Kalendārs

Latvijas Radio 1 raidījuma “Labrīt!” viesis (04.08.2011.)

Pārsla Saktiņa, žurnāliste: “Politiķiem šis nav atelpas laiks, šodien pirmā sēde pēc atlaišanas, tiek sagatavoti arī kandidātu saraksti ārkārtas vēlēšanām, vakar “Saskaņas centrs” pirmie iesniedza savus sarakstus. Kad to izdarīs Zaļo un zemnieku savienība? Vai sarakstos būs arī Aivara Lemberga vārds? Vai Aivars Lembergs ir pieņēmis lēmumu par kandidēšanu Saeimas vēlēšanās un vai būs ZZS premjera kandidāts? Un vai valdības koalīcija pēc vēlēšanām būs tāda pati kā pašlaik? Ventspils mērs, partijas “Latvijai un Ventspilij” vadītājs šorīt mūsu studijā. Labrīt!”

Aivars Lembergs, Ventspils mērs, partijas “Latvijai un Ventspilij” vadītājs: “Labrīt!”

P.Saktiņa: “Nu, būsiet Zaļo un zemnieku savienības premjera kandidāts?”

A.Lembergs: “Nu konsultācijas par to jautājumu, protams, ir notikušas un, kā mani informēja Zemnieku savienības vadītājs Augusts Brigmanis arī pa reģionālām organizācijām ir veikta tāda domu apkopošana un viedokļi. Nu un, protams, jāpieņem ir oficiāls lēmums, jo iepriekšējais lēmums attiecās uz 10. Saeimu, kura jau šobrīd ir atlaista. Lēmumu pieņems pirmdien, tā ir nolemts, tātad astotajā.”

P.Saktiņa: “Arī tieši par kandidātu premjera amatam?”

A.Lembergs: “Gan par to, vai es kandidēšu, vai nekandidēšu. Vai es būšu sarakstā, vai es nebūšu sarakstā ZZS kopējā no partijas “Latvijai un Ventspilij”. Bet mūsu partijas sapulce bija pagājušo piektdien un starp tiem, kas tika virzīti kā deputāta kandidāti, biju arī es, un sapulce šādu te.. šādas tiesības man ir devusi.”

P.Saktiņa: “Un Jūs arī piekrītat to darīt?”

A.Lembergs: “Nē, piekritis es tagad vēl līdz galam nē. Piekritis būs tad, kad es būšu aizpildījis anketu, parakstījies un tiks iekļauts mans vārds, uzvārds kandidātu sarakstā. Šobrīd ir rezervēta vieta Rīgā. Lūk. Tātad pirmdien, ja nemaldos, sešpadsmitos, kā mani informēja, ZZS vadībai ir paredzēta valdes sēde un tur arī tad šie divi jautājumi tiks arī tad galīgi izlemti.”

P.Saktiņa: “Līdz pirmdienai taču nav vairs tik daudz tās dienas, lēmums taču.. Jūs pats, kā Jūs pats jūtat?”

A.Lembergs: “Jā, es pateikšu, tā nav koķetēšana, tātad, nu, es vienmēr esmu lielu vērību pievērsis sabiedrības viedoklim, un to metodi, kā to var ieraudzīt, ir socioloģija. Un tā socioloģija, kas bija manā rīcībā pēc stāvokļa uz pagājušo nedēļu, tā socioloģija rādīja, kad, ja ZZS saraksta būs Aivars Lembergs, tad 38% no pilsoņiem atbildēja, ka viņi būtu gatavi balsot par tādu sarakstu. 20% atbildēja, ka viņi nezina, citiem vārdiem- viņi nav izlēmuši. Protams, tas nenozīmē.”

P.Saktiņa: “Un cik teica, ka nē?”

A.Lembergs: “Nu pārējie teica nē.”

P.Saktiņa: “Pārējie.”

A.Lembergs: “Pārējie teica nē tātad tas iznāk 42%. Nu lūk, bet šonedēļ vel nav svaigāka socioloģija. Un, protams, lai es pamestu tādu lietišķu rīcības darbu, kādu es visu mūžu esmu darījis un startētu kā Saeimas deputāts, nu tad man jabūt diezgan lielai pārliecībai, ka tas saraksts uzvarēs vēlēšanās un, nu, šajā gadījumā būs iespēja vadīt valdību trīs gadus, noliekot malā visas partiju ķildas. Tādas apkarošanas visādas kampaņas, un, vārdsakot, darīt kā jauncelsmes darbu, ja. Un, ja tādas iespējas nav – tērēt tur manu laiku Saeimas kuluāru vai no tribīnes runāšanās, es domāju, ka es varu lietderīgāk izmantot to laiku. Pēc būtības jebkurā gadījumā viss ir vēlētāju rokās.”

