Kalendārs

Žaņa Lipkes memoriāla pamatakmens ielikšana (14.10.2009.)

14.oktobrī Rīgā, Mazā Balasta dambī 8 (Ķīpsalā) svinīgi ir ieguldīts Žaņa Lipkes memoriāla ēkas pamatakmens.

Lai iemūžinātu pašaizliedzīgas un izcilas personības Žaņa (īstajā vārdā Jāņa) Lipkes piemiņu, kurš Otrā pasaules kara laikā kopā ar dzīvesbiedri Johannu Lipki no drošas nāves izglāba daudzus ebrejus, domubiedru grupai radās iecere uz Žaņa Lipkes pēcteču zemes, bijušā šķūņa vietā izveidot memoriālu.

Memoriāla celtne simboliski atgādinās melnu šķūni. Tā tēls ir raksturīgs Ķīpsalai – zvejnieku un jūrnieku darvots šķūnis, kas celts no strūgu kokiem, ar tam raksturīgu krāsu un smaržu. Muzeja veidols idejiski un vizuāli sasaucas ar Noasa šķirstu, kas ir dzīvības patvērums. Šķūņa iekšpuse ir ceļš pa labirintu un apslēptās bedres meklēšana, kuru varēs ieraudzīt no bēniņiem caur lūku ar paceltu vāku. Bēniņu telpa būs muzeja galvenā ekspozīciju zāle. Tieši virs bedres jumtā ir paredzēts ierīkot logu – “Dieva aci”, – kam ir simboliska nozīme; tā ir saistīta ar tiekšanos uz āru, ar cerību un ticību tikt izglābtiem.

Biedrības “Žaņa Lipkes memoriāla” dibinātāji ir Māris Gailis, Augusts Sukuts un Ārija Lipke, Žaņa Lipkes vedekla. Tehnisko projektu ir izstrādājis Zaigas Gailes birojs. Memoriāla ekspozīcijas autors ir Viktors Jansons. Mākslinieks – Kristaps Ģelzis.

„Izveidojot Memoriālu, mēs gribam atklāt sabiedrībai cilvēka personību, kas ir tik pat nozīmīga Latvijai kā citas, kuru vārds izskanējis tālu pasaulē – arhitekta Gunāra Birkerta, diriģenta Marisa Jansona, baletdejotāja Mihaila Barišņikova vai kinorežisora Sergeja Eizenšteina. Viņi ir mūsu garīguma un pašapziņas paudēji; viņi ir mūsu dvēsele un sirdsapziņa. Arī Žanis un Johanna Lipkes ir starp tiem, kuri patiesi pelnījuši saņemt mūsu tautas apbrīnu,  cieņu un mīlestību,” atzīst Viktors Jansons.

Tikai ar ziedotāju atsaucību iespējams realizēt šo ieceri, tāpēc biedrība ir ļoti pateicīga visiem ziedotājiem, tostarp visdāsnākajiem – Aivaram Lembergam, Valdim Lejniekam (SIA ACB), kā arī Latvijas Ebreju draudžu un kopienu padomei, SIA „Stabu 92”, AS „Aizkraukles Banka”, Jānim Zuzānam (SIA „Alfor”), Jurim Savickim (SIA „Itera”), Andrim Šķēlem, Leonīdam Čerņakam un citiem labdariem.

Sīkāka informācija: www.lipke.lv.Publicēts lapā: 14.10.2009