Kalendārs

Intervija LNT rīta raidījumā “900 sekundes” (21.07.2011.)

Get the Flash Player to see this content.

Kristīne Garklāva, moderatore: “Pēdējās nedēļās ar dažādiem paziņojumiem nācis klajā Ventspils mērs Aivars Lembergs.”

Ģirts Timrots, moderators: “Tie lielākoties saistīti ar bijušo prezidentu Valdi Zatleru, kurš paziņojis, ka atsakās piedalīties jebkādās debatēs ar Aivaru Lembergu. Kā vērtēt šo polemiku, par šo un citiem jautājumiem runāsim ar Zaļo un zemnieku savienības pārstāvi, Ventspils domes priekšsēdētāju Aivaru Lembergu.”

K.Garklāva: “Labrīt!”

Aivars Lembergs, Ventspils mērs: “Labrīt!”

Ģ.Timrots: “Labrīt! Vispirms par referendumu. Jūs piedalīsieties. Ir skaidrs jau lēmums?”

A.Lembergs: “Es tā svārstījos, bet šonedēļ es pieņēmu lēmumu, ka es piedalīšos un es balsošu pret, jo tajā motivācijā, ko prezidents, eksprezidents Zatlers pateica 28.maijā, es gaidīju tos pierādījumus, kuri ir tie likumi, kas pieņemti man par labu, valdības lēmumi man personīgi par labu, kā viņš apgalvoja. Visā šajā laikā viņš nevarēja minēt nevienu faktu. Atcerieties, jūs arī Dombrovska kungam “900 sekundēs” šajā studijā, es redzēju to raidījumu, arī jautājāt, un arī Dombrovska kungs nostostījās, neko nevarēja pateikt, vienīgais teica, ka Ventspils Olimpiskajām centram 3.2 miljoni latu valsts galvots kredīts, kas ir domāts airēšanas bāzes būvniecībai, ledus arēnas paplašināšanai par vienu metru, lai varētu pasaules čempionāti notikt un tamlīdzīgi. Bet es nesapratu tad, es tur neairēju tajā bāzē, es ar zvejnieka laiviņu mazu kādu līdaku ķeru ezerā.”

Ģ.Timrots: “Ja tomēr būs Saeimas vēlēšanas rudenī, jūs kandidēsiet?”

A.Lembergs: “To es izlemšu augustā, atkarīgs no tā kā veidosies politiskā situācija, kādi būs konkurentu piedāvājumi, personāliji un tā.”

Ģ.Timrots: “Kuri konkurenti jums liktu doties kandidēt uz Saeimu?”

A.Lembergs: “Nē, nu, redzat kā. Es skatos no rīta spogulī un brīžam domāju, kaut kur redzēts, vai tas tiešām ir tas pats cilvēks, kura dēļ padzen Dombrovska valdību, padzen 10.Saeimu, kas strādājusi tikai 7 mēnešus. Domāju, nevar būt. Bet klausos medijos, un tomēr izrādās, ka manis dēļ it kā, kas, protams, ir tikai tāds iemesls, bet ne cēlonis. Un tad es domāju, kā tad rīkoties un kā darīt. Tā kā es vēl vērtēšu.”

Ģ.Timrots: “Iepriekš jūs bijāt Zaļo zemnieku savienības premjera amata kandidāts. Šis statuss saglabājas?”

A.Lembergs: “Redzat, tas bija uz iepriekšējām vēlēšanām, kuras gan bija tikai pirms nepilna gada. Šobrīd iztikumu kādu ir izpaudis Brigmaņa kungs un citi no Zaļo zemnieku savienības, viņi ir pieminējuši manu uzvārdu, bet tāda oficiāla lēmuma šobrīd vēl nav, jo nav arī oficiāli zināms, vai būs vēlēšanas. Droši vien, ka būs un tad droši vien, ka arī šis jautājums tiks lemts. Kaut gan es uzskatu, ka zaļo zemnieku vidu ir alternatīvas arī labas kandidatūras, par kurām ja man būtu jābalso, es arī labprāt balsotu. Es te pieminēju kaut vai Auguļa kungs, Dūklava kungs, tie būtu pirmie divi, ko es pieminētu šādā gadījumā.”

K. Garklāva: “Valdis Zatlers pēdējā laikā ir veltījis vairākus izteikumus jums, kā arī paziņojis, ka nepiedalīsies dažādās diskusijās ar jums. Kā jūs raksturotu to, kas šobrīd notiek starp jums un bijušo prezidentu.”

