Kalendārs

Iedzīvotāju ienākuma nodokļa samazināšana nostādīs pašvaldības katastrofālā situācijā (18.05.2012.)

Foto: F64 / Raitis Plauks

Komentējot izskanējušos viedokļus un arī valdības lēmumu par iespējamo iedzīvotāju ienākuma nodokļa samazināšanu, jāsaka, ka pats par sevi fakts, ka valdība piedāvā samazināt iedzīvotāju ienākuma nodokli no 25% uz 20%, ir pozitīvs, jo tas būtiski uzlabo uzņēmējiem izmaksu sadaļu. Protams, modernās ražotnēs darbaspēku izmaksas īpatsvars nav liels, bet nu tomēr tas ir pietiekams.

Tikai ir viens ļoti liels ‘’bet’’. Ja iedzīvotāju ienākuma nodoklis tiek samazināts no 25 uz 20% 2015.gadā, tādā gadījumā pašvaldību ieņēmumi no iedzīvotāju ienākuma nodokļa samazinās par aptuveni 1/5 daļu jeb par 21%, kas nostāda pašvaldības katastrofālā situācijā. Pašvaldības faktiski paliek bez naudas, jo iedzīvotāju ienākuma nodoklis pašvaldībās veido vidēji 75% no pamatbudžeta ieņēmumiem.

Šobrīd, runājot par iedzīvotāju ienākuma nodokļa samazināšanu, būtu jārunā un jālemj par to, ka tā daļa, kas tiek ieskaitīta pašvaldību budžetos no iedzīvotāju ienākuma nodokļa, palielinās. Šobrīd pašvaldības saņem 80% no iedzīvotāju ienākuma nodokļa ieņēmumiem. Ja nodokļa likmi samazina līdz 20%, tad būtu jābūt tā, ka viss iedzīvotāju ienākuma nodoklis tiek ieskaitīts pašvaldību budžetos, bet valsts saņem nulli. Pie šādiem nosacījumiem tiek segts budžeta deficīts pašvaldībām. Diemžēl pagaidām šāda veida nostājas nav, tāpēc, pēc manām domām, Latvijas Pašvaldību savienībai un Latvijas Lielo pilsētu savienībai šis jautājums ļoti viennozīmīgi jāizvirza kā primārs. Šie jautājumi ir jālemj vienlaicīgi. Nevar viņus risināt atrauti vienu no otra, jo tas ir savienoto trauku likums.

Publicēts lapā: 18.05.2012