Kalendārs

Intervija Latvijas Radio 1 (25.01.2011.)

Toms Bricis, raidījuma vadītājs: “Zaļo un zemnieku savienības vadītājs Augusts Brigmanis izteicies, ka valsts budžeta konsolidāciju vēl par 50 miljoniem latu nekādā gadījumā nevar veikt uz pabalstu un pensiju rēķina, un tāpat arī citos jautājumos Zaļzemniekiem viedoklis nav pārāk vienots ar koalīcijas partneriem “Vienotību”. Man līdzās studijā ir Aivars Lembergs no Zaļo zemnieku savienības un arī Ventspils mērs. Labrīt!”

Aivars Lembergs, Ventspils mērs: “Labrīt, labrīt!”

T.Bricis: “Par ko liecina koalīcijas partneru starpā tas, ka jau otro nedēļu nevarat vienoties par atsevišķiem jautājumiem? Vai ir kādas nesaskaņas?”

A.Lembergs: ” Nu varbūt Jūs pieteicāt, es te dažus precizējumus. Pirmkārt, Brigmanis nav Zaļo zemnieku savienības līderis. Līderis ir Vējonis. Viņš ir Zaļo zemnieku savienības valdes priekšsēdētājs. Es neesmu Zaļo zemnieku savienības pārstāvis, jo neietilpstu šajā apvienībā. Es esmu partijas “Latvijai un Ventspilij” valdes priekšsēdētājs. Taisnība, mums ir sadarbības līgums ar Zaļajiem zemniekiem. Tad par, par domstarpībām. Nu šobrīd es domāju, ka domstarpības tādā.. nu ko uzskata par domstarpībām. Ja domu dažādību kādu jautājumu risināšanā traktē kā domstarpības, tad iespējams arī tādas ir, bet es domāju, ka domu dažādību, meklējot piemērotu risinājumu tai vai citai problēmai, tā.. tās nav domstarpības. Tā ir domu dažādība, kuru, kuru.. kur jāmeklē kopsaucēji un kopējs risinājums. Šobrīd, kā zināms, tika paziņots jau pēc budžeta pieņemšanas, ka papildus jāmeklē konsolidācija 50 miljoni. Nu, personīgi mans viedoklis ir tāds, ka starp Latviju un Valūtas fondu un Eiropas Komisiju ir vienošanās, ka 2011.gada budžeta deficīts būs 6% no Latvijas IKP. Apstiprinātajā budžetā 2011.gadam ir 5,4%. Tad šī starpība 0,6%, ja ņemam absolūtā izteiksmē, ir 79 miljoni latu. Un.. tātad citiem vārdiem, ja Latvijai apstiprina budžetu ar 6% deficītu, tādā gadījumā mums ir 79 miljoni un tur.. tātad tas ir vairāk nekā 50 miljoni. Pie tam tas ir pietiekami, lai arī absolūti neaiztiktu tur nekādus pabalstus, par ko tagad diemžēl ir runa, un es esmu aicinājis Zaļo zemnieku savienības valdes.. ne valdes priekšsēdētāju, bet gan frakcijas vadītāju Augustu Brigmani, ka es uzstājīgi aicinu tātad noņemt rokas, “aizvākt rokas” no pabalstiem vecākiem par bērniem tāpēc, ka mūsu demogrāfiskā situācija katastrofa un tas nu nebūtu tā vieta, kur grābstīties. Es ceru, ka viņi manu aicinājumu saklausīs un atradīs citus risinājumus, bet ne bērnu pabalstos.”

T.Bricis: “Bet vai Jūs atbalstīsiet šo konsolidāciju kāda šobrīd Finanšu ministrijas?”

