Kalendārs

LTV1 raidījuma “Jauna nedēļa” sižets un intervija ar Aivaru Lembergu (17.05.2011.)

LTV1 raidījuma “Jauna nedēļa” sižets un raidījuma vadītāja Egila Zariņa intervija ar Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāju Aivaru Lembergu.

Get the Flash Player to see this content.

Egils Zariņš, raidījuma vadītājs: “Par to, ka ārzemēs, runāsim pēc kāda maza brīža. sāksim, protams, ar mūsu pašu zemi. Nu, gaidāmas divas.. divas nedēļas, jā, varbūt pat visas trīs būs ļoti aktīvas, būs ļoti saspringtas. Politiķiem jo īpaši, jo tā vismaz šobrīd šķiet, ka 2.jūnijā varētu būt, vēl jau laikam nav noteikt, bet 2.jūnijā varētu notikt prezidenta vēlēšanas. No vienas puses, nu, formāli vajadzētu būt tā kā visam skaidram. Viens kandidāts ir. Tas ir pašreizējais prezidents, kuram vairāk vai mazāk atbalstu ir izteikuši daudzi viņa vēlētāji, respektīvi, Saeimas deputāti, taču Jūs jau zināt, kā Latvijas politikā notiek ļoti bieži, ka neko līdz pēdējam brīdim nevar skaidri zināt un tā nervozitāte paliek, un vēl jo vairāk tas fons ir visai savdabīgs, jo neviens vairs īsti nevienam netic. Ir bijuši precedenti utt. un vēl joprojām, ka sola vienu un iznākums ir cits. Bet šis te, man liekas, ka notikums, kas ir gaidāms Latvijas politikā, ir nozīmīgs ne tikai tāpēc vien, ka mēs vēlam valsts augstāko amatpersonu, kas pats par sevi ir ļoti svarīgi un tas ir galu galā arī valsts.. nu teiksim tā valsts prezentētājs, varbūt mūsu valsts sūtnis, ja mēs viņu sūtām uz ārzemēm, kas reprezentē Latviju, taču politiski šim notikumam var būt arī ilglaicīgas sekas, jo viens vai otrs notikumu attīstības scenārijs var novest vai nu pie viena vai otra notikuma Latvijas iekšpolitikā, kas varētu skart ikvienu no mums. Es šeit domāju valdību, es šeit domāju dažādas varbūt arī ministru nomaiņas, un kas te tikai nav dzirdēts dažādās baumās. Respektīvi, ir par ko palauzīts galvu. Mēs uzskatām, tas ir mūsu raidījuma pārliecība ir, ka Zaļo zemnieku savienība ir diezgan spēcīga šobrīd kļuvusi. Viņas loma Latvijas iekšpolitiskajā dzīvē nepārvērtējama un, tiesa gan, nav ne Zaļās zemnieku savienības biedrs, bet kā es teicu jau partija “Latvijai un Ventspilij” pārstāv, un šīs partijas līderis ir Aivars Lembergs, kurš, pēc mūsu domām, beidzam.. vismaz beidzamo septiņu astoņu mēnešu laikā viņa loma Latvijā ir krietni vien pieaugusi. Vai tam piekrīt pats Lemberga kungs, mēs runāsim pēc maza brīža, un ko viņš domā par Latvijas iekšpolitisko situāciju arī vaicāsim, arī Jūsu jautājumus es iespējams varēšu uzdod, ja tādi būs, bet mēs sāksim ar sižetu un pēc tam būs saruna šeit studijā.”

Lietu mehānika

Beidzamos gadus Ventspils mēra Aivara Lemberga nervus un enerģiju spēcīgi tērē pret viņu uzsāktās skaļās tiesvedības, taču, neraugoties uz to, viņa popularitāte paliek nemainīgi augsta. Cilvēkiem viņš un viņa darbošanās stils patīk. Protams, arī viņa atbalstītāji uzskata, ka laikam jau bez grēka Lembergs nav, toties ir īsts saimnieks un uz zemes vispār jau neviens nav eņģelis.

Jānis Urbanovičs, SC frakcijas priekšsēdētājs: “Vajag salīdzināt. Re kur, viens Lāčplēsis cīnās ar visiem pārējiem mošķiem, jo tie viņa tiesātāji, cilvēku uztverē nav labāki.”

