Kalendārs

Valsts atzīst, ka izvirzījusi nepatiesu apsūdzību (NRA, 16.03.2009.)

Ar kļūdu atzīšanu no valsts turpinās tā dēvētā operācijas Kurmis lieta, kuras ietvaros Ģenerālprokuratūras Īpaši pilnvaroto prokuroru nodaļa uzrādīja nepatiesu apsūdzību Drošības policijas Pirmās pārvaldes vadītājam apakšpulkvedim Arnim Indriksonam. Tieslietu ministrija atzinusi valsts atbildību un izmaksājusi 800 latu simbolisku kompensāciju.

“Svarīgākais ir tas, ka valsts atzinusi savu atbildību par to, ka Ģenerālprokuratūra man valsts vārdā uzrāda absolūti melīgu un uz viena cilvēka vārdiem balstītu apsūdzību, kaut gan visi lietā esošie liecinieki un pierādījumi runāja pretējo. Man inkriminēja 30 latu kukuļņemšanu un dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, bet tiesa visās instancēs mani pilnībā attaisnoja,” apakšpulkvedis A. Indriksons demonstrēja sprieduma rezolutīvo daļu.

Ar kompensācijas niecīgo apmēru A. Indriksons nav apmierināts (tā ir tikai maza daļa no izmaksām, kas radušās aizstāvoties), taču apzinās, ka valsts pašlaik darbojas taupības režīmā un vairāk prasīt no valsts budžeta arī nav iespējams. “Patiesībā šo 800 latu kompensāciju vajadzētu izmaksāt ne jau Tieslietu ministrijai no valsts budžeta, bet gan vajadzētu atvilkt ģenerālprokuroram Jānim Maizītim no algas. Viņš pats personīgi pārraudzīja kriminālprocesu un ir tieši atbildīgs par šīs apsūdzības safabricēšanu, līdz ar to par nodarīto kaitējumu valsts interesēm un privātpersonām,” – tā A. Indriksons. Sakarā ar vispārējo policijas spēku samazināšanu atgriezties iekšlietu darbā viņam nav iespējams, kaut arī līdz izdienas stāža sasniegšanai palicis vien pusotrs gads.

Būtisks apstāklis operācijas Kurmis lietā ir tāds, ka no viltus liecinieka Jāzepa Meikšāna un prokuratūras darbībām ir vēl otrs cietušais – Ventspils mērs Aivars Lembergs, kuru arī J. Meikšāns apmeloja. Jau vairākkārt rakstīts, ka J. Meikšāns prokuratūrā apmelojis A. Indriksonu, ka tas it kā esot A. Lemberga uzdevumā izspiegojis gan tā dēvētos Ventspils opozicionārus – to skaitā Oļegu Stepanovu, Olafu Berķi, Genādiju Ševcovu un citus, gan pie opozicionāriem nepiederošus uzņēmējus, piemēram, SIA LSF Holdings ģenerālmenedžeri Edgaru Jansonu. Tiesā atklājās, ka šī sazvērestība tapusi vienīgi J. Meikšāna iztēlē. Tāpēc šobrīd atbildība draud jau pašam J. Meikšānam, kura darbības varētu atbilst pat vairākiem Krimināllikuma pantiem.

Līdz ar to sāk piepildīties Neatkarīgās iepriekš izteiktā prognoze – tikai pēc tam, kad operācijas Kurmis lieta izies cauri visām trijām tiesu instancēm, tā sāksies pa īstam, tikai šoreiz jau citā virzienā.

Raksts pārpublicēts no laikraksta „Neatkarīgā Rīta avīze” 2009.gada 16.marta numura

Autors: Imants LIEPIŅŠ, speciāli Neatkarīgajai

Publicēts lapā: 16.03.2009