A.Lembergs: “Jā, tā lieta izskatās diezgan dīvaini. Pēdējā pusgada laikā, mazliet vairāk, viņš kā prezidents, kad bija, viņš mani aicināja pie sevis uz apartamentiem Jūrmalas un mēs kopā pēcpusdienā dzērām vīnu un ēdām pusdienas, zupiņas, tur otro un saldo, es gan saldo neēdu, un diskutējām par viskautāko. Un tad es nebiju oligarhs, bet viņš bija prezidents, viņš jau mani aicināja, es jau nevaru tur pieteikties un pasaukt pie sevis. Un tad pēkšņi viss mainījās ar kājām gaisā, viņš mani tā teikt vairāk nekad mūžā… Bet nekas jau nav mainījies, kā es esmu trijās krimināllietās attaisnotais, tā es esmu arī apsūdzētais kādā citā krimināllietā, nekas nav mainījies. Mainījies ir tikai tas, ka Zatleru nepārvērtē, jo šobrīd viņš ir bijušais prezidents un cilvēks, kurš veido partiju. Es izveidoju partiju 1994.gadā. Viņam vēl vajag, ka viņš būs vadījis partiju 17 gadus, mēs esam viena no vecākajām partijām Latvijā “Latvijai un Ventspilij”, tad mēs arī varēsim tā salīdzināt. Bet es pateikšu tā. Politiķiem ir jādiskutē un tā ir tāda gļēvulība no viņa puses. Un es arī saprotu.”

K. Garklāva: “Jūs esat gatavs ar viņu diskutēt?”

A.Lembergs: “Es arī pateicu, ka man atsūtīja īsziņu no “Dienas”, vai es esmu gatavs, es aizsūtīju, ka, jā, protams, gatavs.Bet redzat, lieta kāda, kad viņš aizmuguriski mani tagad lamā, to jau viegli darīt. Bet kad studijā teiksim ir, jūs pa vidu, viņš tur un tas viss ir tiešraidē, tad katra muļķība ir redzama un arī zināšanas, ja kādam ir, arī tās ir redzamas. Viņa kompetence ir ārkārtīgi zema, sarunā, kad es ar viņu runāju, es biju izbrīnījies, cik viņš ir ļoti nekompetents.”

Ģ.Timrots: “Tas jau tad, ka jūs ar viņu vēl pusdienojāt?”

A.Lembergs: “Jā, es redziet ar tādu pielaidību. Ķirurgs viņš ir. Ķirurgs ir ķirurgs, viņš kaut ko arī prot.”

K. Garklāva: “Kādos jautājumos bija, piemēram, redzama šī kompetence?”

A.Lembergs: “Jebkuros jautājumos, jebkuros.”

K. Garklāva: “Arī valstij būtiskos jautājumos?”

A.Lembergs: “Nē, nu kā. Kaut vai valsts plānu, tautsaimniecības plānu tapšana, tālāk enerģētika, tālāk Eiropas struktūrfondu līdzekļi, pašvaldību kaut kādas būtiskās, valsts pārvaldes jautājumi un tā tālāk. Un kas ir ļoti interesanti, pēc manām domām tas ir komiski, cilvēks četrus gadus vada valsti, viņu nepārvēl, un tad kad viņš beidz vadīt, viņš saka, ka, lūk, viņš taisīs reformu partiju. Bet tev tak, tu biji amatā, tev reformas bija te kaut kādas galvā, tavā programmā. Tad tev viņas bija pienākums realizēt. Ja tev bija kādi principi, tev bija pienākums viņus darīt. Viņam pāri pa 2 miljoniem budžets, liela alga, padomnieki un tā. Iedomājaties, jūs vadāt raidījumu un teiksim interviju, un kad jūs beidziet intervēt mani, tad jūs paziņojat, ka, zināt, vispār jau intervējot uzaicināto studijā, jāievēro tādi principi. Kur tad jūs bijāt? Komiski es jums pateikšu. Vismaz man tā liekas.”

Ģ.Timrots: “Zināmā mērā jau sācies priekšvēlēšanu laiks. “Vienotībai” ir redzami klipi jau un dzirdami. Vai Zaļo zemnieku savienība nesāks savu kampaņu?”

