Kalendārs

Aivara Lemberga primā intervija Radio 101 ēterā (07.07.2011.)

Eduards Švāns, “Radio 101” ētera personība: “Nu, ko Gustav! Tas brīdis ir klāt. Pie darba!”

Gustavs Terzens, “Radio 101” ētera personība: “Jā, mēs teicām Lemberga kungam, nu, tas ir arī mums pārbaudījums, ja, ar viņu intervijas. Viņš teica: kāpēc? Un viņam ir arī pieraksti ar mūsu izteikumiem, kā bargam skolotājam! Tas nozīmē, ka Ventspilī mūs dzird, un tā ir laba ziņa īstenībā. Labrīt, Lemberga kungs!”

Aivars Lembergs, Ventspils mērs: “Labdien!”

G.Terzens: “Labdien! Mēs pirmo reiz Jūs.. mēs visus viesus sveicam, kuri pirmo reizi ir pie mums studijā un neslēpšu, ja, man ir, man ir interesanti ar Jums parunāt šeit ēterā un Jūsu pirmā viesošanās, un mēs arī jokodamies teicām, ka mēs ceram, ka tā būs intervija, nevis monologs.”

A.Lembergs: “Labi, labi! Atkarīgs no mums visiem.”

G.Terzens: “Jā, šajā rītā. Es tā saprotu, Jums ir Rīgas diena saucamā šodien. Jūs skrienat un savu komunikāciju kārtojat. Jūs jau paviesojāties Latvijas televīzijā un tā, un viens no tiem izteikumiem, kas šorīt bija Latvijas Televīzijā, ka Jūs teiksim uz Saeimas deputāta vietu nekandidētu, bet Jums vairāk izpildvara interesētu. Tas nozīmē, ka Jūs tā kā cerat uz ministra kādu vietu pozitīva vēlēšanu iznākuma rezultātā?”

A.Lembergs: “Nē, nē. Es tur izskaidroju to, nu, tā teikt, varianti, ja, un ka, ja man jāizvēlas varianti, tad es dodu priekšroku tā kā izpildvarai, ja, un, ja runājam par ministru, tad faktiski es šobrīd esmu līdz šim vismaz bijis nosaukts no Zaļiem zemniekiem kā Ministru prezidenta kandidāts. par jauno vēlēšanu posmu, ja tāds būs, šobrīd tas jautājums nav lemts ne no ZZS puses, ne no manas puses, bet skaidrs, ja būs vēlēšanas, tad tas būs jānodefinē.”

G.Terzens: “Urbanoviča kungs, nu, šobrīd tādā diezgan dīžājās, ka pēc ārkārtas vēlēšanām “Saskaņas centram” būs 40 vietas, un nacionālam blokam – “Visu Latvijai”-TB/LNNK reitingi kāpj. Lai gan maz, bet tomēr priekš viņiem tas ir daudz. Savukārt Zaļiem zemniekiem ir reitingu kritums. Kā Jūs to skaidrotu?”

A.Lembergs: “Jā, nu, ja runājam par “Saskaņas centru”, tad, jā, es piekrītu, ka viņiem varētu būt ap 35 vietas diezgan droši, ja viņi nepieļauj kaut kādas kļūdas, bet es domāju, ka Urbanovičs kā līderis pieredzējis, es domāju, ka nepieļaus. Kas attiecas uz “Visu Latvijai”-TB/LNNK , nu tur vairāk mēs šobrīd redzam tos jaunos puišus, kas diezgan svaigi runā un diezgan normāli komunicē tajās reizēs, kad viņiem tāda iespēja ir. Nu, un es domāju, ka latviešu auditorijā šobrīd ir pieprasījums pēc alternatīvas un zināmā mērā viņi var būt alternatīva.”

Zane Peneze, “Radio 101” ētera personība: “Mēs šonedēļ esam mēģinājuši modelēt to situāciju pirms nākamajām Saeimas vēlēšanām un Aigars Freimanis, sociologs, otrdien mums pareģoja par to, kāda tad būs sacensība tādā retoriskajā, publiskajā telpā, un mēs piedāvājam noklausīties, kā viņš pareģoja priekšvēlēšanu kampaņu?”

A.Lembergs: “kurš tas bija?”

G.Terzens: “Aigars Freimanis.”

Z.Peneze: “Aigars Freimanis. “Latvijas fakti”.”

A.Lembergs: “Jā, labi!”

E.Švāns: “Austiņas vajadzēs.”

A.Lembergs: “Man nav. Paldies!”

E.Švāns: “Klausāmies!”

