Kalendārs

Intervija LNT raidījumā “900 sekundes” (14.02.2011.)

Aviara Lemberga intervija LNT rīta raidījumā “900” sekundes.

Get the Flash Player to see this content.

Kristīne Garklāva, raidījuma vadītāja: “Bet politiķi un eksperti arvien biežāk norāda uz Ventspils domes priekšsēdētāja Aivara Lemberga ietekmi politikā.”

Ģirts Timrots, raidījuma vadītājs: “Zaļo un zemnieku savienība iebilsts pret konsolidācijas priekšlikumiem, liek savus cilvēkus valsts uzņēmumos – par šo un citiem jautājumiem šorīt saruna ar Aivaru Lembergu.”

K.Garklāva: “Labrīt!”

Aivars Lembergs, Ventspils domes priekšsēdētājs: “Labrīt!”

Ģ.Timrots: “Labrīt! Guntis Ulmanis Jūs nosaucis par valstī vienīgo oligarhu, politiķi un eksperti norāda uz bīstamu Jūsu ietekmi šobrīd. Cik liela ir Aivara Lemberga ietekme uz to ko šobrīd lemj valdība un Saeima.”

A.Lembergs: “Vispirms Guntis Ulmanis ir mans politiskais konkurents. Būtu dīvaini, ja viņš nerunātu par Lembergu kā par oligarhu. Politiskā konkurence ir politiskā konkurence. Bīstamību norādījis ir Dans Titavs. Tātad pelēkais kardināls “Jaunajā laikā” ilgus gadus, kamēr, tā teikt, krita nežēlastībā. Tā kā šī te manis tāda glorifikācija, ja, tāda, tāda izcelšana un manas lomas kaut kāda izsp.. pārspīlēšana neapšaubāmi tas nāk no, no maniem politiskajiem konkurentiem un arī no tiem ekspertiem, kas ir cieši saistīti ar sorosīdiem. Latvijā premjers ir viens Valdis Dombrovskis. Es, protams, izsaku gan publiski, gan arī, arī, teiksim, kaut kādās debatēs ne pārāk plašā auditorijā savu viedokli, bet, ja kāds ar pierādīt, ka, ja manā viedoklī ļoti ieklausās, tad es būtu laimīgs paklausīties.”

K.Garklāva: “Piemēram, Ulmanis ir izteicies, ka Jūs diktējat premjeram noteikumus.”

A.Lembergs: “Lai viņš pasaka, ko es esmu nodiktējis! Viņš neko nepateica. Tā tāda tukša politiskā tarkšķēšana, kas ir raksturīga aizejošiem politiķiem. Bet diezgan raksturīga jau daudzus gadu tūkstošus.”

Ģ.Timrots: “Bet tad, Jūsuprāt, Jūs esat tikai vienas partijas vadītājs no.. starp partijām, kurām sastāv Zaļo un zemnieku savienība?”

A.Lembergs: “Es esmu.. Nē, mēs neesam Zaļo zemnieku savienībā. Mums ir līgums ar Zaļo zemnieku savienību, un atbilstoši līgumam mums ir arī tiesības paust viedokli. Un es, protams, arī paužu viedokli. Nu, lai būtu piemērs, piemēram, es 11-tā gada 11.februārī uzrakstīju vēstuli Brigmaņa kungam, Vējoņa kungam saistībā ar Latvijas valsts budžeta konsolidācijas plānu un priekšlikumiem. Rekur mans paraksts, ja. Nu šodien šo te dokumentu izskatīs. Kas ir šajā dokumentā? Ja mēs runāsim par budžetu, es pēc tam varbūt pieskaršos, galvenais, kas šajā dokumentā ir tas, ka mēs jau pirms gada piestādījām priekšlikumu, kā vajadzētu atšifrēt valsts budžetu līdz katras iestādes līmenim.”

Ģ.Timrots: “Jūs – tas ir kas?”

A.Lembergs: “”Latvijai un Ventspilij”. Iesniedzām Zaļajiem zemniekiem, Zaļie zemnieki iesniedza premjeram. Pagājis ir gads. Līdz šim brīdim mēs neesam saņēmuši ne 10-tā gada izvērstu budžetu, kas jau beidzies, ne arī 11-tā gada budžets izvērsts. Tādu, kādu mēs gribētu saņemt, lai mēs varētu kvalificēti spriest, kur paliek valsts budžeta nauda līdz detaļām.”

Ģ.Timrots: “Bet Jūs šo informāciju gaidāt no Zaļo un zemnieku savienības, no Finanšu ministrijas, no kā?”

