Kalendārs

Aivara Lemberga intervija LNT raidījumā “900 sekundes” (26.05.2011.)

Get the Flash Player to see this content.

Kristīne Garklāva, raidījuma vadītāja: “Bet kādi secinājumi pēc vērienīgajām KNAB kratīšanām ir politiķim Aivaram Lembergam?”

Ģirts Timrots, raidījuma vadītājs: “Un vai tiešām kratīšanām nav saistības ar gaidāmajām prezidenta vēlēšanām? To šorīt jautāsim Ventspils domes priekšsēdētājam Aivaram Lembergam. Viņš mūsu studijā.”

K.Garklāva: “Labrīt!”

Aivars Lembergs, Ventspils domes priekšsēdētājs (ZZS): “Labrīt!”

Ģ.Timrots: “Labrīt! Kas vakar notika?”

A.Lembergs: “Nu atbrauca, teiksim, ciemiņi, kurus man vienmēr jāgaida, – tāds darbs. Nu izskatīja.. Man tur mājās ir.. Zinat kā.. tur krimināllieta tuvu pie 200 visādi sējumi, un, protams, aizstāvības materiāli, sakrauti nu tādā blāķī, kuros es pats vairs neorientējos, godīgi sakot. Dievs dod, lai orientējas advokāti! Nu, kamēr tos izskatīja, pagāja gana daudz laika, bet es gribu pateikt vispār, salīdzinoši ar citām reizēm, šie puiši tādi.. parādīja tādu toleranci, inteliģenci, inteliģenci, profesionālisms un tāds.. Nu, vārdu sakot, nu neizskatījās pēc tādiem nu, tā teikt, no lielā ceļa bandītiem, bet tādi solīdi.”

Ģ.Timrots: “Kaut ko paņēma arī līdzi no visiem materiāliem?”

A.Lembergs: “Nu, praktiski neko, jo tur, tur nebija ko ņemt. Es nesaprotu arī, ko viņiem īsti vajag vai nē. Nu tur kaut kādi tur analīzes, teiksim, tur, tur Ventspils brīvosta, Rīgas brīvosta, tur, nu, par gāzi, kaut kas par elektrību, vai ne?! Nu tādi.. Ir virkne konkurentu projektu, kas varbūt realizēti Ventspilī, kas varbūt realizēti Rīgā..”

K.Garklāva: “Un kā ar seifu? Vakara vija ziņas, ka Jūs esat aizmirsis seifa kodu un, un mēģināt to atvērt.”

A.Lembergs: “Jā! Jā!”

K.Garklāva: “Izdevās?”

A.Lembergs: “Nu domes, domes darba seifs, vai ne?! Nu un, protams.. Un es viņu nelietoju vienkārši, ja. Nu es biju domājis vispār, ka viņš vaļā stāv, bet izrādās, ka viņš ciet, un es neatceros to kodu, jo tagad visiem čemodāniem kodi un PIN kodi, un tādi kodi. Visi kaut kur sarakstīti. Es tikko nesen izmetu vienu telefonu tāpēc, ka es vienu PIN kodu biju tomēr sajaucis un nobloķējās man tas telefons, bet nu darba, darbā jau tur ir pierakstīts kaut kur vispārējā nodaļā. Tur nodaļas vadītāja jau ir gadi četri prom, un arī pirms tam viņas priekšniece prom, nu, kam vajadzēja pierakstīt tos kodus. Vārdu sakot, neviens nezina to kodu. Nu un tas seifs jādabūn vaļā, un vakar, nu, kamēr tur atbrauca no Rīgas kāds tur – tāds, tāds jauns puisi, bet nu it kā speciālists. Kamēr paziņoja pēcpusdienā, kamēr atbrauca, kamēr tā, deviņos sāka, un man tagad no rīta, pirms es atbraucu pie jums, 15 pāri 7 atnāca īsziņa, ka neatvēra. ”

K.Garklāva: “Visu nakti tika mēģināts, bet galu galā..”