[red.piezīme: ierakstā skan: “Zivis vairs te nenārsto..”]

E.Švāns: “Atvainojos!”

G.Terzens: “Tas par Mārupīti!”

Aigars Freimanis, “Latvijas Fakti” vadītājs: “Tur jautājums, ja būs šī te divu.. ķīniešu Mao ideoloģijas valodā runājot, divu papīra tīģeru kauja, es domāju Aivars Lembergs pret Valdi Zatleru, tas, tas varētu būt aizraujošs notikums, un es domāju, ka ZZS ļoti labprāt redzētu, lai viņš startē sarakstā, Lembergs.”

G.Terzens: “Tas viņš bija domāts Jūs acīmredzot, ja.”

Z.Peneze: “Nu, ka ZZS gribētu likt pretī..”

G.Terzens: “Ka ZZS gribētu, lai Aivars Lembergs ir viņu, kā saka, kandidāts..”

Z.Peneze: ‘un, ka lai Zatlers startē, lai ir ar ko cīnīties..”

G.Terzens: “Jā, cīnīties publiskajā telpā.”

Z.Peneze: “Un Jūs arī esat izmantojis reklāmas laiku televīzijā, lai sniegtu savus paziņojumus vai Jums interese ir tā retoriski sākt cīņu pret Zatleru, vai, nu, ņemot vērā to, ka Jums ļoti iespējams, ja viņš izveidos partiju varētu nākties sadarboties, nevis pretrunāties..”

G.Terzens: “Jā, nu, zaudēt kaut kādus punktus vēlēšanās.”

A.Lembergs: “Ja Jūs pierakstītu visus jautājumus, ko Jūs uzstādījāt, tad man, lai uz viņiem atbildētu, mums uzreiz vajadzētu vienoties, ka Jūs dubultojiet manu laiku. Bet.. bet, nu, pirmkārt, es gribu labot. Es neesmu sācis kaut kādu cīņu pret Zatleru, bet atceramies, ka Zatlers 28.maijā apteica, ka Saeima.. 10.Saeima un attiecīgi Dombrovska valdība septiņus mēnešus pieņēmusi lēmumus Aivara Lem.. oligarha Aivara Lemberga personīgajās interesēs. Nu, to uzvārdu viņš nosauca pēc tam. Un tā kā viņš ir pasludinājis cīņu pret Aivaru Lembergu, nevis Aivars Lembergs pret viņu, jo mana filozofija nav cīņa, kaut gan pēdējos 13 – 14 gados visas jaunās politiskās partijas un politiskie spēki un arī līderi vienmēr uznākuši politiskā skatuvē ar cīņu pret mani. Tā kā es noteikti neiešu uz vēlēšanām ar lozungu un ideoloģiju pret. Es iešu ar ideoloģiju par. Man vienk.. man savādāk es neprotu domāt.”

Z.Peneze: “Mēs vakar arī ar Zatlera kungu runājām. Ir skaidrs, ka šajās vēlēšanās būs jauna tāda iezīmīga elektorāta daļa. Vai Jūs zināt, kas ir hipsteri?”

A.Lembergs: “Nezinu.”

G.Terzens: “Mēs jautājām Zatlera kungam, viņš arī nezināja. Tā ir liela sabiedrības daļa, cik mēs noprotam, vismaz šeit Rīgā dzīvojot. Viņi brauc ar tādiem īpatnējiem velosipēdiem.”

Z.Penze: “Ventspilī arī. Es esmu divus redzējusi no Ventspils..”

G.Terzens: “Ja?”

Z.Peneze: “.. šeit Rīgā.”

G.Terzens: “Labākajiem esot nevis ķēde, bet siksna uz ratiem virsū.”

A.Lembergs: “Nu, man prieks, ka Jūs atļāvāties atbraukt uz Ventspili.”

Z.Peneze: “Nē, viņi bija šeit.”

G.Terzens: “Viņi bija šeit!”

A.Lembergs: “Ā, redz Jums bailes braukt uz pilsētu, kur zeme vaid, ja? Bet atbrauciet! Tad nevajadzēs pārtikt no nostāstiem!”

Z.Peneze: “Nē, jautājums par to, ka..”

A.Lembergs: “Bet, bet par tiem balsotājiem, nē, nu mēs jau analizējam, protams, kas balso par Zaļajiem zemniekiem, kas Lembergu tur atbalsta, kas Lembergu varbūt šaubās, kuri neatbalsta, kuri kategoriski, kuri nav, nu, protams, visu laiku jārēķinās ar sabiedrības viedokli un tas ir izšķiroši svarīgi ne tik.. un pie tam tas izšķiroši svarīgi ir katru dienu un katru stundu un katru minūti. nevis uz vēlēšanām.”