P.Saktiņa: “Vēlētāju. Bet kā Jūs jūtat arī Zaļo un zemnieku savienībā – vai Jums ir tāds vienots atbalsts, vai tomēr domas dalās?”

A.Lembergs: “Nē nu vienots atbalsts man pat nav Ventspilī. Ventspilī Ventspils domes darbu pozitīvi vērtēja šī gada aprīlī 94% no visiem ventspilniekiem aptaujātajiem. Nu tātad negatīvi vērtēja, ja nemaldos 4% un attiecīgi 2% nezināja, kā vērtēt.”

P.Saktiņa: “Bet Jūs piekrītat, ka Zaļajiem zemniekiem ir grūti izšķirties- atbalstīt Jūs vai ne?”

A.Lembergs: “Nē nu atkal te ir jautājums par vēlētāju viedokli. Uz šādiem jautājumiem dod atbildi socioloģija atkal. Ar viņu vajag noteikti draudzēties. Un politiķiem vajag draudzēties ar sabiedrības viedokli. Un es tā pēdējā laikā dzirdu, kad atsevišķi cilvēki vai atsevišķas cilvēku grupas un atsevišķas tur nelielas sabiedriskas organizācijas stāsta, ka viņi pauž sabiedrības viedokli, tātad viņi runā 2 miljonu vārdā. Es atceros tos laikus, kad Kačiha uzstājās un runāja visu darbaļaužu vārdā PSKP kaut kādā kongresā, tāpēc .. socioloģija rāda, ka vēlētāju grupā, kas balsotu, gatava balsot par Zaļo un zemnieku savienības, lielākā daļa pozitīvi vērtē Aivara Lemberga darbību. Ja viņi vērtētu negatīvi, tad, protams, ka arī attieksme būtu savādāka, arī partijas ZZS vadībā.”

P.Saktiņa: “Nu bet kā būs, ja Jūsu ZZS ar Jums priekšgalā iesoļos Saeimā? Kas notiks tālāk, kā tiks veidota koalīcija? Dažas partijas.. kur nu dažas.. ir pateikušas, ka ar oligarhu partiju nē, ar Zaļajiem zemniekiem nē. Vakar intervijā Latvijas Radio “Vienotības” pārstāvis Edgars Jaunups teica, ka ideālā koalīcija pēc vēlēšanām būtu “Vienotības” un Zatlera reformu partija, nu un, ja nepietiek balsis, klāt vēl arī “Saskaņas centrs”. Jūs, Zaļo un zemnieku savienība, pašreizējie partneri valdībā, neesat sarakstā šajā.”

A.Lembergs: “Nē nu šobrīd jau izveidota astotā partija, kuras galvenais moto izveidošanas brīdī bija: cīņa ar oligarhu Lembergu. Astotā partija. Un tai dienā, kad Zatlers paziņoja, ka veidos savu partiju, tad tai diena nolēma beigt savu darbību Tautas partija, kura pirmā ienāca ar šādu lozungu. Un pēdējo reizi lielā kampaņa pret oligarhu Lembergu un tā tālāk, un tā tālāk, bija 2007.gadā un arī 2008.gadā. Atceraties tur- vicināti tika zobeni, mani ielika cietumā, tad mājas arestā un tā tālāk. Tas jau nekas jauns nav, un tāda te apkarošana, lietišķu cilvēku apkarošana, viņai jau ir raksturīga tad, kad politiskajiem konkurentiem nav nekādu citu argumentu, kā tikai vai nu fiziski iznīcināt savu politisko pretinieku, nu to gan Latvijā līdz šim vēl nav tā kā prakse ieviesta, bet vismaz viņu izolēt vai vismaz kaut kādā veida diskreditēt ar lielu kampaņu, tas ir normāli. Ja runājam par “Vienotību”, tad Valdis Dombrovskis un “Vienotība”, kas uzvarēja nu jau atlaistās Saeimas, 10. Saeimas vēlēšanās, viņiem bija iespēja veidot valdību, nu lūdzu, viņi varēja veidot ar Saskaņu..”

