Kalendārs

Aivara Lembergs intervija PBK raidījumā “Latvijas laiks” (PBK, 15.08.2011.)

Get the Flash Player to see this content.

Jūlija, Piļena, žurnāliste: “Pirmā Baltijas kanāla studijā Ventspils mērs Aivars Lembergs. Labvakar!”

Aivars Lembergs, Ventspils mērs, premjera amata kandidāts no Zaļo un zemnieku savienības: “Labvakar!”

J.Piļena: “Lemberga kungs, tieši pirms nedēļas Jūs atteicāties kandidēt uz deputāta vietu Saeimā, bet tajā pašā laikā piekritāt būt Zaļo un zemnieku savienības premjera amata kandidāts. Bet analītiķi un politologi saka, es citēšu: “Ja Lembergs būtu izlēmis kandidēt Zaļo zemnieku savienības rindās Saeimas ārkārtas vēlēšanās, partija savāktu vairāk balsu”. Kāpēc Jūs ZZS liedziet šādu iespēju?”

A.Lembergs: “Tiešām socioloģija pirms divām nedēļām parādīja, ka uz jautājumu: vai Jūs balsotu par Zaļo un zemnieku savienības sarakstu, ja tur būtu Aivars Lembergs, apstiprinoši atbildēja 38%, tas ir samērā augsts rādītājs. Un 20% nezināja, tātad tas arī ir vēl viens kaut kāds potenciāls. Tomēr es rūpīgi izsvēru visus par un pret, un es domāju, es visu mūžu esmu strādājis izpildvarā, Latvijā praktiski visu likumdošanas bāzi uz Saeimu virza valdība nu un pēc tam deputāti diskutē, bet bāze ir tur. Visi jautājumi par budžetu, nodokļiem, par ārvalstu investīcijām, sadarbību ar Eiropas Savienību – ar visu, visu to reāli nodarbojas Ministru Kabinets, kur galvenais cilvēks, kurš veido sastāvu, ir premjers. Un tāpēc es tādu formulu esmu paņēmis, tā nav nekāda poza, ka tie, kuri grib balsot par premjeru Aivaru Lembergu, viņiem ir iespēja nobalsot par Zaļo un zemnieku savienības sarakstu. Vēl jo vairāk, ja es šodien kandidētu, es varu kandidēt tikai vienā no pieciem vēlēšanu apgabaliem tā ka vienalga katrs, pieņemsim, piektais vēlētājs var saņemt šo sarakstu, kur personīgi es atrastos.”

J.Piļena: “Bet šī nav pirmā reize, kad atsakāties no deputāta amata un ar tiem pašiem argumentiem, ar kuriem iepriekš. Pēdējo reizi taču tas pats bija?”

A.Lembergs: “Jā, tie ir apmēram tādi paši. Vēl jo vairāk, teikšu, ka mani politiskie pretinieki vienmēr saka: nu jā, Lembergs šoreiz noteikti ies, pret viņu notiek kriminālvajāšana, viņš grib imunitāti utt., bet tā kā es esmu pārliecināts, ka neesmu vainīgs, un trīs krimināllietās jau esmu uzvarējis, manuprāt, tas ir kaut kāds Ginesa rekords politiķu vidū, vajadzētu painteresēties, tad es ar šo pasvītroju, ka man nav vajadzības iet uz saeimu imunitātes dēļ.”

J.Piļena: “Jūs ticat, ka jaunais Valsts prezidents var nosaukt Jūsu vārdu kā kandidātu Ministru prezidenta amatam? Zatlera kungs, piemēram, par to neizšķīrās.”

A.Lembergs: “Nē, Zatlers arī teica, ka visu nosaka vēlētājs, viss būs atkarīgs no vēlētāja. Un tā kā “Vienotība” saņēma 33 mandātus, bet Zaļo un zemnieku savienība tikai 22, tad loģiski, ka Dombrovskim bija priekšroka Ministru Kabineta sastādīšanā, ko viņš arī izdarīja tādā veidā un tādā sastāvā, kā viņš to gribēja. Un, ja Zaļo un zemnieku savienības saraksts, pieņemsim, šajās vēlēšanās uzvarēs, lūk, 38% vēlētāju nobalsos par Zaļo zemnieku sarakstu, tas dotu aptuveni 45 vietas parlamentā, ņemot vērā tos, kas nepārsniedz 5% barjeru, tad Valsts prezidents nekādi nevar nenosaukt Aivara Lemberga vārdu, ja viņš varēs pateikt, ka kopā ar kaut ko Saeimā veidojas vairākums.”

