Kalendārs

Rīta viesis LNT raidījumā “900 sekundes” (01.11.2010.)

Intervija LNT raidījumam “900 sekundes”.

Kristīne Garklāva, raidījuma vadītāja: “Bet kas būs tas, ko Zaļo un zemnieku savienība šodien pārrunās savā valdes sēdē?”
Ģirts Timrots, raidījuma vadītājs: “Un ko teiks apvienībai “Vienotība”? to šorīt jautāsim mūsu studijas viesim Zaļo un zemnieku savienības pārstāvim, Ventspils domes priekšsēdētājam Aivaram Lembergam.”
K.Garklāva: “Labrīt!”
Aivars Lembergs, Zaļo un zemnieku savienības pārstāvis, Ventspils domes priekšsēdētājs: “Labrīt!”
Ģ.Timrots: “Labrīt! Kā Jūs vērtēja valdības veidošanas procesu? Kāds ta ir šobrīd?”
A.Lembergs: “Nu, es domāju, ka tad ir jāsāk skatīties ko kurš teica pirms vēlēšanām. Ja atceraties, ka pirms vēlēšanām “Vienotība” teica, ka saglabāsies vecais valdības sastāvs, ja, protams, attiecīgi būs vēlēšanu rezultāti. Vēlēšanu rezultāti bija attiecīgi, bet vecais koalīcijas sastāvs, mēs redzam, šobrīd nav.”
Ģ.Timrots: “Tad Jūsuprāt vajadzēja ņemt koalīcijā “Visu Latvijai”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK?”
A.Lembergs: “Tas ir cits stāsts, tas ir Dombrovska jautājums. Vienkārši trešajā uz sarunu tika uzaicināti Zaļie zemnieki, pēc tam “Visu Latvijai”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK. Un tad atceraties, 3+1, 2+2, 4 un tā faktiski tikai pāgājušo nedēļu, pašā sākumā, pirms nedēļas izrādījās, ka ir 2. Tas, protams, rada arī tādu zināmu neskaidrību arī attiecībā pret Zaļajiem zemniekiem. Ja nu šorīt no rīta kaut kas ir mainījies? Mēs jau pamodāmies un jūs nācāt uz darbu, es braucu uz Rīgu. Varbūt šajās stundās kaut kas ir mainījies. Jums nav tādu ziņu?”
Ģ.Timrots: “Pagaidām nav!”
K.Garklāva: “Nu, pagaidām nav! Bet ņemot vērā…”
A.Lembergs: “Man arī nav!”
K.Garklāva: “Bet ņemot vērā šo Jūsu teikto, nu, Jūsuprāt, cik uzticama vai cik prognozējama varētu būt “Vienotība” kā sadarbības partneris tik būtiskā lietā kā valsts pārvaldīšana?”
A.Lembergs: “Jā, nu, protams, Zaļajiem zemniekiem ir pusotra gada sadarbības pieredze un tā nav slikta. Bet šobrīd “Vienotība” sastāv no pieciem saimnieciski politiskiem spēkiem, tai skaitā divi no tiem ir oligarhiski. Viens ir šis te starptautiskais Sorosa…”
Ģ.Timrots: “Saimnieciski politiskie?”
A.Lembergs: “Saimnieciski politiskie tie ir. Soross, ja, oligarhs starptautiskais, un vietējie oligarhi, kas ir otrs spēks, kas nav tā teikt pārstāvēts parlamentā, un tad vēl pluss trīs partijas. Un šobrīd šīs te visas mētāšanās ņemt, neņemt, tāds formulējums, tāda struktūra koalīcijai vai savādāka, tas nāk no ārpuses šis te spiediens, un tāpēc arī ši te mētāšanās. Un, protams, ka Dombrovskim jājūt līdzi, viņam iet grūti.”
K.Garklāva: “Kā Jūs vērtējat Zaļo un zemnieku savienības iegūtās pozīcijas jaunajā valdībā?”
