nē, šobrīd citi nav. Nu, šajā gadījumā, es saku, viņiem ir mani svarīgi noņemt no, no trases. Pirmais lielais mēģinājums bija saistībā ar Grīnberga lietu, ko zaudēja visās tiesu instancēs, un arī visas šīs lietas, kas tagad ir dienaskārtībā viņi visas, visas zaudēs.”

K.Garklāva: “Un cik liela iespējamība viņiem ir tiešām Jūs noņemt no, no trases, kā Jūs minējāt?”

A.Lembergs: “Nu, kā, nu, viņi var vienoties ar tiesu, protams, tad viņi var noņemt mani no trases, ak, Dievs, viņi jebkurā brīdī var apcietināt, ielikt cietumā mani, un no cietuma man grūti ar politisku darbību nodarboties. Tas ir tāda, nu droša metode: iemet Lembergu cietumā, nu, uz to laiku Lembergs, protams, ir.. “900 sekundēs” neuzstāsies pie Jums.”

Ģ.Timrots: “Tieslietu ministra Gaida Bērziņa demisija tika saistīta arī ar Zaļo un zemnieku savienības, un Jūsu interesēm atgriezties koalīcijā. Vai tas ir tiesa?”

A.Lembergs: “Jā, sorosisti izplatīja šādu informāciju, un viens otrs, tur “Pietiek.com”, Lato Lapsa kā pērkams žurnālists, tur pasūtījums viņam. Es paņēmu līdzi, es domāju, ka tāds varbūt jautājums būs, ko saka Vjačeslavs Dombrovskis no Zatlera partijas, ka “ir ļoti dažādi koalīcijas partneri”, ko saka Raivis Dzintars, “Visu Latvijai!” viens no līderiem, ka “nepieņemami sadarbības principi”, viņš runā, ja, ko saka Gaidis Bērziņš: “Jāatjauno savstarpējā sadarbība un komunikācija uz līdzvērtīgiem partneriem”, Vjačeslavs Dombrovskis saka, ka ir notikusi “asa vārdu pārmaiņa starp premjeru un tieslietu ministru”. Nu, es šādus te attiecību jautājumus, ne es varu veidot, viņi jau veidojas objektīvi, un, galvenais jau, ko pateica Vjačeslavs Dombrovskis no Zatlera partijas: “Ļoti dažādi koalīcijas partneri.” Nu un tātad skaidrs, ka koalīcijā briest domstarpības iekšējās, un neviens ārējs spēks nevar izjaukt koalīciju Protams, vienlaicīgi tiek stāstīts, ka Gaidis Bērziņš tā kā mans ministrs, nu tad es prātā esmu sajucis, ja es saku manam ministram: “Tu demisionē!”, jo ja viņš nav valdības loceklis, tad kāda tad viņam tā ietekme? Nē, nē, te nav nekāda ne Lemberga pirksta, ne zaļo zemnieku pirksta, te ir vienkārši būtiskas domstarpības starp koalīcijas partneriem tāpēc, ka viņi ir ļoti atšķirīgi, un, otrkārt, Zatlera partijai ir 16 vietas Saeimā un ir pieci ministri,..”

K.Garklāva: “Jūsuprāt, ar ko..?”

A.Lembergs: “”Visu Latvijai!” ir divi- 14 vietas, divi mazāk, bet viņiem ir divi ministri, tātad divi..”

K.Garklāva: “Un ar ko beigsies šīs te, Jūsuprāt, domstarpības koalīcijā?”

A.Lembergs: “Nu, viņi, es domāju, sadalīs tās, tos amatus, sadalīs tos amatus un, un tos domstarpības pieklusinās, jo, nu, savi cilvēki salikti ir amatos, tātad tur konkursi sadalīti, kurš vinnēs, kurš vienu, kurš otru, kurš trešo. Es domāju, ka tas pietiekami labi tur kopā koalīciju, lai šāda veida domstarpības, kas tagad uzplaiksnījušas, nu, tās mazināsies, jo faktiski šitas te jautājums par to, ebreju īpašumiem, tas ir, tas ir tikai iemesls, protams. Tas ir apmēram tā, kā uz “Potjomkina” tie, tie, zupā tie tārpi apmēram, tā būtība ir citur, protams.”

