Kalendārs

Pašreizējais veselības aizsardzības finansēšanas modelis ir miris (27.08.2009.)

Foto: AFI

Foto: AFI

Uzskatu, ka pašreizējais veselības aizsardzības finansēšanas modelis ir sevi izsmēlis un nav dzīvotspējīgs.

Šobrīd ir pilnīgi skaidrs, ka esošais veselības aizsardzības finansēšanas modelis nav dzīvotspējīgs, tas ir miris. Tad ir jāpāriet uz citu modeli. Iespējams, tas varētu būt tāmes modelis. Manuprāt, ļoti liela nauda pazūd neracionālā pārvaldē un farmācijas biznesā.

Valsts finansējums Ventspils slimnīcai samazināts par 63%, un līdzīga situācija ir arī citās slimnīcās. Tas ir absolūti nepietekami, lai slimnīca varētu sniegt kaut vai tikai un vienīgi neatliekamo palīdzību. Ventspils slimnīcai, notērējot savus uzkrājumus, samazinot izdevumus un štatus, oktobris ir tā robežšķirtne, kad, ja finansējums no valsts paliek tāds pats, slimnīca vairāk nevar pildīt savas funkcijas – nemaz un nekādas.

Mēs to jautājumu “pacēlām” Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) valdē. Šo jautājumu nevar skatīties tikai caur Veselības ministres atbildības prizmu vai Tautas partijas atbildības prizmu – tas skar visu Latviju, visus Latvijas iedzīvotājus un apmeklētājus. Nevar būt tāda situācija, ka kāds Latvijas iedzīvotājs vai apmeklētājs var nesaņemt neatliekamo palīdzību. Tādas situācijas nav pat kara laikā.

ZZS iesniegusi premjeram Valdim Domrovskim priekšlikumus par to, kā varētu optimizēt medicīnas finansēšanu. No tā brīža sākās aktīva diskusija starp premjeru, ministri un Tautas partiju par finansējumu veselības aizsardzībai. Pirmdien, 31.augustā, koalīcijas padomē šis jautājums tiks izvirzīts, jo beidzas termiņi, kādi bija noteikti, lai sagatavotu nepieciešamos priekšlikumus, kā šo finansu deficītu slimnīcām segt.

Slimnīcām ir jāstrādā un jāsniedz neatliekamā palīdzība – tam alternatīvas nav. Tas ir dzīvības un nāves jautājums. Valsts nevar izvēlēties cilvēka nāvi. Var no daudz kā cita atteikties – no teātriem, bibliotēkām, pat skolām. Taču, ja cilvēkam jāoperē, piemēram, aklā zarna, un operāciju neveic par velti, bet prasa maksāt, – tāda situācija nedrīkst būt, tas ir vairāk nekā saprotams. Ja šī valdība šo jautājumu nevar atrisināt, tad jānāk citai valdībai. Tajā pašā laikā atzinīgi vērtēju to, ka premjers Valdis Dombrovskis cenšas iedziļināties veselības aizsardzības finansējuma problēmās.

Pierakstīja Kārlis Lithens, LETA, 27.08.2009.

Publicēts lapā: 27.08.2009