A.Lembergs: “Nu, protams, tas, ka Zaļie zemnieki pagājušo nedēļu uzņēmušies trīs sociāli ļoti smagas un finansiāli ļoti ietilpīgas, nu, ietilpīgākās nozares un jāsaka visproblemātiskākās. Es domāju, ka tas politiski nav gudri no Zaļo un zemnieku viedokļa. Savukārt “Vienotība” ir šo partiju uzvarējusi, ja. Nu, ko, nu, slikti, ka zaudēja!”
Ģ.Timrots: “Jūs esat izteicies, ka “Vienotība” ir apspēlējusi Brigmani?”
A.Lembergs: “Jā, protams!”
Ģ.Timrots: “Atdodt veselības ministriju.”
A.Lembergs: “Nu, protams, jā! Jo tur jau bija tā kā apņemšanās par labklājību, bija jau par izglītību un zinātni, kur arī ir jau, ja palasamies Pasaules Bankas rekomendācijas, tad tur ir griezt, griezt, griezt! Un līdz šim jau Latvijas bāleliņi bija tādi aktīvi starptautisko rekomendāciju pildītāji. Un tad vēl paņemt klāt veselību, nu, diezgan, nezinot pat budžeta aprises, kur tad ir paredzēts nākošā gada budžetā ekonomēt, kā iegūt papildus ieņēmumus, tas Zaļajiem zemniekiem nav zināms.”
Ģ.Timrots: “Bet tas, ka ministra amats nav premjera partijai, tas būtībā ir attaisnojums nesaņemt pietiekamu finansējumu jebkurā jomā tādā gadījumā.”
A.Lembergs: “Nu, jā, bet tās ir visietilpīgākās jomas, ja. Ja atceramies tikko nesen, pirms dažām nedēļām valdība lēma no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem piešķirt veselībai 26 miljonus. Savukārt, nākamā gada valsts budžetā, kā es dzirdēju no finanšu ministrijas, viņi šos 26 miljonus tais bāzes izdevumos neliek, līdz ar to iznāk uzreiz 26 miljonu deficīts. Nu, par to šodien būtu jāvienojas Zaļajiem zemniekiem ar “Vienotību”, ka tā nedrīkst būt.”
Ģ.Timrots: “Un valdības deklarācijā šādas lietas nav iekļautas?”
A.Lembergs: “Nu, faktiski, valdības deklarācija jau ir savādāks dokuments, tur tādus precīzus ciparus diez vai būtu pareizi likt iekšā.”
K.Garklāva: “Jūsuprāt, vai šodien ministriju sadalījumā veļ kaut kas varētu mainīties? Vai paliks viss kā ir bijis līdz šai dienai?”
A.Lembergs: “Es nedomāju, ka šodien varētu būtiski kaut kas mainīties. Ir svarīgi tomēr uz kādiem noteikumiem Zaļie zemnieki ņem to pašu veselības ministriju. Kā man teica, tad Dombrovska kungs bija solījis atbalstu, bet nu tas tāds, ziniet, stiepjams jēdziens. Tāpēc šodien vajadzētu vienoties par precīzākiem ierakstiem, ko nozīmē šis atbalsts, lai viņš nav tāds izplūdis. Bet es gribētu saistībā ar ministru kandidātiem pateikt dažas lietas. Pirmkārt, pēc manām domām, izvēloties ministru amatu kandidātus vajadzētu ņemt vērā sabiedrības viedokli, ja. Nu, piemēram, Ints Dālders ir, man liekas, neatkarības gados, ar visiem nav iznācis sadarboties, man liekas, ka viens no labākajiem, ja ne labākais kultūras ministrs, tur ir plašs sabiedrības atbalsts viņam.”
Kristīne Garklāva, raidījuma vadītāja: “Piemēram, Mūrniece Linda.”
A.Lembergs: “To ignorēt! Vārdu sakot es negribētu visus tagad apspriest, un nolikt tagad, ka tie, kas kandidē būtu slikti, ja, bet ignorēt sabiedrības viedokli, man liekas…”
Ģirts Timrots, raidījuma vadītājs: “Kā tad vērtēt šo sabiedrības viedokli?”
