Kalendārs

Intervija LNT/LZK raidījumam “Aktuālais novados” (12.06.2011.)

Get the Flash Player to see this content.

Andrejs Filipovs, raidījuma vadītājs: “Mūsu studijas viesis – Ventspils mērs Aivars Lembergs. Sveicināti.

Latvijā šonedēļ karsts laiks. Kā Jūs izjūtat karstumu?”

Aivars Lembergs, Ventspils mērs: “Nu, strādājam. Ka kārtīgi strādā, vienmēr ir karsts. Nekad nesalst.”

A.Filipovs: “Viegli panest karstumu?”

A.Lembergs: “Tā nav problēma.”

A.Filipovs: “Karstums ir dabā, vai karstums ir darbā un politikā?”

A.Lembergs: “Nu, ja runājam par Ventspili, tad, nu, vismaz no mana skatu leņķa ventspilniekiem… Tur atlaiž Saeimu, ievēl prezidentu… Es domāju, ka tas absolūti nav būtisks jautājums. Mūsu dienas kārtībā galvenais un karstākais jautājums ir faktiski jaunas darba vietas un Ventspils industrializācija. Un no labām ziņām, tagad tik daudz sliktas ziņas, es gribētu izcelt, ka tieši pēc mēneša, pat mazliet ātrāk, mums ir tāda komunālo mašīnu būves rūpnīca “Bucher Schoerling”. Viņi atver jaunu ražotni, dubultojas ražošanas jauda. Šis projekts tiek realizēts par Eiropas Savienības līdzekļiem, un, tātad, ja agrāk pie mums viņi tikai metināja, to ražo.., tos metālu un lika iekšā komplektējošās izstrādes, komplektējošās detaļas, tad tagad faktiski visa galvenā ražošana būs Ventspilī.”

A.Filipovs: “Kāda ir pievienotā vērtība valstī no tā?”

A.Lembergs: “Nu, uzreiz gribu pateikt, ka tur kopā strādās gandrīz turpat simts cilvēki, kas priekš mums ir ļoti, ļoti svarīgi. Un, protams, tā ir ražotne ar augstu pievienoto vērtību un tā ir mašīnbūve. Un, un vienlaicīgi es burtiski pirms divām nedēļām tikos ar vienu norvēģu lielu investoru, un mēs kopā gatavojam, Ventspils pašvaldība, Ventspils brīvosta un šie te norvēģu investori ļoti lielu māju būves kombināta projekta realizāciju. Mēs izbūvēsim attiecīgas ielas, ūdeni, kanalizāciju un tamlīdzīgi un tur jau būs ap 400 jaunas darba vietas. Un tad..”

A.Filipovs: “Lai to visu varētu veikt..”

A.Lembergs: “Un tad, un tad vēl interesantāka viena lieta, viena japāņu rūpnīca iet prom no Vācijas, jo tur viņiem ir padārgi, un viņi paskatījās, kur viņi varētu izvietoties, elektronikas ražotne, un viņi izvēlējušies ir Ventspili.”

A.Filipovs: “Jums pietiks iedzīvotāju, kas strādās, darba roku, jaunu darba roku ar izglītību? Vai Ventspils augstskola spēj saražot?”

A.Lembergs: “Nu, katru gadu no Latvijas aizbrauc prom, nu redzēsim, tautas skaitīšana, es domāju, ap 20 tūkstoši iedzīvotāju, tā kā, ja no viņiem kaut daļa neaizbrauks, bet paliks Ventspilī, es būšu vairāk nekā laimīgs.”

A.Filipovs: “Tas nozīmē, ka Jūs uz Ventspili aicināt arī no Daugavpils, Rēzeknes, Valmieras?”

A.Lembergs: “Jā, tik tiešām, nu, ja šīs, mūsu šie projekti aizies, starp citu, spāņu jauna rūpnīca paredzēta ir alumīnija profila ražošanai, tad, protams, ka Ventspils pilsētā, rajonā nepietiks kvalificētu darba roku un līdz ar to mēs ceram, ka no citām pilsētām brauks uz Ventspili ne tikai strādāt, bet arī dzīvot.”

A.Filipovs: “Nebūs tā, ka uz Latviju migrēs no NVS valstīm?”

A.Lembergs: “Es domāju, ka drīz būs tāds laiks, kad mēs atcerēsimies pozitīvi tos ukraiņus, krievus, baltkrievus, kuri te dzīvoja, bet kuri ir aizbraukuši un vietā, es skatos, kad Eiropas Savienība mūs mēģinās uzspiest melnaidānos no Āfrikas. Man pret viņiem principā nav nekas, gan interesanti izskatās, bet tā ir cita reliģija, cita kultūra, cita, cita.. temperaments, un tā, man liekas, mums būs grūti pierast vienam pie otriem, tāpēc, es domāju, ka galvenais, par ko mums jārūpējas ir, lai cilvēki neaizbrauc prom. Lai cilvēki neaizbrauktu prom, viņiem vajadzīgas jaunas darba vietas, viņiem jābūt pārliecībai, ka nopelnīs labu pensiju, ka bērniem būs laba skola, laba augstskola un beidzot skolu viņiem būs darbs.”

A.Filipovs: “Pensija nākotnē ir reāli, kad gados jau novecojoša paaudze pārsniegs jauno paaudzi, kas strādātu uz pensijām?”