A.Lembergs: “Nē, nu, Zaļo zemnieku savienība, protams…Pirmkārt, “Latvijai u Ventspilij” ir līgums uz šo Saeimu, kuru droši vien, ka atlaidīs. Līdz ar to mums ir jāved sarunas un vajadzētu vai nu vienoties ar ZZS kā mēs sadarboties varētu nākošajā vēlēšanu tajā Saeimas darbības laikā. Šie būtu trīs gadi. Tas, pirmkārt, ir jāizdara. Un tad, protams, laiks ir ļoti īss, tad ir jāvienojas par programmu un tad jāvienojas par kandidātiem. Tā kā ļoti saspringts laika periods ir priekša. Un es domāju, ka mēs ar ZZS sadarbosimies arī turpmāk, katrā gadījumā mēs valdē šo jautājumu esam skatījuši, un šāds viedoklis ir bijis.”

Ģ.Timrots: “No politiskās reklāmas viedokļa, jūs nekavējat, kam ir daudz naudas, tas ātrāk sāk. Cik es zinu, tad Zaļajiem zemniekiem nav īpaši daudz naudas. Lai es arī ilgu laiku biju vienīgais oligarhs, tagad diemžēl trīs, ko darīt, konkurence aug. Kam vairāk naudas, tas vairāk nopērk reklāmas laiku. Droši vien, ka Zaļie zemnieki arī kādu naudu savāks, es arī droši vien, ka iemaksāšu tos atļautos 18 000 latus, jo nevar tā, citiem daudz naudas, Zaļajiem zemniekiem tikpat kā nemaz.”

K. Garklāva: “Viens no Zatlera Reformu partijas dibinātājiem bijušais Saeimas deputāts Klāvs Olšteins izteicies, ka Latvijas iedzīvotāji no politiķiem gaida pavisam šobrīd jaunu politiku. Savukārt jūs ļoti uzskatāmi simbolizējot aizgājušo laikmetu un visas negācijas, kas ar to asociējas. Vai jūs sevi uzskatāt arī par politiski bankrotējošu, kā jau izteicies Olšteins?”

A.Lembergs: “Jā, Olšteins ir bijis Saeimas deputāts, un viņš ir bijis partijas, kura uzvarēja iepriekšējās vēlēšanās. Tā kā viņam runāt, kritizēt politiku, ko realizējusi ir „Vienotība”, kur viņš bija deputāts, atkal komiski pēc manām domām. Kas attiecas uz mani kā politiķi, tad es kā politiķis esmu darbojies Ventspilī, šobrīd jau gandrīz 30 gadus. Un vai tā politika, kas realizēta Ventspils attīstībā ir pareiza vai nepareiza, to katrs var aizbraukt uz Ventspili un paskatīties un pārliecināties. Un ventspilnieki ir šobrīd, es domāju, lepni par savu pilsētu, ar tās attīstību, un mums nav jākaunas no viesiem, kad viņi atbrauc uz Ventspili, gan viesim vecākiem, gan bērniem. Un šobrīd aktīvi mums ienāk investori, tai skaitā rūpniecībā, ko mēs uzskatām par svarīgu. Un Ventspils no pilsētas pirms 20 gadiem, kur bija Ventspili nepiedāvāt, kad beidza augstskolu, no Ventspils brauca prom, bija lētākās garāžas Latvijā, bija ekoloģiskā krīze, bija drošības krīze, bija sociālā krīze, visa pilsēta bija pārlikt vienos putekļos. Šobrīd varat aizbraukt apskatīties. Ventspils ir spērusi lielu soli savā attīstībā. Man pārmet to, ka, lūk, mēs esam attīstījušies, bet Latvija nav attīstījusies 20 gados. Bet es atbildu par Ventspili.”

Ģ.Timrots: “Pārmet jau arī to, ka ja jūsu vietā būtu kāds cits, iespējams, būtu attīstījusies vēl vairāk Ventspils.”

A.Lembergs: “Ko nozīmē būtu kāds cits? Kā var pārmest, ja viņa ir attīstījusies ļoti labi, un ja neviens cits manā vietā nebija. Un tad kad es piekritu 1988.gadā kandidēt uz Ventspils izpildkomitejas priekšsēdētāja amatu un man bija dzīvoklis Rīgā un es nācu no Rīgas atpakaļ uz Ventspili, tad mani draugi teica, ka es esmu tā te ne visai draudzējos ar prātu, jo kur es eju. Es saku, tas bija tāds neprāts, bet es teicu, nē, Ventspilī ir labs potenciāls un ja to pratīsim izmantot, jūs redzēsiet, Ventspils būs cita pilsēta. Un es varu pateikt to pašu par Latviju, Latvijai jākļūst par pasaulē, okei, pa priekšu Eiropā bagātāko valsti, kurā dzīvo pārtikušākā tauta. Un Latvijai visi priekšnoteikumi tam ir, tikai jāgrib un jāprot labi strādāt, sākot ar prezidentu un beidzot ar katru sētnieku.”