A.Lembergs: “Pagaidām es.. man nav informācijas, ka būtu kaut kādi konkrēti priekšlikumi. Es vēl vienreiz saku: Latvijas valdībai vajag pieturēties pie tām vienošanām, kādas ir starp Valūtas fondu un Eiropas Komisiju. Tie ir tie 6%. Otrs, ko es aicinājis premjeru un valdošo koalīciju, ka šie aizdevumi, ko Latvija ir saņēmusi, ir vidēja termiņa, tātad apmēram pieci gadi. Un, ja mani atmiņa neviļ, tad šogad jau ir jāatdod no pamatsummas 220 miljoni latu. Es aicinājis pagarināt šo kredītu par ilgtermiņa līdz 20 gadiem, un tādā gadījumā šogad vajadzētu atdot tikai 1/4 daļu jeb 55 miljoni, nevis 220 miljoni. Tādā gadījumā mums parādās vēl 165 miljoni. Un, ja pie 165 miljoniem pieskaita šos 79, tādā gadījumā mums jau ir 244 miljoni, teiksim tā, brīva nauda, ko varētu novirzīt Latvijas tautsaimniecības attīstībai uzņēmējdarbības veicināšanai. Tāda ir tā mana pozīcija. Es uzskatu, ka vajag nopietni sagatavoties gaidāmajai misijai, kad tā Latvijā atbrauks, ja nemaldos, februāra beigās. Valūtas fondu un Eiropas Komisijas jau vadīb.. vadības misija. Vadītāji, nu, tādi ka ar pilnvarām runāt, un vajadzētu tomēr, man liekas, sarunāt.. sarunā vienoties par deficītu līdz tiem 6% un arī par atdošanas termiņa pagarināšanu uz 20 gadiem. Protams, tas nenozīmē, ka mums nevajag veikt un strādāt pie reformām, ja. Tas to nenozīmē. Bet īsināt naudu kaut kādās izdevumu pozīcijās tikai tāpēc, ka konsolidācija jāizdara, es domāju, ka tas nav pareizi, jo vairāk tāpēc, ka, piemēram, nu pabalstos, nu to saņem cilvēki maznodrošināti. Viņi to naudu tērē Latvijā..”

T.Bricis: “Jā, skaidrs.”

A.Lembergs: “.., ja.”

T.Bricis: “Mēs varbūt varētu atgriezties vēl.. vēlreiz pie koalīcijas. Viens no jautājumiem, par ko Jūs nevarat vienoties, ir Konkurences padomes vadība. Vai Zaļajiem zemniekiem ir iebildes pret konkrēto personu? Vai, vai kādas citas tirgošanās iemesls, vai tas ir?”

A.Lembergs: “Jā, nu redz, vot žurnālistiem patīk tirgošanās. Nē, nu kā?! Ir, ir konkrētai amatpersonai beidzies vadītāja darbības termiņš. Pēc manām domām, ja vadītājs ir nostrādājis zināmu laiku un viņš pretendē uz atkārtotu ievēlēšanu, tad, piemēram, pašvaldības vadītājs un attiecīga dome pēc sava darba termiņa beigām sniedz atskaiti saviem vēlētājiem. Šajā gadījumā būtu šim jaunajam kandidātam, kas ir jaunais vecais kandidāts, viņam būtu, pirmkārt, jāsniedz atskaite par paveikto. Tas ir punkts pirmais. Tādas atskaites nav. Otrais, viņam vajadzētu iesniegt savu redzējumu par turpmāko darbības plānu. Arī šāda darbības plāna nav. Ja Jūs iesiet uz konkursu uz kādu amatu, es nezinu, žurnālistiem varbūt var, var, var nebūt darbības plāns, bet, ja Jūs iesiet uz kādu vadošu amatu, Jums obligāti tad prasīs, ko Jūs plānojat darīt, ko pilnveidot utt.. Tā kā, man liekas, ka Kampara kungam vajadzēja būt jau uz rokas gan vienam dokumentam, gan otram, bet diemžēl nedēļas laikā nekāds.. nekas tamlīdzīgs nav iesniegts. Tā kā šis mājas darbs nav izdarīts, un, un viņš ir izdarāms. Un pēc tam cilvēks ir, ir vērtējams pēc padarītā un arī pēc tā, ko viņš sola darīt.”

T.Bricis: “Kāpēc Zaļie zemnieki neatbalsta grozījumus Satversmē par fiskāl.. fiskālo disciplīnu tur iekļaujot?”

