Kalendārs

Lauku dārzs konkurē ar pilsētas dobēm (LNT, 21.07.2011.)

LNT raidījuma “Tautas balss” veidotāji viesojas pie Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja Aivara Lemberga, lai iepazītu kādas puķes aug viņa dārzā.

Get the Flash Player to see this content.

Aina Poiša, raidījuma vadītāja: “Es savukārt zinu, ko katru vasaru skaita Ventspilī. Un vai Tu zini ko skaita Ventspilī?”

Māris Grigalis: “Jā!”

A.Poiša: “Nu, ka stas ir?”

M.Grigalis: “Kad tuvojas jo īpaši lielā Ziedu diena. Tur taču ir tik daudz dobju skulptūru un košumdārzu, ka var skaitīt vienā skaitīšanā.”

A.Poiša: “Jā, bet ir kāds dārzs ārpus Ventspils, kur visi skatītāji droši vien iekšā netiks. Bet mums ir iespēja paskatīties, kas tur īsti aug.”

Kamēr Ventspils pilsēta gatavojas krāšņajiem Ziedu svētkiem, pilsētas mērs Aivars Lembergs savā lauku īpašumā Puzē, apstaigā daiļdārzu, lai pārliecinātos, ka iekoptās dobes plaukst un zaļo kā ieplānots.

Aivars Lembergs, Ventspils mērs: “Kas man galvenais gandarījums? Ka Ventspils pilsētā puķu dobes, faktis, smukākas nekā pie manis. Un es mājās netieku līdzi tam radošumam un skaistumam kāds ir pilsētā. Un tas mani patiesi priecē.”

Domes priekšsēdētājs īsti nemaz neesot gribējis savā sētā stādīt tik daudz puķu dobju, esot domājis, ka pietikšot ar mūžzaļajiem augiem, taču ieraugot visu, kas palaukst un zeļ pilsētā, nolēmi neatpalikt.

A.Lembergs: “Mājās mans uzstādījums ir tāds, ka no agra pavasar līdz vēlam rudenim ir jābūt visu laiku kaut kam ziedošam.”

Visvairāk dobēs var ieraudzīt rododendrus, tie esot viņa mīļāie ziedi. Tāpat visā savā krāšņumā kuplo un smaržo rožu krūmi.

A.Lembergs: “Man patīk faktiski jebkuri ziedi, un man ļoti patīk, lai viņi būtu daudzveidīgi, ja. Bet man ir tāds, man ne visai patīk zila krāsa, un tāpēc es lūdzu, lai man vienmēr neliek, nu tādu tumšāk zilu, ja liek ,tad tādu nu aktīvi zilu., ka sjau tāds, nu, kaut vai šādas krāsas. Un man vajag raibu kaut ko, ja. Jeb arī ta’ds uzsvars, balts teiksim un tās arī dzeltenās, viņa sjau tikko, tikko sāka ziedēt. Pēc tam tur tālāk iet uz priekšu, un pēc tam tur būs vēl citas krāsas.”

Pirms dārza ierīkošanas Lembergs esot ilgi domājis, kurās lielās teritorijas daļās stādīt puķes, kuras apzaļumot. Iedzīvojies lauku mājās viņš saprata, ka jāstāda tur, kur paveras skats no virtuves loga.

A.Lembergs: “Es vienmēr skatos cik es bieži varu redzēt tās puķu dobes ikdienā, u kur ir tie skatu leņķi un virzieni, kurus es visbiežāk redzu, jo es tur uzturos salīdzinoši daudz. Nu, tad, piemēram, pirmā vieta ir virtuve.”

Tāpat savu sētu viņš nevar iedomāties bez kļavām. Uz priežu meža zaļā fona, rudenī kļavas iekrāsojot ar tādu krāsu gammu, ka dvēsele gavilē.

A.Lemebrgs: “Un viņa tik izcili izskatās uz tā meža fona. Un tāpēc es iestādīju, redz man tur ir kļava, tur ir, un ta man tur ir kļava, un ta man tur ir kļava, un es gribu to rudeni gaidīt un tad būs tas jiftīgi dzeltenais. Un kolosāli labi izskatās.”

Kā jau īstā lauku mājā ir arī siltumnīca un sakņu dārziņš. Paša audzētās skābenes un dilles esot zelta vērtībā.

A.Lembergs: “Ar steigu jāēd! Tūlīt būs pārgatavojušies. Siltumnīcā ir tomāti uz Jāņiem. Es savām mazmeitām vedu regulāri, pašu audzētus, ez ķīmijas, ja. Tad pašam savi gurķi, pašam savas sarkanās bietes un burkāni un dilles.”

Jau šo sestdien, 23.jūlijā, Ventspils aicina ikvienu dabas un puķu draugus svinēt Ziedu dienu 2011. Dalīties praktiskos padomos, tirgoties un arī no sirds atpūsties.

Saiva Luste, Guntis Feldmanis, “Tautas balss”

Publicēts lapā: 21.07.2011