Z.Peneze: “Piemēram, par hipsteriem, turpinot, pabeidzot to domu. Uz AB dambja notika tas pasākums, kur tika dedzinātas lelles, un arī protesta akcijas un atbalsta akcijas, kas pirms tam notika Seimā, pie Saeimas un pie pils, te Rīgā tās tiek sauktas tādas kā hipsteru organizētas. Jūs mīlat arī vienmēr piesaukt Sorosa organizētas akcijas, kas Soross ir to, Soross ir to, nu, ka varbūt hipsteri ir tie..”

G.Terzens: “Pie visa vainīgie!”

Z.Peneze: “Jūs tikai nezināt!”

A.Lembergs: “Jā, nu, sorosistiem nepatīk, ka viņus par tādiem.. Es varu viennozīmīgi pierādīt, ka.. un apgalvot, ka gan uz Ganību dambja tos kapusvētkus, gan arī tajos sarkanajos krekliņos pie Saeimas tai dienā, kad vēlēja jauno prezidentu, tur viennozīmīgi viss tas bija sorosistu organizēts un finansēts, un vislabāk to varēja redzēt pie Saeimas, kur bija tie krekliņi redzami, ja, ar “Delnas”, tur tāda organizācija, kurā ir 30 cilvēku, kura te tiek visu laiku. .gādā visiem ekspertus un tā.”

G.Terzens: “Šo viedokli Jūs ne reizi vien esat teicis..”

A.Lembergs: “Nē, bet tas nav viedoklis. Tie ir fakti. Man nekas nav jāizdomā.”

Z.Peneze: “Mums ir fakti par hipsteriem. Mums ir cita versija.”

G.Terzens: “Mums savukārt interesē..”

A.Lembergs: “Jā, kur hipsteriem nauda?”

G.Terzens: “Jā, kur hipsteriem nauda? Bet..”

Z.Peneze: “Viņiem jau nav tādas.”

G.Terzens: “.. ir organizatori, bet ir publika, ja, tātad šī publika, kura ir vēstījumu, aicinājumu un kaut kādu strāvojumu patērētāja, ja. Un šajā gadījumā tie, kas organizēja, viņi ir pozā, tas ir jebkurā gadījumā, bet publika, kas bija sabiedrība, Jūs viņus.. tie, kas gāja uz oligarhu kapusvētkiem, Jūs šo publiku, šo tautu uzskatāt par saviem ienaidniekiem vai tomēr par kādu pārliecināmu elektorāta daļu vai par ko?”

A.Lembergs: “Nē, nu kā? Tautai vajadzīgi šovi un izpriecas, un cilvēki atnāk uz šovu un izpriecām. Viens iet uz vieniem, otrs iet uz otriem. Nu, tā ir gaumes lieta, izvēles lieta, laika lieta, un es uz to skatos, nu, kā uz šovu, jā, kā uz politaģitācijas pasākumu, kā uz, jā, iebiedēšanas pasākumu.. nu, tie skatu leņķi var būt ļoti dažādi, bet katrā gadījumā tie, kas tur atnāk, nu, normāli, nu.”

G.Terzens: “Kā Jums pašam ir? Jūs.. Mēs te aizkadrā runājām, jūs teicāt, Jūs ne pirmo gadu esat, un, ka Jums šī te situācija ir.. viskaut kam iet cauri, ja, un arī nemazums ienaidnieku. Tad, piemēram, kā Jūs redzat, nu, katrs nākamais kaut kāds pret Jums, ja, it kā Jūs teicāt, ka esat tāds par cilvēks, nevis pret cilvēks, bet, kā Jūs rēķināt, Jūs viņu liekat kādā plauktiņā vai, nu, šito es vēlāk, šitas ir mazāka skudriņa, šitā lielāka, nu, šitas nenozīmīgi kaut kam, a šitas tikai pajokoja. Jūs kaut kā gradējiet to savus potenciālos ienaidniekus vai tie, kas tā kā vēršas pret Jums?”

