Kalendārs

Intervija LNT rīta raidījumā “900 sekundes” (23.08.2011.)

Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāju Aivaru Lembergu intervē LNT rīta raidījuma “900 sekundes” vadītāji Daina Lipeniece un Ģirts Timrots.

Get the Flash Player to see this content.

Daina Lipeniece, raidījuma vadītāja: “Vai Zaļo un zemnieku savienība pametīs valdību gadījumā, ja premjers Valdis Dombrovskis nolems no amata atbrīvot satiksmes ministru Uldi Auguli?”

Ģirts Timrots, raidījuma vadītājs: “Un kā Zaļo un zemnieku savienība izpildīs solīto- mazināt ēnu ekonomiku “900 sekundes” turpina iztaujāt partiju izvirzītos premjera kandidātus, šorīt mūsu studijā Zaļo un zemnieku savienības virzītais valdības vadītāja kandidāts Aivars Lembergs.”

D.Lipeniece: “Labrīt!”

Aivars Lembergs, ZZS virzītais premjera amata kandidāts: “Labrīt!”

Ģ.Timrots: “Labrīt! Vispirms par “airBaltic”, kas pēdējās dienās kļuvis īpaši aktuāls. Jums ir skaidrs, kas notiek ar aviokompāniju?”

A.Lembergs: “Nu varbūt tāda maza atkāpe uzreiz vajadzīga. Tātad pastāv līgums akcionāru līgums starp valsti, kurai ir mazliet vairāk par 50%, un privāto lielo dalībnieku, kuram ir nepilni 50%, bet šī līguma vadības pakete, pārvaldes pakete pieder privātajiem, ne valstij. Pēdējo reizi šāda kārtība ir akceptēta Dombrovska valdībā 2009.gadā. Līdz ar to satiksmes ministrs, vienalga kāds uzvārds tur nebūtu, viņš var tikai lūgt valdei un arī padomes vairākumam, lūgt, sākot ar informāciju. Lūk. Ja to neņem vērā, var greizi iznākt vērtējumos, tas ir pirmais. Otrkārt, otrais fakts ir tāds, ka atceramies pirms vairākiem mēnešiem pēkšņi valsts pārstāvis, valdības pārstāvis Kampara kungs paziņoja, ka iespējama maksātnespēja valsts šai kompānijai, kurā tomēr vairākums no kapitāldaļām ir valstij. Kāda ir kreditoru reakcija? Protams, viņi uzreiz skatās, kas būs ar maniem kredītiem. Un savukārt tie, kas veic kādas piegādes, avansā prasa priekšapmaksu. Loģiski, kompānijā veidojas finansu pārrāvums, cik es saprotu, ap 15 miljoni. Un, protams, tas turpina pieaugt, jo tā uzticība kompānijai krīt. Nu un tad, par cik veidojas pārrāvums, to var aizpildīt divējādi. Pirmais- griezties pēc kredīta bankā, bet, ja pasaka, ka būs maksātnespēja, tad banka, protams, naudu nedos.”

Ģ.Timrots: “Bet tad ar Kampara paziņojumu teikt, tagad ir jāpalielina pamatkapitāls?”

A.Lembergs: “Es domāju, tai skaitā. Un it īpaši. Lūk. Un otrs- ja banka nedod naudu, tad pašiem akcionāriem vajag palielināt kapitālu. Un tad viens ir apgrozāmo līdzekļu pārrāvums, kas ir izveidojies, un otrs, viņiem ir vecs lidmašīnu parks un viņš vienkārši ir jāinvestē. Nu un šai gadījumā savukārt tas vēl sakrīt ar priekšvēlēšanu periodu, kur diemžēl “Vienotība”, par cik atbildībā nozare ir Zaļajiem zemniekiem, viņi cenšas pēc iespējas vairāk iegriezt Augulim, līdz ar to Zaļajiem zemniekiem. Un tāpēc valdībā netiek skatīts jautājums ko darīt- piedalīties kapitāla palielināšanā, nepiedalīties, izlaist jaunu akciju laidienu, lai kāds cits to apmaksā? Vārdsakot un tā..”

Ģ.Timrots: “Saka, ka trūkst informācijas, nav auditēti pārskati par pagājušo gadu.”

A.Lembergs: “Nu viņš arī nebūs tāpēc, ka tādā gadījumā audits var ierakstīt tikai to, ka kompānijai ir maksātspējas problēmas, un ja tādu ierakstu audits ieraksta, tad tās nedienas ar kompāniju vēl vairāk palielinās. Un tad patiešām var iestāties maksātnespēja, un šitik nozīmīga ekonomikas nozare Latvijā ir zem lielas jautājuma zīmes.”

D.Lipeniece: “Vai šobrīd, vai, Jūsuprāt, šodien tiks pieņemts kāds lēmums? Jo valdība šodien atkal šo jautājumu skatīs.”