A.Lembergs: “Nē. Nu, mēs iesniedzām mūsu partneriem Zaļo un zemnieku savienībai. Viņi ir koalīcijas partneri, ja, un mēs ceram, ka viņi tālāk pārsūtīs šo te, nu, ar izmaiņām vai bez izmaiņām pārsūtīs attiecīgi Dombrovska kungam, nu, un ka mēs tuvākajā laikā varētu sagaidīt jau nevis ailes ar nullītēm, bet aizpildītas ailes, es pasvītroju, līdz katrai valsts budžeta iestādei. Lai mēs zinām, piemēram, cik tur..”

K.Garklāva: “Par ko ir tās bažas? Kāpēc nepieciešams, piemēram, šis te ierosinājums?”

A.Lembergs: “Redzat, ja Jūs neskaitiet naudu, tad Jūs nekad neziniet, kur nauda paliek. Ja Jūs neziniet, kur nauda paliek, Jūs nevarat neko analizēt un meklēt, kā nomazināt izdevumus.”

K.Garklāva: “Ir bažas, ka tā nauda kaut kur pazūd, kaut kur burtiski tā, ka nav zināms, kur tā nauda pazūd? Kādu konkrētu skaitli varētu..”

A.Lembergs: “Nē, redzat, ja nav uzskaites, tad nav kontroles. Ja nav kontroles, tad nav naudas. Nu, elementāri. Ja Jūs savā ģimenes budžetā nekontrolēsiet naudas maciņu, Jūs varat iztērēt “Stockmann” pa pusstundu visu savu mēneša algu, pareizi?”

K.Garklāva: “Pareiz.”

A.Lembergs: “Bet Jūs jau kontrolējat savu naudas maku. Nu tāpat ir valstī, tikai mērogi citi.”

Ģ.Timrots: “Bet tad, Jūsuprāt, šobrīd nevienam, izņemot finanšu ministru, nav, piemēram, šāda pati tabula tikai ar īstiem cipariem iekšā?”

A.Lembergs: “Es domāju.. es domāju, ka finanšu ministram arī nav informācijas. Ja, es varu paņemt, pieņemsim, par Ventspils pašvaldību par jebkuru posteni, ja. Pieņemsim, bērnudārzam tādam tur cik būs.. cik nauda ir mantiņu iegādei. Ja pirks, tad cik krēslus, cik daudz..”

Ģ.Timrots: “Un valstij šādas informācijas šobrīd nav?”

A.Lembergs: “Nav. Vismaz mums.. mēs, mēs vairāk kā gada laikā ti neesam spējīgi bijuši sagaidīt, saņemt.”

Ģ.Timrots: “Tad Jums nedod vai tādas nav?”

A.Lembergs: “Es domāju, ka tādas nav, bet nu mēs ceram, ka mums nedod. Tas būtu labākais stāsts.”

K.Garklāva: “Zaļie zemnieki ir izstrādājuši savus priekšlikumus konsolidācijai. Kādi tie ir?”

A.Lembergs: “Nu, šajā vēstulē varbūt es arī te pieminu. Es negribētu runāt par Zaļajiem zemniekiem, es gribētu runāt par to, ko es te redzu. Man ir priekšā.. mēs visu laiku lūdzām, lai mums dod tādu budžeta, ka runājām par 11-tā gada budžetu, lai dod tā: 10-tā gada gaidāmo izpildi, 11-tā gada plāns, un lai mēs redzam vismaz minimālu dinamiku. Protams, mēs prasījām arī, lai būtu 8-tais gads, 9-tais gads, 10-tais gads, bet nu mums.. Tikai tagad tas ir saņemts. Nu ko mēs redzam? Mēs redzam, ka kārtējos izdevumos valsts pamatbudžetā ir pieaugums izdevumos par 51 miljonu latu.”

Ģ.Timrots: “Tas ir 10-tā gada laikā? Vai 11-tā prognozētais?”

A.Lembergs: “Nē, 11-tā gadā plānots par 51.. 51 miljonu mazāk. Bet bija runa, ka būs samazinājums..”

K.Garklāva: “Ir atšifrējams, kam ir šis pieaugums? Kāpēc ir šis pieaugums?”

A.Lembergs: “Jā, lūdzu. Es runāju par kārtējiem izdevumiem, Jūs saprotiet? Kārtējie izdevumi! Tātad atlīdzībai pieaugums ir, mazliet apaļojot, 27 miljoni latu. Tad iet runa par to, ka tagad stāsta: stipendijas jāmazina, skolotājiem alga jāmazina. Es zinu, ka nav paredzēts, ka pieaugtu alga ārstiem, teiksim, un daudzās nozarēs cilvēkiem.. A pēkšņi te ir 27 miljoni..”