A.Lembergs: “Nē, es viņus negradēju, vienkārši es cenšos viņus tādā.. uzaicināt un nokļūt dialogā par, jo viņi visi kā viens ar retiem izņēmumiem ir ļoti vārgi sarunā par. Nu, atcerieties, viens no pēdējiem, kas uznāca ar cīņu pret oligarhu Lembergu, bija Ģirts Valdis Kristovskis, bet viņš pilnīgi nav gatavs runāt par. Par vienalga ko. Nu, konkrēti runāt, ja. Un Zatlers arī šodien galīgi nav gatavs runāt par. Un es viņu cenšos uzaicināt sarunu ļoti konkrēti pat, lai viņš konkretizē savus apgalvojumus, pieņemsim, nu, kur ir konkrēti Saeimas likumi pieņemti 10.Saeimas..”

G.Terzens: “Uz to jautājumu viņš nevarēja toreiz arī televīzijā atbildēt, jā.”

A.Lembergs: “.. un arī par valdību to pašu. Nē, starp citu viņš nosauca, viņš teica, ka Saeima atlaista tāpēc, ka nav nobalsots par Maizīti, par Vīgantu, bet tas lielākais humors, ka tā bija 9.Saeima. Tad iznāk, ka viņš atlaida 10.Saeimu par 9.Saeimas lēmumiem jeb viņš vienkārši nezina, ka tagad bija un vēl tagad ir 10.Saeima. Viņam to vajadzētu vismaz pēdējā darba dienā noskaidrot!”

Z.Peneze: “Bet runājot par, runājot par konkurenci, viena lieta politiskā konkurenci, viena lieta politiskā konkurence. Zaļo un zemnieku savienībā ir daudz pieredzējuši politiķi, kas arī ir Saeimā un valdībā strādājuši, kāpēc, piemēram, nevarēru nodot to stafeti būt par premjera amata kandidātu ilggadējam ministram Raimondam Vējonim?”

A.Lembergs: “Jā, nu, es saku vēl vienu reizi. Es to neizvēlos, ja, viņi paši to lemj, un arī, protams, mums ir tagad diskusijas bijušas un es arī viņus aicināju ļoti uzmanīgi izvērtēt, kas viņiem būtu vēlams, kas būtu izdevīgs un visādi citādi vērtējams premjera kandidāts līdz tas jautājums tiek publiski paziņots. Es varētu vēl citus nosaukt premjera kandidātus, piemēram, es domāju, ka būtu bijis arī ļoti labs prezidenta kandidāts Jānis Dūklavs, un arī premjera kandidāts neapšaubāmi viņš tāds varētu būt..”

G.Terzens: “Nu, ZZS cilvēki tomēr.”

A.Lembergs: “Nu, viņš nav ZZS, viņš ārpus partijas, bet nu viņš vienalga no saraksta ir, es domāju, kas tas ir ZZS..”

Z.Peneze: “Nu, Bērziņš vienalga no Jūsu saraksta ir.”

A.Lembergs: “Nu, arī viņš nebija partijas biedrs, starp citu, tāpat kā Dūklavs..”

Z.Peneze: “Bet no saraksta.”

A.Lembergs: “Ja. Un vēl es noteikti gribētu nosaukt tādu jaunu politiķi, bet jau pieredzējušu, kā Uldis Augulis, ja, arī viņam ir tvēriens. Un es domāju, ka..”

Z.Peneze: “Nu, tvēriens ar “airBaltic” neparādās!”

A.Lembergs: “Nu, “airBaltic” tur jau viss ir.. jau 52% visas balsošanas tiesības ir atdevušas iepriekšējās valdības. Viņam tur pilnīgi.. Viņam ir, nu es teikšu tā, lelles.. lelles loma. Nu tur nav pamatots uzbrukums viņam nekādā gadījumā.”

G.Terzens: “Teiksim tā, paņemsim pauzi tagad, jo..”

Z.Peneze: “Mums ir daudz jautājumu arī no klausītājiem.”

G.Terzens: “Jā, lai mēs neaizietu situācijā, ka, piemēram, kā lielie finansisti runā par mūsu kopīpašumu, mūsu valstiņu runā kategorijās tautai neizprotamās, mēs pēc pauzes tad aiziesim tautai izprotamās kategorijās, jo tauta uzdot jautājumus, un kur nu vēl labāka izdevība, ja Lemberga kungs pats ir studijā.”

(..)

G.Terzens: “Skat, plkst.11.30 jau, nē, pat vairāk jau..”

E.Švāns: “Tas nekas.”

G. Terzens: “Artis Volfs arī parādījies pie apvāršņa.”

E.Švāns: “Mh. Darbs turpinās.”