A.Lembergs: “Nu, redziet, var jau pensiju dažādi pelnīt, bet nu, galvenais jau ir darba ražīgums. Ja jūs attīstāt industriju ar augstu pievienoto vērtību, tad, protams, šī pievienotā vērtība rada arī lielākus nodokļu ieņēmumus, varbūt tie nav akurāti iedzīvotāju ienākumu nodoklis un sociālais nodoklis, bet tie rada pārējos nodokļus. Nu nav citas attīstības nākotnē, kā tikai augstāks darba ražīgums, un es teikšu tā, teiksim, ja pirms desmit gadiem vidējā pensija Ventspilī un Latvijā bija vienāda, tad šobrīd Ventspils pensionārs saņem par 27 latiem mēnesī lielāku vidējo pensiju, nekā tas ir vidēji Latvijā, jeb pārrēķinot uz gadu, tas ir vairāk nekā 300 latu. Tā ir tā nākotne, ka pensionārs nav maznodrošinātais, ka viņš nopelnīs tādu pensiju, lai viņš normāli dzīvotu.”

A.Filipovs: “Tūlīt 12.klašu absolventiem būs izlaidumu balles. Ko Jūs šiem jauniešiem novēlētu, palikt Latvijā un izglītoties, meklēt darbu, vai brīva pasaule, 27 valstis, Eiropas kopiena?”

A.Lembergs: “Nē, nu, skaidrs, ka, jebkurš atbildēs, ka novēl palikt mājās, jeb arī, ja aizbrauc skoloties uz ārzemēm, atgriezties atpakaļ, bet tas viss ir tikai tukšas runas, pļāpas, ja netiek piedāvāts attiecīgi kvalificēts, attiecīgi labi apmaksātas darba vietas. Un darba vietu radīšana, tas nav tikai privātā biznesa jautājums, tas ir, protams, arī gan pašvaldības, gan valsts jautājums, un, ja uz to nav orientēta valsts, tad nevar cerēt, ka atnāks tie industriālie investori, kas radīs jaunas darbavietas. Tā kā, nu, šis ir izšķirošais jautājums, un man ir ļoti žēl, ka tik milzīgi daudz laika un enerģijas tiek tērēts, pēc manām domām, nu, nositot laiku, nu, šoviem visādiem, un, un, protams, nu, dzenāt vienu, vienu, vienu nelieti dzenāt, tas arī ļoti interesanti, bet tas arī tikai pieder pie šova. Man liekas, ka vajag vairāk strādāt, nu, ražīgi un efektīvi.”

A.Filipovs: “Ko Jūs sakāt par Saeimas atlaišanu?”

A.Lembergs: “Nē, nu..”

A.Filipovs: “Kā tas uz novadiem atspoguļosies?”

A.Lembergs: “Nu, uz Ventspili, es domāju, tas neatspoguļosies.”

A.Filipovs: “Jūs runājat tikai par Ventspili, bet Daugavpils., Rēzekne, Valmiera, citas pilsētas Latvijā arī ir.”

A.Lembergs: “Nē, nu, protams, ka tas bremzē normālu valdības darbu, Saeimas darbu, bet, nu, atkal no otras puses, saprotiet, ja tādu, Čigā.. Čigāni, kura tur ilgus gadus vadīja “Delnu” un mācīja visus, kā pareiz jādzīvo, stāstīja, ka viņi cīnās pret korupciju un tā tālāk, un viņi vēl Saeimā, izrādās, ka viņi ir kontrabandisti. Un vēlētāji to nezināja. Tāpēc ir jāpadzen tāda Saeima, protams. Kamparu ievēlēja par deputātu, paskatieties, kādus viņš brīnumus dara, ja, sākot ar elektroenerģijas tarifu palielināšanu. Ziemā cilvēki pus Latvija bez elektrības, šis mierīgi guļ uz krāsns un, tā teikt, svin krievu Ziemassvētkus un Jauno gadu, un tā tālāk un šitādas, šitādi cilvēki savēlēti, es domāju, ka nu, cerams, ka tādu Kamparu un Čigānu, un visādu Kristovsku vietā ievēlēs kādus darbīgus, lietišķus cilvēkus, kas vismaz nemāna tautu.”

A.Filipovs: “Vasara ir laiks, kad pilsētas svin svētkus, ir dažādi festivāli, Krāslavā tikko bija deju svētki. Ventspils arī ir sagatavojusies tūrisma sezonai?”

A.Lembergs: “Nu, jā, mēs palīdzam saviem uzņēmējiem, mēs cenšamies maksimāli reklamēt Ventspili, jo uzņēmēji, kas nodarbojas ar tūrisma biznesu, viņu, ir, nu, maz, maz viņu ir, viņi nevar nopirkt televīzijas laiku, un mēs reklāmas taisām Latvijā, mēs taisām plašu reklāmas kampaņu Lietuvā, tai skaitā lietuviešu valodā, jau ne pirmo gadu, tai skaitā gan televīzijā, radio, gan drukātajos medijos, gan sociālajos. Tas pats Igaunija, mazāk, protams, Vācija, bet tomēr.. Zviedrija, nu, es.. cenšamies mēs tagad atklāt prāmja satiksmi Ventspils-Gotlande-Sāremā, ja, ja tas izdosies, tad, protams, tas būs jauns tāds, jauna elpa tūrismam ne tikai Ventspilī, bet arī Kurzemē un es domāju, ka visā Latvijā. Nu, protams, mums ir jauni piedāvājumi ģimenēm atpūsties Ventspilī, tā kā, es domāju, ka Ventspils vienmēr laimīga uzņemt ciemiņus.”

A.Filipovs: “Paldies Jums par šo sarunu.”

Paldies. “Paldies. Uz redzi.”

Publicēts lapā: 12.06.2011