A.Lembergs: “Tā kā.. Jā! Nu puisis, teica, atbrauca pa stundu. Es domāju, ja pa stundu, kaut kādi man liekas maksāja divi ar pus tūkstoši latu, nu tad tas ir baigais brāķis. Nu, izrādās, nav brāķis. Tā kā..”

Ģ.Timrots: “Kas šajā seifā..?”

A.Lembergs: “Tā kā man šausmīgi jāatvainojas visiem tiem, kas tur iesaistīti, kad mans aizmāršības dēļ..”

Ģ.Timrots: ” Kas tur ir iekšā šai seifā?”

A.Lembergs: “Nekas tur nav tai seifā. Tukšs seifs tur. Goda vārds, jā! Nu, bet viņiem jātaisa.. es tur, tur.. Bet es viņiem teicu.. Tad vēlāk viņi aiznesuši, kādi 400-500 kilogrami sver. Nu tur desmit veči aiznesa.. Nu tas izmaksātu mazu naudu kādās 10 minūtēs to izdarīt no 3.stāva., bet nu, jā.. Nu tā ir, jā.. Bet, kas attiecas uz, nu, tātad, nu.. kabinetā pilnīgi nekā nebija ko ņemt, un, un mājās arī praktiski nekas tur nebija. Tur bija tādas analīzes arī par, par, par “airBaltic”. Pēc tam es tikai sapratu, kāpēc tas viņiem interesē.”

Ģ.Timrots: “Bet ir zināms, kuras lietas ietvaros tika veikta kratīšana pie Jums?”

A.Lembergs: “Nē, nu es Jums pateikšu tā – nu man tur, es parakstījos, ka es nevaru, ko es uzzināju stāstīt, bet es te paņēmu ziņu kanālu, un te Andris Ameriks izsakās, nu es te no tā tad, es tūlīt nocitēšu, viņš tur gana precīzi saka, ka “Ventspils domes deputāts Aivars Lembergs un Ainārs Šlesers ir sarunājuši, ka mani ievēl par ostas valdes priekšsēdētāju [tas ir Rīgas brīvostas valdes priekšsēdētāju]. Viesturs Silenieks kā otrs valdes priekšsēdētāja vietnieks arī par to balso un rezultātā slēdz kaut kādu līgumu ar “Mediju Namu”. Rezultātā manā kabinetā tika meklēti līgumi, kuru tur vispār nevarēja būt, izņemts domes kompjūters”.”

K.Garklāva: “Tad šāda vienošanās nav bijusi starp jums? Ar Šleseru?”

A.Lembergs: “Es tūlīt, es tūliņ nocitēšu. Un tad Silenieks, ko saka: “Silenieks portālam “Delfi” norādīja, ka “par Ameriku balsoju un balsotu arī tagad tāpēc, ka viņš ir profesionāls ostu ikgadējā biznesā ar ilggadēju pieredzi. Savukārt nekādus līgumus ar medijiem valde neslēdzot”. Silenieks arī norādīja, ka līgumus varētu slēgt sabiedrības, sabiedrisko attiecību nodaļa, taču tie tiekot slēgti ar ļoti daudziem medijiem, piemēram, saistībā ar Lielo Talku līgumi slēgti ar vairākām televīzijām. Silenieks arī pauda neizpratni, kāds viņam varētu būt sakars ar kādu iespējamu Lemberga un Šlesera vienošanos.” Nu tas lielākais pods ir tāds, ka nu Ventspils domes deputāts..”

Ģ.Timrots: “Tad tas, ko Jūs nocitējāt, tas, Jūsuprāt, ir patiesība?”

