Kalendārs

Interijva LNT raidījumam “900 sekundes” (12.03.2012.)

Get the Flash Player to see this content.

Daina Lipeniece, moderatore: “Vai pastāv vienošanās starp Zaļo un zemnieku savienību un “Vienotību” par pārmaiņu neieviešanu brīvostās?”

Ģirts Timrots, moderators: “Vai tiesa, ka laikraksts “Diena” varētu nonākt Aivara Lemberga rokās, kā raksta daži mediji? Par šiem un citiem jautājumiem šorīt saruna ar Ventspils domes priekšsēdētāju Aivaru Lembergu.”

D.Lipeniece: “Labrīt!”

Aivars Lembergs, Ventspils domes priekšsēdētājs: “Labrīt!”

Ģ.Timrots: “Labrīt! Vispirms..”

A.Lembergs: “.. Jūs pieteicāt!”

Ģ.Timrots: “Jā! Kā Jūs raksturotu to, kas šobrīd notiek saistībā ar ostām? Ir kāda vienošanās starp Zaļo un zemnieku savienību un “Vienotību” un par ko cīnās Zatlera Reformu partija?”

A.Lembergs: “Tāds jautājums nav apspriests vispār ar “Vienotību”, cik es zinu. Kas attiecas uz Zatlera Reformu partiju, tur ir pilnīgi skaidras intereses, kas aiz tās iniciatīvas stāv..”

D.Lipeniece: “Kādas ir šīs intereses?”

A.Lembergs: “Nu, aiz Amerikāņu Tirdzniecības rūpniecības kameras stāv tāda kompānija.. velkoņu kompānija PKL, kas grib izdzīt ārā no Rīgas Brīvostas, lai brīvostai piederoša kompānija nenodarbojas ar velkoņa pakalpojumiem, viņiem būtu monopolstāvoklis. Tad nākošais..”

Ģ.Timrots: “Un daži cilvēki valdē to var izdarīt?”

A.Lembergs: “Viņi iet.. viņi iet caur, caur.. viņi grib mainīt likumu. Viņi iet caur to Amerikāņu.. Amerika rūpniecības tirdzniecības to kameru un viņi iet arī caur Zatlera Reformu partiju. Tā ir vienas intereses. Otras intereses, ko jau nodefinēja ir privatizācija. Nu, tas ir tas pirmais bija faktiski jāmin. Nākošais ir, tā saucamie, kazahi, kuri grib panākt, lai blakus dzīvojamajām mājām tiktu būvēta viena rūpnīca Ventspilī un attīstītu vēl vienu otro kārtu kravu terminālim, un arī šobrīd tas jau put un to nevar piekrist. Tad aiz tā stāv Ventspils.. “Ventspils naftas termināls”, jo mēs prasām, lai viņi atgāzu sistēmu uzliek uz, uz muliņiem, lai nebūtu ārā.. lai neizplūstu uz pilsētu naftas produktu.. aromātisko naftas produktu tvaiki, un, kad ir slikts vējš nelabvēlīgs, tad diemžēl Ventspilī tas ir jūtams, un viņi atkal to negrib ievērot. Viņi uzskata, ka Lielbritānijā tas ir pareizi, bet Latvijas aborigēni var dzīvot arī bez tādas atgāzes sistēmas.”

Ģ.Timrots: “Un kādas tad ir Zaļo un zemnieku savienības intereses ostās?”

A.Lembergs: “Es domāju, ka tur nav nekādu interešu. Šobrīd ir ļoti skaidrs, sabalansēts – četras vietas ir valdībai, četras ir pašvaldībai. Lai pieņemtu lēmumu, vajadzīgas vismaz piecas balsis, līdz ar to valdība jebkurā brīdī var bloķēt da jebkuru lēmumu, otrkārt, valdībai ir tiesības atcelt jebkuru nelikumīgu lēmumu, brīvostas valde ko būtu pieņēmusi, bet kaut gan tāds gadījums vispār nav bijis.”