G.Terzens: “Bet nenāca studijā. Nenāca. Ātri nolika riteni, ieraudzīja Aivaru Lembergu un ātri aizskrēja projām, jā. Pirmo cēlienu mēs vairāk no savas pozīcijas, izmantojot iespēju pirmo reiz “Radio 101″ intervēt Aivaru Lembergu, bet tagad klāt pie klausītāju jautājumiem. Un klausītāju jautājumi ir sekojoši šādi: Māris ir atsūtījis to, un es viņu izvēlējos arī uzdot, jo es domāju, ka pietiekami sakarīgs.Vai Jūs, Lemberga kungs, piekrītat tam, ka Latvijā 20 gadus ir valdījusi situācija, ka katru likumu var apiet ar pretlikumu, un katru pretlikumu var apiet ar likumu? Un, lai tas mainītos, ir jāmaina konstitūcija par 180 grādiem? Paldies, Māri, par jautājumu.”

A.Lembergs: “Tāds jautājums..ta katru likumu, jā…Nē, nu, protams, nu, likumus var…jebkuru likumu var kritizēt un jebkuru likumu var pilnveidot. Jūs saprotat, nekad nedarbojas likums viens pats, likums darbojas kopā ar citiem likumiem, ar Kabineta noteikumiem, vārdsakot, likumu noteikumu sistēmā un, lai jūs jebkuru jautājumu analizētu, skatītos, jums ir jāskata, nu, diezgan liela pakete parasti, ja. Un tāpēc tāds, nu, tāds, tāds, tāds apgalvojums, viņš drīzāk ir tāda tā kā saukļa formula, bet es viņu nesaistu ar kaut kādu tādu, ar 20 gadiem un tamlīdzīgi, es domāju, ka 20 gadu problēmu akcenti ir pilnīgi, pilnīgi, pilnīgi citi.”

G.Terzens: “Es domāju, ka Māris domāja to, ka, vai konkrēta cilvēka veiklība zināšanas un pietuvinātība konkrētām likumdošanas lietām spēj..”

Z.Peneze: “.. piemēram iespēju ofšoros naudu turēt..”

G.Terzens: “Un izmantot likumdošanas caurumus. Un tas taču likumā nav rakstīts..”

Z.Peneze: “Nav aizliegts.”

G.Terzens: “Noplātīt rokas un..”

A.Lembergs: “Nu, jārunā ir ļoti konkrēti. Tai skaitā par zemu nodokļu zonām. Jūs vispār zināt, kurās valstīs ir zemu nodokļu zonas, kuras populāri izmanto Latvijas uzņēmēji?”

G.Terzens: “Tādas Kaimanu salas varētu būt.”

A.Lembergs: “Nē. Nu Jūs droši vien pazīstiet tādas valstis, kā Amerikas Savienotās Valstis. Jautāsiet, a kāpēc ASV? Tur zemu nodokļu zona, pieņemsim, Daleveras štatu. Kāpēc viņi?..”

G.Terzens: “Mēs viņiem..”

A.Lembergs: “Pag, pag.. ”

G.Terzens: “Mums ir tikai aldziņas, mums nav finanses..”

A.Lembergs: “Paga, paga..bet kopā padomāsim. Ņemam tā, Lielbritānija, tā kā kaut kā Eiropas Savienībā. Nīderlande – ar’ tā kā Eiropas Savienībā. Luksemburga – nu, zināmā mērā var pieskaitīt Maltu, Kipru, visas Eiropas Savienībā. Tā nav kaut kāda, tāds režīms kā Ziemeļkoreja, vai Kuba, vai pat Ķīna. Kaut gan, nu, Honkongu, protams, var runāt, bet tās, nu, ļoti maz izmantoja viņas, tālu menedžējams un tā tālāk. Tā kā šīs zemnodokļu zonas uztura, un, un , un to juridisko sistēmu visu ir radījušas un nav likvidējušas taisni lielās, bagātās valstis, kuras cīnās ar naudas atmazgāšanu, nodokļu nemaksāšanu, terorismu un tā. Un viņas nelikvidē. Tak varēja pēc terorisma akta nolikvidēt un viss, tēma būtu izsmelta, bet viņi to nedara. Kāpēc?”

Z.Peneze: “Bet kāpēc Jums ir interesanti tās zemo nodokļu zonas, nevis turēt naudu tepat Latvijā, maksāt Latvijai nodokļus, līdz ar to budžetā vairāk naudas arī?”

