Kalendārs

Intervija TV5 par valsts budžeta izdevumiem (24.02.2011.)

Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāju Aivaru Lembergu intervē TV5 žurnālists Aleksejs Novaks.

Get the Flash Player to see this content.

Aleksejs Novaks, žurnālists: “Pie mums viesos Ventspils mērs Aivars Lembergs. Labdien!”

Aivars Lembergs, Ventspils mērs: “Labdien!”

A.Novaks: “Šodien Madonā protestē pret slimnīcas aizvēršanu, vai tiešām tas ir jaunais vilnis medicīnisko iestāžu aizvēršanai?”

A.Lembergs: “Pirmkārt, es biju pret, lai Zaļie zemnieki ņemtu šo nozari, jo tā ir naudas apjomīga, gandrīz 4 miljoni latu budžets veselībai, un, protams, jautājums ir par to kur un kādas medicīnas iestādes, īpaši aiz Rīgas robežām. Šo jautājumu nevar skatīti tikai caur ekonomikas izdevības prizmas, tad vispār var visu koncentrēt Rīgā un būs visefektīvāk. Tas ir arī reģionālais jautājums, un , protams, ir jākoncentrējas uz slimnīcām visā Latvijā – reģionālajām slimnīcām un tad kaut kādām nelielām slimnīcām.”

A.Novaks: “”Vienotība” saka, ka tieši “zaļie” ir torpedējuši budžeta pieņemšanu, neļāva griez pensija un pabalstus, tāpēc nācās celt nodokļus.”

A.Lembergs: “Vidējā pensija ir nedaudz virs 180 latiem, ko tur griezt? Tur nav no kurienes griezt. Es vēlreiz saku, kāda jēga un kāds attaisnojums, ka uz 28 miljoniem latu 2011.gadā palielinās budžets salīdzinot ar 2010.gada faktu, plus 28 miljoni. Saprotiet? Afganistānā mēs 15 miljonus tērējam. Es teicu, es rakstiski rakstīju, es piedāvāju tur ekonomēt. Vēlreiz, par 38% samazinājās īres cenas Rīgā, 24% samazinājās valsts iestādēs strādājošo skaits, ja to summē, vairāk kā uz pusi vajadzēja samazināties izdevumiem par īri. Kā jūs domājat, samazinājās? Šogad plāno palielināt. Es teicu, nevar palielināt, vajag samazināt. Kāda problēma? Kādā iestādē sēdēja tur 5 valsts ierēdņi, vienu samazināja, palika četri. Kāds efekts no tā? Nekāds! Telpas palika, gaisma palika, apkopēja palika, saprotiet, sargs palika. Viss.”

A.Novaks: “Mums priekšā ir vēl 2012.gada budžets un eksperti runā, ka valdība jau tagad ir izsvītrojusi visas iespējas palielināt nodokļus, tad kā griezīs to budžetu, ja ņem vērā, ka tie vairs nebūs 50 miljoni, bet piecas reizes vairāk?”

A.Lembergs: “Jūs sakāt griezt. Bet ja izdevumi palielinās līdz 51 miljonam, tas ir griezt vai pielikt?”

A.Novaks: “Teiksim tā, konsolidēt.”

A.Lembergs: “Paga, paga. Tagad pēc fakta. Saprotiet, runāt, ka griezt, valsts budžeta palielinās. Tas taču nav pieļaujams. Pareizi?”

A.Novaks: “Tas ir samazināt valsts budžeta izdevumus.”

A.Lembergs: “Vajag samazināt budžeta izdevumus. Es biju valsts televīzijā. Cik jums te telpā ir kvadrātmetru, nu, labi 30, bet tur 100. Kas par to maksā? Kas maksā par gaismu?”

A.Novaks: “Kas?”

A.Lembergs: “Valsts budžets. Un tas ir piemērs. Es tur teicu, es biju LNT, pie Jūsu kaimiņiem, tiesa neteicu par jums, tā kā sen nebiju jūsu studijā, bet es saku tur telpas ir četras piecas reizes mazākas. Ja tikai studija, viss tur. Lūk, kur vajag meklēt. Vajag, piemēram, to televīziju pārcelt citur, ekonomiskākā.”

A.Novaks: “To pašu darīt ar budžetu?”

A.Lembergs: “To pašu.”

A.Novaks: “Pievērsīsimies citai tēmai. Tiesībsarga vēlēšanas. Zaļie zemnieki nezin kāpēc atbalsta “Saskaņas centra” kandidātu, nevis savu koalīcijas partneru “Vienotības” kandidātu. Vai var teikt, ka tā ir demonstrācija iespējama Zaļo zemnieku un “Saskaņas centra” koalīcijai?”

A.Lembergs: “Nevajag meklēt raganu, kad ir runa par princesi. Tātad piektdienas rītā Urbanoviča kungs piedāvāja savu kandidatūru “Vienotībai”, pēc pusdienām šo kandidatūru piedāvāja Zaļajiem zemniekiem. Zaļie zemnieki pirmdien izskatīja kandidatūru, uzaicināja un noklausījās, es nepiedalījos, Zaļo zemnieku valdē, to pašu kandidatūru trešdien izskatīja frakcijas deputāti, es arī nepiedalījos, biju aizņemts, un atbalstīja, ka tā ir laba. Pēc tam, kad bija piedāvāts 4 dienu laikā izskatīt kandidatūru, tikai ceturtdien, kad Zaļie zemnieki pateica, ka tā ir laba, tikai pēc tam “Vienotība” izvirzīja savu. To četru dienu laikā alternatīva nebija.”

