Kalendārs

Saruna ar Ventspils domes priekšsēdētāju Aivaru Lembergu LZK raidījumā “15 karstās minūtes”(LZK, 02.11.2011.)

Get the Flash Player to see this content.

Andrejs Filipovs, žurnālists: “Mūsu studijas viesis Ventspils pilsētas domes priekšsēdētājs Aivars Lembergs. Sveicināti!”

Aivars Lembergs, Ventspils pilsētas domes priekšsēdētājs: “Sveicināti!”

A.Filipovs: “Lemberga kungs, kā radās ideja Ventspils pilsētai izveidot savu naudu- “ventus”?”

A.Lembergs: “Nu vispār jau pirmo reizi mēs to izdarījām uz 700 gadu jubileju, tas ir 1990.gadā, bet tad tur bija cits koncepts, tur bija, nu tāda simboliska tā lieta bija. Šobrīd šie te “venti” ir maksāšanas līdzeklis, ko pielieto jebkurā vietā, kurā to vēlas attiecīgā iestāde, veikals, viesnīca, atpūtas vieta, un pamatā viņi tiek izmantoti, vismaz šobrīd, nu, ka piešķir atlaidi kaut kādu, un ja, un to atlaidi var saņemt tikai tad, ja nomaksā ar “ventiem”, ja, nu, piemēram, kafejnīcā ir 10% atlaide par pusdienām, bet šo atlaidi nevar saņemt, ja maksā latos, viņu var saņemt tikai tad, ja maksā “ventos”, vai tur Piedzīvojumu parkā, vai, piemēram, planetārijā vai, vai daudzās citās vietās, muzejos un tā tālāk. Un arī privātie, viņi paši izlemj, kuri to pielieto vai ne, mēs ieliekam internetā, un cilvēki var tādā veidā norēķināties daļēji par saņemto pakalpojumu.”

A.Filipovs: “”Venti” darbojas tikai Ventspils pilsētas administratīvajā teritorijā?”

A.Lembergs: “Nu principā nē, nu pirmās ziņas šobrīd ir tādas, ka, ja “ventam” tā, nu viens “vents” ir viens santīms, nu tā ekvivalents ir tāds, tad Rīgā vienu “ventu” pārdod par 30 santīmiem, tātad 30 reizes dārgāk, tā kā viņi ir šobrīd jau apgrozībā Rīgā, bet droši vien tas ir tā kā tāds suvenīrs, ja, un ļoti daudzi arī viņu paņem kā suvenīru, bet principā nē, jebkurš, kurš sniedz kādu pakalpojumu, var ieviest, piemēram, atlaidi un pateikt, ka jā, atlaidi var saņemt tikai tad, ja maksā “ventos”, nu, pieņemsim, LNT televīzijā reklāma, ja, teiksim 100 latu reklāma, 10 latus var nomaksāt “ventos”, nu 10 lati, tas ir 1000 “venti” vajadzīgi un nomaksā. Protams, nevar uz pārskaitījumu, tad jāmaksā dzīviem “ventiem”.”

A.Filipovs: “Vai tas savā ziņā neveido Ventspils autonomo Republiku iekš Latvijas Republikas, kā, piemēram, ir tādas neatzītās republikas kā Piedņestra?”

A.Lembergs: “Redzat, es domāju tā, kad, Jums ir Jūsu māja, Jūsu māja ir Jūsu pils, tā ir Jūsu dzīves telpa, Jūsu valsts, pareizi? Un Jūsu māja ir neaizskarama savā, ar likumu noteiktās robežās, pareizi? Un Jūs tur darāt, nu, principā, ko Jūs uzskatāt par pareizu. Tālāk, Jūs dzīvojat uz ielas, tā ir Jūsu iela, Jūs tur esat audzis, spēlējies, skraidījis, uz skolu gājis, uz bērnudārzu un tā tālāk, tā ir kaut kādā pilsētā vai tas ir kaut kāds rajons, ja, nezinu, tur Grīziņkalns Rīgā vai vēl kaut kas, Sarkandaugava, ja, nu tiem, kas tur dzimuši, auguši, viņiem Rīga, pirmkārt, tas ir Sarkandaugava, ja, un viņiem tur sava vide. Tālāk ir pilsēta, cilvēks ir, normāli ir tā, ka viņš ir lepns par savu pilsētu, viņš lepni saka: “Es esmu ventspilnieks. Man Ventspils ir, es esmu patriots, Ventspils ir visvislabākā pasaulē.” Un tad ir nākošais līmenis jau- valsts, es esmu no Latvijas, Latvija ir labākā valsts, es viņu ļoti mīlu, es viņu, es tikai tajā gribu dzīvot, es te piedzimu, es te nomiršu, te mani bērni dzims vai jau ir piedzimuši, un mācīsies skolā, un augstskolā, te viņi strādās, un tikai uz ārzemēm brauks atpūsties, ja. Vārdsakot, tā ir tāda kopības sajūta, ja, un ja Jūs to definējat kā valsti, tad tas jēdziens mūsu šajā mārketinga stratēģijā ir tāds, ka valsts valstī, visi mēs esam lepni par to vietu, kur mēs dzīvojam, mēs to uztveram kā savu, ja. Un, protams, nu kā, katrai pilsētai ir ģerbonis, pareizi? Ir karogs, ir himna, ir himna, ja, ir robežas, tā, Ventspilij ir savs laiks – 33 minūtes 34 sekundes vēlāk nekā Sanktpēterburgas meridiāns, jo visa Latvija dzīvo pēc Sanktpēterburgas meridiāna, kurš iet pa, faktiski Latvijas teritoriju pat neskar, mēs dzīvojam pēc vietējā Ventspils laika, nu ne jau visu laiku, protams, bet nu Jauno gadu sagaidām tā, mums arī pulkstenis ir, kas divreiz diennaktī atskaņo, dienas divpadsmitos, tātad plkst. 12.33.34 un plkst. 00.33.34 izpilda dziesmu, atskan pulksteņa, kura it kā pēc vietējā laika, ja. Nu un arī nauda, tātad vietējā, principā tas viss ir tāds pilsētas mārketings, mēs arī..”

