Kalendārs

Valmieras un Rēzeknes domes priekšsēdētāji: Lembergs ir labs un prasmīgs mērs (LR1, 21.09.2011.)

Kārlis Streips, raidījuma vadītājs: “Valmiera un Rēzekne abas ir šajā Lielo pilsētu asociācijā, vai no tās ir īpašs labums, it īpaši ņemot vērā to, ka ne Rēzekne, ne arī Valmiera patiesībā nav liela pilsēta pēc starptautiskiem mērogiem? Amerikā jums būtu mazs ciems un jums būtu maza pilsēta. Arī Krievijai, arī Vācijā, jā. Bet ir kāds labums no šīs organizācijas?”

Inesis Boķis, Valmieras domes priekšsēdētājs: “Es domāju, ka jā, jo mēs, teiksim, esam, Aleksandrs varbūt vairāk varēs pateikt, mēs esam samērā jauni biedri kopā ar Jēkabpili, bija septiņas, kļuva deviņas, jo mums vajag kopīgu viedokli. Pirmais mūsu postaments ir, ka mēs nerunājam praktiski par politiku šajā mūsu Lielo pilsētu asociācijā, un to iespēju robežās izslēdzam, un līdz ar to mēs varam vienoties par ekonomiskajiem jautājumiem, par likumdošanas jautājumu uzstādījumiem par speciālistu, kā saka, jautājumiem, kādus skatīsim, kādus virzīsim, nu labā nozīmē lobēšanu tieši no pašvaldību viedokļa, mums ir regulāras tikšanās ar Valsts prezidentu, ar premjeru, ar ministriem, ar, ar, ar valsts sekretāriem un es vel gribētu piebilst, ka ir arī otra organizācija – Latvijas Pašvaldību savienība, kur ar mēs tāpat viena daļa esam gan valdē, un visi esam biedri. Un kopā šīs te organizācijas ir tas pretsvars, es gribētu vairāk teikt pozitīvā tieši nozīmē, lai klausītāji nesaprot savādāk, valsts aparātam, lai justu arī to pašvaldību elpu, to iedzīvotāju elpu no, no, no tās otras puses.”

K.Streips: “Nu ja, bet vai tiešām lielajām pilsētām ir citas intereses un citas vajadzības, teiksim, vai Rēzeknei, kas ir šajā apvienībā, ir citas intereses nekā Balviem, kuri nav?”

Aleksandrs Bartaševičs, Rēzeknes domes priekšsēdētājs: “Ziniet, apmēram līdzīgas intereses un, nu, tām pašām, kur.. gan Valmierai, gan Rēzeknei tā ir lielākā problēma, un tāda problēma ir tikai lielās pilsētās, nu nosacīti lielās, protams, jo mums ir parādi, mums ir tie paši pabalsti, kurus jāmaksā un, ziniet, asociācijai ir tieši praktiska nozīme, jo mēs, pirmām kārtām, apmaināmies ar informāciju, tas ir ļoti svarīgi – zināt, kas notiek līdzīgā pilsētā un kā viņi risina tādas vai citas problēmas, bet svarīgi arī veidot kopīgu viedokli un aizstāvēt to viedokli, it īpaši likumdošanas ziņā, it īpaši veidot kaut kādas iniciatīvas, kas svarīgas visām pilsētām.”

K.Streips: “Jā, bet mums ir pilsētas, tad mums ir Rīga un tad vēl mums ir Ventspils, kas ir ļoti prasmīga naudu pumpēt savā virzienā, abas divas ir.”

A.Bartaševičs: “Statistika ir tāda, ka nu ja ir noteikta priekšrocība dažām pilsētām, bet, ziniet, šeit nekādas skaudības nav, mēs nevaram apskaust Rīgu vai Ventspili, ka viņiem labāk izdodas apgūt to Eiropas naudu. Varbūt arī vainot sevi vajag, ka, pieņemsim, kāda cita pilsēta sliktāk to darīja. Pieņemsim, ja mēs ņemsim Rēzekni, tad iepriekšējās domes arī diezgan vāji apguva Eiropas fondus, bet tagad mēs mainījām to koncepciju un sākām vairāk to darīt. Daudz kas atkarīgs no pašiem cilvēkiem, kas dzīvo noteiktā pilsētā un, protams, ka visas iespējas vajag izmantot pašiem.”