Ģ.Timrots: “Bet tas nozīmē, ka katra jauna koalīcija liek arī jaunus cilvēkus?”

A.Lembergs: “Nu, tādai valdībai tādas tiesības ir tāpat kā pašvaldībai, ja, bet redzat, visus lēmumus jau gatavo Brīvostas pārvalde, pārvaldnieka personā iesniedz. Brīvostas locekļi saka tikai jā vai nē, piekrīt vai saka – vēl pastrādājiet. Nu, vismaz Ventspilī tā ir. Valdes locekļi paši nekādus jautājumus uz brīvostas valdes sēdi neliek. Viņi varbūt uzstāda problēmu.”

Ģ.Timrots: “Šobrīd šī sistēma tā varētu arī turpināt darboties?”

A.Lembergs: “Redzat, nu, viņa ir pārbaudīta. Viņa darbojas 18 gadus, un tā ir nodrošinājusi tādu modernu, Eiropas izpratnē modernu ostu pārvaldību. Starp citu, Eiropas Komisija šajā gadā uzsāk diskusiju par Eiropas Savienības ostu pārvaldības pilnveidošanu. Man liekas, tāpēc Latvijai skriet pa priekšu šīm te Eiropas Komisijas, nu, teim dokumentiem, ko viņi gatavo un kas tiks šogad apspriesti un nākošgad pieņemti, nu, būtu diezgan, diezgan nepareizi. Bet, protams, par cik ir šīs savtīgās intereses, kas bīda šos jautājumus par ostām un visu to ceļ kaut kādā lielā problēmlīmenī, kaut gan faktiski tur nekādu problēmu nav, nu, tur ir cita loģika uzreiz.”

Ģ.Timrots: “Bet Zaļo un zemnieku savienības pārstāvis Viesturs Silenieks bija mūsu studijā pirms kāda laika, un viņš stāstīja, ka tie ir ļoti ietekmīgi un ļoti politiski amati.”

A.Lembergs: “Nu, kas tur ietekmīgi?! Viens Silenieks neko tur nevar izdarīt. Vajadzīgas ir piecas balsis, ja..”

Ģ.Timrots: “Nē, bet no partijas viedokļa ietekmīga!”

A.Lembergs: “Nē, es nezinu! Tā kā balso, pieņemsim, brīvostas valdē Ventspilī, nekad nevienā partijas mītiņā, nekad ne domē nav apspriests vispār, jo tur katrs valdes loceklis atbildīgs ir par sevi, par savu lēmumu, jo viņš nes materiālu atbildību par to, lai viņš darbotos un pieņemtu likumīgus lēmumus. Es neatceros, ka Zaļo un zemnieku savienības valdē vispār nekad.. Sileniekam būtu dots uzdevums kaut kā balsot vai kā. Nu, tas ir tā.. Tad viņš kaut ko neprecīzi izteicies būs!”

D.Lipeniece: “Izdevniecība “Diena” oficiāli nonākusi Rīgas Tirdzniecības ostas īpašumā, un tiek minēts, ka Jūs iespējams esat šī uzņēmuma pastarpināts īpašnieks. Vai tas nozīmē, ka “Diena” tagad ir Jūsu kontrolē?”

A.Lembergs: “Jā, es katru rīt.. nē, katru vakaru, ne rītu nē! Katru vakaru parakstu Bojāra vietā, tā teikt, visus to numurus, ko viņi tur izdot. Es īsti pat nezinu, un tagad man, protams, es dienu sākšu un beigšu, tikai rediģējot izdevniecības “Dienas” laikrakstus! Jā!”

Ģ.Timrots: “Bet Jums pieder šīs laikraksts?”

A.Lembergs: “Ka Jūs gribat kaut ko labu, lai LNT uzraksta, nākat pie manis ar zināmu vēstulīti!”

Ģ.Timrots: “Bet var teikt, ka Jums pastarpināti pieder šis laikraksts?”

A.Lembergs: “Nē! Teikt jau var, ka arī man “Microsoft” pieder un es esmu Bin Ladena vietnieks zemes virsū utt.”

