Kalendārs

Ir nepieļaujami demokrātiskā valstī slēpt no pašvaldībām budžeta prognozes (04.11.2011.)

Foto: F64 / Jānis Saliņš

„Ir nepieļaujami demokrātiskā valstī slēpt no pašvaldībām budžeta prognozes,” savā iknedēļas preses konferencē, komentējot valsts budžeta veidošanas un konsolidācijas gaitu, sacīja Ventspils pilsētas Domes priekšsēdētājs Aivars Lembergs.

„Tā prakse, kādu ir ieviesusi „Vienotība” un turpina realizēt arī Zatlera partija… Iedomājieties, valdība 1.novembrī skata valsts budžeta projektu, t.sk. jautājumus, kas tieši ietekmē pašvaldību budžetus – nodokļu sadali starp valsti un pašvaldību, sociālo programmu finansēšanu vai nefinansēšanu, sporta, kultūras un izglītības finansēšanu vai nefinansēšanu, pedagogu finansēšanu vai nefinansēšanu un tam līdzīgas lietas, kas ir saistītas ar pašvaldību budžetu. Neviena pašvaldība vai Latvijas Pašvaldību savienība par to nav informēta. Tas viss tiek turēts slepenībā. It kā pašvaldību budžeti neattiektos uz pašvaldībām un it kā visa Latvijas tauta nedzīvotu pilsētās un novados, bet dzīvotu Ministru kabinetā uz jumta,” klāstīja Lembergs.

„Tikai pēc tam, kad pēc manas iniciatīvas Zaļo zemnieku savienība iejaucās, ka tas ir nepieļaujami demokrātiskā valstī slēpt no pašvaldībām budžeta prognozes, Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) priekšsēdis Andris Jaunsleinis tika uzaicināts uz Ministru kabineta sēdi, bet viņam bija jāparakstās, ka viņš to informāciju neizpaudīs pašvaldībām. It kā tas, ka Jaunsleinis kaut ko zina, kaut ko mainītu,” neizpratni pauda Ventspils pilsētas pašvaldības vadītājs.

Tāpēc vakar tikusi sasaukta Latvijas Pašvaldību savienības domes ārkārtas sēde, kurā piedalījies Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs. „Žēl bija skatīties uz viņa absolūto nekompetenci. Izrādījās, ka viņš pat, sākot ministra pienākumus, nebija izlasījis Eiropas Pašvaldību hartu. Latvija šo dokumentu ir ratificējusi un uzņēmusies starptautiskas saistības to pildīt. Galvenais ministrs, kura pienākums ir pildīt starptautiskās saistības pašvaldību jomā, ir Sprūdžs. Viņš vakar gan, gods kam gods, atzina, ka lasījis nav. Protams, nepietiek izlasīt, jo tās lietas ir arī jāizprot,” norādīja Lembergs.

Lembergs pastāstīja, ka ministrs Sprūdžs sanāksmē klāstījis, ka valstij ir kopbudžets un pašvaldības ir valsts kopbudžeta sastāvdaļa un pašvaldības ir kā Ministru kabineta struktūrvienības. „Es viņam biju spiests aizrādīt, ka tā pieeja, kāda ir viņam, ir nevis pieeja pašvaldībām, bet gan pieeja ministrijas vietējām padomēm (kā padomju laikā sauca „mestnije soveti”). Tā ir precīza vietējo vēlēto orgānu sistēma, kāda bija PSRS, bet kura Latvijā pārstāja eksistēt 1990.gadā. Sprūdžs vēl dzīvo Padomju Savienībā, bet trakākais, ka viņš no tā neko nezina. Par to atkal nav šaubu. Viņš to nekad nav lasījis, bet ministram der zināt vēsturi nozarē, kuru viņš vada. Viņš ir sirdī komunists,” sacīja Lembergs/

Lembergs pauda neizpratni par to, ka Latvijas Pašvaldību savienības dome ar premjeru tiekas pirmdien, 7.novembrī, bet jau vakar izskanējusi ziņa, ka premjers un finanšu ministrs ar starptautiskajiem aizdevējiem jau ir vienojušies par konsolidāciju. „Sarunas aiz slēgtām durvīm ved tikai divi cilvēki – premjers un finanšu ministrs. Iznāk, ka par pašvaldību budžetiem izlemj divi cilvēki kopā ar kaut kādiem iebraucējiem no Briseles un Ņujorkas. Pilnīgs marasms!” sašutumu pauda Lembergs.

Lembergs uzskata, ka Latvijas Pašvaldību savienībai ar valdību ir jāved ļoti cietas sarunas. „Ja ar labu nesaprot, tad domāju, ka pašvaldībām ir jāatgriežas pie tām sarunu metodēm, kādas mēs bijām spiesti vest ar valdību 1990.gadu vidū,” rezumēja Lembergs.

„Starptautiskā Valūtas fona pārstāvis teica, ka pašvaldību kontos ir atlikusi nauda, un to visu vajag izņemt ārā – nacionalizēt. Kas tas ir par Trocka skolnieku?! Ceru, ka mēs nebūsim tik ļoti sastrīdējušies ar valdību, bet man ir doma, ka vismaz vienu asenizācijas mašīnu varētu aizsūtīt un izgāzt pie Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā un otru tur, kur dzīvo Grifits (nezinu, kur viņš dzīvo, bet to varētu noskaidrot), lai viņš pa mēsliem ejot kāpj mašīnā un brauc uz lidostu. To varētu pirmdien izdarīt. Šādu domu vēl neesmu atmetis, jo viņa komunistiski boļševistiskā pieeja un attieksme pret pašvaldībām ir prātam neaptverama. Tas ir vissarkanākais staļinisms!” sacīja Lembergs.

Prezentāciju no Pašvaldību Savienības ārkārtas domes sēdes var apskatīt šeit.

“LNT Ziņas” un “Panorāma” sagatavotos ziņu no LPS ārkārtas domes sēdes sižetus ir iespējams noskatīties šeit.

Publicēts lapā: 4.11.2011