Bet nu viegli jau Lembergam pašlaik nav. Jāsāk turēt sitienu arī no ārzemēm. Tie var sabojāt ne tikai nervus, bet iecirst arī sāpīgus robus makā, un tomēr eksperti un konkurenti domā, ka tieši Lembergs šobrīd ir atslēgas figūra Latvijas politikā un valdībā. Tāpēc naivi būtu domāt, ka arī gaidāmas prezidenta vēlēšanas paies bez viņa uzmanības.

Edgars Zalāns, PLL frakcijas priekšsēdētājs: “Zinot, Lemberga kunga, teiksim, pieredzi politisko un arī pietiekami lielās ambīcijas, nu es varētu, droši vien ne tikai es varētu pieņemt, ka viņam ir interese redzēt šajā krēslā, nu, tādu cilvēku, kā viņš vēlas. Iespējams, ka šāda situācija viņa partijai, viņam varbūt neatkārtosies, kāda ir šobrīd viņam ļoti labvēlīga.”

J.Urbanovičs: “Nu, to grūti izlikties neredzēt, ka Aivara Lemberga politiskā ietekme ir pieaugusi un šodien, ja būtu reitinga balsojums, tālu 2.vietas būtu ieguvējs aiz viņa.”

Lembergam patīk uzsvērt, ka viņš jau neko – dzīvo tālu no Rīgas un lielajā politikā iejaukties nevar un nemaz negrib. Situācija gan mazliet mainījās pērn, kad viņu par savu premjeru izvirzījusī ZZS vēlēšanās guva necerētus panākumus. Kā ir pārliecināti zinātāji, tieši tāpēc, ka apvienībai bija Lemberga svētība. Izmantojot iekšējās pretrunas “Vienotībā”, Lembergs tagad ir kļuvis tik ietekmīgs kā nekā agrāk.

Kārlis Šadurskis, Saeimas prezidija sekretārs (“Vienotība”): “Jā, nu droši vien, ka loma ir pietiekami liela, bet es noteikti nenosauktu Lembergu par šīs koalīcijas neformālo līderi. Viņš noteikti tāds nav, jo šīs koalīcijas gan formālais, gan neformālais līderis ir “Vienotība”.”

J.Urbanovičs: “Viņš ir koalīcijas vadonis. Tur, tur man nav šaubu. Tāpat ir tagad ar valdību. Viņš ir vīrišķīgākais no visas koalīcijas. Tur dažas sievietes varētu, teiksim, demonstrēt vīrišķības alternatīvu, bet pārējie visi nespēj ar viņu komunicēt pat, nu, es nezinu, pat publiski.”

Izskatās, ka nupat šo Lemberga īpašo politisko starojumu ir sajutuši arī ZZS līderi, kas līdz šim taujāti par Ventspils mēra lielo ietekmi uz apvienību, dusmīgi visiem stāstīja, ka paši ir lieli puikas un presē vienreiz būtu jābeidz stāstiņi par nabas saiti ar Lembergu. tagad no Lemberga ietekmes ZZS nekaunas.

Augusts Brigmanis, ZZS frakcijas priekšsēdētājs: “Zaļo un zemnieku savienībā Aivars Lembergs ir premjera amata kandidāts. Ja cilvēks ir premjera amata kandidāts, tad es domāju, ka tas ir tikai ļoti pareizi un pašsaprotami, ka šāda cilvēka viedoklī ieklausās, viņu analizē, kaut kur piekrīt, kaut kur arī ir savi pretargumenti.”

Ir skaidrs, ka arī pats Lembergs labi saprot pašreizējās koalīcijas specifiku un zin, ka tagad lielā mēra to var staipīt sev vēlamajā virzienā.

E.Zalāns: “No vienas puses tā ir laba bagāža, no otras puses tā ir slikta bagāža. Un jautājums, kurā brīdī, kā viņ.. šobrīd izskatās, ka tā bagāža ir vairāk laba nekā slikta, ja, bet tā teikt, ja viņa pavelsies kaut kā otrādi, nu visādi var gadīties. Var arī gadīties, ka no skatuves būs jāaiziet uzreiz, jo Latvijas politikā tā ir, kad kaut kas kaut kā sakrājas un tad kā krīt pēc tam, tā teikt, ir ļoti grūti.”