Ģ.Timrots: “Bet tie 27 ir nauda, kas tiks izmaksāta algās?”

A.Lembergs: “Tas ir papildus vairāk, nekā 10-tajā gadā faktiski izmaksāts no pamatbudžeta.. no valsts pamatbudžeta. Plus tas ir. Tālāk, tad ir nākošais..”

Ģ.Timrots: “Bet kam tas plus tiks? Policistiem vai ierēdņiem? Tas nav zināms?”

A.Lembergs: “Nu, paskatīsimies! Rekur es esmu paņēmis, paņēm.. Bet saprotiet, galvenā doma jau kāda? Ka nedrīkstēja būt pieaugumam. Runāja jau par to, ka būs samazinājums. Samazinājums nav, ir pieaugums. Tāpēc mans priekšlikums ir tāds: nu 11-tā gada budžetā netērēsim atlīdzībai vairāk kā 10-tā gadā. Un nevienam nebūs jāatņem. Pensijas ta nepieaug. Pabalsti nepieaug. A kam ta pieaug alga? Un es te skatos. Saeimai atlīdzībai ir par 2% vairāk nekā 10-tā gada fakts, Ministru kabinetam 5%, Aizsardzības ministrijai -3%. Vot tiem ir samazinājums! Tālāk Ārlietu ministrijai +5%, Ekonomikas ministrijai +15%, Finanšu ministrijai +9%. Nu kā tad mēs te dzīvojam?!..”

K.Garklāva: “Zaļo zemnieku savienība ir informēta par šī te dokumenta tā minētiem skaitļiem?”

A.Lembergs: “.. Iekšlietu ministrija 90.. Iekšlietu ministrijai -1%, ja, Tieslietu ministrijai +11%. Es Jums vēl pateikšu. Vēl vairāk prokuratūrai 43% vairāk atlīdzībai nekā 10-tā gadā. Vārdsakot, viņiem darba algu pieaugums ir 10 gadi uz priekšu. Jūs saprotiet? Tālāk. Es skatos, te ir tāds ieraksts. Radio un televīzija. Tad tiem vienīgajiem nabagiem ir nogriezti 13%, pret 11-to gadu ir 87%. Tie vienīgie nabadziņi te ir apgriezti. Kāpēc pret viņiem tāda attieksme, es nezinu! Tur gan tā summa nav pārāk liela. Vai tas ir tā Radio un televīzijas padome vai kas, es nezinu, bet fakts, ka dati figurē.”

Ģ.Timrots: “Bet šie dati savukārt ir no kurienes, ja reiz nedod?”

A.Lembergs: “No Finanšu ministrijas.”

Ģ.Timrots: “Bet to Jūsu tabulu viņi nav gatavi aizpildīt, ko Jūs sūtījāt iepriekš?”

A.Lembergs: “Nezinu. Mēs lūdzām to jau.. mēs iesniedzām decembrī. Neesam saņēmuši. Tagad es tāpēc vēl vienu reizi rakstu. Es ceru, ka Zaļie zemnieki uzrakstīs tā teikt jau uz savas veidlapas, un es ceru, ka mēs saņemsim.”

K.Garklāva: “Šie Finanšu ministrijas skaitļi, tie ir jaunākie dati kaut.. pēdējā brīža šobrīd kas ir?”

A.Lembergs: “Nu, tie ir svaigākie dati, kādus mēs varam saņemt. Tālāk, piemēram, ja, valsts budžetā ir paredzēts ēku telpu īre un noma. 28 miljoni latu. Es saprotu tā: pa 30% samazināts strādājošo skaits. Tas nozīmē, ka par 30% jābūt samazināts kvadrātmetru skaits, kurus aizņem visa veida valsts pārvalde un iestādes utt.. Nu, bet tad jau, kāp.. savās telpās jau nav jāmaksā noma. Nu, es, pieņemsim, gribu ļoti detalizēti atšifrēt līdz katrai iestādei, līdz katram kvadrātmetram, bet tā, ja tas ir Brīvības ielā 101, piemēram, un tur ir valsts iestāde, tad ci.. un ja viņa īrē, tad viņa cik maksā par 1.stāvu, cik 2.stāvu, cik 3., un uzreiz, lai iedod blakus, kādas ir īres cenas analogās mājās konkurētspējīgās citās telpās..”