K.Streips: “Jā.”

I.Boķis: “Es pat gribētu piebilst vēl, ka arī tai pašai Rīgai es novēlētu vēl, vēl lielāku, vēl straujāku attīstību, jo tas varbūt nav populāri teikt no Valmieras mēra viedokļa, bet jo Rīga būs spēcīgāka un labāk attīstīsies, jo arī Valmiera jutīs to zināmā mērā, jo, teiksim, mums ir gan tūrisma jomā noslēgti līgumi un brauc tie tūristi, kas brauc uz Rīgu, viņi veltī kādu dienu arī Valmierai viena daļa. Mums brauc strādāt, pie mums brauc strādāt un, un, un Jūs pats teicāt, ka Latvija ir maza un līdz ar to tas, no vienas puses tā ir, ka puse Latvijas ir Rīga, bet no otras puses – tas dod zināmu efektu arī mums. Nu un par Ventspili mums bija arī viens projekts, kur mēs pētījam arī Ventspils šo te pieredzi, nu un jāsaka, tomēr viņiem, neskatoties ne uz ko, arī Dievs ir devis ostu, un arī padomju laikā šo te infrastruktūru un tāpēc arī tai ir ļoti liels nopelns, viņa ir vienkārši prasmīgi attīstīta un tur ir gājis arī visādi, protams, ar visam tām attīstībām, bet vienalga tur ir ļoti daudz kas attīstīts tāds, ko Valmiera nekādi nevar. Mums arī ir maza osta uz Gaujas uzcelta, kur piestāj tūristu laivas. Ostas pilsētas ir ostas pilsētas, tās ir visā Eiropā laikam priekšā citiem vismaz ekonomiskā ziņā.”

K.Streips: “Hamburga, piemēram, un..”

I.Boķis: “Jā.”

K.Streips: “Pilsētas.”

I.Boķis: “Antverpenes un viss pēc kārtas.”

K.Streips: “Runājot par Ventspili, ko jūs abi domājat par Aivaru Lembergu, kas noteikti ar Jums tiekas diezgan bieži – kas viņš ir – labs prasmīgs mērs vai žuļiks, vai kaut kas pa starpu?”

A.Bartaševičs: “Man liekas, ka Jūs pareizi formulējat – labs, prasmīgs mērs, un viņš to pierādīja ar konkrētām lietām, ja, un ar savu pilsētu. Jo patiešām ir prieks, kad tu iebrauci Ventspilī, kāda tā pilsēta izskatās, ka tur patiešām priecīgi cilvēki, un ļoti daudz tūristu, un viss tas no gaisa neparādās. Tas ir darbs.”

K.Streips: “Bet no valsts viedokļa..”

A.Bartaševičs: “Viņš var strādāt un ļoti, ļoti smagi strādāt un radīt arī rezultātus.”

K.Streips: “Bet no valsts reputācijas viedokļa?”

A.Bartaševičs: “No valsts reputācijas, nu, man grūti spriest, bet liekas, ka, ja viņš ir kriminālo sodāms, tad jāpasaka tiesai savu vārdu, ka viņš patiešām ir vainīgs, bet pagaidām es te nedzirdēju, ka kaut kas līdzīgs ir. Prāvas notiek, ja, bet rezultāta pagaidām nav, un es varu spriest tikai, zinot viņu kā cilvēku.”

K.Streips: “Mhm.”

I.Boķis: “Es visam piekrītu, ko Aleksandrs saka, es tikai vienīgi varu piebilst, ka Aivaram ir bijusi arī iespēja strādāt daudz ilgāk nekā mums pārējiem, līdz ar to arī tā iespēja, kā saka, attīstīt savu pilsētu, ir bijusi, nu, teiksim 2,5 reižu ilgāku periodu kā, piemēram, man vai 4-5 reizes lielāka kā Aleksandram. Gadu ziņā.”

K.Streips: “Arī. Ja par iebraukšanu pilsētās, Jūs minējāt, ka ir smuki iebraukt Ventspilī, es neesmu Valmierā tagad kādu laiku bijis, bet, braucot no Rīgas, vienmēr ir bijis jābrauc cauri ārkārtīgi neglītam industriālam rajonam pirms tikt iekšā pašā Valmierā. Vai tas tā vairs nav?”

Publicēts lapā: 21.09.2011