A.Lembergs: “Diezgan diktatoriski.”
Ģ.Timrots: “Pēc plusiņiem, mīnusiņiem vēlēšanās? Vai kā savādāk?”
A.Lembergs: “Nu, lūk, gan vēlēšanas ir ļoti svarīgi, tas ir numur viens, bet, nu, arī profesionālās, nevalstiskās organizācijas ko saka un iestādes un tamlīdzīgi, ar kuriem kopā jāstrādā. Tā būtu viena lieta, otra lieta, ka runā, ka šodien būšot gatava deklarācija un rīt jau ies uz Saeimu. Nu, es domāju, ka, pirmkārt, ir Ministru kabineta iekārtas likums, tur ir cita procedūra, šodien runāt par deklarāciju valdības nevar, tāpēc, ka par to var runāt, tad, kad prezidnets ir nosaucis premjera kandidātu, pagaidām viņš to nav izdarījis. Un otra lietas, valdības deklarācija tas dokuments, kas attiecas uz viesiem, tai skaitā, uz televīziju arī attiecas, un tai skaitā uz privātajām. Un droši vien ir sabiedrībai interesanti, tai skaitā televīzijas darbiniekiem, kultūras darbiniekiem vai izglītības darbiniekim, svarīgi kas tai deklarācijā ir ierakstīts. Tāpēc man liekas, ka vajadzētu kādu nedēļu, divas būt tādai sabiedriskai apspriešanai. Sabiedrība izsakās. Protams, tas nenozīmē, ka būs tieši tā kā tas vai cits viedoklis tiks izteikts, ka tā būs deklarācijā. Bet ši sabiedriskā apspriešana, tā tomēr ietilpst pie tādas, nu, demokrātiskas valsts neatņemamas sastāvdaļas. Es jums minēšu piemēru PSRS laikā…”
Ģ.Timrots: “Bet tad arī valdības deklarācija būtu tāda sabiedriska apspriešana?”
A.Lembergs: “Protams! Nu, bet kā savādāk? Nu, tas taču attiecas uz valdības darbu nākamajiem četriem gadiem. Plānošanas periodam četriem gadiem. Līdz ar to tas būtu… Nu, ko tad vēl sabiedriski apspriets? Mēs apspriežam sabiedriski kur būvēt tur benzīna uzpildes staciju vai tur kaut kādu veikalu vai ko. Tam visam ir sabiedriskā apspriešana, bet pēc nozīmības deklarācija ir nesalīdzināmi svarīgāka.”
K.Garklāva: “Vēl atgriežoties pie ministriem. Vai Zaļajiem zemniekiem šobrīd ir skaidri visi tie cilvēki ko vēlas redzēt konkrētajā amatā?”
A.Lembergs: “Es domāju, ka pilnīgi skaidrs, nu, šodien no diviem būs diskusija, pēc manām domām tur vēl var būt dažādi precizējumi un domu apmaiņa, tā kā. Tas viedoklis vēl nav…”
Ģ.Timrots: “Tā ir tāda iekšēja konkurence?”
A.Lemergs: “Nē, tas ir variantu meklējumi, kad ir vairākas kandidatūras un jāskatās, kas būtu, nu, kas labāk varētu tikt ar tiem pienākumiem galā.”
K.Garklāva: “Daudz diskusiju ir bijušas par aizsardzības un ārlietu ministru amatiem. Par to cik pareizi vai cik saprotams ir šis lēmums, kas tas cilvēks kurš pārvalda it kā labāk aizsardzības jomu, piemēram, Ģirts Valdis Kristovskis šobrīd būs ārlietu ministrs, savukārt Pabriks būs aizsardzības ministrs. Cik Jums ir saprotams šis lēmums?”
A.Lembergs: “Vispār valdības deklarāciaj, es te no rīta braucu lasīju, vakar vakarā tik vēlu atsūtīja tajā laikā, kad es kotletes cepu, nevarēju lasīt vienkārši, un tur es skatos sākas deklarācija ar bruņošanos un aizsardzību un militārām jomām. It kā tā mums būtu prioritāra. Tad ministru prezidenta biedrs no kādas ministrijas?”