A.Lembergs: “Nu, jautājuma uzstādījums ira, nu diemžēl es gribu pateikt, absolūti neprecīzs. Nodokļus maksā fiziska persona, fiziska persona, tas ir Aivars Lembergs, no tiem ienākumiem, ko viņš gūst personīgi. Pie tam viņam jāmaksā nodokļi no tiem ienākumiem, ko viņš būs personīgi kā fizikai personai atbilstoši Latvijas Republikas likumiem, ja starp Latviju un attiecīgo valsti nav kaut kāds īpašs režīms noslēgts. Ja mēs runājam par juridiskām personām, tas atkal ir pilnīgi cits stāsts, un, ja jūs paskatīsieties, tā, nu piemērs… Paņemsim tagad “Ventspils naftu”. Kam pieder kontrolpakete? Redz, nu, Jums Lembergs interesē, bet kam pieder pakete, neinteresē.”

G.Terzens: “Nu?”

A.Lembergs: “Ofšoram. A kas aiz tā ofšora ir? Kāpēc neviens neinteresējas?”

G. Terzens: “Varbūt to nemaz nevar redzēt..”

Z.Peneze: “.. tāpēc, ka nav iespējams..”

A.Lembergs: “Tāpēc, ka nav aizdomas, ka tur ir letiņš, ja? Tad, ja tur ir aizdomas, ka letiņš, tas ir baigi slikti un tas ir ļoti, ļoti, ļoti, ļoti pakarams un, tā teikt, kapu kalniņā, bet, ja tur iekšā ir, pieņemsim, it kā angļi, it kā amerikāņi, a varbūt it kā vēl kaut kas, tad viss ir kārtībā. Redzat, ir, ir radīta, ne mēs radījām zināmu ekonomisko sistēmu un es jums, pieņemsim, ja runā par mani, es personīgi visus nodokļus esmu nomaksājis, pilnīgi droši un pilnīgi cieti, ja. Un, nu tikko Ventspilī nošāva vienu uzņēmēju, ja. Un es domāju, bija daudzi gadi Latvijā, kad bija ļoti jāpadomā, vai Tev vajag figurēt kā pārtikušam vai pat bagātam cilvēkam. Vai tas neapdraud tavu personīgo drošību? Tālāk, piemēram, Ventspilī nāk investors un, pieņemsim, es tiekos ar investoru, nu, reālu investoru, bet viņš nenāk iekšā ar savu vārdu, viņš nenāk iekšā, varbūt dažādu iemeslu…Pirmais, viņš negrib, lai to zina konkurents, jo konkurence var likt šķēršļus, lai viņš te ienāk un rada viņam konkurences vidi. Būtisks arguments? Būtisks. Viņš var nevēlēties, lai to zin varas struktūras, nu, piemēram, mums ienāca Ventspilī nu faktiski vācu investors un viņš lūdza – neviena skaņa, kamēr viņš nav reāli investējies, jo, viņš teica, ja tie vācieši dabūs zināt, ka viņš iet prom no Vācijas, ta viņam tur būs nepatikšanas. Viņu mocīs ieņēmumu dienests, ja.”

G.Terzens: “Tad mums ir jautājums.. ”

Z.Peneze: “Runa vēl par konkurenci arī..”

G.Terzens: “Mums ir jautājums, jā.. ”

Z.Peneze: “Runājot par citu zonu tādā salīdzinājumā – Ventspils vienmēr tiek uzskatīta arī par valsts valstī, mēs no Ventspils klausītājiem arī saņemam – kāpēc jūs visu laiku tik negatīvi par Ventspili? Bet te konkrēts piemērs no zinātājiem par būvmateriāliem, kāpēc ir tik grūti citiem uzņēmējiem iekļūt konkurences tirgū Ventspilī, ka, piemēram, “Tapeks” tikai uzsāka darbību nopērkot veikalu, tur nav ne “K-Rautas”, ne “Depo”, kur te visās citās pilsētās ir. Kāpēc tik grūti ir no malas ienākt strādāt Ventspilī uzņēmējiem?”

A.Lembergs: “Nu, pilnīgs blefs. Tirgotāji, kas grib, tas var ienākt..”

Z.Peneze: “Bet nu fakti liecina, ka nav ne “Depo”, ne..”

A.Lembergs: “Bet, kas viņiem vajadzīgs no pašvaldības, lai viņi sākti tirgot? Pilnīgi nekas.”

Z.Peneze: “Nu jautājums, kāpēc nav? Loģiski, ja citās pilsētās ir.”