A.Lembergs: “Es pateikšu tā – ja “Vienotība” noliks malā priekšvēlēšanu cīņu ar Zaļajiem zemniekiem, tad varbūt pieņems.”

D.Lipeniece: “Kāds lēmums tiks pieņemts?”

A.Lembergs: “Es nezinu. Es zinu, es klausījos pa radio vai pa televīziju teica, ir vairāki varianti- vai nu piedalās valsts kapitāla palielināšanā jeb arī tad piekrīt, ka ir jauns akciju laidiens.”

D.Lipeniece: “Kāds lēmums, Jūsuprāt, būtu jāpieņem?”

A.Lembergs: “Nu ja man personīgi būtu, tad es uzskatu, ka valstij vajag pārdot savas daļas, nav ko tur mocīties, tāpēc, ka skaidrs, ka privātais neatdos kontroli, reālo kontroli neatdos valstij. Un tad būt par pasīvo finansu investoru un jau 16 miljoni ieguldīti kompānijā, man liekas, pirms pusotra gada, tagad vēl tur, ja tur jāiegulda 30 miljoni.. Es vienkārši uzliktu uz pārdošanu, pārdotu un lai privātais tad dara tālāk.”

Ģ.Timrots: “Bet ar šādu akcionāru līgumu, Jūsuprāt, valstij nav lietderīgi investēt.”

A.Lembergs: “Pilnīgi bezjēdzīgi. Tu esi pasīvs biznesa investors. Privātais lemj ko grib, ieskaitot to- dos informāciju vai nedos, ja.”

D.Lipeniece: “Premjers ir teicis, ka apsvērs Auguļa demisijas pieprasīšanu, respektīvi, atcelt Augu no amata. Kāda būs Zaļo un zemnieku savienības reakcija, ja tas notiks?”

A.Lembergs: “Nu ta jau Dombrovskim pašam vajadzētu demisionēt, jo viņš jau pēdējo reizi akceptēja šo neizdevīgo akcionāru līgumu. Es domāju, ka Dombrovskis to nedarīs.”

Ģ.Timrots: “Un ja nu izdarīs? Ko tad darīsiet jūs, ko darīs Zaļo un zemnieku savienība?”

A.Lembergs: “Tas nav apspriests. Es domāju, ka Dombrovskis ir gana prātīgs un to nedarīs. Protams, tur ir tādi ekstrēmisti, kas to grib, bet es domāju, viņš būs gana prātīgs un to nedarīs tāpēc, ka tam nav reāla pamata.”

D.Lipeniece: “Kuluāros ir izskanējusi informācija un arī Ainārs Šlesers “900 sekundēm” vakar to pieļāva, ka tiek darīts viss iespējamais, lai “airBaltic” vadībā tiktu iecelts ekonomikas ministrs Artis Kampars. Vai tā ir taisnība?”

A.Lembergs: “Nezinu, neesmu lietas kursā. Bet nu valsts nevar iecelt neko bez privātā piekrišanas, un es domāju, ka privātie pat pēc ļoti, ļoti ilgas Jāņu svinēšanas Kamparu noteikti neiecels tāpēc, ka nu tad tur prāts izkūkots ir. Viņš, es domāju, vispār ir absolūti vājākais ekonomikas ministrs, kāds vispār ir bijis Latvijas pastāvēšanas vēsturē.”

Ģ.Timrots: “Turpinot par citiem jautājumiem. Valsts prezidents izlēma nesasaukt Saeimas ārkārtas sēdi 25.augustā, atliekot visus jautājumus uz rudens sesiju. Kas tagad notiks ar Zaļo un zemnieku savienības ierosināto pensiju indeksāciju?”

A.Lembergs: “Nu tur ne tikai pensiju indeksācija, tur bija diezgan būtiskas izmaiņas pensionēšanās vecumā, kas bija par labu topošajiem pensionāriem. Nu redziet, tā motivācija kāda, prezidents pateica, ka valdošajai koalīcijai, tātad “Vienotībai”, Zaļajiem zemniekiem vajag vienoties visos jautājumos, kas skar šo likumu. Vienošanās par daudziem punktiem ir, izņemot indeksāciju, uz ko Zaļie zemnieki stingri pastāv. Un kamēr nav šī vienošanās, “Vienotība” to neatbalsta. Kamēr šīs vienošanās nav, tikmēr arī prezidents to jautājumu neliek. Tā kā no prezidenta puses tā ir loģiska darbība, savukārt no “Vienotības” es uzskatu, ka tā nav loģiska un ir pretrunā ar tiem solījumiem, ko “Vienotība” deva pirms gada, jo viņi solīja, ka pensijas nesamazinās. Un par cik ir inflācija tuvu pie 5%, pēc reālās pirktspējas pensijas samazinās un šī indeksācija, pensijas palielinot, tā vienkārši nepieļautu pensijas reālo samazinājumu.”