Ģ.Timrots: “Biedrs būs Artis Pabriks.”
A.Lembergs: “Nu, ja, aizsardzības ministrija. Iznāk, ka Latvijas tautai nav nekas svarīgāks kā bruņošanās un karot. Man īsti nav skaidrs kāpēc tādas prioritātes, ja. Savukārt ārlietu ministrs, kas ieņems amatu, nu, cik es zinu atsauksmes no diplomātiskām aprindām, tad par Pabriku ir labas atsaukses, ja. Vai Kristovskim pietiks tādas dipolmātiskās māks, iedzimtās, nu, par to vēl viņam būtu jāpierāda.”
K.Garklāva: “Nu, piemēram, tieslietu ministra amatu varētu ieņemt Aigars Štokenbergs. Viņš bijis gan ekonomikas, gan pašvaldību lietu ministrs, kandidējis arī uz veselības ministra un prezidenta amatiem. Kā Jūs vērtējat šobrīd viņa kandidatūru tieslietu ministra amatā?”
A.Lembergs: “Nu., cik es zinu, tad tur ir zināmas bažas, kas ir saistītas ar oligarhu ietekmi. Un tā kā, protams, es zinu, ka Zaļie zemnieki ir šo jautājumu apsprieduši, ir pauduši arī savas bažas, cik es zinu, un šodien, protams, arī šis jautājums tiks apspriests.”
Ģ.Timrots: “Tad Jūs varat iestāties pret Aigaru Štokenbergu šajā amatā?”
A.Lembergs: “Nu, redzēsim, es negribu steigties notikumiem priekšā, jo “Vienotība” ir nosaukusi savus ministru amatu kandidātus, bet tas nenozīmē, ka viņi visi tiek automātiski atbalstīti. Tā kā šodien divos valde, mēs arī tur piedalīsimies no “Latvijai un Ventspilij” pārstāvji.”
K.Garklāva: “Pirms dažām dienā šeit, mūsu studijā, Andris Šķēle izteicās, ka ļoti iespējams, ka jau pavisam drīz valdībā varētu būt arī “Saskaņas centrs”. Jūsuprāt, cik tas varētu būt reāli?”
A.Lembergs: “Nu, mēs redzam, ka “Vienotībā” ir ļoti skaidri spēki, saimnieciski politiskie spēki, arī oligarhu attiecīga ietekme. Vai šāds salikums “Vienotība” un “Saskaņa”, vai nu divatā vai kopā ar Zaļajiem zemniekiem, to man ir grūtu pateikt. Un mēs redzam, ka šo spēku aktīvs pārstāvis ir, tai skaitā, tas pats Aigars Štokenbergs. Bet mana pozīcija vienmēr ir bijusi tāda, ka ja jau iniciatīvu ir uzņēmies Dombrovskis, nu, tad viņam ir jāizvēlas – divas apvienības veido, vai veido tur trīs, “Visu Latvijai!” vai arī “Saskaņa”, vai kā viņš piedāvāja visas četras. Nu, tā ir viņa izvēle. Šobrīd viņa izvēle un “Vienotības” cik es saprotu ir palikusi uz divām. Vai tas būs ilgāk…”
Ģ.Timrots: “Kāpēc Štokenbergam būtu vajadzīgs “Saskaņas centrs”?”
A.Lembergs: “Nu, ja, nu, tur, tas ir interesants jautājums tāpēc, ka “Vienotība” uzrunāja “Visu Latvijai!” vēl 3.oktobrī, un pagāja 20 dienas, kad pēkšņi mainījās viedoklis. Štokenbergs šajā sarunā, 3.oktobrī bija klāt. Nu, līdz ar to atliek tikai minētas, kas ir tās straumes, vai tā ir Golfa straume siltā, vai ne, vai kāda cita aukstāka straume pie Āfrikas krastiem, kas nosaka šo te viedokļa maiņu.”
