Kalendārs

Populārākie politiķi Latvijā – Lembergs un Ušakovs (TV3, 16.06.2012)

Socioloģiskie pētījumi liecina, ka Latvijas populārākie politiķi meklējami nevis Ministru kabinetā vai Saeimā, bet pašvaldībās. Pēc “TV3 ziņu” pasūtījuma veikta aptauja rāda, ka populārākā politiķa statusu, neraugoties uz saviem tiesu darbiem, joprojām saglabā Ventspils mērs Aivars Lembergs. 2.vietā ir Rīgas mērs Nils Ušakovs. Vairāk stāsta Jānis Eglītis.

Get the Flash Player to see this content.

Populārāko politiķu trijniekā nav neviena ministra vai valdošās koalīcijas pārstāvja, toties ir divu lielu pilsētu mēri. Kā liecina pēc “TV3 ziņu” pasūtījuma veiktā “Data Serviss” aptauja, par atzītu politisko darboni mūsu valstī var kļūt, neskatoties uz smagām kriminālapsūdzībām korupcijā vai pat atklātu atbalstu krievu valodas statusa nostiprināšanai Satversmē.

Jau ilgstoši Latvijas populārāko politiķu TOP 1.vietu ieņem Lembergs. Vērtējumā no mīnus līdz +5, viņa atzīme ir 1,4. Ventspils mēram seko viņa Rīgas kolēģis Nils Ušakovs, aiz sevis atstājot augstākās valsts amatpersonas – Valsts prezidentu Andri Bērziņu un premjeru Valdi Dombrovski.

[Red. Piezīme: Sižetā redzamā tabula:

Populārāko politiķu tops

A.Lembergs – + 1,39

N.Ušakovs – + 1.19

A.Bērziņš – + 0.81

V.Dombrovskis – +0.44]

Pārējiem politiķiem ir negatīvs vērtējums. Nepopulārāko politiķu sarakstā var atrast otru “Saskaņas centra” līderi – Jāni Urbanoviču, izglītības ministru Robertu Ķīli un Reformu partijas vadītāju Valdi Zatleru. Pašā apakšā ir divvalodības referenduma organizētājs Vladimirs Lindermans.

[Red. Piezīme: Sižetā redzamā tabula:

Nepopulārāko politiķu tops

V.Lindermans – – 2,06

V.Zatlers – – 0.70

R.Ķīlis – – 0.54

J.Urbanovičs – -0.56]

Māris Brants, sociologs: “Lindermans latviešu auditorijai ir nesimpātisks bez gala, ja. Es nezinu, vai mēs varam atrast kādu politiķi, kuru latviešu elektorāts novērtētu zemāk par viņu, ja. Par nelatviešiem – arī tas novērtējums ir krities, iemesls tur saistās, manuprāt, ar to, ka atkal ir zināma vilšanās politiskajā procesā, jo nekas jau viņiem nav panākts no tā, ko viņi vēlējās.”

To, ka referendums bija izgāšanās, ļoti uzskatāmi parāda Lindermana reitinga dinamika cittautiešu vidū. Ja janvārī pirms balsojuma, kurā pilsoņu vairākums pārliecinoši noraidīja krievu valodas oficiālu atzīšanu, bijušā nacbola reitings bija pozitīvs, tad maijā tas jau ir negatīvs.

[Red. piezīme: Sižetā redzamā tabula

Vladimira Lindermana reitings nelatviešu vidū

Janvāris – +0.59

Maijs – -0.19]

Arī referenduma atbalstītāja Ušakova popularitāti ietekmējis referendums – cittautiešu vidū viņa popularitāte krīt, savukārt latviešu vidū – aug. Viss liecina, ka pēc gada pašvaldību vēlēšanās Ušakova atbalsts Lindermanam būs jau piemirsts, tas gan negarantējot “saskaņiešu” triumfu vēlēšanās.

[Red. piezīme: Sižetā redzamā tabula

Nila Ušakova reitings

Latvieši:

Janvāris – -0.64

Maijs – +0.02

Nelatvieši:

Janvāris – +3.28

Maijs – +2.80]

Iveta Reinholde, LU Sociālo zinātņu fakultātes Politikas zinātnes nodaļas docente: “Reitingi atspoguļo sabiedrības emocijas, garastāvokli un noskaņojumu. Nu, protams, ka visnenoteiktākā lieta ir, ir garastāvoklis – šeit viņš ir pozitīvs, šeit viņš ir negatīvs, un līdz šīs garastāvokļa maiņas var ietekmēt ļoti daudz un dažādi faktori.”

Tikmēr Lembergs, par spīti daudzajām apsūdzībām, nezaudē popularitāti. Kā norāda eksperti, viņam ir savs atbalstītāju loks latviešu un krievu vidū.

[Red. piezīme: Sižetā redzamā tabula

Aivara Lemberga reitings

Latvieši +1,19

nelatvieši +1,69]

Tie, galvenokārt ir nabadzīgi cilvēki laukos, kuriem reputācija nav svarīga, galvenais – saimnieka tēls. Šajā ziņā Lembergu varot salīdzinot ar itāļu oligarhu Silvio Berluskoni, tiesa, ar būtisku atšķirību.

Iveta Kažoka, politoloģe: “Viņš nekad neiesaistās vēlēšanu cīņā vienkārši tādēļ, ka saprot, ka tas vien, ka cilvēki atzinīgi vērtē viņa darbu Ventspilī, nenozīmē, ka viņi nenobalsos par “Saskaņas centru” vai “Vienotību” tikai tādēļ, ka viņš pievienosies ZZS sarakstam.”

Sociologi arī akcentē, ka Lembergu nevar saukt pat populāru politiķi, bet gan tādu, kam izdodas būt līderim starp daudziem nepopulāriem kolēģiem.

Publicēts lapā: 16.06.2012