Ģ.Timrots: “Un šobrīd ir nauda budžetā, lai to varētu atļauties?”

A.Lembergs: “Ir nauda, šobrīd veidojas apmēram 100 miljonu latu pārpilde budžetā, uz gada beigām vajadzētu būt.”

Ģ.Timrots: “Jā, bet sociālais budžets turpina apēst pārpalikumus.”

A.Lembergs: “Nu divus mēnešus bija pārpilde, nodarbinātības tirgū situācija uzlabojas. Bet nu tā ir valsts saistība pret pensionāriem, pie tam šogad nepieciešami 7 miljoni, nākamgad- 31.”

D.Lipeniece: “Bet ir Finanšu ministrijas iebildumi, kuru dēļ šie grozījumi ir izslēgti arī.”

A.Lembergs: “Jā, jā, nu saprotat, tas ir pārliecības jautājums. Katrs pensionārs šobrīd dzīvo par nepilniem 5% sliktāk nekā pirms gada. Nu viss stāsts. Un, redziet, kas ir, Zaļie zemnieki jau prasīja un arī valdības grafikā bija paredzēts, ka 16.augustā, pirms dažām dienām jau vajadzēja skatīt valsts budžeta projektu 2012.gadam, tai skaitā ar to konsolidācijas sadaļu. Un tad būtu redzams, ka veidojas, nu optimistiskākas un mazāk optimistiskas prognozes, līdz gada beigām un arī uz priekšu. Tagad pēkšņi “Vienotība” nobalsoja, vairākums viņiem valdībā ir, nobalsoja atlikt šo jautājumu skatīšanu uz 1.novembri. Līdz ar to viņi šobrīd jau atkal otro reizi slēpj ciparus, kāds tad veidosies šī konsolidācija, kāda būs naudas līdzekļu bilance.”

Ģ.Timrots: “Jā, bet, runājot par pensijām, šī te indeksācija būtiski ļoti maz ko maina. Ir kaut kāds redzējums, ka galu galā nodrošināt cilvēkiem cienīgas vecumdienas?”

A.Lembergs: “Nē, nu nevajag sagraut sistēmu, bet tie 7 miljoni šogad no 100 miljonu pārpalikuma – tā nav nekāda problēma. Tāpat kā 31 miljons nākamgad. Pie tam tie pensionāri tērē naudu tepat Latvijā, tātad viņiem nomaksās PVN, ja kāds tur kaut ko pīpē vai brauc ar mašīnu, tādā gadījumā arī akcīzi nomaksās, līdz ar to tur vairāk kā 25% no tās naudas ienāks atpakaļ budžetā. Un tas veicina iekšējo patēriņu, tas ekonomiku veicina, nevis kaut kādā veidā bremzē. Un jūs nedrīkstat žņaugt ekonomiku..”

Ģ.Timrots: “Bet šis priekšlikums veikt indeksāciju nerisina būtiskās problēmas sociālajā budžetā.”

A.Lembergs: “Jā, protams. Tāpēc ir sociālajā budžetā, atbilstoši valdības rīcības plānam izstrādāts soļi, kādā veidā jāreformē šī te sociālā budžeta, budžets. Un tur ir vairāki momenti. Nu pirmais un galvenais ir, ka tie maksājumi, kas būtu jāfinansē no pamatbudžeta, jāpārceļ uz pamatbudžetu. Tie ir apmēram 130 miljoni latu, un tas deficīts arī šobrīd ir aptuveni 130 miljoni latu. Ja tas tā nebūtu, tad sociālais budžets būtu nobalansēts. Nu tur ir paredzēts arī, ka pakāpeniski pensionēšanās vecums tiek palielināts un ..”

Ģ.Timrots: “Bet no šīs te žonglēšanas pensionāriem labāk nekļūst.”

A.Lembergs: “Nē, pensionāriem.. Kā labāk nekļūst? Pensionāriem ir svarīgi saņemt pensijas, pensionāriem ir svarīgi to, ko viņš ir nopelnījis, to arī saņemt un pensionāram ir svarīgi, ja ir inflācija tik liela kā tagad, gandrīz 5%, lai viņam pensiju indeksē, protams. Tās ir visas valsts problēmas, loģiski.”

D.Lipeniece: “Sava programmā jūs solāt pilnveidot nodokļu iekasēšanas sistēmu un arī mazināt ēnu ekonomiku. Kādi ir reālie pasākumi, ka varētu šo te veikt?”