A.Lembergs: “Nu, es domāju, ka nedrīkst šitādas lietas likt iekšā Satversmē, pie tam fiskālo disciplīnu nevar nodrošināt ar ierakstiem Satversmē. Pie tam šis likums, kas ir šobrīd piedāvāts, es uzskatu, ka viņš ir absolūti kropls, jo, piemēram, mūsu visas fiskālās problēmas šobrīd radās divu iemeslu dēļ. Pirmais tāpēc, ka sabruka finanšu un kapitāla tirgus lielā mērā Amerikas Savienotajās Valstīs, un kā ieraksts mūsu Satversmē var nodrošināt Amerikas Savienoto Valstu finanšu kapitāla tirgus stabilitāti un ka tur vēl kādas lielas korporācijas nebankrotēs? Otra lieta, kas mums radīja būtiskas problēmas, ir “Parex bankas” problēmas. Tur vairāk nekā miljardu latu vērtībā. Un finanšu kapitāla tirgus uzraudzība nav valdības un arī faktiski parlamenta kompetence. Līdz ar to šie likuma.. likums, kas šobrīd tiek grozīts, ieskaitot piedāvāts likums, kas tiek piedāvāts pieņemt, un arī grozījumi Satversmē, es domāju, ka tie nav pārdomāti. Tie ir tādi atrakstīšanās Valūtas fondam un Eiropas Komisijai, un es domāju, ka finanšu un kapitāla tirgus uzraudzība Eiropas Savienībā kopumā ir ārkārtīgi vāja. Latvijā jau ir.. trešā bija banku krīze. Tā problēma ir pilnīgi citā, citā virzienā jāmeklē.”

T.Bricis: “Ebreju kompensāciju jautājumā Latvijā ieradies ASV sūtnis un viņš tiksies arī ar Saeimas Ārlietu komisiju, kur ir arī zaļo zemnieku pārstāvji. Kāda ir zaļo zemnieku nostāja, vai Latvijai vajag kompensēt ebrejiem 30 miljonus dolāru?”

A.Lembergs: “Zaļie zemnieki vismaz manā klātbūtnē šo problemātiku nav apsprieduši. Ja nemaldos, tad tā bija pacelta dienas kārtībā kaut kur 2006.gadā. Toreiz tas viedoklis, cik es atceros nebija pozitīvs. Man liekas, ka būs ļoti grūti sabiedrībai izskaidrot, kāpēc konkrēti vienai biedrībai vai kaut kādiem cilvēkiem pēc tautības tiek kompensēts, bet represijas jau ir skārušas arī latviešus un arī čigānus, un arī daudzas citas. Man liekas, ka likums nedrīkst būt nu lemts.. jautājumi pēc tautības vai pēc reliģiskās pārliecības. Ja jau mēs runājam par represiju upuriem, nu tad jārunā par visiem represiju upuriem. Fašisma, tur komunisma, un tad visiem jāmaksā kompensācijas. Es kaut kā to tā redzu.”

T.Bricis: “Kā Jūs paredzat, vai šīs kompensācijas samaksās un pēc šī brīža situācijas kāda..?”

A.Lembergs: “Nu grūti pateikt. Tas jau ir parlamenta jautājums. Ja parlamentā būs vairākums, tad samaksās, protams.”

T.Bricis: “Jau labu laiku politiskie analītiķi apgalvo, ka prezidenta izvēlei izšķirošais būs.. izšķirošā būs Zaļo zemnieku nostāja. Vai Jūs tam piekrītat?”

A.Lembergs: “Es tam kategoriski nepiekrītu. Kā zināms tad, piemēram, vai šī būs koalīcijā būs “Vienotība” un Zaļie zemnieki un “Visu Latvijai!”, šo jautājumu izšķīra nevis Zaļie zemnieki un nevis “Jaunais laiks”, un nevis “Pilsoniskā Savienība”, bet gan kas izšķīra?”

T.Bricis: “Parlaments.”

A.Lembergs: “Nē! To izšķīra “Sabiedrība citai politikai”, Štokenbergs uzliekot veto viņu dalībai valdībā. Teiksim, “Sabiedrībai citai politikai” ir sešas balsis parlamentā. Zaļajiem zemniekiem ir 22. Tā kā šajā gadījumā 22 balsis izrādījās mazāk, nekā sešas.”

