Kalendārs

Lēmumu pieņemšana bez aprēķiniem ir kā maldīšanās mežā ar aizvērtām acīm (16.10.2009.)

Bilde: AFI / Nora Krevneva

Bilde: AFI / Nora Krevneva

Ja es būtu nonācis tādā situācijā, kādā atradās koalīcijas frakciju vadītāji šī gada jūlijā, kad viņi bija izvēles priekšā – parakstīt vai neparakstīt nodomu vēstuli ar Starptautisko Valūtas fondu, es nebūtu to parakstījis.

Vēstules pielikumā nebija nekādu aprēķinu, ko šādas saistības nozīmē Latvijas sabiedrībai, uzņēmējdarbībai, ražošanai utt. Ventspils pilsētas domē lēmumi, kas var radīt sociāli ekonomiskas sekas, nekad netiek pieņemti bez risku izvērtēšanas un prognozēm. Lēmumu pieņemšana bez detalizētiem aprēķiniem ir kā maldīšanās mežā ar aizvērtām acīm – iespēja uzskriet kokam ir praktiski simtprocentīga.

Jau pagājušā gada nogalē paudu viedokli, ka, pakļaujoties starptautisko aizdevēju prasībām, Latvija savā ziņā zaudēs savu neatkarību, nonākot SVF ierēdņu pakļautībā. Ja Eiropas komisāri ir publiskas amatpersonas, par kurām mēs zinām, kas viņi ir, tad par Starptautiskā Valūtas fonda ierēdņiem mēs nezinām absolūti neko. Savās prasībās Latvijai viņi uzstāj, lai mēs rīkojamies pretēji tam, ko māca elementāras ekonomikas teorijas, un tam, kādu nodokļu politiku krīzes laikā realizē Amerikas Savienotās Valstis vai “vecā” Eiropa. Piemēram, kad “General Motors” draudēja bankrots, ASV valdība pieņēma lēmumu par finanšu līdzekļu piešķiršanu, citiem vārdiem, atbalstīja uzņēmējdarbību. ASV mazina nodokļus savā valstī, tāpat rūpējas par to, lai nesamazinātos iekšējais patēriņš, bet mums – pieprasa paaugstināt nodokļus! Visu šo neloģisko darbību rezultātā strauji samazinās iekšējais patēriņš.

Tomēr esmu vienisprātis jautājumā par to, ka dotais vārds ir jātur, – ja valdība attiecībās ar starptautiskajiem aizdevējiem ir uzņēmusies saistības, tad tās ir jāpilda.

Publicēts lapā: 19.10.2009