Bet pagaidām patīk tas kādam vai nē, Aivars Lembergs turpina būt varens un ietekmīgs, kamēr divi citi viņa līmeņa spēlētāji Šķēle un Šlesers tagad sēž opozīcijas cietajos krēslos, bet galvenais viņu partijas tagad dziest teju vai kā sveces vējā. Taču ir jau arī skaidrs, ka sāk uzkrāties nogurums, kas radies zvērīgi cīnoties pa tiesām, tas var kādreiz likt arī pieļaut kādu kļūdu un izdarīt aplamu gājienu, ko visi konkurenti obligāti uzreiz izmantos. Vai tas varētu būt jau gaidāmo prezidenta vēlēšanu sakarā, nu to mēs vēl pagaidām nezinām, bet pavisam drīz tam ir jānāk gaismā.

E.Zariņš: “Nu, lūk, tāds stāsts un tāda dziesma. Aivars Lembergs, tikko kā sižetā daudzkārt pieminētais ir mūsu šī vakara studijas viesis. Labvakar, Lemberga kungs!”

Aivars Lembergs: “Labvakar!”

E.Zariņš: “Pāriesim uzreiz vērsim pie ragiem! Zalāna kungs teica, ka viņš uzskata, un ne tikai viņš vien uzskatot, ka Jums kā cilvēkam, kas politikā ir droši ienācis, nu tiesa gan kā viens no koalīcijas, kā viens nu arī no koalīcijas, bet kā viens no šīs Zemnieku.. ZZS apvienības partijas līderiem, ir savs skats uz to, kam būtu jābūt prezidenta krēslā. Ko Jums, ko Jūs gribētu, kas ir.. kas lai sēž prezidenta krēslā nākamos četrus gadus?”

A.Lembergs: “Nu, vispirms par manu dalību politikā. Cilvēki aizmirst, varbūt vienkārši nezina, Zalāns, man liekas, vēl varbūt skolu droši nebija beidzis tajā laikā. Es 1990.gadā balsoju par Latvijas neatkarību, būdams Augstākās Padomes deputāts. Toreiz bija alternatīvs balsojums, kas varēs kļūt par deputātu pirmo reizi Latvijas vēsturē, un balsojums par Latvijas neatkarību neapšaubāmi ir ļoti nozīmīgs politisks akts un politiska izšķiršanās.”

E.Zariņš: “Absolūti, absolūti.”

A.Lembergs: “Tā kā, ja no 90-tā gada šobrīd jau ir pagājuši 21 gads. 21 gads politikā un teikt, ka es, tā teikt, vakar pa sētas durvīm esmu viņā ienācis..”

E.Zariņš: “Nē, nē! Ne jau par to runa!..”

A.Lembergs: “Nē, nē, tas nav Jums, bet..”

E.Zariņš: “Tas jau vienkārši tas stāsts par Jums, ka Jūs bieži sakāt, ka Jūs esat pašvaldības vadītājs un ar politiku tur nekrāmējaties īsti, vai ne?”

A.Lembergs: “Jā, nu, ja es balsoju par Latvijas neatkarību, tad es..”

E.Zariņš: “Tā tas bija vēsturē!”

A.Lembergs: “Paga, paga, ar to, tas ir tas 21 gadu vecs tāds nopietns starts, un visās pašvaldību vēlēšanās pēc tam jau ir bijušas vēlēšanas uz alternatīva pamata, ka varēja pieteikties da jebkurš partijas saraksts un, visos laikos mūsu saraksts izrādījies vēlētājiem vispieņemamākais…”

E.Zariņš: “Lemberga kungs, ne par to vēsturi ir stāsts. Tas ir skaidrs, jā. Bet man jau vairāk interesē Jūsu viedoklis, Jūs esat ZZS apvienībā, nu arī no šīs te “Latvijai un Ventspilij” partijas vadītājs, taču piedalieties arī koalīcijas padomes sēdēs, Brigmaņa kungs to mums stāstīja, Jums ir savs skats uz to, ko Jūs kā politiķis Aivars Lembergs gribētu redzēt prezidenta amatā.”

