Kalendārs

Vienotais valsts NMP dienests ir nevajadzīga un sadomāta lieta (21.09.09)

Foto: AFI / Nora Krevneva

Foto: AFI / Nora Krevneva

Ventspils pilsētas domes Ekonomikas un budžeta komisijas sēdē jautājumā par Ventspils slimnīcas un Talsu slimnīcas apvienības veidošanu komisija secinājusi, ka pašlaik pilnīgi nepamatoti, izšķērdīgi un ar politisku mērķi valstī tiek veidots vienotais neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) dienests, kas ir sadomāta, nevajadzīga lieta.

Izveides mērķis ir piesaistīt neatliekamās palīdzības pacientus “politiski pareizām” slimnīcām”, piemēram, Kurzemē tāda ir Kuldīgas slimnīca. Kuldīgā veidot dispečerdienestu, būvēt ēkas, veikt kaut kādu titānisku apvienošanos, kas maksā deviņus miljonus latu Eiropas Savienības naudas – tas viss nav vajadzīgs. Tā ir klaja, nelietderīga dziļā krīzes situācijā Latvijas valsts un Eiropas Savienības budžeta līdzekļu izšķērdēšana. Dienestus saslēgt vienotā informācijas sistēmā var, neveidojot administratīvu centru. Skaidrs, ka pie reģionālajām slimnīcām būs reģionālie NMP dienesti, tas ir tikai normāli.

Tā politisku motīvu dēļ tika izveidotas VID reģionālās nodaļas. Mans viedoklis bija, ka tas ir nelietderīgi. Kuldīgā no nulles tika veidots reģionālais dienests – nebija ne cilvēku, ne materiāli tehniskās bāzes, visu to izveidoja un tagad nolikvidēja kā nevajadzīgu.

NMP dienestam jābūt ciešā saiknē ar bāzes medicīnas iestādi, kāda ir reģionālā slimnīca. Tā kā Kurzemē ir divas reģionālās slimnīcas – Liepājas un Ventspils, tad kopīgs NMP dienests būtu jāveido Ventspils un Talsu slimnīcai un pēc līdzīga principa NMP dienests varētu būtu kopīgs Liepājai un Saldum. Šie dienesti šobrīd ir pašvaldību pārziņā, un par pašvaldības mantu nedrīkst lemt pēc pašvaldības vadītāja politiskās piederības valdības elitē esošajai partijai, tā drīkstēja darīt PSRS laikos, bet tie ir pagājuši.

Publicēts lapā: 22.09.2009