Kalendārs

Jautājums par ES līdzekļu piesaisti, manuprāt, Latvijai ir uzdevums Nr.1 (07.10.2011.)

Foto: F64 / Jānis Saliņš

„Jautājums par ES līdzekļu piesaisti, manuprāt, Latvijai ir uzdevums Nr. 1! Ja ir resursi, tad attīstību var ievērojami paātrināt. Ja resursu nav vai ir tikai iekšējie resursi, tad attīstība nenotiek tik strauji. Un neskatoties uz to, ka es nemitīgi par to esmu runājis gan ar valdības vadītāju, gan rakstiski nosūtījis vēstules, gan Zaļo un zemnieku savienība par šo jautājumu ir iestājusies, diemžēl Latvijas valdība bija ļoti pasīva šajā periodā, kad tika izstrādāta Eiropas Komisijas pieeja. Tagad, kad tā ir uzlikta uz papīra un informācija izplatīta, sāk saprast, ka tas ir maz,” savā iknedēļas preses konferencē sacīja Ventspils pilsētas Domes priekšsēdētājs Aivars Lembergs.

Lembergs pauda izbrīnu par to, ka Finanšu ministrija vakar kā jaunu ziņu pasniedza informāciju, ka uz jauno plānošanas periodu 2012.-2014. gadā Latvija no ES struktūrfondiem saņems par vienu miljardu eiro saņems mazāk, nekā periodā no 2007.-2013. gadam jeb aptuveni 1/5 daļu mazāk.

„Redzat, es šo sarunu gribētu sākt no citas puses – Latvijai ir jāizstrādā tāds dokuments kā Latvijas attīstības plāns. Mēs Ventspilī šo attīstības plānu pilsētai 2012.-2014. gadam apstiprinājām š.g. jūnijā. Faktiski Latvijas attīstības plānu vajadzēja apstiprināt š.g. janvārī, ne vēlāk. Pamatojoties uz Latvijas attīstības plānu, vajadzētu izstrādātu attīstības plānus pašvaldībām un pilsētām, bet mēs nevarējām tik ilgi gaidīt, jo mums ir jāzina, kā mēs vēlamies attīstīt savu pilsētu un tad varētu mēģinājāt ietekmēt procesus, ka šie plānošanas dokumenti atbilstu arī Ventspils attīstības koncepcijai – visas Latvijas un Ventspils,” norādīja pašvaldības vadītājs.

„Diemžēl nacionālās attīstības plāna izstrāde šobrīd Latvijā pat nav sākta. Protams, nacionālās attīstības plāns nevar būt izstrādāts ātrāk kā līdz nākamā gada beigām, jo līdz nākamā gada beigām būs apstiprinātas naudas summas, ko varēs saņemt Latvija no ES un to izlietošanas galvenie virzieni. Bet Latvija sev nebūs noteikusi prioritātes. Kā gan bez skaidrām prioritātēm var plānot, kā tērēt naudu no Briseles?!” neizpratni pauda Lembergs.

„Ja atceramies, pagājušā gada augustā es ierosināju, ka Latvijai vajag izstrādāt, apstiprināt un vērsties Briselē ar priekšlikumiem par Latvijas stratēģiskajiem attīstības projektiem plānošanas periodam no 2012. līdz 2014. gadam, kur varētu piesaistīt ES naudu tieši šiem projektiem, nevis lietot ES piešķirtos līdzekļus, kas ir visām dalībvalstīm ir vienāda – 2,5% apmērā no IKP. Tad būtu papildu nauda – atceraties, autobāņa būvniecība Ventspils­ un Liepāja – Rīga – Rēzekne – Maskava, Daugavpils – Baltkrievija. Diemžēl šis jautājums nav atrisināts, laiks ir pagājis, valdībā skatīts ir, bet pamatojums šiem projektiem nav izveidots, lai ES pateiktu, ka šie ir ES projekti un naudu varētu dot pa tiešo. Nesaprotu, kādēļ to nedara. ZZS valdei bija tikšanās ar Finanšu ministriju par šo tēmu, t.sk., piedalījās partijas “Latvijai un Ventspilij” pārstāvji, lai ministrija sniedz Latvijas argumentus, ka summa, ko ES ir paredzējusi piešķirt Latvijai, ir nepareiza. Pamatojums! Jūs nevarat vienkārši teikt, ka ir par maz bez argumentiem! Finanšu ministrijai nav argumentu, bez kuriem uz Briseli doties nevar,” klāstīja Lembergs.

„Turklāt vēlos atgādināt, ka Valda Dombrovska valdības deklarācijā bija ierakstīts uzdevums Finanšu ministrijai sagatavot normatīvo bāzi un plānošanas dokumentus nākamā plānošanas perioda 2012.-2014. gadam Eiropas fondu apguves uzsākšanai, lai pieejamos naudas līdzekļus sāktu jau apgūt 2014. gadā. Nekas no šī netika izpildīts! Ārlietu ministrijai bija uzdevums aktīvi aizstāvēt Latvijas finanšu intereses sarunās par daudzgadu Eiropas Savienības finanšu ietvaru, panākot Latvijai izdevīgu kohēzijas politikas finanšu piedāvājumu nākamajā plānošanas periodā pēc 2013. gada. Tad, kad š.g. jūlijā Latvija saņēma dokumentu, kāda varētu būt šī politika, šo jautājumu uzreiz vajadzēja skatīt valdībā un Saeimas Eiropas lietu komisijā. Atcerieties, ka nebija neviens, kas šo jautājumu varētu izskatīt, jo Ģ.V.Kristovskis bija atvaļinājumā un I.Lieģis, Eiropas lietu komisijas vadītājs, arī bija atvaļinājumā. Tagad – miljards gar degunu! Protams, varēs norakstīt uz Lembergu! Miljards tiek nevis Latvijai, bet Lembergam kabatā! Tādas muļķības varēs stāstīt, un daļa, protams, noticēs,” rezumēja Lembergs.

Publicēts lapā: 7.10.2011