K. Garklāva: “Kā jūs vērtējat to, kas šobrīd notiek saistībā ar strādāšanu un gatavošanos iepriekšējām vēlēšanā, ka, piemēram, “Vienotība”, no vienas puses tā uzslavē Zatlera darbus un labi viņu vērtē, no otras puses kritizēja šīs jaunās partijas veidošanu?”

A.Lembergs: “Redzat, viņi bija sarežģītā situācijā. Protams, ka tas gājiens, ko izdarīja Zatlers, es saprotu, ka viņam nav motivācijas, nav pamatojuma, no otra puses atkal, ja viņš veidos partiju, tā būs viņam konkurence, tāpēc viņi ļoti vēlējās, ali viņu ievēl par prezidentu, un tad tā konkurentu partija nebūs. Bet viņš nav par prezidentu. Un, protams, nākot ar jaunu nosaukumu visām partijām veidojas jauns konkurents, tai skaitā zaļajiem zemniekiem un, protams, arī “Vienotībai”. Tāpēc viņiem šobrīd jācīnās par tām pašām balsīm, par kurām taisās cīnīties Zatlers. Viņi šobrīd veidojas par konkurentiem. Tā kā, jo vairāk viņi slavē Zatleru, jo mazāk dabūs balsis. Tā kā viņi vēl tādā situācijā. Vēl pirms mēneša viņi teica, labākais tāds un tāds un tagad viņiem tomēr jāsaka, jā, labs bija, bet tas bet ir tāds krietni garāks kā tas pozitīvais. Tāda ir tā politiskās cīņas loģika. Tur neko nevar darīt.”

Ģ.Timrots: “Un vēl zināmā veidā atgriežoties pie sestdien gaidāmā referenduma. Kādēļ Ventspilī šajā dienā būs Ziedu diena?”

A.Lembergs: “Oi, tā ieplānota bija. Mums pagājušo gadu bija Ginesa rekordu diena, vēl nākošā gadā tā uz Ginesa rekordu iet pagrūti un tas nav īsti iespējams. Un tāpēc mēs domājām ko darīt. Jo tas bija saistīts ar ziediem, pasaulē garākais ziedu paklājs. Un tad mani kolēģi piedāvāja uztaisīt ziedu, puķu svētkus. Mēs arī tā nolēmām, arī to budžetā paredzējām. Tas budžetā tika pieņemts kaut kādā decembrī vai novembrī, kad neviens nezināja ar ko tas sakritīs. Un šajā dienā tad atbraukts tie visi vadošie Latvijas puķkopji, viņiem tāda tradīcija ir braukt pa Latviju, un mēs arī atklāsim vienu lielu skaistu puķu dobi un mēs atklāsim puķu arhitektūras tādu formu Zaķu ģimene, trīs zaķi – divi lieli, trīs mazi. Un jūs atbrauksiet ar bērniem vai radiem uz Ventspili pie kalna, tur tā ģimene visā savā krāšņumā, visa vienos ziedos jūs sagaidīs. Tas nav tik vienkārši. Es atceros, kad mēs gribējām kā politiķi daudz, bet tur nav tik vienkārši, katram ziediņam ir jāpievada ūdens, viņš nedrīkst novīst.”

K. Garklāva: “Nebūs tā, ka uz 20 minūtēm tiks uzcelta?”

A.Lembergs: “Nē, nē. Mums jau tagad ir tādi 10 veidojumi, tur ir bobslejisti, mārītes mums ir, zivis, mums ir pīļu ģimene, un tagad viņām pievienojas zaķu ģimene. Pāries dienas atpakaļ jau bija gandrīz pabeigts, man likās, ka simpātiski, vēl nebija pabeigts, jo fotografēja. Tā kā brauciet ciemos un priecājaties par Ventspils ziediem. Esam arī ziedu pilsēta un mēs ceram, ka bērni, kas vienreiz atbrauc uz Ventspili, viņi savus vecākus, neļauj aizmirst, ka Ventspilī jāatgriežas.”

Ģ.Timrots: “Paldies par uzaicinājumu!”

K.Garklāva: “Paldies!”

A.Lembergs: “Paldies!”

Publicēts lapā: 21.07.2011