P.Saktiņa: “Solīti uz priekšu mēs jau esam pagājuši.”

A.Lembergs: “Es tikai gribēju pateikt to, ka tie, kas tagad runā, ka, lūk, ar ZZS nekad mūžā, nu beigu beigās Zatlers ar mani varēja nedzert un pusdienas trīs reizes pusgadā neēst, “Vienotība” varēja 9.un 10. Saeimā neveidot valdību. Tā ir tāda tukša propaganda, kur tiek rēķināts ar to, ka cilvēks šobrīd ēd brokastis, un viņam nav laika padomāt tādās sakarībās, jo viņiem ir citas problēmas.”

P.Saktiņa: “Vai Jūs redzat, ka Zaļo un zemnieku savienība varētu strādāt opozīcijā? Nu ir izskanējis arī šis variants, arī no pašu Zaļo zemnieku puses.”

A.Lembergs: “Ar tādu variantu vienmēr ir jārēķinās, jo tas atkal ir vēlētāju rokās un, jūs jau zināt, Zatlers pieprasīja, lai valdību veido, lai Dombrovskis padzen no valdības ZZS un veido valdību ar “Saskaņas centru”, tad “Vienotībai” tāda iespēja arī 10. Saeimā bija, un tad tā Saeima izrādītos ļoti laba un nebūtu jāpadzen. Es gan nedomāju, ka tā domātu Latvijas vēlētāji, es neticu, ka, ja būtu izveidota Dombrovska valdība ar “Saskaņas centru”, ja uzliktu uz referenduma, ka nebūtu šis 95% balsojums, bet būtu kāds cits. Tā kā visas šīs te iespējas ir bijušas un, kā būs, es domāju šobrīd ir bezjēdzīgi. Šobrīd es domāju vajag politiķiem atskaitīties par to, ko viņi ir izdarījuši. Un es Jums varu pateikt droši- Zaļo un zemnieku savienībai, arī “Latvijai un Ventspilij” un arī man personīgi, 10. Saeimas laikā mēs esam izdarījuši, un arī piespieduši Dombrovska valdību izdarīt, pirmkārt, neizdarīt daudzas sliktas lietas, ko tika piedāvāts izdarīt, un izdarīt arī daudzas labas lietas. Un Jūs zināt, ka nekāda sūdzēšanās par to, ka kaut kāds tur Lembergs Dombrovskim traucē strādāt, nebija līdz tam brīdim, kamēr tas nebija populāri uz politiskās skatuves.”

P.Saktiņa: “Piedodiet, es Jūs pārtraucu. Laiks skrien vēja spārniem.”

A.Lembergs: “Jā, es jau skatos.”

P.Saktiņa: “Vai Jūs pieļaujat citas koalīcijas izveidošanos, ne tādas, kāda tā ir šobrīd?”

A.Lembergs: “Es vēlreiz gribu pateikt, tas viss ir vēlētāju..”

P.Saktiņa: “Bet Jūsu ideālais variants- kāda koalīcija būtu ideāla?”

A.Lembergs: “Koalīcijas ideālais mans variants ir, ka ZZS uzvar vēlēšanās, iegūst vairāk kā 50 balsis Saeimā, Lembergs ir premjers un trīs gadu Latvijā beidzas..”

P.Saktiņa: “Jūs atkal jokojat.”

A.Lembergs: “Es nejokoju. Atkal Latvija beidzas politiska tarkšķēšana. Un cilvēkiem jau nepatīk tas, ka visu laiku notiek partiju savstarpējas ņemšanās nevis strādāšana. Un, paldies Dievam, Ventspilī mēs to partiju ņemšanās laiku esam tērējuši ārkārtīgi maz, un es domāju, tas ir viens no iemesliem, kāpēc mēs esam spējuši no absolūti bezcerīgas situācijas pilsēta 90.gadu pašā sākumā radikāli mainīt situāciju.”

P.Saktiņa: “Man vēl ir interesanti uzzināt Jūsu viedokli par “Saskaņas centru”. Kā Jums liekas, vai “Saskaņas centrs” pašlaik sev ir atstājis tādas manevra iespējas un kā Jūs redzat, vai viņi būs situācijas noteicēji?”