A.Lembergs: “Nu redzat, ja jūs ceļat nodokļus un vienlaicīgi runājat par ēnu ekonomiku, tad neviens ekonomisks par šādiem te solījumiem, nu, īpaši nopietni neuzņems. Ēnu ekonomikas samazināšanas viens no galvenajiem instrumentiem ir nevis nodokļu palielināšana, bet samazināšana. Atceraties, bija palielināts- bija 15% uzņēmuma vai peļņas nodoklis, tagad vēl jāmaksā par kapitāla pieaugumu 10%. Kopā 25. Ja ir 25, tad uzņēmējam uzreiz ir izdevīgi skatīties, vai Eiropas Savienības ietvaros viņš nevar kaut ko optimizēt. Un, teiksim, ja viņš izvieto pelņas centru ārpus Latvijas, tad viņam ir pat variants, ka viņš no 25% maksā tikai 5%. Nu līdz ar to valsts ir radījusi pašai valstij neizdevīgu nodokļu sistēmu.”

Ģ.Timrots: “Jā, bet kā tad šai brīdī tikt pāri šim solim, kad nākamā gada budžetā ir vēl jāsamazina izdevumi, jāpalielina ieņēmumi?”

A.Lembergs: “Tāpēc, protams, ja es tagad teikšu, ka ir jāsamazina nodokļus, tā būs, es atvainojos, tukša muldēšana. Tāpēc ir jāskatās, kā veidojas šī bilance un jāiet ir soli pa solim. Tikai lēnām ejot, bet tas jābūt ir pietiekami pārliecinoši.”

Ģ.Timrots: “Kamēr netiek samazināti nodokļi arī ēnu ekonomikas apkarošana neizdosies?”

A.Lembergs: “Nē nu jūs skatāties, ja šogad ir, par to atbild konkrēti dienesti, šogad akcīzes nodoklis iekasēts 7 mēnešos mazāk nekā pagājušā gadā, bet akcīzes nodokli palielināja. Tātad kur? Mazāk dzer, mazāk pīpē, mazāk degvielu tērē? Tātad skaidrs, ka tas aiziet viss garām. Nu Zatlers rādīja piemēru, kā saņemt naudu aploksnēs, nodokļus nav nomaksājis līdz šim. Pa velti lidinājies. Nu tas arī viss ir redzams no ēnu ekonomikas. Ja valsts augstākās amatpersonas saka, ka nevajag maksāt nodokļus, tad ko tad tie pārējie muļķīši- tie maksās?”

Ģ.Timrots: “Uzstādījums ir vispirms samazināt un tad cerēt, ka pieaugs ieņēmumi?”

A.Lembergs: “Nē nu, protams, tas nozīmē, ka saistībā ar akcīzi, nu diemžēl ir caura robeža. Līdz ar to arī ieņēmumu dienests, viņš jau tika iztramdīts, izplūkāts un loģiski, ka no tā gaidīt detektīvu darbu arī nevar. Ja no 2008.gada valsts pārvaldē strādājošajiem visu laiku tiek draudēts, un arī tagad draud, tiek draudēts, ka vienu daļu atlaidīs, vienai daļai noņems algas un tā. Nu tad cilvēki skatās, kur aiziet uz stabilāku vietu. Diemžēl viena daļa atrod kā aizbraukt.”

D.Lipeniece: “Kāda, Jūsuprāt, būs visticamākā, iespējamāka koalīcija pēc vēlēšanām?”

A.Lembergs: “To noteikts vēlētāji. Tur var būt jebkuri salikumi.”

D.Lipeniece: “Ir gaidāmi pārsteigumi?”

A.Lembergs: “Man grūti spriest. Es domāju, ka šobrīd reālākā koalīcija, to ko aptaujas rāda, to ko Zatlers pieprasīja no “Vienotības” pirms tā rīkojuma Nr.2, tātad Zatlers kopā ar “Saskaņas centru”.”

D.Lipeniece: “Ko Jūs prognozējat Zaļajiem zemniekiem?”

A.Lembergs: “Zaļiem zemniekiem es domāju, būs normāls rezultāts, varbūt ne tāds kā pirms gada, bet būs normāls rezultāts, adekvāts tai nomelnošanas kampaņai, kāda tagad iet jūnijs, jūlijs, augusts..”

D.Lipeniece: “ZZS ir gatava strādāt arī opozīcijā?”

A.Lembergs: “Vienmēr politiķim ir jābūt gatavam strādāt opozīcijā. Tas, kas morāli tam nav gatavs, tam jāmeklē cits darbs. Tāpat kā jebkuram jābūt gatavam, ka viņu var atlaist.”

Ģ.Timrots: “Paldies Jums par sarunu!”

D.Lipeniece: “Paldies!”

A.Lembergs: “Paldies! Visu labu!”

Ģ.Timrots: “Šorīt mūsu studijā Zaļo un zemnieku premjera kandidāts Aivars Lembergs.”

Publicēts lapā: 23.08.2011