D.Lipeniece: “Bet jautājums bija tiešs – vai tā ir? Vai pastarpināti Jums pieder šis laikraksts?”

A.Lembergs: “Nu, protams, ka nē! Nu laikraksts izde.. vēl vairāk nevar piederēt, jo tur ir izdevniecība “Dienas mediji”, man liekas, tādi. Jā, jā! Es tur neesmu ne īpašnieks – ne tiešs, ne netiešs, ne pastarpināts, ne caur mīlestību, ne caur naidu.”

Ģ.Timrots: “Vēl par citām politiskām aktualitātēm. Tiks dibināta jauna biedrība “Latvijas attīstībai”. Kā Jūs vērtējat?”

A.Lembergs: “Nu, es domāju, ka tie sponsori, tie ir zināmi. Tie ir “Vienotības” sponsori, bet ne tikai arī viens otrs, un tie ir reāli. Tātad tai ziņā tur viss ir kārtībā. Nu, tādā kārtībā, ka ir bāze, uz ko attīstīt. Kas attiecas uz Jaunupu, es domāju, ka viņš ir nodrošinājis “Vienotībai” divas sekmīgas vēlēšanas un.. un tas arī ir resurss, bet, kas iet runa par Repšes kungu, tad, protams, ka tas ir tikai tāds izmests.. izmests tāds.. pamesta tāda ideja un paskatīties, kā tur reaģēs. Es domāju, ka skaidrs, ka tie cilvēki ir gana saprātīgi un viņi saprot, ka Repšem nav vilkme un nebūs vilkme. Bet tā kā..”

D.Lipeniece: “Kāds ir šīs te..”

A.Lembergs: “.. viņi.. noteikti ienāks jaunas citas sejas, kas būs tie patiesie politiķi, kas tur parādīsies, kā viņi saka pēc, nu, droši vien pēc diviem gadiem.”

D.Lipeniece: “Kāds ir tas patiesais mērķis – kādēļ tiek dibināta šī biedrība, kas iespējams vēlāk pārtaps partijā?”

A.Lembergs: “Nu, kā?! Zatlers atnāca, tā teikt, uz balta zirga, nu, gan jau viņš ir nokritis dubļos īsā laikā, un palikušas 22 vietas apmēram, par kurām ir jēga cīnīties. Tā kā vienkārši ir.. nākošajās vēlēšanās atkal būs pieprasījums pēc jauniem personāžiem, pēc jauniem lozungiem vai veciem lozungiem jaunā iepakojumā. Tā kā tas ir ļoti, ļoti normāli. Plus vēl Sudrabas kundze, protams, es domāju, ka arī ar lielu politisku vilkmi ienāks politiskajā apritē. Es domāju, ka viņa noteikti arī veidos politisku partiju.”

D.Lipeniece: “Kā viņa varētu ienākt? Ar savas partijas starpniecību?”

A.Lembergs: “Nu, vai nu pati jeb viņiem ir vienošanās ar Sudrabu. To es nezinu. Kaut gan es tā šaubos.”

Ģ.Timrots: “Tātad šī jaunā biedrība ir sabiedrotais vai konkurents “Vienotībai”?”

A.Lembergs: “Nu, jebkurš saraksts, kurš startē patstāvīgi Saeimas vēlēšanās ir konkurents tai brīdī, kad startē, bet, kas pēc tam sanāk, tas ir atkarīgs lielā mērā no tiem cilvēkiem, kā viņi var sadarboties.”

Ģ.Timrots: “Nu, varbūt, ka viņi iekļausies “Vienotības” sastāvā vai tur kā apvienosies?”