A.Lembergs: “Paga, es saku vēlreiz, viņiem no Ventspils pašvaldības, ne no manis personīgi, no domes, viņiem pilnīgi nekas nav vajadzīgs, nekādas atļaujas, nekādas sask.. lai viņi varētu sākt…vai “Depo”, vai kas tur..starp citu, “Depo” taisījās būvēt veikalu, ja, to gan es zinu, bet sākās krīze un viņi, viņi pamuka. Es atceros, mēs pat skaņojām skiču projektu, tā veikali, tur un tur, es teicu, ka viņi nāks iekšā un vēl vairāki veikali, kas taisījās ienākt. Ventspils jau runāja..”

Z.Peneze: “Bet ar ko tas ir skaidrojams, ka, piemēram, arī kaut kādi pārtikas veikali parādās krietni vēlāk nekā..”

A.Lembergs: “Nē, nu to izvēlas attiecīgais tirgotājs, un..”

Z.Peneze: “Un, ka viņiem nepatīk Ventspils? Tā taču nevarētu būt? Viņi taču grib visos tirgos būt.”

A.Lembergs: “Pagaidi, nu, teiksim, paņemsim Ventspili, ja. Ventspilī ir 40 mazliet pāri tūkstoši iedzīvotāju, Ventspils rajonā ir 15 000 Tad kopā tas ir nu nepilni 60 000. Tā? Tikpat lielā teritorijā, piemēram, Liepājā dzīvo apmēram 140 000, ja. Pie tam, tātad, Ventspils, Ventspils rajons ir vismazāk apdzīvotais – 6 cilvēki uz vienu kvadrātkilometru un kā jūrā..”

Z.Peneze: “Bet vislielākais..”

A.Lembergs: “Jā, bet, nu, cilvēki jau ir svarīgi. Pērk jau cilvēki. Ventspils rajonā visvairāk briežu uz vienu iedzīvotāju, ja, bet viņi nenāk uz veikalu. Un, un, jūrā atkal neviens nedzīvo, saprotat, un mēs esam pussalā un līdz ar to tādi apkopes centri un tirdzniecība, viņai grūti, jo arī tranzītā caur Ventspili nebrauc, teiksim Jelgava vai Ventspils, nu tur..”

G.Terzens: “Skaidrs, es gribētu pievērsties klausītāju jautājumiem.”

A.Lembergs: “Bet galvenais jautājums ir tāds, lai tirgotos kādai firmas zīmei vai kam, viņiem nekas nav vajadzīgs. Ventspilī bija “Double Caffe”.. Viņi attaisīja, kafija maksāja, kafija, man liekas, kaut kādi 2 lati. Nu pa divi lati Ventspilī! Aizmirstiet tādas kafijas!”

G.Terzens: “Tā, par latiem runājot, Kārlis uzdod jautājumu, ja. Paldies, Tev Kārli. Jūs, Lemberga kungs, uzdodaties par lielu pensionāru aizstāvi, raksta Kārlis. Londonā lepnos veikalos jūs piecu minūšu laikā iztērējat 120 000 latu par smalkām drēbēm, no kā apmēram 1000 Latvijas pensionāru varētu dzīvot mēnesi. Vai Jums nav kauns skatīties šiem pensionāriem acīs un varbūt jums pašam vajadzētu rādīt piemēru ar šo naudu, ieskaitīt Latvijas sociālajā budžetā. Kārlis.”

A.Lembergs: “Jā, nu es jums pateikšu. Bija laiks, kad es pelnīju tikai no dividendēm vairākus miljonus, pat līdz četri, man liekas, miljoni gadā, latu, latu. Nu, un, lai pirms saņemtu šo naudu uz sava konta, es nomaksāju nodokļus, uzņēmuma ienākuma nodokli, ne es, bet kompānija nomaksāja. Bez tam es pelnīju, protams, darba samaksā simtiem tūkstošus latu. Un pēc nodokļu nomaksas es tērēju naudu tā, kā es uzskatīju par vajadzīgu. Tā ir pirmā lieta. Otrā lieta, kas attiecas par pensionāru aizstāvi, tad es esmu par to, ka ļoti cieti. Cilvēki maksājuši nodokļus 40 gadu parasti, viņš aiziet pensijā, viņam ir aprēķināta pensija un tā ir viņa nauda, un viņš to ir nopelnījis un nomaksājis. Un tāpēc es aizstāvu un aizstāvēšu visus pensionārus, gan tos, kas saņem 100 latu, gan tos, kas saņem 500 latu.”

Z.Peneze: “Bet jūsu zināšanām finansēs, kurā vietā tad to naudu atrast valsts budžetā? Jūs esat pietiekami informēts, par to, cik kurā valsts kasē ir nauda.”

