Kalendārs

Apsveikums vasaras saulgriežos (23.06.2012)

LigoKlāt vasaras saulgrieži – tas īpašais brīdis gadā, kad nakts ir visīsākā un diena – visgarākā. Daudzi uzskata, ka tieši Jāņi ir vislatviskākie no visiem svētkiem, kurus svinam. Par to liecina kuplie līgotāju pulki, kas šajos svētkos pulcējas pie ugunskuriem, skandē līgodziesmas un ceļ galdā tradicionālo Jāņu cienastu – Jāņu sieru, alu un citus gardumus. Šie svētki sniedz vēl vienu iespēju uz mirkli apstādināt ikdienas straujo ritumu, pabūt kopā ar savu ģimeni, radiem, draugiem vai kaimiņiem un apzināties sevi kā mūsu zemei pa īstam piederīgu.

Latviešiem ir daudz senu Jāņu ticējumu un tradīciju. Interesanti, ka, cienājoties ar tradicionālajiem Jāņu labumiem, pirmajam Jāņu alus jānobauda mājas saimniekam, lai pasargātu māju un ģimeni no nelaimēm, bet apaļā ķimeņu siera gabaliņu vajadzētu nobaudīt ikvienam, jo tas simbolizē sauli, veselību un veiksmi. Tāpat der atcerēties, ka Jāņu vakarā salasītās zāles der visām slimībām. Vēl ticējumi vēsta, ka Jāņu naktī atveroties debess – ja tai brīdī kaut ko vēlas, tad tas piepildoties.

Kā jau visi svētki, arī Jāņi ir tieši tik jauki, patīkami un sirsnīgi, kādus mēs paši tos radām. Novēlu, lai ventspilnieku mājās šajos svētkos valda prieks un saticība, izdodas izbaudīt sirsnīgas kopā būšanas prieku ar saviem mīļajiem un gada visīsākās nakts burvību!

Sveicu visus vasaras saulgriežos!

Ventspils pilsētas domes vārdā –

Aivars Lembergs

Publicēts lapā: 21.06.2012