Kalendārs

Vēlēšanas nav sasniegušas to, ko no tām gaidīja tie, kas balsoja par 10.Saeimas atlaišanu (23.09.2011.)

Foto: Oskars JūraIr acīmredzami, ka vēlēšanas nav sasniegušas to, ko no tām gaidīja visi tie, kas nobalsoja par 10.Saeimas atlaišanu, cerot, ka tiks ievēlēta jauna Saeima. Atgādināšu – ja iepriekšējā Saeimā 60% deputātu bija pirmo reizi ievēlēti, tad tagad tikai 37%. Pat ne puse! Līdz ar to Latvija nav ieguvusi jaunu Saeimu, bet faktiski ir ievēlēta tā pati 10.Saeima ar nelielām izmaiņām.

Vienīgā būtiskā izmaiņa ir tā, ka ir ienākusi jauna partija. Es šo partiju, kura ieguvusi 22 vietas, sauktu par Zatlera atriebības partiju, zīmīgi, ka tik pat, cik ZZS pirms gada. Kāpēc zīmīgi? Šīs 22 vietas veidojas šādi: 9 vietas ir zaudējusi ZZS un 13 vietas ir zaudējusi „Vienotība”, kopā ir 22.

Šis nav pirmais gadījums Latvijas vēsturē, kad politikā ienāk jauns politisks spēks, bet Zatlers ir uzrādījis vienu no visvājākajiem rezultātiem no tām partijām, kas ienāca kā jauns politisks spēks. Kā atceramies, Augstākajā padomē pie varas bija Tautas fronte, un vēlēšanās ienāca jauns politisks spēks – „Latvijas ceļš”, kas parlamentā ieguva 36 vietas. Labāk nostartēja Šķēle – viņa Tautas partijai bija 24 vietas, Repšes „Jaunajam laikam” – 26 vietas, PCTVL – 25 vietas, „Vienotībai”, arī jaunam politiskam spēkam, pērn – 33 vietas. Gods kam gods, Zatlers šajā rādītājā ir uzvarējis Zīgeristu. Ja Zatleram ir 22 vietas, tad Zīgeristam bija 16, bet, kā mēs zinām, Zīgerists pirms tam nebija Valsts prezidents. Pieņemu, ja Zīgerists būtu bijis prezidents četrus gadus, tad rezultāts būtu bijis labāks. Ja atceramies, viņš pat nerunāja latviski. Tā kā faktiski sakāvi šajās vēlēšanās cietis ir Zatlers un tie populistiskie saukļi, kuriem nav piekritis vēlētājs. Nav tā, ka neviens nav piekritis, bet ir nevis 95%, bet gan tikai 22%. Tā kā Zatlera partijas faktiskais mērķis ir atriebība, šo mērķu sasniegšanu vai nesasniegšanu varēs vērtēt vēlāk.

Pēc tā, kas ir redzams publiskajā telpā, ir skaidrs, ka tā vietā, lai veidotu koalīciju ZRP, „Vienotība” un ZZS, kas būtu visloģiskākā, tiek veidota cita koalīcija. Protams, piekrītu, ka tāds bija uzstādījums – pie varas jānāk jauniem politiskiem spēkiem. Tāda iespēja šobrīd pastāv. Zatlera partija nav bijusi pie varas, ja neskaita pašu Zatleru, kurš četrus gadus bija Valsts prezidents, un „Saskaņas centrs” valsts mērogā ne reizi nav bijis pie varas. Uzskatu, ka, lai pildītu solījumus, Zatleram koalīcija būtu jāveido ar „Saskaņas centru”, bet „Vienotība” un ZZS kā galvenās zaudētājpartijas paliktu opozīcijā. Tad šie divi politiskie spēki arī varētu pierādīt savu varēšanu vai nevarēšanu.

Publicēts lapā: 23.09.2011