A.Lembergs: “Tā ir tā.. Nē, nu tā ir tā sāls, ap ko tas jautājums iet. Vārdu sakot, ka es kā Ventspils domes deputāts prettiesiski esmu ietekmējis to, kad Ameriks kļūst par Rīgas brīvostas valdes priekšsēdētāju. Nu tas ir pilnīgs, nu.. Cilvēki nezina vienkārši, tā teikt, veselais saprāts nav! Tātad brī.. Rīgas dome, Rīgas domē, ne Ventspils domē, Ventspils domes deputāts Rīgas brīvostā nevar ietekmēt absolūti neko, bet Rīgas domes deputāts var ietekmēt, vēlot četrus Rīgas pašvaldības valdes locekļus, un viens no tiem ir Ameriks, vēl tur, man liekas, ir Ušakovs, es pārējos divus nezinu. Un tad vēl ir četri, kas pārstāv tur četrus ministrus. Nu, lūk! Bet es neesmu Rīgas deputāts, es esmu Ventspils deputāts. Nu es nevaru ietekmēt pilnīgi nekā..”

K.Garklāva: “Tad kāpēc, Jūsuprāt, šādas ziņas ir parādījušās. Kam, piemēram, tas ir aktuāli?”

A.Lembergs: “Es nesaprotu to formulu. Saprotat?! Vajadzēja pievilkt, es saprotu tā, ka es amatpersona esmu, bet nu Ventspils domes deputāts var kaut ko pārkāpt, pildot dienesta pienākumus..”

Ģ.Timrots: “Tad visa šī kratīšana ir tikai par to, vai Jūs esat vai neesat ietekmējis Amerika ievēlēšanu viņa amatā brīvostā?”

A.Lembergs: “Jā! Nu vismaz man tā, man tā bija rakstīts, ja. Man tā bija rakstīts. Nu, lūk, un, un tas, protams, manī.. Nu es nevaru komentēt, nu mans, mans advokāts uzzīmēja shēmu. Viņš saka: “Man nekādi nesanāk. Nu vot nekādi nesanāk.” Bet es saprotu, es to lietu saprotu vēl mazliet savādāk. Es saprotu, ka nu, pirmkārt, vakar, ai, aizvakar, beidzās pieteikšanās, ir divi kandidāti, tad otrajā ir vēlēšanas, Strīķe plēšas ar, ar Vilnīti par vietu zem saules un kurš te priekšnieks, un, tā teikt, kurš te, kuram pieder KNAB, ja, Strīķe negrib atdot šīs īpašuma tiesības uz KNAB Vilnītim un vēl kādam varbūt, ja. Nu un, protams, nu, kā var parādīt sevi?! Nu, vajadzīga kāda skaļa lieta. Nu skaļa lieta bez Lemberga, nu tas nekas, ka Rīgas brīvosta un Ameriks, un Ventspils domes deputāts. Nu ierakstīt var – papīrs iztur visu, vai ne! Nu, lūk, es domāju, ka tā tāda cēloņu-seku sakarība gana normāla, nu, bet kas, kas tur var sanākt?! Nu es jums pateikšu – šodien man ir tiesa, kur es prasu morālo naudu par morālo kompensāciju par nodarīto morālo kaitējumu pret KNAB saistībā ar Grinberga lietu par viņa apgalvojumiem, ka es esmu noziedznieks, ko viņa izteica publiskajā telpā tieši pirms pieciem gadiem. Šodien ir no rīta Vidzemes priekšpilsētas tiesa. Saprotat?! Pieci gadi pagājuši, es atnācu līdz tiesai, un tagad es tiesājos par to, lai viņi man kompensē. Nu tiesa ies kādi gadi četri.. ”

Ģ.Timrots: “Un par šo Jūs arī būtu gatavs tiesāties?”

A.Lembergs: “Nē, nu šobrīd tur nav pamata. Nu tu nevari tiesāties, tāpēc, ka.. Nu kā?! Tev jau, tev jau rezultāta nav, ja. Kamēr būs rezultāts, kas tur, kas tur, kas tur kā ir, kas tur kā nav. Nu, ja pieci gadi paies, tas būs ļoti ātri.”

