Kalendārs

Lembergs kritizē valdības plānus par dzīvojamo platību nodokļa aprēķināšanas veidu (21.08.2009)

Foto: f64 / Inga Kundziņa

Foto: f64 / Inga Kundziņa

Ventspils, 21.aug., LETA. Ventspils mērs Aivars Lembergs kritiski vērtē Finanšu ministrijas priekšlikumu nekustamā īpašuma nodokli piemērot dzīvokļiem no 50 kvadrātmetru, bet mājām – no 100 kvadrātmetru platības.

Kā preses konferencē uzsvēra Lembergs, nosakot ar nodokli apliekamās platības, vajadzētu ņemt vērā cilvēku skaitu, kuri reģistrēti konkrētajā dzīvoklī vai mājā.

“Ja skatāmies no nodokļu administrēšanas viedokļa, tad ir saprotams, ka tā patiešām ir vienkāršāk,” Finanšu ministrijas ieceri komentēja Lembergs. “Tomēr tas nav īsti pareizi, jo vienam cilvēkam var būt pieci dzīvokļi. Katrā dzīvoklī būtu nodokļa atlaide 50 kvadrātmetriem, kopējā atlaide būtu 250 kvadrātmetriem. Savukārt vienai piecu cilvēku ģimenei, kas dzīvo vienā dzīvoklī, nodokļa atlaide būtu 50 kvadrātmetriem jeb, rēķinot uz vienu cilvēku, 10 kvadrātmetriem. Tātad, iznāk, ka bagātajam būs nodokļa atlaidums 250 kvadrātmetriem, bet trūcīgajam – tikai 10 kvadrātmetriem. Drīzāk vajadzētu būt otrādi vai vismaz vienādi.”

Lembergs minēja aplēses, ka nodokļa atlaidi varētu noteikt, piemēram, 25 kvadrātmetriem uz vienu ģimenes locekli, jo tas aptuveni ir vidējais dzīvojamās platības kvadrātmetru skaits uz vienu Latvijas iedzīvotāju. “Var diskutēt par kvadrātmetriem, taču jārēķina, ņemot vērā cilvēku skaitu,” uzsvēra Ventspils mērs.

Jau ziņots, ka nekustamā īpašuma nodokli varētu piemērot dzīvokļiem no 50 kvadrātmetru, bet mājām – no 100 kvadrātmetru platības, intervijā Latvijas Radio nesen sacīja premjers Valdis Dombrovskis (JL).

Šādu minimālo platību, par kuru nebūs jāmaksā nekustamā īpašuma nodoklis, paredz patlaban Finanšu ministrijas sagatavotais priekšlikums, informēja premjers.

Pašvaldībām tiks saglabāta iespēja piešķirt nodokļa atlaides līdz 90%, informēja Dombrovskis.

Kā skaidroja premjers, Finanšu ministrijā tika arī izskatīts variants, ka ar nekustama īpašuma nodokli neapliekamā minimālā platība tiek noteikta atkarībā no nekustamajā īpašumā reģistrēto iedzīvotāju skaita, bet Finanšu ministrija pēc padziļinātas analīzes atteicās no šīs ieceres.

Publicēts lapā: 21.08.2009