A.Lembergs: “Es jums atbildēšu. Ļoti vienkārši. Ventspilī ir Latvijā augstākā vidējā pensija, tātad, gandrīz 30 latu lielāka vidējā pensija nekā vidējā Latvijā. Jautājums – kāpēc? Un tāpēc, ka ir labākas darbavietas, kur maksā lielāks algas. Tikko atvēra Šveice jaunu komunālās mašīnu ražošanas rūpnīcu, tur vajag extra klases metinātājus, piemēram. Un, un tas metinātājs, ko viņš dara, viņš tādu darbu var darīt Ventspilī, viņš to var darīt Šveicē, viņš to var darīt Vācijā. Un ar to algu tam darba devējam ir jākonkurē, jo, ja viņš viņam nemaksās pienācīgu algu, viņš pacels cepuri un aizbrauks uz Vāciju. Un, protams, ka tāds strādnieks, viņš, viņš nopelnīs pensiju, es jums pateikšu, nu ap 400, 500 latu mēnesī.”

Z.Peneze: “Bet ņemot vērā situāciju, ka cik daudz latviešu ir aizbraukuši tagad, šobrīd tieši ar tādu budžetu, kāds ir, kur tur var dabūt naudu, lai palielinātu pensijas?”

A.Lembergs: “Ļoti vienkārši – nodarbinātība, lielāka nodarbinātība.”

Z.Peneze: “Tas nav vienkārši.”

A.Lembergs: “Nu, protams, ka nav vienkārši. A Jūs domājat, teiksim, mums tagad vienu rūpnīcu tikko nodeva, vēl trīs būvē. Jūs domājat, ka..”

G.Terzens: “Mēs dzirdējām pa televizoru..”

A.Lembergs: “Jā, jā, bet tas, jūs saprotat, lai katrā pilsētā četras jaunas rūpnīcas, un jūs redzēsiet, nav problēmu nebūs ne ar pensijām, nebūs problēmu ar pabalstiem, ne ar ko. Tas viss ir jānopelna, saprotiet?”

G.Terzens: “Gribētos jau cerēt, protams, ja.”

A.Lembergs: “Jūs jau arī maksājat nodokļus, pareizi?Jums maksā tūkstots latu mēnesī? ”

G.Terzens: “Tā pensij.. nodokļos?”

A.Lembergs: “Nē, nē, nē, algu, algu..”

G.Terzens: “No kuras maksā…”

A.Lembergs: “A cik dīdžejs maksā Vācijā?”

G. Terzens: “Nu tas jāprasa mūsu priekšsēdētājam..”

A.Lembergs: “Nu cik? Jā, jūs redzat, jūs redzat, ja. Bet viņš jau nevar vairāk samaksāt, tāpēc, ka to naudu reāli jāsaražo reālā ekonomikas sektorā. Un mums tā problēma tāda, ka sociālismā ekonomiku, rūpniecību visu nolikvidēja, vietā neko neradīja un mums vajadzēja Maršala plānu. Vācija..”

G.Terzens: “To šorīt, to šorīt…nē, nē, nē, viss kārtībā… Man prieks, nē, nē, ļoti sakarīgi, mums Zanei vienkārši ziņas ir..”

Z.Peneze: Mums šodien, jā, tūlīt būs ziņas, bet vēl viens jautājums: Ņemot vērā, ka jūs esat atzinies..”

A.Lembergs: “Jums skaistas zilas acis ir..”

Z.Peneze: “.. ka PIN kods dažreiz aizmirsies…”

A.Lembergs: “PIN kods?”

Z.Peneze: “Vai tas Aivars Lembergs, kas ir Twitterī, esat jūs?”

A.Lembergs: “Esmu gan!”

G.Terzens: “Jūs esat Twitterī?”

A.Lembergs: “Esmu Twitterī un cenšos iespēju robežās atbildēt, ja. Vairāk gan, vairāk pa telefonu, protams.”

G.Terzens: “Skaidrs. Jā, liels prieks, paldies, Lemberga kungs, ka atveltījāt laiku šeit “Radio 101″ studijā. Nu tagad mums ir ķeksītis, arī Lembergu esam intervējuši. Jā. Tiesa gan, mūsu plāns bija savādāks, sākot ar Freimaņa kunga sarunu pirms divām dienām, kad viņš jūs ar Valdi Zatleru nolikāt divus papīra tīģerus, tagad esam ar šiem abiem tīģeriem runājuši, tad nu gaidīsim vēlēšanu rezultātus. Vārdsakot, lai veicas! ”

A.Lembergs: “Es ceru, ka viņš mani neapēd. Paldies. Uz redzi.”

Publicēts lapā: 7.07.2011