A.Lembergs: “Jā, nu es koalīcijas padomes sēdēs, es neatceros, pēdējo reizi es biju kādi trīs mēneši, divi atpakaļ, tā kā šajā gadā reizes divas, trīs es esmu bijis, tā kā uzskatīt, ka es varu novadīt, neatrodoties kabinetā caur internetu vai kā savādāk, vai ar kādiem īpašiem elektromagnētiskie stariem, droši vien būs pārspīlēts. Protams, man ir viedoklis par tiem politiskiem procesiem, kas notiek Latvijā, tās kompetences ietvaros, kāds man ir. Un tur teica, ka nu Lembergam tur kaut kas kaut kā tur intereses vai kā, nu prezidenta kandidāts šobrīd ir viens. Ir Zatlera kungs. Pat bez Zaļiem zemniekiem un “Saskaņas centra” viņu šobrīd.. ir pauduši atbalstu frakcijas, kuras kopā ir 49 balsis..”

E.Zariņš: “Cik Jums ir frakcijā Jūsu frakcijas biedru..”

A.Lembergs: “Tā kā, ja.. Brigmanis vēl solījis savu!”

E.Zariņš: “Nu, Brigmanis solīja, jā.”

A.Lembergs: “Tad jau iznāk 50.”

E.Zariņš: “Bet Jūsu partijas biedrs, cik ir partijas biedri Ventspilī.. “Latvijai un Ventspilij” Saeimā?”

A.Lembergs: “Trīs.”

E.Zariņš: “Trīs.”

A.Lembergs: “Trīs mums ir.”

E.Zariņš: “Ko viņ.. par ko viņi balsos. Jums taču ir bijušas sarunas?”

A.Lembergs: “Nē, mums mūsu valdē bija aptauja. Tas bija kaut kādas marta beigas man liekas, nu, kur visi valdes locekļi un deputāti gan Saeimas, gan pašvaldību deputāti mums ir valdes locekļi, un viņi pauda jeb bija uzstādīts, kā Jūs vērtējat Zatlera kunga darbu un kas varētu būt..”

E.Zariņš: “Un viņi ko teica?”

A.Lembergs: “.. un kas varētu būt, kas varētu būt prezidenta kandidāts uz nākošo pilnvaru. Nu katrs izteica savas domas, bet mums vēl šobrīd valdes sēde tāda, kas..”

E.Zariņš: “Nav bijusi.”

A.Lembergs: “.. oficiāli tāda, ka lemtu un, tā teikt, balsotu nav bijusi.”

E.Zariņš: “Bet sakiet, Zatlers būtu labs kandidāts? Ja Jūs negribat atbildēt, tad pasakāt, ka Jūs vēl negribat atbildēt uz šo jautājumu, bet Jūs kaut kā tā apkārt ejiet, bet nesakāt neko ne jā, ne nē, ne melns, ne balts.”

A.Lembergs: “Nē, nē, es neteicu.. Es neeju, es neeju apkārt.”

E.Zariņš: “Zatlers varētu, Jūsuprāt, būt prezidents. Nu tas, ka viņš varētu būt, hipotētiski jā. Jūs redzētu viņu un Jūs uzticētos viņam?”

A.Lembergs: “Nu, nav šaubu, ja. Parlaments viņam uzticējās pirms četriem gadiem, kad, protams, viņš bija ievērojami mazāk zināms kā politiska figūra, kā līderis. Šobrīd viņš ir zināms jau ļoti pamatīgi. Viņš ir uzstājies ar savu redzējumu par Latvijas tagadni un nākotni arī attiec.. Universitātē “Alma mater”, un nav šaubu, es domāju, ka šobrīd viņš ir vienīgais un pat, ja viņš būtu vairāk, viņš ļoti labs kandidāts, un, ja man jāmin argumenti, a kāpēc nē? Kas būtu tas, kāpēc viņš nevarētu būt – man uzreiz tādu argumentu nemaz nebūtu.”

E.Zariņš: “Bet Jūs esat arī pats intervijā teicis, pats savām acīm redzēju Latvijas Televīzijā, ka būtu labi, nu lai tad arī kāds cits nāk ar viņu cīnīties, nu, respektīvi, tad ir godīga cīņa un ne tikai viens kā kādreiz krievu laikos bija, vai ne? Viens pretendents, kas arī vinnēja tad.”

A.Lembergs: “Es palieku..”

E.Zariņš: “Ko Jūs redzētu kā alternatīvu?”

A.Lembergs: “Es arī palieku pie tā, protams..”

E.Zariņš: “Ko Jūs redzētu kā alternatīvu?”

A.Lembergs: “Būtu ideāli. Nu tās alternatīvas jau diezgan daudz ir nosauktas. Nu tas jau.. 100 deputāti, katrs var izvirzīt alternatīvu, ja, un..”