J.Piļena: “Starp citu, par perspektīvām, pēdējais kompānijas “GFK” pētījums, kas publicēts pagājušās nedēļas beigās, parāda sekojošo: ja vēlēšanas būtu notikušas pagājušā nedēļā, kad bija publikācija, tad “SC” saņemtu 36 vietas parlamentā, “Vienotība” 22 vietas, Zatlera Reformu partija- 20, bet Zaļo un zemnieku savienība tikai 12 vietas. Kāda ir Jūsu prognoze?”

A.Lembergs: “Nu, es neprognozēšu, tas viss ir vēlētāja rokās. Es Jums teikšu tā: nu, Zatlers četrus gadus bija Valsts prezidents, un ko viņš šajā laikā izdarīja? Tagad viņš kā nokritis no debesīm, it kā viņš nekad nebūtu pie varas bijis, tas vienkārši ir prātam neaptverami – es atvainojos par tādu izteicienu. Dombrovskis – visa viņa darbošanās ir redzama, ja nebūtu Zaļo un zemnieku savienības, viņš būtu nogriezis visu un visam, sākot ar zemniekiem, beidzot ar..”

J.Piļena: “Pensionāriem.”

A.Lembergs: “.. pensionāriem. “Saskaņas centrs”, protams, vēlēšanās startēs labi. Nu, un kā es vienmēr saku: vērtējiet vadītāju pēc rezultatīva darba. Jo ar tādiem, kas brauc ar muti ,mums ir pilni ceļi un pilnas tribīnes, bet tādu, kas var parādīt sava darba rezultātus, ir ļoti maz, kā vienmēr.”

J.Piļena: “Lemberga kungs, vēl viens citāts par nodokļu izmaiņām un pensiju indeksāciju. Mēs ar Jums jau runājām par pensionāru tēmu.”

A.Lembergs: “Jā.”

J.Piļena: “”Lembergs aicina iedzīvotājus būt uzmanīgiem, jo ir nopietns pamats paredzēt,” tas ir Jūsu citāts, “ka pirms vēlēšanām no “Vienotības” puses tiks gatavota jauna tautas apmānīšanas kampaņa”. Ko Jūs ar to domājat?”

A.Lembergs: “Es domāju sekojošo. Jau iepriekšējās vēlēšanās pirms gada, “Vienotība”, respektīvi, finanšu ministrs un premjers prezentēja Saeimai 2011.gada budžeta projektu. Solīja, ka to neiztiks, nodokļus nepaaugstinās, pensionārus neaiztiks, nevienam nost neņems – skolotājiem, zemniekiem un tā. Bet pēc tam, kad vēlēšanās beidzās, ja nebūtu bijuši Zaļie zemnieki, viņi uzreiz piedāvātu visiem griezt – gan pensionāriem, gan ģimenes pabalstus, pēc tam zemniekiem gribēja atņemt 6 miljonus, skolotājiem atņemt piemaksas, stipendijas noņemt utt. Lūk, un tagad saskaņā ar budžeta izstrādes plānu 2012.gadam, Dombrovska valdībai bija jāprezentē, nu dotajā gadījumā finanšu ministram, bet viņš pārstāv “Vienotību”, 16.augustā, tas ir rīt.. nē.. Rīt bija Ministru Kabinetā jāizskata budžeta projekts 2012.gadam un uz kā rēķina tiks samazināts 100-150 miljonu latu apmērā.”

J.Piļena: “No šīs idejas jau atteicās..”