Ģ.Timrots: “Bet, Jūsuprāt, visas šīs vakardienas KNAB darbības ir saistītas ar vienu lietu? Šajā gadījumā ar Amerika nonākšanu brīvostas pārvaldē vai ar vairākām lietām, piemēram, nu, kāds tam, kāda tam saistība ar “airBaltic” un galu galā ar Aināru Šleseru?”

A.Lembergs: “Nē, nu Ainārs Šlesers ir pieminēts kā es ar Šleseru vienojies, kaut gan mēs zinām labi, ka viņa partijai ir vienošanās ar “Saskaņas centru”, un, tikai vienojoties starp “Saskaņas centru” un, un, un, un Pirmo partiju, ja, nu Šleseru un Ušakovu, teiksim tā, tikai tad var arī ievēlēt to valdes priekšsēdētāju, jo viņiem ir, viņiem vajadzīgas piecas balsis, un četras ir pašvaldībai, ja. Tā kā tur nu vispār neviens nav vajadzīgs. Par “airBaltic”..”

Ģ.Timrots: “Un kur šajā visā vēl Andris Šķēle?”

A.Lembergs: “Nu man.. Nezinu! “airBaltic” nu Zaļos zemniekus interesē par tik, par cik, nu, lai tur valsts ar godu var no tā projekta, pēc manām domām, izkļūt ārā jo ātrāk, jo labāk ar kaut kādu naudu. Nu tā es domāju.”

K.Garklāva: “Un kā Jūs vērtējat, piemēram, portālā “Pietiek.com” izplatītās ziņas par to, ka kratīšanas iespējamais iemesls varētu būt arī slepeni ierakstītu Jūsu, Šķēles un Šlesera saruna, neformāla saruna, kas notikusi viesnīcā “Rīdzene”?”

A.Lembergs: “Vot es Jums tagad pie.. Zvēru pie haizivs vēdera, ja es būtu pirāts, ja, nu, vārdu sakot, var arī savādāk zvērēt. Man te prasa kaut ko, lai es zvēru. Nu es neesmu.. Šlesers, Šķēle, Lembergs – tādā kombinācijā nekad “Rīdzenē” ticies, vot, pilnīgi, absolūti droši, ja.”

Ģ.Timrots: “Kaut kur citur?”

A.Lembergs: “Citur ir cits stāsts, bet “Rīdzenē” toč neesmu, neesmu ticies. Un, protams, es ar Aināru Šleseru, kad viņš bija brīvostas valdes vadītājs, es arī esmu tādā pašā amatā pašvaldībā, mēs tikāmies biežāk, jo ir vesela kaudze jautājumu tur Eiropas Komisijā un tā tālāk, un tā tālāk, dzelzceļa tarifi, maksa par infrastruktūru, kas mums ir kopēja sāpe. Ir, kur mēs konkurējam, tāpēc tagad es vairāk kontaktējos, protams, ar Ušakovu.”

K.Garklāva: “Bet varētu būt, ka, piemēram, Jūsu saruna, Jūsu trīs saruna, piemēram, kaut kur ir tomēr ierakstīta un tas varētu būt arī kāds, kāds no iemesliem, kāpēc ir notikušas šīs kratīšanas vakar?”

