Kalendārs

Izdruku krimināllietā visi dokumenti nemaz nav slepeni (NRA, 03.09.2007.)

Lai gan valsts institūcijas iepriekš apgalvoja, ka krimināllieta, kurā bijušais Drošības policijas (DP) darbinieks Arnis Indriksons tiek vainots valsts noslēpuma izpaušanā, ir “klasificēta”, Ģenerālprokuratūra (ĢP) skaidro, ka lēmums par šīs krimināllietas nodošanu tiesai nav slepens. Lēmumu par bijušā DP virsnieka A. Indriksona krimināllietas nodošanu tiesai ziņu aģentūra LETA publiskoja pagājušajā piektdienā. A. Indriksona advokāts Dmitrijs Skačkovs uzreiz pauda sašutumu, ka presē nonākušas valsts noslēpumu saturošas ziņas. Piemēram, noplūdinātajā dokumentā bija minēts kādas operatīvās lietas kodētais nosaukums – Kurmis. D. Skačkovs notikušajā vainoja valsts iestādes.

Neatkarīgā lūdza ĢP preses sekretāram Andrejam Vaskam paskaidrot, vai prokuratūras lēmums par DP darbinieka krimināllietas nodošanu tiesai ir publisks. A. Vasks atbildēja: “Kriminālprocesa likums paredz, ka lēmums par lietas nodošanu tiesai izsniedzams arī cietušajai un apsūdzētajai pusei. Likums neparedz ierobežojumus šo dokumentu publiskot.”

Lūgts precizēt, vai ĢP patiesi ir konstatējusi, ka A. Indriksons darbojies Ventspils mēra Aivara Lemberga interesēs, A. Vasks teica, ka “Ģenerālprokuratūra par lietu komentārus nesniedz”.

Lai tiktu skaidrībā, vai patiesi publiskā apritē nav nonākusi ar DP darbinieka krimināllietu saistīta slepena informācija, Neatkarīgā vērsās arī pie DP priekšnieka Jāņa Reinika. Viņa palīdze Kristīne Apse-Krūmiņa skaidroja, ka šie jautājumi uzdodami ĢP. Viņa atzina, ka DP rīcībā nav visas informācijas saistībā ar šo krimināllietu, pat lēmuma par lietas nodošanu tiesai. K. Apse-Krūmiņa nevarēja atbildēt, vai patiesi konstatēts, ka A. Indriksons strādājis A. Lemberga interesēs, vien norādīja, ka “izmeklēšanu veica prokuratūra”.

Prokuratūra izdara pieņēmumus

Jau iepriekš DP amatpersonas Neatkarīgajai atzina, ka telefona zvanu izdrukas (tas ir, tie materiāli, kuru nodošana citām personām inkriminēta A. Indriksonam) nav bijušas valsts noslēpums. Tāpat DP atzina, ka ir sadarbojusies ar apsardzes dienestu Venta, lai novērstu dīzeļdegvielas zādzības no cauruļvada.

Jāatgādina, ka A. Indriksons tiek vainots par to, ka nodevis zvanu izdrukas bijušajam premjera Einara Repšes padomniekam Jāzepam Meikšānam, kurš strādāja arī apsardzes dienestā Venta par šīs firmas analītiskās daļas vadītāju. Tas prokuratūrai kārtējo reizi ļāvis izdarīt pieņēmumu, ka informācija vākta A. Lemberga interesēs. Pats A. Lembergs apgalvo, ka J. Meikšānu nepazīst un ar DP darbiniekiem viņam nekādu darīšanu nav bijis. Par viņa vārda piesaukšanu šajā lietā A. Lembergs izsakās ironiski – kā par prokuratūras kārtējo propagandas triku.

Kura aģents?

Advokāts D. Skačkovs uzskata, ka krimināllieta pret A. Indriksonu ir ierosināta politisku motīvu dēļ un viņa aizstāvamais nav vainīgs. D. Skačkovs arī norādīja uz dažām pikantām detaļām, kas izriet no apsūdzības. Piemēram, no apsūdzības izriet, ka apsardzes dienests Venta vācis informāciju par saviem īpašniekiem un pie premjera E. Repšes strādājis A. Lemberga aģents J. Meikšāns.

Neatkarīgā no E. Repšes vēlējās uzzināt, vai viņam ir bijusi nojauta, ka viņa padomnieks J. Meikšāns strādā A. Lemberga interesēs. Diemžēl E. Repše uz telefona zvanu un nosūtīto īsziņu neatbildēja.

Kādreizējais premjera E. Repšes biroja vadītājs, vēlākais Sorosa fonds Latvija izpilddirektora vietnieks Pēteris Viņķelis nepieļāva iespēju, ka J. Meikšāns būtu bijis A. Lemberga aģents. “Nē, nevar būt!” viņš izsaucās.

Partijas Jaunais laiks Saeimas deputāte, bijusī Iekšlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Linda Mūrniece, vaicāta, vai viņai nebija nojautas, ka J. Meikšāns strādā A. Lemberga interesēs, teica: “Man nav viedokļa šajā jautājumā, jo tolaik ar premjera biroju man bija maz darīšanu.”

Iekrīt savos slazdos

Piektdien šajā lietā parādījās vēl kāds negaidīts pavērsiens – laikraksts Dienas Bizness savā mājaslapā publiskoja J. Meikšāna slepenās sarunas ar kriminālpolicijas darbiniekiem. Visticamāk, šīs sarunas ierakstījis pats J. Meikšāns.

Ierakstā dzirdams, ka J. Meikšāns policistiem pieprasa informāciju par zādzībām no dīzeļdegvielas cauruļvada un pārmet, ka nav nodibināta pietiekama sadarbība un policisti pārāk maz strādā šajā virzienā. Premjera padomnieks nepārtraukti uzsver savas lielās iespējas un paziņu loku drošības struktūrās, tostarp arī DP, neslēpj tehniskās iespējas, piemēram, uzlikt kādai personai noklausīšanos u. tml.

Šo sarunu noplūdināšanai varētu būt divi mērķi: pirmkārt, parādīt, ka J. Meikšāns ir izmantojis savu ietekmi un regulāri pieprasījis informāciju no dažādām drošības struktūrām (tostarp no DP darbinieka A. Indriksona); otrkārt, parādīt, ka J. Meikšāns visas savas sarunas regulāri ierakstīja.

Raksts pārpublicēts no laikraksta „Neatkarīgā Rīta avīze” 2007.gada 03.septembra numura

Autors: Ritums ROZENBERGS, Uldis DREIBLATS, speciāli Neatkarīgajai

Publicēts lapā: 3.09.2007