A.Lembergs: “Tas bija februārī apstiprināts budžeta izstrādes grafiks 2012.gadam, un kāpēc no tā atkāpās, kas mainījās? Mainījās tas, ka vēlēšanas. Tātad negrib atkal teikt vēlētājiem taisnību, apsolīs sazin ko, bet, kad beigsies vēlēšanas, būs tas pats, kas pagājušā gadā. Ja Zaļie zemnieki būs valdībā, tad šie solījumi tiks izpildīti. Ja ne, tad otro reizi tiks apmānīti vēlētāji. Atcerieties, pirms pašvaldību vēlēšanām 2009.gadā apmānīja? Apmānīja!”

J.Piļena: “Laikam mums vēsturiski vienmēr tā sakārtojas un, starp citu, Lemberga kungs..”

A.Lembergs: “Kaut kas ar manu atmiņu notika, atceraties?”

J.Piļena: “Lūk, kā saka tauta, visi politiķi melo. Vai Jūs tam piekrītat?”

A.Lembergs: “Es nekad nemeloju un nekad neapsolu to, ko nevaru izdarīt. Nekad. Labākais piemērs ir par Ventspili – nekad neko neapsolīšu, ja par to nebūšu 100% pārliecināts. Ja es šaubos, tad pateikšu: mēs to izskatīsim, mēs to izvērtēsim utt.. Bet tā – melot vēlētājiem un pēc tam nedarīt, tā var apmānīt vienu reizi, otru reizi tu neapmānīsi, tev to atgādinās un nevis tavs politiskais pretinieks, bet tavs vēlētājs. Mani Ventspilī ievēlēja 23 gadus, bet, ja es būtu melojis, mani noteikti nepārvēlētu. Tā kā es pieturos pie tāda. Es varu kaut ko nepateikt, tas ir cits jautājums, ja? Es varu kāds datus, vai nu laika trūkuma dēļ, vai lieku citus kādus akcentus, bet es nemelošu.”

J.Piļena: “Bet ir arī teiciens, ka tautai ir īsa atmiņa. Jūs domājiet, ka pārvēlēšanas kaut ko mainīs, salīdzinot ar iepriekšējām vēlēšanām. Vai tauta jau neaizmirsa, ko sastrādāja valdošie?”

A.Lembergs: “Nu paskatīsimies, ko es te tautas vietā vērtēšu. Es tikai uzsveru, ka vajag vērtēt pēc konkrētā politiķa, konkrētā vadītāja darbiem. Tas, ka ar atmiņu ne visiem.. Nu mēs katrs sevi vērtējam, lai katrs sevi vērtē. Es personīgi augstu vērtēju vēlētāju. Es Ventspilī 20 un vairāk gados, nu liekas, man bija jau jāapnīk. Nu, kad Jūs 20 gadus redzat vienu un to pašu priekšnieku, nu sakrājas taču viss kas- to neizdarīja, šito to..”

J.Piļena: “Mīnusi vienmēr ir.”

A.Lembergs: “Jā, vienmēr atrodas. Pareizi? Laikam vēl neesmu sasniedzis kritisko masu. Paldies Dievam!”

J.Piļena: “Lemberga kungs, laikam pēdējais jautājums. Par Jūsu brīdinošo paziņojumu. Jums it kā ir informācija par to, ka premjers Dombrovskis ir atbalstījis ideju par imigrantu no Ziemeļāfrikas uzņemšanu Latvijā. Nu afrikāņi, kas uzturas kādā noteiktā Eiropas valstī, nu ņemsim par piemēru.. nezinu..”

A.Lembergs: “Itāliju.”

J.Piļena: “Itāliju, nu labi Itāliju. Pārbrauc uz Latviju, Latvijas iedzīvotāji aizbrauc uz Eiropu. Eiropa no tā it kā gūst labumu, un Latvija par to it kā saņems naudu. No kurienes Jums tāda informācija? Kas tā par naudu, kā ideja tā ir?”

A.Lembergs: “Nu lieta tāda, pirmkārt, latvieši aizbrauc un dod svaigu darba spēku..”

J.Piļena: “Tas ir skaidrs.”