A.Lembergs: “Nu es tur neredzu.. Nu, kad mēs arī bijām būtu tikušies, es tur neredzu neko, ko mēs tur tādu būtu, būtu runājuši vai sarunājuši. Katrā gadījumā “airBaltic” es neesmu, “Rīgas Tirdzniecības ostā” es neesmu, tur to Ameriku es ievēlēja.. Nu būtu skaisti, ja no manis būtu atkarīgs.. Es, protams, varu izteikt savu viedokli. Silenieku es, protams, pazīstu. Es neteikšu, ka es viņu nepazīstu, bet nu no viņa tas nav atkarīgs, ja. Tā kā , tā kā man grūti spriest. Nu katrā gadījumā man neko.. Pat “Mediju Nams” kaut kā iepīts iekšā, kaut kāds līgums starp Rīgas brīvostu un “Mediju Namu”, un ka tas man par labumu. Nu kāds man..? “Mediju Nams” saņem naudu par to, ka viņu reklamē. Nu LNT saņem naudu, ka jūs reklamējat brīvostu. Nu kāds man ar to sakars, vai ne? Nu, vārdu sakot, es to konstrukciju nesaprotu, mans advokāti arī nesaprot, bet nu..”

Ģ.Timrots: “Kādi būs tālākie soļi šajā lietā? Jūs tagad gaidīsiet no KNAB nākamās.. kaut kādus pieprasījumus, rīcību? Vai Jūs vai Jūsu advokāti – kā, aktīvi. rīkosieties šajā lietā?”

A.Lembergs: “Nu, kā. Skaidrs, ka viņiem kaut kad jāuzaicina uz pratināšanu, es tā domāju, ja. Nu normāli, man jau, es jau tai lietā esmu pieredzējis, man jau tā lieta ir skaidra, kas tur tālāk.. Nu, es domāju, ka otrs mērķis, es domāju, ka tas virsmērķis varētu tāds, ka.. Nu, redzi, nu kā.. Es tur esmu atkal apvainots amata noziegumā, kad Ventspils domes deputāts, tas nekas, ka Rīgā. Būtu kaut ko izdomājuši Ventspilī! Tad vēl būtu kaut kā sajēgā kaut kādā. Un es domāju, ka viņi var prasīt drošības līdzekli – apcietinājumu. Tas varētu būt tas virsmērķis, ja. Kāpēc tik, tik tāda, tāda ārkārtīgi psihi.. psihiska reakcija saistībā ar tām prezidenta vēlēšanām? Es godīgi sakot nezinu, kam tur tik milzīgi uzkāpts uz varžacīm. Amīši tie būtu? Nu grūti man spriest, ja.”

Ģ.Timrots: “Bet Jums vakar kaut ko jautāja, prasīja kādus skaidrojumus? Vai tik vien, kā veica kratīšanu un paprasīja seifa kodu?”

A.Lembergs: “Nē, nu viņi skatījās tos papīrus tur, vai ne! Es jau viņiem, cik varēju, palīdzēju. Viņi man atrada šādus tādus papīrus, ko es biju pazaudējis, nevarēju atrast, tā sākot. Paldies viņiem tik tiešām! Es vienu tam.. naudu biju saņēmis, nolicis aploksnē, aizmirsis biju. Arī paldies par to! Nu tā kā normāli. Nu tāda ir dzīve, ja!”

K.Garklāva: “Kā? Kā Jūs vērtējat to, kas šobrīd vispār notiek saistībā ar prezidenta vēlēšanām?”

A.Lembergs: “Nu es ļoti augsti, ļoti pozitīvi vērtēju. Mēs esam izgājuši no banānu republikas un Vidusāzijas, tā teikt, augstu demokrātisko valstu tā statusa. Ir 2 kandidāti, ļoti cienījami kandidāti. Vienam ir zināmas priekšrocības, kad viņam ir pieredze, viņš ir jau sevi apliecinājis. Es augsti vērtēju, teiksim, kaut vai to izrāvienu mūsu attiecībās ar Krieviju, ko ir sasniedzis Zatlera kungs, un arī viņš, īpaši pēdējā laikā, vairāk sācis interesēties par tādām tautsaimniecības lietām, arī lielajiem investīciju projektiem, kas arī Ventspili interesē. Nu, starp citu, arī šitās gāzes projekts, kur nu nez kāpēc KNABAM bija kaut kāda interese, nu Dievs ar viņiem ja. Nu Andrim Bērziņam ir atkal pieredze, viņš ir Valmieras izpildkomitejas priekšsēdētājs bijis. Nu tad gan vairāk kā pirms 20 gadiem Augstākās padomes deputāts, banka un tamlīdzīgi. Nu Jūs zināt to biogrāfiju. Nu viņš tautsaimnieks, protams, izteiktāks ir. Nu tā kā, nu tagad vakar bija (tiesa, tiesa es gan neredzēju) tiešajā ēterā debates. Es klausījos Zatleru 100.pantā, man labu iespaidu atstāja kā viņš runāja.”