E.Zariņš: “Protams.”

A.Lembergs: “Protams, ir attiecīgi arī frakcijas. Nu, tuvākajā laikā no 19. līdz 24.laikam izvirzīt..”

E.Zariņš: “Tas jau nu, respektīvi, no, no ceturtdienas!”

A.Lembergs: “Jā, jā, no ceturtdienas! Es tā pateikšu tā, man ļoti patika tas.. politiskā tā batālija pirms Saeimas vēlēšanām, kurās arī dažās man bija lemts piedalīties. Man ļoti gribētos, ka būtu vēl viens prezidenta kandidāts tiešajā ēterā, ļoti.. ar vienādām tiesībām..”

E.Zariņš: “Nu ja, varbūt, ka pirms tam vēl būs.”

A.Lembergs: “.. pie Jums varbūt”

E.Zariņš: “Nē, nē, jā, jā!”

A.Lembergs: “.. tur Neatkarīgajā LNT, vai ne? Man liktos, ka tas būtu ļoti lietderīgi gan deputātiem, gan arī Latvijas.. ”

E.Zariņš: “Sabiedrībai.”

A.Lembergs: “.. sabiedrībai, un tas, tas rada tā..”

E.Zariņš: “Bet Jūs domājat, ka tiklīdz, ja parādīsies otrs, es domāju, ka brāļi žurnālisti, protams, uzreiz ķersies klāt pie tā visa, organizēs tādu..”

A.Lembergs: “Jā.”

E.Zariņš: “Jums šķiet, ka parādīsies otrs kandidāts? Tā varētu būt Sudrabas kundze, Jūsuprāt? Nu, par to daudz runā it kā šobrīd. Jūs pats varbūt?”

A.Lembergs: “Nē, nē, es noteikti, pat ja mani izvirzīs, es noteikti nebūšu tas, kas parakstīs piekrišanu. Nu, ja Sudrabas kundzi kāds izvirzīs no deputātiem vai no.. nu it kā no tām frakcijām, laikam izskatās, ka neviens arī nevarētu izvirzīt. Varbūt “Saskaņas centrs”, es nezinu.”

E.Zariņš: “Nu jā, varbūt, ko mēs nezinām. Bet, teiksim, Jūsu šī ZZS apvienība virzīs kādu?”

A.Lembergs: “Nu, mēs.. uz šo brīdi es varu pilnīgi droši pateikt, ka nē, ka visa apvienība, ja.. jo tad mēs zinātu, bez mums diez vai to jautājumu tā lemtu, bet nav izslēgts, es domāju, ka jebkurš deputāts var arī izvirzīt..”

E.Zariņš: “Nē, nē, tas ir skaidrs. Tādas tiesības ir, jā.”

A.Lembergs: “.. jo ir pauduši virkne deputātu, ka viņi neatbalsta Zatlera kungu kā prezidenta kandidātu, un iespējams, ka viņi var izvirzīt arī ādu citu savu variantu.”

E.Zariņš: “Vai Jūs saistāt šīs gaidāmās prezidenta vēlēšanas ar koalīcijas gan pašreizējo sastāvu, stabilitāti? Tiek dzirdēts, ka kaut kādas, tikai kaut kādas sarunas kaut kur, ka varētu, teiksim, tad “Saskaņas centrs” tur viņa atbalsts kādam būt, par to domu, ka viņš varētu nākt valdībā. Kā Jūs skatāties uz pašreizējo koalīciju un iespēju, ka tajā kaut kad pārskatāmā nākotnē parādās “Saskaņas centrs”?”

A.Lembergs: “Nu, uzvarēja vēlēšanās “Vienotība”. 33 balsis. Dombrovska otrā valdība strādā pusgadu, un uz šo brīdi nav, es uzskatu, nekāda pamata, ka lai Dombrovska valdība būtu zaudējusi un premjers, pirmkārt, pats būtu zaudējis nu to sabiedrības doto mandātu vadīt valdību, nu arī prezidenta, arī Saeimas.”

E.Zariņš: “Nē, nu vēl jau viņa pietiekami stabila, bet tā stabilitāte ir tāda monolīta vai tomēr tur ir 1+1, respektīvi, viena apvienība un vēl viena apvienība un nekāds tāds monolītas koalīcijas nav. Ir divas dažādas, kuras tad tur kašķējas, bet tomēr strādā?”