T.Bricis: “”Jaunais laiks” un “Visu Latvijai!”, katrs gan ir atsevišķi, bet nākuši klajā ar iniciatīvām veidot sabiedriskās konsultatīvās padomes – tādas darba grupas, lai izvēlētos piemērotāko kandidāta. Kā Jūs vērtējat no tāda polittehnoloģis.. polittehnoloģijas viedokļa, ko nozīmē tāda grupu izveide?”

A.Lembergs: “Es domāju, ka, ja “Vienotība” iekšpartejiski veido kādu grupu, un tas viņiem noteikti ir vajadzīgs, jo viņiem ir trīs diezgan pretrunīgas partijas apvienībā, tas ir normāli un tā ir tāda normāla prakse. Arī mēs veidojam Ventspilī darba grupas, dažādas komisijas, nu, lai atrastu kopējus.. kopēju valodu. Ā, kas.. ja runājam par valsts mērogu, tad šobrīd parlamentā ir Valsts pārvaldes un pašvaldību lietu komisija, kura, protams, var skatīt jebkuru jautājumu, viņai arī būs jādod slēdziens par.. droši vien par prezidenta kandidātu, un šīs komisijas darbā var pieaicināt, nu tā teikt, paplašinātā sēdē da jebkuru, sākot ar Jums un beidzot ar Jūsu priekšnieku Kolātu. Un, un risināt da jebkurus jautājumus. Tā kā veidot parlamentā ārpus parlamenta kādu nu neparedzētu komisiju neformālu tam nav lielas jēgas. Es domāju, pietiek formālajā rāmī, pietiek komisijas parlamentā, kuras var risināt da jebkurus jautājumus.”

T.Bricis: “Tad Zaļie zemnieki neveidos kaut kādu līdzīgu grupu?”

A.Lembergs: “Nu katrā.. Zaļie zemnieki nav apsprieduši, ka vajadzētu tādu grupu veidot. Es domāju atkal, valdes paplašināts formāts, Zaļo zemnieku valdes paplašināts formāts ir pietiekams formāts, lai risinātu šāda veida jautājumus.”

T.Bricis: “Kā Jums šķiet, vai Zatlers būs prezidents uz otro termiņu?”

A.Lembergs: “Es domāju, ka Zatlera kungam ir gana lielas izredzes, bet ne 100%.”

T.Bricis: “Vai Zatleram šobrīd ir Saeimā kāda politiskā spēka tāds noteikts atbalsts?”

A.Lembergs: “Es domāju, ka visi politiskie spēki vairāk vai mazāk ir lielās pārdomās, bet nu vēl ir četri mēneši, tā kā viņiem vēl ir vingrināšanās iespējas.”

T.Bricis: “Par satiksmes ministru Uldi Auguli, kurš ministrijai pakļauto iestāžu valdēs ir savējos iecēlis bez konkursa. To ministram ir daudzkārt pārmetuši. Brigmanis gan iepriekš intervijā ir izteicies, ka viņš atbalsta šo. Kā Jums.. Kā Jūs vērtējat?”