Ģ.Timrots: “Ja Jūs būtu Saeimas deputāts, par kuru Jūs balsotu?”

A.Lembergs: “Grūti. Es Jums pateikšu – grūti, grūti. Nu tad man tagad faktiski.. Ja man būtu jābalso, tad man jādomā, a kurš te man brauc virsū. Un tas, kas brauc virsū, par to gan es nebalsoju, ja. Bet var jau būt, ka ne viens, ne otrs kandidāts nav tur iesaistīts. Vienkārši kāds izmanto, izmanto situāciju vai mēģina kaut kā deputātus iespaidot, bet es domāju, ka tas ir slikts stāsts, jā. Bet, tā kā, man liekas, ka pie jebkura iznākums būs, būs Latvijas valstij būs, būs labs.”

K.Garklāva: “Saistībā vēl, teiksim, ar prezidenta vēlēšanām un visu šo vakar notikušo kratīšanu, vai Jūs pieļaujat, ka, piemēram, tas virsmērķis, ko Jūs minējāt, – arestēšana – varētu notikt pirms vai pēc šīm vēlēšanām, ja tāda vispār notiek?”

A.Lembergs: “Nu es domāju, ja viņš noteikt, tad viņam jānotiek nedēļas laikā. Nu vēlākais pirmdien, es domāju. Tāds tas mans pēc tās cēloņu-seku sakarības..”

Ģ.Timrots: “Un Jūs visu šo laiku būsiet Latvijā?”

A.Lembergs: “Jā, protams, protams. A, kā savādāk?! Kur vēl labāk kā Latvijā?! Un no rīta LNT.”

K.Garklāva: “Kā Jūs, vai prezidentu ievēlēs pirmajā kārtā vai, vai būs nepieciešama tomēr arī otrā kārta?”

A.Lembergs: “Es biju domājis, ka vispār, ka būtu, ka drīzāk vajadzēs otro kārtu, man tāda doma bija, bet es pieļauju, ka, ka vakardienas tās aktivitātes, ka viņas var iespaidot, ka pirmā kārtā tā lieta beigsies. Es.. Kaut kā man tādas sajūta vairāk ir.”

Ģ.Timrots: “Tad kā šīs vakardienas aktivitātes tomēr varētu iespaidot 100 Saeimas deputātus?”

A.Lembergs: “Nu es domāju, ka ir varbūt deputāti, kas var uzskatīt, ka tas ir spiediens uz viņiem tādā veidā. Es pieļauju vienkārši. Nu es negribu viņu vietā neko komentēt, bet es pieļauju, ja.. bet tie ir tikai mani pieņēmumi. Es neesmu ar deputātiem kontaktējies, un arī netaisos kaut kā viņus tur iespaidot. Lai viņi vēl, kā viņi uzskata vajadzīgu. Katrā gadījumā no mana viedokļa, personīgā viedokļa, Zatlers – tas ir labi – un Bērziņš – tas ir arī labi.”

Ģ.Timrots: “Paldies Jums par sarunu!”

K.Garklāva: “Paldies! Veiksmīgu Jums dienu! Paldies!”

A.Lembergs: ” Paldies! Paldies! Paldies!”

Ģ.Timrots: “Šorīt mūsu studijā Ventspils pilsētas priekšsēdētājs Aivars Lembergs.”

Publicēts lapā: 26.05.2011