Ģ.Timrots: “Pēc valdes locekļu nomaiņas Ventspils un Rīgas brīvostās kas ir mainījies?”

A.Lembergs: “Nu, pagaidām ne vieni jauni personāži nav parādījušies, jo nav bijusi mums valdes sēde. Nu, šobrīd ir iecelts Valsts sekretārs no Satiksmes ministrijas, es, es to vērtēju normāli, bija laiks, kad bija ministri paši brīvostas valdē, es domāju, ka tas būtu vēl labāk un pareizāk, ja, teiksim, Roņa kungs pats būtu valdes loceklis kā kādreiz bija Gorbunova kungs. Nu, ja Vides dienesta vadītājs mums bija kādreiz valdes loceklis, jaunais Vides dienesta vadītājs, viņa jau vēl nav, būs šis te pārstāvis no reģionālās ministrijas, ļoti labi, ja viņš ir speciālists, mums vienkārši kvalitatīvāki lēmumi tiek pieņemti.”

Ģ.Timrots: “Bet jau iepriekš bija paredzēts mainīt šos cilvēkus, tad “Vienotība” esot nobremzējusi savu un Zaļo un zemnieku savienības pārstāvju nomaiņu, tagad tā notika. Kas mainījās?”

A.Lembergs: “Nē, nē, neko viņi nebremzēja saistībā ar zaļajiem zemniekiem, vienkārši viņi nevarēja savā starpā vienoties, jo Pulks bija “Vienotības” cilvēks, tāpat arī ekonomikas ministru šobrīd jau pārstāv Ventspils brīvostā arī iepriekšējā ministra, “Vienotības” Kampara virzīts cilvēks, protams, ka viņi grib saglabāt, vieni grib saglabāt, “Vienotība” savus cilvēkus, savukārt Zatlers grib ielikt savus cilvēkus, bet, nu, progress ir tādā ziņā, kad tur gribēja salikt amatos caurkritušus, neievēlētus Saeimas deputātus, kā Jūs zināt, ja, tur Kukule, tur Landmanis un tā, nu, šobrīd viņi atkāpušies no šīs idejas. Šobrīd tie, kas tiek virzīti, pēc manām domām, nu, vismaz Ventspils brīvostā, es saku, Matīss, Satiksmes ministrijas Valsts sekretārs, es domāju, ka tas ir normāli.”

Ģ.Timrots: “Savu cilvēku virzīšana ko dod šādā brīvostā? Ko šis cilvēks var izdarīt?”

A.Lembergs: “Nu, kā, nu, “Jaunais laiks” virzīja Grīnbergu, nu, Grīnbergu, viņš saņem algu, viņš ir vietējās organizācijas vadītājs, līdz ar to viņiem nevajag meklēt naudu, lai algotu vietējās organizācijas vadītāju, viņš saņem naudu brīvostā, no brīvostas neko nejēdz, no tranzīta neko nejēdz, bet naudu saņem, viss kārtībā, no partijas viedokļa viss sakārtots, ja.”

Ģ.Timrots: “Tikai algas dēļ?”

A.Lembergs: “Jā, protams, protams!”

Ģ.Timrots: “Un ietekmēt pašas brīvostas darbu?”

A.Lembergs: “Nu, brīvostā ir 8 valdes locekļi, tur viens cilvēks nevar neko ietekmēt, jo, lai pieņemtu lēmumu, vajadzīgas piecas balsis. Un mums līdz šim.. praktiski pēc tam, kad Grīnbergu nepieņēma šeit darbā, kopš šī brīža brīvostas valde ir strādājusi saskaņoti un, un racionāli, un mums ir pieņemts tā, kad, ja brīvostas valdē kāds valdes loceklis izsaka iebildumus par kādu jautājumu, piemēram, tad parasti to jautājumu atliek, mēs neliekam uz balsošanu, vienkārši ar balsu vairākumu nobalsot, tam, kam ir vairāk rokas gaisā, tas, tas ir tas gudrais un pareizais, un meklē kompromisus, lai, lai tādu lēmumu sagatavotu, kas principā pieņemams visiem valdes locekļiem, ar ļoti retiem izņēmumiem, kad kāds varbūt saka: “Es atturos.””