A.Lembergs: “Saprotat, domu dažādība un diskusija, tā nav kašķēšanās, ja. Es domāju, ka, ja kāds domā, ka kāds man iedos kaut kādu lēmumprojektu un es, viņu neizlasot, teikšu jā, nu es tā neprotu. Un tie cilvēki, kas ar mani kopā ir strādājuši, viņi arī tā neprot. Viņi ne tikai izlasīs, bet padomās varbūt arī par kaut ko savādāk vai, galvenais, labāk. Nu, lūk, šādas arī diskusijas notiek koalīcijā. Tas ir ļoti, ļoti normāli. Varbūt kādam tas krīt uz nerviem tāpēc, ka gribētos tādu komunistisku vienprātību, bet tie laiki pagājuši pirms 20 gadiem, un diez vai mēs ļoti vēlamies, lai tie laiki atgrieztos.”

E.Zariņš: “Ok., domāju, ka nē. Jums Jānis Z. uzdod jautājumu, tas ir par ekonomiku saistīts. “Jūs iepriekš esat smagi kritizējis valdības izvēlēto iekšējās devalvācijas politiku..” ja tur no politikas tīrās tādas pāriet mazliet pie ekonomikas.”

A.Lembergs: “Jā.”

E.Zariņš: “.. “kāpēc, Jūsuprāt, šāda politika tika izvēlēta? Vai tas tika darīts, lai pasargātu zviedru bankas no lieliem zaudējumiem, un vai uzskatāt, ka ārvalstu banku darbība Latvijā būtu kaut kā jāierobežo?”

A.Lembergs: “Jā, nu..”

E.Zariņš: “Bet tā īsi. Mēs varam par to tēmu runāt stundu, jā, bet Jūsu vienkārša atbilde Jānim Z.”

A.Lembergs: “Nu, es domāju, ka tās valstis, kas izvēlējās valūtas devalvāciju, tās vieglāk izgāja no krīzes. Mēs to redzam kaut vai tā pati Polija, un ne tikai Polija, bet nu tas ceļš tika izvēlēts 2008.gadā Godmaņa.. Godmanis faktiski šo lēmumu pieņēma, un šobrīd atkāpšanās ceļa vairāk nav, jo tas vilciens ir aizgājis. Es domāju, ka.. Nu, es tā nebūtu darījis uz iekšējo devalvāciju..”

E.Zariņš: “Nu, ja, kā ir, tā ir.”

A.Lembergs: “bet nu Godmanis bija tajā laikā. Viņš pieņēma šo lēmumu. Tas, ka, protams, saprotiet, iestājas dziļa krīze Latvija apdraud skandināvu bankas, un, ja Jūs kādu apdraudat, tātad viņi ir ieinteresēti, lai Jūs neapdraudētu, un tad Jums ir tā zelta kārts..”

E.Zariņš: “Akcija.”

A.Lembergs: “Zelta akcija, ka Jūs esat.. Zariņ, tu gribi izpeldēt?

E.Zariņš: “Nu, ja..”

A.Lembergs: “Es tev iedošu.”

E.Zariņš: “Tā gan.”

A.Lembergs: “Ko es dabūšu pēc tam? Un mēs šai tirgū vispār faktiski nepiedalījāmies. Tas man mazliet sāp.”

E.Zariņš: “Diemžēl, jā. Gunārs Jums vaicā, “kā ir ar to Anglijas tiesu? Vai Jūs esat tur zvērējis?” Tur par to zvērēšanu bija runa. Starp citu, šodien bija jābūt tiesas sēdei. Es gan nezinu, vai viņa ir notikusi. Nu, ne jau procedūras tur kaut kādas notiek. Es Anglijas tiesu sistēmu tik labi nezinu Kā ir ar to Anglijas tiesu? Jūs esat aizsūtījis tikai viņiem papīrus, advokāti gan teikuši, ka Jūs pat neesat viņiem devis it kā rīkojumu pagarināt, lai viņi pagarina šo te pieteikšanās termiņu, nu to zvērēšanu. Kā tā lieta sastāv?”