A.Lembergs: “Nē, es domāju, ka noteikti nē! Redzat, kas par lietu! “Vienotība” sastāv, nu, tā reāli – “Jaunais laiks”, Pilsoniskā Savienība, kas ir pēc būtības “Visu Latvijai!”, ja, un Štokijs ar kompāniju, nu, tas tā. Un faktiski šis te nacionālais spārns, viņš ir guvis virsroku pār “Jauno laiku”. Un skaidrs, ka “Jaunais laiks”, nu, šobrīd viņi tur īpaši neplēšas tāpēc, ka viņi ir pie varas un visiem ir kaut kādi amati, un pat tie, kas izkrita vēlēšanās, kā tā pati Ēlerte – arī tai kaut kas ir iedots, nu, viņa, tā teikt, pirmskolas bērnu iestādes darba organizācijā izrādās milzīga speciālitāte.. speciāliste..”

Ģ.Timrots: “Bet tad šobrīd var teikt, ka šī jaunā biedrība atņem naudas devējus “Vienotībai”?”

A.Lembergs: “Es domāju, ka tā var teikt. Man tā liekas, ka var.”

D.Lipeniece: “Kas sagaida “Vienotību” tālāk?”

A.Lembergs: “Vai! Viņiem visiem ir amati, viņiem visiem ir vara, un pie varas vienmēr būs kāds, kas atnāks un kuram būs kādas vajadzības, un kuram nāks kāds pretim un viņš atkal par to samaksās. “Vienotībai” šobrīd nav nekādu problēmu. Vienīgā problēma ir, cik ilgi būs nu šī te lielā atšķirība starp tiem reālpolitiķiem un nacionāļiem, kas tur iekšā.”

Ģ.Timrots: “Kurš šobrīd nāk pie “Vienotības”? Kam ir vajadzīgi risinājumi? Kurš maksā?”

A.Lembergs: “Visi nāk. Kam vajadzīgi risinājumi, visi maksā. Kā savādāk?”

Ģ.Timrots: “Piemēram?”

A.Lembergs: “Vai, Dievs! Tā ir tikai loģika, ja. Es neveicu izmeklēšanu. Tur vajag paskatīties pēc tiem lēmumiem, pēc, nu, kaut vai.. kaut vai šobrīd viņi meklē “airBalticam”. Skaidrs, ka tur ir cilvēki, kas nāk un piedāvā tādu variantu, šitādu variantu, ja, nu, lai. Ja kādam palīdz..”

D.Lipeniece: “Cik liela izredzes tai jaunajai biedrībai, kas iespējams kļūs par partiju, Jūs redzat politiskajā laukā?”

A.Lembergs: “Es jau teicu – viņiem ir nauda, viņiem ir menedžeri. Viņiem nav vēl svaigu seju. Svaigas sejas viņi atradīs, un tad, kad viņi tās nodemonstrēs mums visiem, tad mēs varēsim precīzāk pateikt, jo cilvēki jau nebalsos ne par sponsoriem, ne par Jaunupu, viņi balsos par jauniem politiķiem.”

D.Lipeniece: “Ir izskanējis, ka tiek meklēts Satversmes aizsardzības biroja vadītājs Jāņa Kažociņa vietā. Kā Jūs prognozējiet, kā varētu šie notikumi attīstīties un turpināties?”

A.Lembergs: “Nu, par to, es domāju, būs gana liela cīņa, bet šo amatu jau nosaka ASV. Tā nav faktiski Latvijas.. Latvijas politiķu un vadītāju kompetence. Tā kā tas jāprasa ASV vēstniecībai Latvijā un nekam citam.”

Ģ.Timrots: “Viņi nosaka kurš būs?”

A.Lembergs: “Protams, protams, protams. Šaubu nav. Vietējie aborigēni te neko nevar teikt!”

Ģ.Timrots: “Turpinot par 16.martu, ja Jūs būtu Rīgas domes priekšsēdētājs, Jūs atļautu šādus pasākumus?”

A.Lembergs: “Es atļautu. Neapšaubāmi, es stingri pieturos pie Satversmes 100.panta, un visiem jādot iespēja izteikties, un labāk, lai organizēti pasākumi, nekā neorganizēti..”

D.Lipeniece: “Pat, ja tas draudētu ar provokācijām un nekārtībām?”

