Kalendārs

Ķīlis: tauta palaidusi garām krīzes piedāvāto iespēju (29.03.2011.)

Latvijas problēma nav ideju trūkumā, bet gan uzticības trūkumā valsts pārvaldei un pašvaldībām, intervijā laikrakstam «Čas» izteicies Stratēģiskās analīzes komisijas priekšsēdētājs Roberts Ķīlis.

Kā piemēru viņš min Ventspili, kur šāda uzticība ir. Pilsētas iedzīvotāji redz, kur tiek izmantoti viņu maksātie nodokļi. Pēc Ķīļa domām, būtu ļoti svarīgi, lai Latvijas iedzīvotāji zinātu, ka valsts dara visu maksimāli iespējamo viņu labā.

Tikpat svarīgi, viņaprāt, lai valsts ievērotu sociālo līgumu, taču tā to neievēro pat minimāli. Tauta pret to protestē klusi – «ar kājām», aizbraucot no valsts. Ķīlis uzskata, ka tauta ir palaidusi garām krīzes piedāvāto iespēju pārņemt varu savās rokās, bet izvēlējusies mierīgāko protesta veidu – aizbraukšanu.

Latvijā pēc Saeimas vēlēšanām nav notikušas politiskas izmaiņas, un šādā ideju stagnācijā vienmēr notiek polarizācijas process – uzskatu radikalizācija dažādos aspektos, «tāpēc, manuprāt, mēs nepārtraukti atgriežamies 20.gadsimtā».

Ķīlis neticot vienas valsts idejai. «Viena ideja nav tas, ka nepieciešams Latvijai. Idejām jābūt 5, 10, vēl labāk 20,30. Viena no tām, pirmā – būt par tiltu. Pēc tam – pašpietiekama lauksaimniecība… Vēl viena ideja – ka Latvija tas ir Fēnikss, kas atdzimst no nekurienes,» uzskata Ķīlis.

Viņaprāt, nodokļu apsaimniekošanas jautājums būtu jāatdod tautas pārziņā. «Es nepārtraukti runāju par vaučeru sistēmas ieviešanu nodokļu apsaimniekošanā, lai cilvēkiem pašiem būtu iespējas izlemt, kur novirzīt savus nodokļus,» skaidro Ķīlis. Pēc viņa domā, jāsāk būtu ar izglītības un veselības sistēmu.

«Ir nepieciešama uzkrājumu sistēma, līdzīgi tai, kāda pašlaik ir veselības apdrošināšanā. Lai katram būtu nodokļu uzkrājumu fonds un varētu redzēt, cik un kam no viņa valstij samaksātajiem nodokļiem tiek maksāts,» skaidro Ķīlis.

Viņš uzskata, ka vispirms šādu sistēmu varētu izmantot augstākās izglītības sistēmā, kas pašlaik ir lielu reformu priekšā. Ķīlis uzskata, ka budžeta vietu finansēšana no valsts budžeta izrādījusies neefektīva, to nomainīs valsts kredītu sistēma izglītībā. «Daudziem šī sistēma nepatiks, bet galu galā tā dos Latvijas izglītības sistēmai lielu labumu,» prognozē Ķīlis.

Reformas nepieciešamas arī pensiju sistēmā, – vissliktākais, ja valsts neko nedarīs reformēšanas jomā, bet ies pa sistemātisku griešanas ceļu. «Tas nenoliedzami graus nodokļu maksātāju uzticību. Diemžēl šāds variants ir iespējams, jo mums priekšā ir eiro ieviešana, un atņemt naudu pensionāriem ir vieglākais veids inflācijas samazināšanai,» uzskata Ķīlis. Viņš prognozē, ka pensijas tiks samazinātas vismaz par 20% uz piemaksu rēķina.

Publicēts lapā: 29.03.2011