Ģ.Timrots: “Jā, bet nu vienalga, cik samazina cilvēkus, tak neizīrēs, piemēram, daļu Ministru kabineta ēkas kādam privātuzņēmējam?”

A.Lembergs: “Kāpēc? Var pārlikt kādu valsts iestādi. Atbrīvoties un šajās atbrīvotajās telpās palikt kāda valsts iestāde. Protams, jāizbrīvē ir ēkas. Un tad tās ēkas vai nu jāizīrē privātajiem vai vienkārši jāpārdod. Jo katrs kvadrātmetrs, mēs te sēžam, rekur lampa deg? Deg. Tualete vajadzīga, kanalizācija vajadzīga, siltums vajadzīgs. Tas viss maksā naudu. Un mēs gribam izurbties un saprast, kur, kur tiek tērēta nauda.”

K.Garklāva: “Kādi būs tie priekšlikumi Zaļajiem zemniekiem šodien konsolidācijai?”

A.Lembergs: “Es jau pateicu. Tātad, mans priekšlikums ir ļoti vienkāršs. Par cik kārtējiem izdevumiem valsts budžetā 11-tajam gadam ir par 51 miljonu vairāk paredzēts tērēt nekā 10-tā gada fakts, tad šis te pieaugums ir absolūti nepamatots apstākļos, kad tiek izdarīts spiediens uz Zaļajiem zemniekiem, ka vajag mazināt pensijas, vajag mazināt pabalstus, atņemt naudu bērniem, vajag skolotājiem par padarīto darbu maksāt uz pusi mazāk..”

Ģ.Timrots: “Bet ir.. ir zināms, kā šis pieaugums ir radies?”

A.Lembergs: “Nu, tāpēc, lai viņi iedod atšifrējumu. Pieņemsim, es, es jau Jums nosaucu. Rekur te bija, nu..”

Ģ.Timrots: “Jā, bet kādēļ? Vai tās ir, piemēram, likuma prasības, kur kādam kas ir apsolīts jau pirms pieciem gadiem vai kas tamlīdzīgs?”

A.Lembergs: “Nu, nekas. Jāpiecieš, mīļie! Mēs nevar.. ja mums naudas nav, nu kā? Nu, pagaidiet! Nu vieniem pieaugs.. teiksim prokuroriem pieaugs par 43% algas, ja, un tagad skolotājiem maksās pusi no nopelnītā! Nu, mīļie cilvēki! Skolotāji finansēs prokurorus, tas ir normāli? Tagad pensionāriem atņems, lai finansētu kādu, kam pieaug alga par 43%.. Jūs saprotat? Par 43% tad, kad jāmazina, palielina algu! Manā, nu šajā te..”

K.Garklāva: “Ja Jūs nesaņemsiet šī..”

A.Lembergs: “.. galviņā tas nav īsti saprotams.”

K.Garklāva: “Ja Jūs nesaņemsiet šīs atbildes, ko Jūs vēlaties, kas notiek tālāk? Un, ja “Vienotība” Jūs neatbalsta un nepiekrīt?”

A.Lembergs: “Nē, nu saprotat, tad, kad ir kārtīga analīze, tad vajag iziet cauri un tad var spriest, vai ne, ko darīt un kā darīt.”

Ģ.Timrots: “Bet droši vien nebūs laika kārtīgai analīzei vairs?”

A.Lembergs: “Redzat, mums vienmēr, kad runa par miljardiem un miljoniem, tad mums nekad nav laika. Nu jāatrod laiks! Es to saucu par studentu sindromu. Un es pilsētas.. Ventspils pilsētas domē, tā teikt, nu šis.. ar šo studentu sindromu esmu diezgan labi ticis jau galā jau gadus turpat 20, ja, bet tas ir tāda lipīga slimība, un viņa lipīgāka nekā šie vai nu saaukstēšanās, vai arī lipīgāka pat par gripu.”

K.Garklāva: “Brigmanis ir izteicies, ka, ja valdība ķersies klāt pensijām, būs jāvēlē jauns parlaments. Pēc Jūsu domām, vai tas varētu būt? Vai tas varētu tā notikt?”

A.Lembergs: “Nē, nu visi tie, kas gāja uz vēlēšanām, tai skaitā Zaļie zemnieki, tai skaitā “Vienotība” apgalvoja vēlētājiem, ka pensijas netiks samazinātas, ja. Nu tad arī ir šis te solījums jātur. Ja negrib turēt, nu tad jaunas vēlēšanas, nu tad sakiet arī vēlētājiem, ka tiks samazinātas pensijas un lai viņi tad izdomā, par ko balsot un ar ko nebalsot.”