A.Lembergs: “Nu, a ko darīt? Demokrātija vienmēr ir saistīta ar zināmiem riskiem, ja. Tad, kad visus saliek cietumā, tad, protams, tādu risku nav – uz ielām būs kārtība, bet tas neatbilst demokrātiskas valsts pamatprincipiem.”

D.Lipeniece: “Un kā Jūs vērtējiet to, ka prezidents publiski paudis atbalstu leģionāriem?”

A.Lembergs: “Nu, tur es gribētu virknē jautājumu ar viņu diskutēt. Es nebūtu tik kategorisks, kā viņš ir izteicies, jo, mums jāsāk.. nu, ja mēs runājam par šo tēmu, mums jāsāk ar 1941.gadu – jūniju, jūliju, par policijas bataljoniem, ne tikai Arāja komandu, par ebreju slaktiņiem utt., utt. Vēlāk viņi iegāja tajos.. SS divīzijās, bet.. un augstākais virspavēlnieks, kā mēs zinām, bija Himlers, un mēs zinām, ka šīs divīzijas komandēja SS ģenerāļi, kas varbūt nebija armijas ģenerāļi, bet bija tieši SS ģenerāļi utt., utt. Savukārt, protams, tas latvietis, vai, un ne tikai latvieši, starp citu, tur dienēja – tas arī nepareizs – kas tiek mobilizēts piespiedu kārtā ar draudu, ka viņu par to nošaus vai aizsūtīs uz koncentrācijas nometni, nu, viņš karo. Viņam jau nav variantu. Par ko viņš karo? Viņš labāk nekarotu, bet viņš ir iesaukts un viņam nav variantu, ja. Tāda tā dzīve sīstenība bija. Tā kā tie pārliecinātie un kas tur.. Par fāterlendi, es domāju, ka tur praktiski neviens nekaroja, par Latvijas neatkarību bija droši vien tādi, kas karoja, bet viņiem, es domāju, ka viņi visi saprata, ka Hitleriskās Vācijas tā saucamā nacionālā politika, viņa vispār bija, nu, vispār tur neeksistēja tāda. Latvija nebija paredzēta.”

Ģ.Timrots: “Jūsuprāt, katram Latvijas politiķim būtu jāformulē sava attieksme pret šiem notikumiem?”

A.Lembergs: “Es domāju, ka lai cilvēki pauž savu.. savu attieksmi, lai viņi liek ziedus uz tiem kapiem pie tiem pieminekļiem, kur viņi vēlas likt, un es domāju, ka Otrā pasaules karā visi tie, kas krita, tie visi ir kara izraisītāju upuri. Un karu izraisīja, sākās faktiski ar Minhenes noziedzīgo vienošanos un vēlāk ar visām pārējām vienošanos. Un tajā ir vienlīdz vainīgi gan Hilters, gan Francija, gan Lielbritānija, gan Staļins neapšaubāmi, ja. Un malā toreiz stāvēja, starp citu, no šiem notikumiem Amerikas Savienotās Valstis, Vilsona politiku piekopjot utt., utt.”

D.Lipeniece: “Un vēl viens jautājums – nākamgad pašvaldību vēlēšanas, vai kandidēsies uz Ventspils domes priekšsēdētāja amatu?”

A.Lembergs: “Šobrīd šis jautājums nav apspriests, bet..”

D.Lipeniece: “Bet ko Jūs darīsiet?”

A.Lembergs: “.. veselība pagaidām man atļauj to darīt, jā!”

Ģ.Timrots: “Ar ko Jums šis jautājums jāapspriež?”

A.Lembergs: “Nu, mums ir partija! Mums ir partija, mums ir valde, mums ir partija, un partija nosaka mūsu partijas sarakstu vēlēšanām, un tā kā gala vārds, protams, ir sapulcē, bet līdz tai sapulcei vēl ir vairāk kā gads.”

D.Lipeniece: “Paldies!”

Ģ.Timrots: “Paldies Jums!”

A.Lembergs: “Paldies! Visu labu!”

Ģ.Timrots: “Un tagad turpināsim ar citiem tematiem šajā rītā!”

Publicēts lapā: 12.03.2012