A.Filipovs: “Tas izraisīja lielu sašutumu no daudziem.”

A.Lembergs: “Nu no daudziem gan nē, bet no atsevišķiem politiķiem, kuriem ir grūtības ar modernas pilsētas mārketinga izpratni, nu diemžēl.. jā, nu labi, nepieminēšu te Zatleru, bet viņš tur- Satversmes pārkāpums, Drošības policija un tā tālāk, vārdsakot, mani jau gulagā bija sapūdējis par tādu ideju, bet nē, jāsaka, ka cilvēki uztver šos te “ventus” ļoti pozitīvi un, un diezgan ilgi stāv rindās, lai saņemtu.”

A.Filipovs: “Jūs būtu ar mieru savu pilsētas domes priekšsēdētāja algu saņemt “ventos”?”

A.Lembergs: “Jā, es to varu atļauties, es varu saņemt “ventos”, bet “ventus” nevar nopelnīt. Kā, tagad līdz 1.decembrim aizej uz Tūrisma centru, tur rindiņa gan jāstāv, mēs arī tā pieturamies, ka vajag izstāvēt kaut kādu rindu, nebūs labi, ka jūs uzreiz pieejat, saņemat, vajag kaut kādu rindu izstāvēt. Es atceros 61.gadā es tāds puika biju, stāvēju pēc baltmaizes, ja, Hruščova laikā, vajag izjust, tad zina, ka maizei cita vērtība, tam “ventam” arī cita vērtība. Līdz 1.decembrim 300 “ventus” var saņemt katrs, kurš aiziet uz turieni.”

A.Filipovs: “Pēc 1.decembra?”

A.Lembergs: “Pēc 1.decembra, un arī tagad to var, bet pēc 1.decembra tikai var nopelnīt, bet nestrādājot domes priekšsēdētāja amatā vai jebkurā citā amatā, viņus var nopelnīt tikai internetā, vajag ieiet mūsu mājas lapā, tur ir atsauce kur.. un veidojot video klipus par Ventspili kā ceļojumu maršrutus, un, ja to uztaisa, līdz ar to elektroniski tiek fiksēts, un jūs varat saņemt jau 500 “ventus”, un tas ir līdzvērtīgs 5 latiem, un tad šos “ventus” varat iztērēt Ventspilī, izmantojot atpūtas, ēdināšanas vai citus tūrisma objektus.”

A.Filipovs: “Jūs sākāt runāt par valsti valstī. Tuvojas divi nozīmīgi Valsts svētku datumi- 11.novembris Lāčplēša diena un 18.novembris Valsts dzimšanas diena. Cik svarīgi ir šie datumi katram iedzīvotājam, tajā skaitā Jums?”

A.Lembergs: “Nu kā, nu tie ir manas valsts svētki, un īpaši jau 18.novembris, es esmu tomēr daudz maz darījis, lai Latvijas neatkarība būtu, nu nekas jau tur sarežģīts nebija, bet balsojis es esmu, ar pārliecību, un es ļoti ceru, ka nav tālu tas laiks, kad Latvijā dzīvojošie atgriezīsies atpakaļ uz patstāvīgu dzīvi, un visi būs ļoti lepni par mūsu valsti, un nevis Latvija tiks pieminēta ar līdzjūtību kā, tā teikt, bēdu ieleja, viena no bēdu ielejām pasaulē, bet tiks pieminēta kā veiksmes stāsts starp citām vairāk kā 200 valstīm pasaulē.”