A.Novaks: “Tāpēc viņu neatbalsta, tāpēc, ka viņi izvirzīja to vēlāk, nekā Saskaņa?”

A.Lembergs: “Nē, pagaidiet. Bija kandidatūra, bija viena seja, kā es saprotu normāla laba kandidatūra, viņa tika atbalstīta.”

A.Novaks: “Bet tagad tās ir divas, bet atbalsta vienalga “Saskaņas centru”.”

A.Lembergs: “Tā jau tika atbalstīta, tā kandidatūra. Pie tam, kad viņi bija komisijā, kā man stāstīja, viņi bija salīdzināmi. Jansons ir pieredzējis organizators, vadītājs, bet tur taču strādā desmitiem cilvēku, tiesībsargs pats neraksta, tur taču raksta aprāts, viņš paraksta, jā, viņam ir jāsaprot, bet principā tur katram ekspertam ir savs novirziens par cilvēktiesībām, kas izdara slēdzienu. Galvenā Apsīša problēma, viņš nespēja organizēt kolektīva darbu, un , protams, Jansons tam ir sagatavots. Bet šī sieviete, tiesnese, Kovoļevska, viņai nav organizatoriskas pieredzes. Latvijā nav tiesību aizsardzības.”

A.Novaks: “Valdošajā koalīcijā, kurā ir Zaļie zemnieki un “Vienotība”. Vai tur zaļajiem zemniekiem ir komfortabli ar “Vienotību”?”

A.Lembergs: “Grūti, protams, jo viņi sev paņēma vieglākās ministrijas, tur aizsardzības, ārlietu ministriju..”

A.Novaks: “Kā tad ar iekšlietu ministriju, no kuras zaļie atteicās?”

A.Lembergs: “Neatteicās. Tieši otrādi, viņiem nedeva un lika ņemt veselības..”

A.Novaks: “Mūrniece atkāpās, lūdzu, ņemiet, kāpēc ne?”

A.Lembergs: “Tā taču nav.. Pirmkārt, tur nekas nav atbrīvojies, otrkārt, es nedomāju, ka “Vienotība” atteiksies no iespējas nosaukt savu kandidātu. Ja viņi nenosauks, tad zaļie, protams.”

A.Novaks: “Jūs neizslēdzat iespēju, ka “zaļie” tomēr kandidēs uz iekšlietu ministrijas galvas posteni?”

A.Lembergs: “Tāds variants pat nav apspriests Es domāju, ka “Vienotība” izvirzīs savu kandidatūru. Cita lieta, ka ne visas kandidatūras zaļie neatbalstīs.”

A.Novaks: “Pāriesim pie citas tēmas. Kā jūs vērtējat Zatlera darbību prezidenta postenī pēdējo 4 gadu laikā?”

A.Lembergs: “Viņš ir ļoti izaudzis kopš tā brīža, kad no ārsta kļuva par prezidentu, nav tādas prezidenta sagatavošanas skolas, visi, kas tur tiks ievēlēti pievienos, ja pievienos, mācīsies, ko daba cilvēkam ir devusi un cik ātri viņš ieies šajos pienākumos, es pat teiktu lomā, jo jāpārstāv valsts.”

A.Novaks: “Tātad viņš ir tāds labs, viņam ir panākumi, tiesa gan pēdējā gada laikā nevis visu četru, lai paliek uz otro termiņu?”

A.Lembergs: “Es domju, ka viņš ir ļoti reālas un nopietns pretendents, bet ir arī tāda paruna: nav neaizvietojamu cilvēku. Līdz tam vēl ir palicis laiks. Viņš pats neko pagaidām nav teicis, vai ir gatavs otram termiņam, bet es domāju, viņam ir ļoti lielas izredzes.”

A.Novaks: “Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa piedāvāja izveidot komisiju, kas izvērtētu prezidenta kandidātus, lai nesanāktu tā, ka prezidentu izvēlas zoodārzā. Jūs atbalstāt šo iniciatīvu?”

A.Lembergs: “Zaļie zemnieki nekādu komisiju, cik es saprotu, paši neveidos. Tur ir algoritma jautājums, kā nonākt līdz rezultātam.”

A.Novaks: “Vai būs kāds kandidāts no Zaļajiem zemniekiem?”

A.Lembergs: “Pagaidām nē.”

A.Novaks: “Pats nevēlaties ieņemt Zatlera vietu?”

A.Lembergs: “Ar tiem pienākumiem, kur ir daudz funkcijas, man visu mūžu..”

A.Novaks: “Tad jā vai nē?”

A.Lembergs: “Nē, protams.”

A.Novaks: “Paldies jums par interviju.”

A.Lembergs: “Paldies!”

A.Novaks: “Pie mums visos bija Ventspils mērs Aivars Lembergs. Mēs turpinām.”

Publicēts lapā: 25.02.2011