Kalendārs

Ieskandina starptautisko publiskās mākslas pasākumu „Govju parāde Ventspils 2012” (14.05.2012.)

Šogad Ventspils jau otro reizi uzņems pasaulē populārāko mākslas un mecenātisma projektu „Govju parāde Ventspils 2012“. Govju parādes ieskaņas pasākumā vienkopus pulcējās projektā iesaistītie mākslinieki, kuri no Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja Aivara Lemberga saņēma speciālu darba priekšautu un vēlējumu, lai gotiņas top krāšņas un radoši piepildītas. „Govju parāde Ventspils 2012” atklāšana notiks š.g. 30.jūnijā pl.12:00 Ventspils Ostas ielas promenādē.

Get the Flash Player to see this content.

Pirms desmit gadiem, 2002.gada vasarā, Ventspils kļuva par pirmo pilsētu Austrumeiropā, kurā norisinājās starptautiski atzītais mākslas un mecenātisma projekts. Šogad, 10 gadus pēc pirmās Govju parādes, Ventspils pilsēta gotiņu apgleznošanā iesaistījusi ne vien atzītus māksliniekus, bet arī ikvienu Latvijas iedzīvotāju.

Govju parādē Ventspils, kura veiksmīgi starptautiski konkurē pilsētmārketinga jomā, nostājas līdzās pasaules lielākajām metropolēm, un tās visas vieno izpratne par to, cik nozīmīga ir ērta, sakārtota un pievilcīga pilsētvide,. Esmu gandarīts, ka tik daudz izcilu un talantīgu personību ir iesaistījušās „Govju parāde Ventspils 2012” projektā. Apgleznotās gotiņas Ventspils ielās, parkos un skvēros ikvienam ventspilniekam un pilsētas viesim dos iespēju redzēt kvalitatīvu mākslu dažādās tās izpausmēs, vienlaikus novērtēt Latvijas neatkarības gados sasniegto pilsētas vides sakārtošanā,” saka Ventspils pilsētas domes priekšsēdētājs Aivars Lembergs.

Saņemot A.Lemberga pasniegto simbolisko darba priekšautu, mākslinieki pauda gatavību sākt darbu, lai pārvērstu gotiņas skaistos mākslas darbos. „Govju parādes Ventspils 2012“ gotiņas apgleznos starptautiski atzīti Latvijas mākslinieki: Aleksejs Naumovs, Gļebs Panteļejevs, Vija Zariņa, Kaspars Zariņš, Jānis Mitrēvics, Helēna un Anna Heinrihsones, Elita Patmalniece, Andris Vītoliņš, Miķelis Fišers, Ivars Drulle, Aigars Bikše, Ginters Krumholcs, Leonards Laganovskis, Andris Prigičevs, Aivars Žukovskis, Mārīte Guščika kopā ar Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātri, mākslinieku kopa „Serde LV”, kā arī Ventspils mākslinieces Mārīte Kluša un Sarmīte Caune. Igaunijas māksliniekus „Govju parādē Ventspils 2012” pārstāvēs Merike Estna, Lietuvu – Robertas Antinis, bet Azerbaidžānu – Museibs Amirovs. Savu gotiņu apgleznos arī Ventspils bērni, Ventspils Augstskolas studenti, sportisti un citas sabiedrībā pazīstamas personības.

„Govs mums sniedz pašu noderīgāko – pienu. Tā vienlaikus ir praktiska un reizē simboliska vērtība, jo piens apzīmē visa dzīvā sākumu, un līdz ar dzīvību, tas ir pirmais, ko saņemam no mātes. Veidojot savu darbu, izmantošu līdzību arī ar savu darbu „Ūdens glāze”, kas pašlaik apskatāms izstādē,” darba idejā dalās mākslinieks Kaspars Zariņš.

„Mums apkārt ir daudz zūdošu vērtību. Pieminot mēs paglābjam tās no aizmirstības un padarām par jaunu skatījumu uz nākotni. Ar savu darbu vēlos atdzīvināt Kurzemes identitāti, kuras būtiska daļa ir dialekts un Kuršu ķoniņi. Govs būs piemiņa un veltījuma viņiem,” stāsta gleznotājs Andris Vītoliņš.

Šogad Ventspils pilsēta apgleznot gotiņas aicinājusi arī ikvienu Latvijas iedzīvotāju. Ieskaņas pasākumā tika atklāts Govju parādes jaunums – „Tautas govs“, kuru būs iespējams veidot visiem „Govju parādes Ventspils 2012” atklāšanas pasākuma dalībniekiem, uzlīmējot īpaši gatavotu ziedu uzlīmi. Pirmo ziedu uzlīmi „Tautas govij“ uzlīmēja ventspilnieks, Maskavas Olimpisko spēļu čempions Dainis Kūla un šova „Latvijas Zelta talanti“ finālisti, jaunās ventspilnieku paaudzes pārstāvji – Andrejs un Alberts Kozlovi. „Tautas govs” tapšanā varēs piedalīties ikviens, kurš par simbolisku samaksu iegādāsies ziedu uzlīmi un uzlīmēs to uz gotiņas. Katrs „Tautas govs” veidotājs saņems sertifikātu par dalību mākslas darba veidošanā.

Par starptautisko mākslas un mecenātisma projektu „CowParade”

Govju parāde ir vislielākais un veiksmīgākais publiskais mākslas pasākums pasaulē. Govju parādē izmanto stikla šķiedras gotiņas, kuras māksliniekiem ir iespēja brīvi un radoši izpausties, veidojot govju parādes eksponātus. Pēc tam, kad gotiņu eksponēšana ir noslēgusies, norisinās izsole, kurā ikviens, kurš to vēlas, var piedalīties, lai iegādātos kādu no apgleznotajām gotiņām. Izsolē iegūtie līdzekļi tiek novirzīti labdarībai.

Pirmā Govju parāde norisinājās Čikāgā 1999.gadā. Kopš tā laika Govju parāde ir notikusi vairāk nekā 75 pilsētās visā pasaulē: Ņujorkā (2000), Londonā (2002), Tokijā (2003, 2006 un 2009), Mehiko (2005), Buenosairesā (2006), Maskavā (2006), Parīzē (2006), Romā (2010) un daudzās citās metropolēs.

2012.gadā Govju parāde norisināsies Brazīlijā, Ziemeļkarolīnā (ASV), Tulūzā (Francija), Ziemeļīrijā un Ventspilī.

Govju parādes licences un zīmola turētājs ir „CowParade Global Limited”.

Publicēts lapā: 14.05.2012