Ģ.Timrots: “Vēl turpinot par Valsts prezidenta vēlēšanām, vai Jums būtu kāds labāks kandidāts par Valdi Zatleru?”

A.Lembergs: “Šobrīd Zaļie zemnieki par šo jautājumu nav sprieduši. Pēc manām domām, ja, protams, pats Zatlera kungs uzskatīs par vajadzīgu atkārtoti kandidēt viņš neapšaubāmi ir viens no.. viens no visnopietnākajiem un, un drošākajiem kandidātiem, pēc manām domām.”

K.Garklāva: “Vai, Jūsuprāt, varētu parādīties vēl kāds cits kandidāts?”

A.Lembergs: “Nu, es domāju, noteikti. Es domāju noteikti, nu, ja ne izvirzīts, tad.. tai pirmajā tūrē, bet katrā gadījumā apspriests noteikti.”

Ģ.Timrots: “Vēl par “airBaltic” zīmola atpirkšanu. Satiksmes ministrs Uldis Augulis pagājušonedēļ šeit mūsu studijā teica, ka tas varētu būt starp 40 un 150 miljoniem šīs summa, kāds ir Jūsu viedoklis par šo?”

A.Lembergs: “Es absolūti neorientējos zīmolos un “airBaltic”, tā kā es nevaru komentēt. Tas Jums jāprasa Auguļa kungam.”

K.Garklāva: “Un Jūs.. Vai Zaļo zemnieku savienībai būs savs tiesībsarga kandidāts?”

A.Lembergs: “Jā, nu ar tiesībsargu Zaļajiem zemniekiem gāja grūti, Cik es zinu, vairāki, nu ļoti cienījami cilvēki, profesionāļi tika uzrunāti, visi viņi atteica. Visi viņi atteica. Jāsaka, ka arī, man liekas, tā darba samaksa nav adekvāta šim te amatam, un jāsaka, ka attieksme pret cilvēktiesībām mūsu valstī ir ļoti nicinoši augstprātīga. Es esmu arī pats personīgi saskāries, nu vairāk gan kriminālprocesā, kad tur piemin cilvēktiesības, ka tas apmēram tā kā Padomju Savienībā – cilvēkties.. nu ko Jūs. nu tā tak ir.. nu ko.. nu kādas cilvēk.. nu, nu ko Jūs. Ak, Jums pārkāpj cilvēktiesības, nu sūdzaties, nu vārdsakot, nu cilvēktiesības, nu tas ir tā: nu Eiropas Cilvēktiesību konvencija, nu, nu, nu kaut kādi duraki tur. Satversmē kaut kas rakstīts, nevainības prezumpcija, da ko Jūs, nu ko Jūs, ja..

Ģ.Timrots: “Tad viens cilvēks..”

A.Lembergs: “.. Jums ir.. Jums ir likumā ierakstīts..”

Ģ.Timrots: “.. lai arī kurš nonāktu šajā tiesībsarga amatā, varētu mainīt šo lietu?”

A.Lembergs: “Viņš būtu tādā.. Ļoti grūti. Viņš atdurtos kā pret mūri. Attieksmē pret cilvēktiesībām ļoti nicinoši. Jūs paskatieties, Latvija cik samaksā naudu ar zaudētām tiesām Eiropas Cilvēktiesību tiesā. Kaut viena amatpersona ir saukta pie atbildības? Nu kaut vai būtu atmaksājusi atpakaļ valstij nodarīto skādi. Neviena. Līdz ar to tiks teikts tā: pārkāpiet visi! Prokurori, tiesneši, tur izmeklētāji. Pārkāpiet cilvēktiesības, cik Jums patīk. Jums par to nekas nebūs. Nu, ja Jums par to nekas nebūs, tad, protams, cilvēktiesības ir mūsu valstij lielā mērā tukša skaņa, un tāpēc, protams, atrast cilvēku, kas nav tāds īsts Dons Kihots, ja, nu, ir ļoti, ļoti grūti. Cilvēkam.. un pie tam viņš savukārt viņš pārk.. viņš var.. viņš.. administratīvi viņam vara nav. Viņš var tikai pārliecināt, ja. Nu, ja tevi jau “a priori” neņem galvā, nu ko tad tu pārliecināsi.”

Ģ.Timrots: “Paldies Jums par sarunu!”

K.Garklāva: “Paldies! Veiksmīgu dienu!”

A.Lembergs: “Paldies!”

Ģ.Timrots: “Tagad turpināsim ar citām šā rīta ziņām.”

Publicēts lapā: 15.02.2011