A.Lembergs: “.. daudz maz sagatavotu. Mēs to zinām, par to neiet runa. Uz kurieni aizbrauc? Aizbrauc uz Vāciju, uz Īriju daudzi aizbraukuši, Lielbritāniju, uz Itāliju mazāk, jo valoda nav tā, arī franču. Lielbritānija angļu-vācu gan. Tas ir pirmais – tā kā mēs jau dodam. Otrais, tas, ka no Ziemeļāfrikas brauca un turpina braukt ļoti daudz cilvēku uz Itāliju, Franciju, arī Portugāli un Spāniju mazāk, arī, tas ari ir fakts. Un Eiropas Komisijas komisārs iekšlietās, neatceros šīs sievietes uzvārdu, viņa, no Šveices, viņa teica, ka katrai valstij nav pienākums, bet Eiropas Savienība spiedīs, lai šo bēgļu problēmu risinātu visa Eiropas Savienība, visas dalībvalstis. Tā viņa teica, ka tā būs. Es zinu, ka Dombrovskis tikās un deva tādu solījumu, ka Latvija ies kopā ar Eiropas Savienību. Un šis daudzums tiek minēts kuluāros. Protams, nekādu parakstītu dokumentu nav, nekādu saistību nav, bet tas, ka tā būs Eiropas Savienības politika, tas ir pilnīgi saprotams un skaidrs. Un tā, es uzskatu, ir ļoti liela problēma, kad no vienas puses, Jūs zināt, ir politiskie spēki, kas stumj no Latvijas ārā nelatviešus, un vienlaikus viņus nomainīt ar ziemeļāfrikāņiem, es uzskatu, man tas absolūti nav pieņemami. Es uzskatu, ka mums nav jāpalīdz ne Itālijai, ne Francijai, viņi paši ir vainīgi, bombardē Lībiju un pēc tam brīnās, ka pie viņiem skrien bariem tauta – desmiti un simti tūkstošu cilvēku. Ne mēs to radījām, ne mēs bijām iniciatori. Tā ir reālaproblēma. Protams, pirms vēlēšanām Dombrovskis neizies un neteiks- es apsolīju uzņemt 10 tūkstošus bēgļu. Un viss. Tad viņš jau ir bijušo politiķu kapsētā, saprotiet?”

J.Piļena: “Bet šo paziņojums viņš ir jau noliedzis.”

A.Lembergs: “Kā gan viņš var nenoliegt?! Ja. Bet viņa vārdus principā apstiprināja Eiropas Komisijas iekšlietu komisāre. Viņa, protams, nesaka: Latvija un Dombrovskis apsolīja. Bet Eiropas Savienības iekšlietu ģenerālajā departamentā tur viņi apstiprina tādu informāciju.”

J.Piļena: “Bet kas tā var būt par naudu? Eiropa dod naudu šo afrikāņu uzturēšanai vai kam? Par ko iet runa?”

A.Lembergs: “Nē, nē, nē! Nu, lai viņi dzīvotu, viņus ir jāpieņem. Tai nav jābūt koncentrācijas nometnei, bet viņus ir jāpieņem, viņiem jāiziet process, es nezinu, ko ar viņiem tur dara, pārbauda personību, to, to, to, to, to. Nu nometne ir nometne, saprotiet. koncentrācijas vai vienkārši nometne. Pēc tam viņiem ir jaintegrējas sabiedrībā un, protams, vecās Eiropas Savienības valstis, kurās jau tāpat ir daudz imigrantu – Parīzē nekārtības bija, Londonā bija, pareizi? No kurienes tā problēma? Tie ir bēgļi tieši no Āfrikas, melnādainie, teiksim, krāsainie. Un viņiem, šo cilvēku īpatsvara palielināšana valstī rada ļoti lielas iekšējās problēmas, un rada lielu noraidošu vietējo iedzīvotāju reakciju. Man te aizvakar bija tikšanās ar vienu beļģieti, un cik viņš bija nikns uz imigrantiem, bija noskaņots galēji negatīvi. Ar viņiem ir ļoti daudz problēmu, tāpēc viņi ir ieinteresēti, lai daļu šo problēmu pārņemtu Latvija.”

J.Piļena: “Nu ko, liels Jums paldies!”

A.Lembergs: “Bet es esmu pret to. Paldies!”

J.Piļena: “Pirmā Baltijas kanāla studijā bija Ventspils mērs Aivars Lembergs.”

A.Lembergs: “Uz redzēšanos!”

Publicēts lapā: 16.08.2011