Ģ.Timrots: “Bet tad Jūsuprāt šīs nacionālās apvienības neņemšana koalīcijā varētu būt pirmais solis uz to, lai koalīcijā varētu iekļaut “Saskaņas centru”?”
A.Lembergs: “Nu, neapšaubāmi, neapšaubāmi!”
K.Garklāva: “Medijos ir izskanējis, ka nākamā gada budžeta konsolidācijā trešdaļa tiks sasniegta ar nodokļu palīdzību, bet divas trešdaļas samazinot izdevumus. Vai Jums šobrīd ir tā priekšnojauta ar ko varētu būt jārēķinās Latvijas iedzīvotājiem?”
A.Lembergs: “Nu, redzat šobrīd ir 1.novembris, un iet runa par to, ka, iespējams, ministru prezidenta amata kandidāts, ja nu tā lems prezidents būs Valdis Dombrovskis, bet diemžēl līdz šim brīdim pat koalīcijas partneriem, vecās koalīcijas partneriem, iespējams, jaunās koalīcijas partneriem nav ne mazākā priekšstata ko nozīmē tur par kādiem 250 miljoniem samazināt valsts budžeta izdevumus, un tā pat arī palielināt ieņēmumus par kādiem 150 miljoniem. Līdz ar to, to zina, nezinu, varbūt Repše to zina vai Dombrovskis to zina, vai varbūt kaut kādi ierēdņi, bet katrā gadījumā Latvijas politiskā vadība to nezina. Tas nav labi!”
Ģ.Timrots: “Tad finanšu ministrija gatavo šos iespējamos variantus pilnīgā slepenībā, un nevienam nav nekādas nojausmas ko viņi tur raksta?”
A.Lembergs: “Man pat teica tā, ka viņi atnes attiecīgus aprēķinus premjeram, un pat pie viņa neatstājot, bet tās ir tikai baumas, iespējams, ka atstāj. Bet katrā gadījumā Zaļie zemnieki nav redzējuši pat nevienu 0,01% no šiem te dokumentiem.”
K.Garklāva: “Vai Zaļajiem zemniekiem ir skaidrs, kuras varētu būt, piemēram, tās sarkanās līnijas, kuras tad nekādā gadījumā nedrīkstētu pārkāpt, un kurā brīdī varētu pateikt “Pietiek, tā mēs neuzskatām!”?”
A.Lembergs: “Nu, es negribētu visu Zaļo zemnieku vārdā runāt, tā kā, bet es uzskatu, ka ja ir solīts, ka neaiztiks pensijas, tad arī nedrīkst to darīt. Es domāju, ka arī, teiksim, samazinātās PVN likmes, kā mēs arī publiskajās debatēs arī esam solījuši, ka tās nedrīkts aiztikt, es arī domāju, ka to nedrīkstētu nekādā gadījumā darīt. Nu man liekas, saprotat, kamēr nav izvērsta, redzama tā saucamā konsolidācija, tikmēr mēs tā ar jums kafijas biezumos. Jums tur ir kafija vai nav? Man nav! Man pat tā nav kur zīlēt, jūs esat kompetentāki šai ziņā.”
Ģ.Timrots: “Bet arī šobrīd esošās koalīcijas ietvaros nav nekādas skaidrības par to kāds izskatīsies nākamā gada budžets, un kādi ir iespējamie varianti?”
A.Lembergs: “Pilnīgi nekāds, tas tiek turēts pilnīgā slepenībā, kaut gan valsts budžets attiecas uz visiem 2,3 miljoniem Latvijā dzīvojošiem cilvēkiem, un vēl uz tiek, kur attiecas kaut kādas partnerības lietas un tamlīdzīgi, tā kā diemžēl mēs nezinām!”
Ģ.Timrots: “Paldies, Jums par sarunu!”
K.Garklāva: “Atliek tikai kafijas biezumos…”
A.Lembergs: “Paldies!”

Publicēts lapā: 2.11.2010