Kalendārs

LIAA preses konference par jaunas ražotnes “Bau-How” ienākšanu Ventspilī, 2009.gada 03.jūnijā

3.jūnijā Norvēģu kompānijas „Bau-How” AS vadība oficiāli paziņoja par kompānijas ienākšanu Latvijā. Izmantojot kompānijas izstrādāto un patentēto inovatīvu tehnoloģiju, Ventspilī turpmāk ražos moduļu konstrukcijas ēkām. Visa saražotā produkcija ir paredzēta eksportam. Šīs ir lielākais Latvijas investīciju un attīstības aģentūras piesaistītais investīciju projekts kopš 2004.gada. Kopējais „Bau-How” AS investīciju apjoms ir 65,5 miljoni eiro. Investors Latviju kā potenciālo ražotnes vietu pētīja vairākus gadus. 2007.gadā tika uzrunāta Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra, ar kuru cieši sadarbojoties, tika atrasts vispiemērotākais risinājums. Divu gadu laikā tika izskatītas vairākas potenciālās ražotnes atrašanās vietas, līdz par piemērotāko tika izvēlēta Ventspils Brīvostas teritorija.

Aivars Lembergs, Ventspils pilsētas mērs: „Tās ir, pirmkārt, jaunas darba vietas. Ne tikai pašā ražošanā, bet arī visā infrastruktūrā, kas to apkalpo, un tas ir, ja runājam par tādiem sīkumiem, ūdens, kanalizācija, tas ir kaut kāds serviss, transports, cilvēki nopelna naudu, līdz ar to viņi to tērē kultūrai, izglītībai, sportam, mazumtirdzniecībā. Vardu sakot, veidojas normālas dzīves cikls tautsaimniecības efekts. Šāda liela uzņēmuma ienākšana, kāds ir šis, tas, protams, ir stipri pārsniedzis Ventspils un Latvijas mērogus. Un ja šis projekts attīstās veiksmīgi, tad tas ir lielisks piemērs, pozitīvs piemērs jebkuram pasaules investoram par Latviju kā investīcijām pievilcīgu vietu.”

Kompānija „Bau-How” AS ir Norvēģijā reģistrēts uzņēmums ar pārstāvniecībām visās Skandināvijas valstīs un Vācijā. Tas ir attīstījis elastīgu, patentētu un izmaksu efektīgu moduļu konstrukciju būvniecības koncepciju un ar to saistīto ražošanas sistēmu. Izstrādātās industrializētās ražošanas tehnoloģijas ļauj radīt izmaksās efektīvas daudzstāvu ēkas atbilstoši vismodernākajiem tehnoloģiskiem standartiem un būtiski samazināt būvniecības laiku. „Bau-How” AS izveidotās moduļu sistēmas piedāvā brīvību ēku dizaina izvēlē, jo standartizēts ir tikai būvniecības process, nevis piedāvātās moduļu konstrukcijas. Ražošanu Ventspilī plānots uzsākt 2009.gada rudenī patreiz iznomātās telpās, kur uzņēmums investēs 5,5 miljonus eiro. Projekta sākuma stadijā ražotnē tiks nodarbināti 150 cilvēku, bet plānots, ka īstenojot visu kopējo projektu, tiks izveidotas vismaz 1000 darba vietas. Ražošanas apjoms sākotnējā stadijā ir plānots 60 000 kvadrātmetru gadā, bet pēc pilna projekta īstenošanas saražoto moduļu kvadratūras apjoms sasniegs 600 000 kvadrātmetru gadā.

Ulfs Ābergs, „Bau-How” AS valdes priekšsēdētājs: „Ja runājam par kritērijiem, mums bija vajadzīga piekļuve ļoti labai brīvostai. Ventspilī ir viena no labākajām ostām Baltijas reģionā. Ļoti svarīga lieta bija arī platība fabrikai. Tie ir 20 hektāru. Tādu nav vienkārši atrast. Šī ir iespēja arī radīt darba vietas līdz pat 1000 cilvēkiem. Sākot šādu biznesu, svarīga ir sadarbība arī ar pašvaldību. Un šajā gadījumā man jāatzīst, ka bija interesanti sadarboties ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru, Ventspils Brīvostu un arī pašvaldību. Tas pārsniedza mūsu ieceres. Lielākais ieguvums ir piekļuves vieta, kur mēs varam celt fabriku. Tas ir pats svarīgākais. Mēs iepazināmies ar situāciju Ventspilī un redzējām, ka šeit ir cilvēki, kurus var nodarbināt, ceļot savu rūpnīcu. Infrastruktūra no Rīgas līdz Ventspilij nav tik veiksmīga, bet tā kā mums nāk kravas pa ūdeni, tad tas ir svarīgāk.”

Pirmā rūpnīca būs ar platību 50 000 kvadrātmetru. Nākamā jau ar 120 000 kvadrātmetru lielu platību. Āberga kungs akcentē to, ka Latvija vairs nav lēto izmaksu zeme. Šeit ražošanai jābūt ar lielu pievienoto vērtību. Āberga kungs ir arī ticies ar šejienes jauniešiem un tie ir labi izglītoti, mērķtiecīgi un vēlas sadarboties.

Aivars Lembergs: „Par šo konkrēto gadījumu runājot, tur nav nekādu šķēršļu, infrastruktūra izbūvēta, ēka ir, pievadceļi ir, komunikācijas visas ir, jauns tilts ir blakus. Projekta tālāka attīstība būtu četrreiz lielāka nekā sākotnēji un varēs strādāt kopā 1000 cilvēku. Nu tas, protams, ir atkarīgs no tā, cik veiksmīgi būs noieta tirgi šīm ēku būvēm, kombinātu ēkām no pirmā etapa. Un tas jau ir atkarīgs no tirgus, jo mērķis jau ir saražot un pārdot, nevis vienkārši saražot. Bet tas nav no pašvaldības, ne no brīvostas atkarīgs. Mēs visu esam izdarījuši, lai šis projekts būtu veiksmīgs. Ja tas būs veiksmīgs, tas būs perfekts piemērs visiem investoriem attiecībā pret Latviju.”

Avots: LTV-7, “Dzīvei pa vidu”, 06.06.2009.

Publicēts lapā: 4.06.2009