K.Garklāva: “Turpinot vēl par politisko situāciju, visas partijas šobrīd jau sāk domāt par nākamā gada pašvaldību vēlēšanām, izskanēja arī ideja Rīgā, tā dēvētajām, latviskajām partijām vienoties vienā blokā, lai stātos pretī “Saskaņas centra” lielajai ietekmei. Jūsuprāt, vai tas varētu būt iespējams, ņemot vērā to, kādas tad ir šobrīd attiecības starp partijām?”

A.Lembergs: “Jā.Vot sakāt: trolejbuss ir latvisks vai krievisks Rīgā?”

K.Garklāva: “Starptautisks.”

A.Lembergs: “Jā. Iela, Brīvības iela, starp citu, kad gāju gājienā, viņa ļoti sliktā stāvoklī, viņa ir latviska vai krieviska? Ūdens kvalitāte ir latviska vai krieviska? Apkure ir latviska vai krieviska? Tas ir tāds marasms, tumsonība- kādas latviskas, kādas krieviskas partijas? Rīdziniekiem, tāpat kā ventspilniekiem, interesē sabalansēta, kompleksa, dinamiska pilsētas attīstība, lai būtu tīrība un kārtība, lai būtu, kur pavadīt brīvo laiku, būtu labi bērnudārzi un skolas, lai vispār nebūtu maksas bērnudārzu, mums Ventspilī neviens nav maksas.”

Ģ.Timrots: “Un tomēr nav noliedzama politikas, ne tikai saimniecisko interešu šī pārstāvniecība pašvaldības vēlēšanās, it sevišķi Rīgā.”

A.Lembergs: “Nu, kāda tur politika? Nu kāda tur politika? Nu kāda Rīgā īpaša politika atšķirībā no Ventspils? Da nekāda. Vienkārši mērogi lielāki. Cita lieta, ka mēģina politizēt visādas lietas, ja, tur galvenā politika ir, piemēram, braukt sabiedriskajā transportā pa velti- dot kādam vai nedod, nu, tā ir politika, bet tā ir ekonomiskā politika. Un jautājums tāds: kā iztērēt naudu racionālāk, ja? Par to jau var būt tikai strīds. Tāpēc es skatos ar, ar lielu tādu smīnu par latviskām un krieviskām, jo vairāk, kuri tad ir tie latvieši ar tīrasiņu asinīm, ja mēs paskatīsimies, tad te tik daudz gājuši pāri, kad drīzāk latvietis ir tas, kas ir latviskā vidē audzis un latviešu valodu labi zina, un, un ciena kultūru, un saprot kultūru, un, un varbūt viņam krievisks uzvārds pavisam, un senči ir bijuši, nezinu, krievi vai kādam ebreji, vai kādam tur nezinu kas vēl tur varētu būt, poļi, piemēram, ja. Tā kā, es domāju, kad šīs te, tāda latvisko, kā saka, to, tāda neizveidosies, pēc manām domām un, ja rīdzinieki kaut ko tādu mēģinās veidot, nu tas būs aprobežoti un diezgan pastulbi manā, manā skatījumā. Jo strīds jau jābūt par to, kādi ir tie virzieni, kur vairāk tērēt resursus Rīgas attīstībā un tas ir tas strīdus jautājums, ja, jo vienam interesē, ir mazi bērni, viņam interesē, lai būtu lēts bērnudārzs un kvalitatīvs bērnudārzs, ja viņš ir skolas vecuma bērns, viņam interesē, lai skolā būtu kvalitatīva izglītība, ja, un, un kas to lemj, par labu tam, kāda viņam ir tautība vai kādā valodā viņš pamatā runā, tam jau nekāda nozīme nav.”

Ģ.Timrots: “Paldies Jums par sarunu šajā rītā!”

K.Garklāva: “Paldies! Veiksmīgu dienu! Paldies!”

A.Lembergs: “Paldies, jā, visu labu!”

Publicēts lapā: 2.07.2012