A.Filipovs: “Kādēļ Jūs tā domājat?”

A.Lembergs: “Nu tāpēc, ka nu nevar būt, ka visu laiku valsti vadīs tikai profāni, kādā brīdī pienāks, ka vadīs arī kādi saprātīgi cilvēki.”

A.Filipovs: “Jūs to ar sarkasmu sakāt?”

A.Lembergs: “Es to saku, nu kādu sarkasmu, nu nevar visus 20 gadus neveikties ar valsts vadītājiem, nu kaut kad jābūt, kad pie valsts vadītāja stūres nonāks, nu, īsti vadītāji, kam Dievs devis vadīt valsti, ja. Līdz šim pamatā tie ir gadījuma cilvēki, kuriem Dievs, nu, par visiem tā es nesaku, kuriem Dievs nav devis garu, garu vadīt valsti, vadīt tāda mēroga sistēmu.”

A.Filipovs: “Runājot par patriotismu un valsti, vai šodien jaunatne ir ar patriotiskām jūtām pret savu valsti, pret Latviju, kādreiz mācīja par dzimteni, kā šodien ir?”

A.Lembergs: “Es to neesmu mērījis, bet es domāju, ka visi tie ventspilnieki, kas lepojas ar Ventspili, viņi arī ir Latvijas patrioti, nevar būt tā, ka par Ventspili ir patriots un par Latviju nav patriots, jo Latvijā ir tāda pilsēta Ventspils, kurā viņi dzīvo, un es ar bērniem, nu es daudz neesmu kopā, bet es redzu to attieksmi, kāda viņiem ir pret Ventspili, tā ir ļoti pozitīva.”

A.Filipovs: “Vai Latviju un Ventspili var izdalīt?”

A.Lembergs: “Nē nu kā, visa, visa mūsu valsts sastāv no pilsētām un novadiem, saprotat, nu kā, katrs no mums dzīvo vai nu novadā vai pilsētā, tā kā nu visas 118 struktūras mums ir. Jūs esat rīdzinieks, ne?”

A.Filipovs: “Rīdzinieks.”

A.Lembergs: “Nu tad Jūs esat rīdzinieks, vai Jūs par to lepojaties vai nē, to es nezinu, vai ne, un es neesmu arī to jautājis tiem Rīgas bērniem vai jauniešiem, vai viņi lepojas ar Rīgu, bet es domāju, ka rīdzinieki visu mūžu ir lepojušies ar Rīgu, diemžēl pamatā tā lepnība saistās ar vēsturi, ar vecpilsētu un tā, un es vienmēr tad saku, nu pagaidiet, ja, tās ir citas paaudzes, a ko jūs esat izdarījuši, ko jūs esat atstājuši nākamajām paaudzēm Rīgā tādu paliekošu, ar ko jūs varat lepoties? Nu un tas ir tāds jautājums.”

A.Filipovs: “Noslēgumā vaicāšu: Jūsu vēlējums Latvijai dzimšanas dienā!?”

A.Lembergs: “Latvijai dzimšanas dienā… jā.. nu, vēlējums: nu esam optimisti! Ko lai saka? Kaut gan man viens draugs saka, ka cerības ir muļķa mierinājums, bet nu es tomēr pieturos arī pie otra teiciena, ka cerības mirst pēdējās, un es domāju, ka ja, mums vajag būt pastāvīgākiem, mums vajag būt drosmīgākiem, mums vajag būt uzņēmīgākiem, mums vajag būt nekaunīgākiem, vajag mācīties no grieķiem, vot Papandreo, pusi 100 miljardu atlaida viņam parādus, vot, Dombrovskim pusi no Latvijas parāda vajag atlaist, vot tad ir kārtīga dāvana Latvijas valstij un visai Latvijas tautai valsts svētkos 18.novembrī, vot tagad ir sarunu raunds ar aizdevējiem, lai pirmdien Dombrovskis saka: “Es esmu tāpat kā Papandreu vienojies, pusi no valsts parāda ārējā mums atlaiž, tas ir 2,2 miljardi, es esmu nopelnījis ordeni.” Un visi aplaudēs, jā, Dombrovskis ir nopelnījis trīs ordeņu nevis vienu, kamēr tas tā nav, viņi pat baidās par to runāt, tikmēr jāskatās uz tādiem kā Papandreu, kas ir labāki premjeri.”

A.Filipovs: “Sacīšu paldies Jums par šo sarunu!”

A.Lembergs: “Paldies!”

Publicēts lapā: 2.11.2011