A.Lembergs: “Jā. Tātad redzat, tātad divos vārdos. “Latvijas Kuģniecībā” 2003., ja nemaldos, 2004.gadā vesela virkne valdes locekļu, iet runa par trijiem, un vairāki “Kuģniecības” padomes locekļi organizēja speciālu shēmu, kas, kā rezultātā “Kuģniecība” izīrēja kuģus termiņa nomā par ievērojami zemākām likmēm nekā faktiski bija tirgū un starpību savāca piecas kompānijas, kas bija saistītas ar “Kuģniecības” padomes un attiecīgajiem valdes locekļiem.”

E.Zariņš: “Un tāpēc jau tas skandāls ir arī sācies, protams.”

A.Lembergs: “Un 2005.gadā šie valdes locekļi tika nomainīti, padomes locekļi tika nomainīti un pret viņiem vērsās gan Ekonomiskajā policijā “Kuģniecība”, gan arī Anglijas tiesā. Un es neesmu bijis ne “Kuģniecības” padomes loceklis, ne valdes loceklis, ne fraktu nekad mūžā neesmu pat līgumu nevienu redzējis savā mūžā. Nu, kuģi gan es esmu ostā redzējis, protams, nu, lūk, un tad, kad viņiem vajadzēja liecināt Anglijas tiesā, tad viņi izdomāja tādu shēmu, ka jā, mēs to naudu savācām, bet mūs vadīja Aivars Lembergs. Nu un tagad pagāja kādi.. pusotra gada un tad puiši izdomāja, ka: O! Davai uzcelsim prasību pret Lembergu, nu par cik liecības pret viņu ir, uzcelsim civilprasību!”

E.Zariņš: “Nu, to stāstu jau mēs zinām, tas jau ir bijis avīzēs.”

A.Lembergs: “Pa, pa, es pabeigšu!”

E.Zariņš: “Jā, jā.”

A.Lembergs: “Uzcelsim civilprasību, un civilprasībai vajadzīgs nodrošinājums. Nu, un kā nodrošinājumu paņem tātad to, kas ir sarakstīts kaut kādos.. nu kaut kādas fantāzijas no prokurora puses Mežsarga..”

E.Zariņš: “Saistībā ar 85 miljoni..”

A.Lembergs: “Oi, tur visādi!”

E.Zariņš: “.. Luksemburgas bankā?”

A.Lembergs: “Jā, jā, viens saka 85 – būtu skaisti, ja man viņi būtu. Nu, lūk, un tagad tad to iesniedz tiesā un, lūk, un tad lai.. ka tas ir mans un ka to vajag arestēt utt. Un, lai varētu uzlikt nodrošinājumu, ja, tad vajag tam cilvēkam, pret kuru tas viss ir, viņam vajag pateikt, jā, tas viss ir mans. Mana atbilde, es jau to teicu, visu laiku ir bijusi nemainīga, viss, kas man pieder un atrodas manā īpašumā, es esmu deklarējis valsts amatpersonas deklarācijā..”

E.Zariņš: “Nu, tas obligāti jādara, jā.”

A.Lembergs: “Jā, un mana atbilde nebūs cita. Vienalga, vai tā ir Latvija vai tā ir Zviedrija, vai tā ir Lielbritānija vai tā ir Skotija, vai Velsa, vai arī Burgundija.”

E.Zariņš: “Bet Jūs pats arī uz to Angliju brauksiet? Tur tak laikam pašam jābrauc vai kaut kas.. tiesā jāzvēr un rokas jāceļ gaisā?”

A.Lembergs: “Nē, nē, nē! Nu, te taisīta.. tiek taisīta propaganda, Jūs saprotat, es uz Angliju nebraukšu, un, ja tiesa, es nemaz nezinu. Es esmu nolīdzis advokātu, lai viņi tur vingro, viņi tur saņem, protams, naudu, nemaz tik mazu. Viņiem par to maksā un es mierīgi turpinu strādāt un mierīgi gulēt gan pa nakti.”

E.Zariņš: “Skatīsimies.. Nu, tas ir pats galvenais! Miegs, tā ir svarīga lieta, jā. Paldies, ka atnācāt šovakar uz studiju! Raudzīsim, kā attīstīsies notikumi mums tepat politiskajā dzīvē, arī tur kā Anglijā, kā tas viss būs. Paldies, ka atradāt laiku! Aivars Lembergs bija šovakar pie mums studijā.”

A.Lembergs: “Paldies! Ar labvakaru!”

Publicēts lapā: 17.05.2011