A.Lembergs: “Es domāju, ka viņi vinnēs, viens no variantiem ir, ka viņi var uzvarēt arī vēlēšanas un tāds variants ir diezgan augsts, pat līdz 30 balsīm iegūs. Ja ir tradīcija, ka uzvarējušais politiskais spēks arī veido pirmo valdību, nu tad tas nozīmē, ka vai nu Ušakovam vai Jānim Urbanovičam tāda iespēja pastāv. Nu ZZS pacīnīsies, lai viņi nebūtu uzvarētāji, vai varbūt, lai ZZS būtu. Bet atkal tas viss ir vēlētāju rokās.”

P.Saktiņa: “”Saskaņas centrs” un ZZS kopā.”

A.Lembergs: “Līdz šim ZZS nevienas vēlēšanas nav uzvarējis.”

P.Saktiņa: “Bet jūs un “Saskaņas centrs””.

A.Lembergs: “Nu tad jau “Saskaņas centrs” būs tas, kas piedāvās, kā viņi to redz.”

P.Saktiņa: “Un Zaļo un zemnieku savienība piekritīs, ja tiks piedāvāts.”

A.Lembergs: “Es nevaru šobrīd atbildēt Zaļo un zemnieku savienības vietā. Bet šobrīd jau “Vienotība” paziņojusi, ka ar “Saskaņas centru” noteikti var iet, Zatlera partija paziņojusi, ka noteikti var iet, vienīgi “Visu Latvijai!” vēl domā. Tā kā laulāties ar “Saskaņas centru” tagad ir moderni un..”

P.Saktiņa: “Solvita Āboltiņa šorīt intervijā “Dienai” saka: “Ja nākamā ir “Saskaņas centra” un ZZS koalīcija, kura arī varētu tikt izveidota, tad tas ir jautājums, kura virzienā ies Latvijas valsts.” Jūsu komentārs.”

A.Lembergs: “Latvijai jāiet prom no tarkšķēšanas uz darīšanu, un Latvija ir pasaulē visperspektīvākā valsts. 20 gadi ir nočaloti, laiks sākt strādāt. Viss, ko es varu pateikt. Ja es būšu premjers, būs jāstrādā un tarkšķēšana būs stipri mazāk.”

P.Saktiņa: “Atgriežamies pie tā, ar ko mēs sākām. Tātad pirmdien mēs uzzināsim Zaļo un zemnieku savienības viedokli, vai Aivars Lembergs būs premjera kandidāts.”

A.Lembergs: “Jā. Vai Aivars Lembergs būs kandidāts un vai startēs sarakstā.”

P.Saktiņa: “Un Jūs..”

A.Lembergs: “Vai man ir rezervēta vieta.”

P.Saktiņa: “Tātad Jūs startēsiet, Jūs tikko pateicāt, ka startēsiet.”

A.Lembergs: “Nē, startēs Zaļo un zemnieku savienība, bet vai es būšu Rīgas sarakstā, to uzzināsim mēs pirmdien.”

Pārsla Saktiņa, žurnāliste: “Un kāds..”

A.Lembergs: “8.augustā.”

P.Saktiņa: “Kas ir rezervēts? Vēlvienreiz, es nes.. tā, lai mēs saprastu, tātad..”

A.Lembergs: “Rīgas sarakstā Aivaram Lembergam rezervēta..”

P.Saktiņa: “Vieta, pirmā vieta?”

A.Lembergs: “Nē. Trīsdesmit.. priekšpēdējā vieta rezervēta. Trīsdesmit, ja nemaldos, pirmā. Nu, priekšpēdējā.”

P.Saktiņa: “Jūs koķetējat?”

A.Lembergs: “Es nekoķetēju. Trīsdesmit ir pēdējā, priekšpēdējā vieta rezervēta, lūk, un pirmdien tad tiks pieņemts lēmums, vai viņu aizpildīs Aivars Lembergs, vai kāds cits cienījams Latvijas pilsonis.”

P.Saktiņa: “Tā. Tātad pirmdien mēs to uzzināsim.”

A.Lembergs: “Jā.”

P.Saktiņa: “Nu ko, es saku Jums paldies par interviju.”

A.Lembergs: “Patīkamu dienu!”

P.Saktiņa: “Jums tāpat! Mūsu studijā Ventspils mērs, partijas “Latvijai un Ventspilij” vadītājs Aivars Lembergs.”

Publicēts lapā: 4.08.2011