Kalendārs

Par godīgākajiem politiķiem uzskata premjeru, Rīgas mēru un Lembergu (apollo.lv, 18.06.2010.)

Foto: Foto: Raitis Plauks / F64

Foto: Foto: Raitis Plauks / F64

Sabiedrībā visaugstāk novērtētās un tās skatījumā politiķiem visnepieciešamākās īpašības visvairāk piemīt Rīgas mēram Nilam Ušakovam («Saskaņas centrs»), valdības vadītājam Valdim Dombrovskim («Jaunais laiks», JL) un Ventspils mēram Aivaram Lembergam («Latvijai un Ventspilij»).
Par šādu iedzīvotāju viedokli liecina tīmekļa vietnē www.kandidatiuzdelnas.lv publiskotie rezultāti aptaujai, ko maijā pēc «Delnas» pasūtījuma veica pētījumu centrs «SKDS».
Kopumā aptaujā piedalījās 1019 respondenti no visiem Latvijas reģioniem, kas ir valsts pastāvīgie iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 74 gadiem.
Aptaujā iedzīvotājiem gan vispirms bija jānosauc, viņuprāt, trīs svarīgākās īpašības, kas varētu noteikt viņu izvēli nobalsot par kādu deputāta amata kandidātu. Šo atbilžu vidū dominēja godīgums, gudrība un spēja aizstāvēt tautas intereses.
Savukārt, lūgti nosaukt politiķus, kuriem, viņuprāt, jau piemīt šīs pašu formulētās būtiskākās īpašības, respondenti visbiežāk pie katras no pozitīvajām kvalitātēm norādīja pašreizējo Rīgas galvu Nilu Ušakovu, lai gan no viņa popularitātes ziņā visai maz atpaliek arī Dombrovskis, Lembergs un eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga.
Ceturtā daļa respondentu gan atzina, ka viņu izvirzītās īpašības patlaban nepiemīt nevienam politiķim.
Taču tikpat daudz – 25% – bija tādu cilvēku, kuri norādīja, ka viņu nosauktās kvalitātes atbilst Ušakovam. Nedaudz mazāka – 23% – piekrišana ir Ventspils mēram, bet premjers pieminēts 20% un eksprezidente – 19% atbilžu.
Turpretī visretāk nosauktās personas ir ekonomikas ministrs Artis Kampars (JL), Saeimas priekšsēdētājs Gundars Daudze (Zaļo un zemnieku savienība), «tēvzemiešu» Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Māris Grīnblats un bijusī Tautas partijas frakcijas vadītāja, kā arī Juridiskās komisijas priekšsēdētāja Vineta Muižniece.
Saskaņā ar aptaujas datiem respondenti, kuri kā deputāta kandidātam nepieciešamu īpašību bija minējuši raksturojumu «godīgs», visbiežāk pieminējuši Ušakovu (26%), bet Vīķe-Freiberga, Dombrovskis un Lembergs katrs pieminēts 21% gadījumu.
Savukārt tie respondenti, kuri par svarīgu īpašību atzinuši «spēju aizstāvēt tautas intereses», pēc Ušakova, kurš nosaukts teju 30% atbilžu, visbiežāk minējuši Lembergu (27,7%) un tikai tad Dombrovski (20,5%).
Kopumā izteikts līderis ir partijas «Saskaņa» pārstāvis Ušakovs, izņemot divus raksturojumus. Proti, respondenti, kuri par kandidātiem būtisku īpašību ir nosaukuši kompetenci, biežāk tomēr minējuši premjeru (32,5%). Savukārt pie raksturojuma «nav savtīgs» biežāk minēta eksprezidente (28,4%) un tad Dombrovskis (24,4%).

Publicēts lapā: 18.06.2010