A.Lembergs: “Nu redzat, ko Jūs vērtējat par savējo? Ja Jūs esat ar kādu kolēģi no Rīgas, no vienas pilsētas, tad tas ir savējais vai nav? Ja Jūs dzīvojat uz vienas Brīvības ielas, tas ir savējais vai nav? Ja runājam par cilvēku izvēli, tad es esmu kategoriski pret, lai būtu kāda diskriminācija pret cilvēku, ka viņš nevar ieņemt kādu amatu tikai tāpēc, ka viņš ir kādas partijas biedrs. Vispār Jūs nedrīkstat cilvēkam jautāt, kādas partijas biedrs viņš ir, kad Jūs viņu pieņemat darbā. Tāpat kā jūs nedrīkstat jautāt, kāda viņam ir tautība, kāda reliģiskā pārliecība, kāda seksuālā orientācija utt., utt., utt.. tāpat kā Jūs nedrīkstat viņam jautāt, kas ir viņa tēvs. Un, ja kāda pretendenta tēvs ir šoferis, apkopēja, ja, tikai tāpēc viņu nepieņemt darbā, es domāju, ka tas ir pilnīgi nepamatoti. Otrkārt, protams, ka ministrs izvēlas tādus cilvēkus izvietot atbildīgos amatos, uz kuriem viņš uzskata, ka viņš varēs paļauties un ka viņu profesionālās, organizatoriskās dotības un citi, citi kritēriji, ka tie ir, nu teiksim, pietiekami labi. Pie tam es saprotu, ka viņam tas jārisina īsā laikā. Es Jums pateikšu tā: tikko mums bija konkurss Ventspilī. Mums atbrīvojās divas Bāriņtiesas tiesnešu vietas. Mēs taisījām konkursu. Pieteicās, ja nemaldos, tur 30 cilvēki. Un es Jums pateikšu, no tiem visiem labākie bija tomēr tie divi, kas jau bija bijuši par tiem tiesnešiem, ja. Un mana prakses rāda, ka diemžēl tādi konkursi, ja Jūs iepriekš neskatieties, kas varētu būt reāls pretendents, Jums beigsies viņi ar fiasko. Jūs vienkārši zaudēsiet mēnešiem ilgu laiku.”

T.Bricis: “Tātad Jūs atbalstāt šādu te..”

A.Lembergs: “Es, es atbalstu, jā, tāpēc, ka nu Ventspilī arī mums vajadzēja ūdenssaimniecībā mums vajadzēja vadītāju. Mēs pat caur personālatlases firmu pusgada laikā lielām, lielām grūtībām atradām Daugavpilī.”

T.Bricis: “Jā, bet žurnālisti dažos medijos ir pamanījuši, ka Auguļa ieceltās amatpersonas ir saistītas ar Ventspili un Jums un..”

A.Lembergs: “Nu kuras tad, kuras?”

T.Bricis: “.. kā..”

A.Lembergs: “Ar Ventspili? Ar Rīgu nav? Tur tak rīdzinieki arī ir!”

T.Bricis: “Bet vai Jūs.. vai Jūs uzskatāt, ka tā ir? Vai Jūs šādā veidā mēģināt nodrošināt kādos ar Satiksmes ministriju saistītos uzņēmumos savu, savu..”

A.Lembergs: “Nu ko nozīmē saistīti ar Ventspili?! Ja, tātad, ja viņš ir kā bijis Ventspilī iebraucis ekskursijā, vai viņš tur Dievs pasarg’ dzimis vai mācījies skolā, tad tas viņš tikai tāpēc nav piemērots? Un tas tāpēc viņš ir pietuvināts Lembergam, vai? Es domāju, ka saprotat, tā ir tā saucamā politpropaganda, žurnālistu politpropaganda, ja, un vajag uz lietām skatīties praktiskāk. Latvijā ir, ticat man, tik maz tādu, nu cilvēku, uz kuriem kā uz vadītājiem var paļauties, un katra vadītāja loma ir izšķiroši svarīga, pie tam šobrīd ir ierobežojumi viņiem pienācīgi samaksāt konkurētspējīgu algu, un tā ir.. tā ir tā problēma. Tā kā es domāju, ka lai Dievs dod, lai tie cilvēki, ko ir izvēlējies Auguļa kungs, lai viņi sekmīgi pilda savus pienākumus. Es domāju.. es pats zinu, ka es esmu nulle, ja man nav cilvēku, uz ko es varu paļauties, kuri nav, pirmkārt, par mani desmit reiz gudrāki, kuri nav labi organizatori, kuriem nav pienācīgas pieredzes utt..”

T.Bricis: “Jā, liels paldies Jums!”

A.Lembergs: “Paldies!”

T.Bricis: “Studijā bija Ventspils mērs Aivars Lembergs. Ir plkst. 7.28. Pēc brīža jau ziņas īsumā.”

A.Lembergs: “Uzredzēšanos!”

Publicēts lapā: 25.01.2011