Kalendārs

Atkal noplūst slepens dokuments (NRA, 01.09.2007.)

Pēc Neatkarīgās 29. augusta publikācijas Informācijas noplūdes lietā uzpeld Repšes padomnieka vārds presē ir noplūdināts kāds pirmstiesas izmeklēšanas dokuments, kas satur slepenu informāciju.

Dokuments, kas ar papildu komentāriem vakar no rīta tika atreferēts ziņu aģentūrā LETA, apliecina, ka Neatkarīgajā publicētā informācija ir bijusi pareiza. Proti, par telefona numuru izdruku nodošanu bijušā premjera Einara Repšes padomniekam Jāzepam Meikšānam tiek apsūdzēts kāds Drošības policijas (DP) darbinieks un šī lieta “daļēji” tiek saistīta ar Ventspils amatpersonu lietu tāpēc, ka J. Meikšāns strādājis par analītiskās daļas vadītāju apsardzes dienestā Venta. Šī firma vēl nesen apsargāja a/s LatRosTrans piederošo dīzeļdegvielas cauruļvadu, bet šobrīd ir likvidācijas stadijā.

Balstoties uz dokumentu, LETA šos faktus papildina ar vairākām citām svarīgām detaļām. Apsūdzētais ir kādreizējais DP 1. Galvenās pārvaldes priekšnieka vietnieks un 2. biroja priekšnieks Arnis Indriksons.

Izdruku informācija ierakstīta kompaktdiskos un to nodošana J. Meikšānam notikusi septiņas reizes, sākot no 2004. gada maija. 2005. gada aprīlī , kad J. Meikšāns pametis darbu Ventā, A. Indriksons zvanu izdrukas nodevis citam šīs firmas darbiniekam – Valdim Bekešam. Lai iegūtu likumīgu pamatu izdruku iegūšanai, A. Indriksons veicis fiktīvas tikšanās ar aģentiem operatīvās pārbaudes lietā Kurmis.

Par izdrukām A. Indriksons no J. Meikšāna prasījis naudu – 30 līdz 40 latus par izdruku. A. Indriksons inkriminētajos noziegumos sevi par vainīgu neatzīst.

LETA rīcībā esošajā dokumentā, respektīvi, lēmumā par krimināllietas nodošanu tiesai norādīts, ka cietušie šajā lietā ir gan Ventspils mēra Aivara Lemberga nedraugi (miljonāri Olafs Berķis, Igors Skoks, Genādijs Ševcovs, Oļegs Stepanovs, Valentīns Kokalis, advokāti Mārtiņš Kvēps un viņa priekšnieks Arnis Nīcgalis), gan sabiedrotie (uzņēmēji Mamerts Vaivads un Edgars Jansons).

Pavisam dīvains šis cietušo saraksts izskatās, izpētot SIA Apsardzes dienests “Venta” īpašnieku sarakstu. Atbilstīgi Lursoft datiem, 60 procenti šīs kompānijas kapitāla daļu piederēja ilgus gadus O. Berķa vadītajai a/s Ventbunkers, 19 procenti – Ventbunkers kontrolētajai Ventrans Rīga, bet 20 procenti – miljonāriem M. Vaivadam, V. Kokalim un Uldim Pumpuram piederošajai SIA Puses.

Liecinieku kompānija

Savukārt liecinieku statusā šajā lietā figurējot ne tikai J. Meikšāns un V. Bekešs, bet arī Venta bijušais vadītājs Aivars Valcis, DP priekšnieks Jānis Reiniks, miljonārs Jānis Blažēvičs, Ventspils nafta valdes priekšsēdētāja Olga Pētersone un citi – pavisam 35 personas.

Liecinieka statuss šajā lietā ir noteikts arī Ventspils mēram Aivaram Lembergam, kurš jau iepriekš Neatkarīgajai teica, ka viņam ar DP darbiniekiem nav bijušas nekādas darīšanas un viņš pat nav pratināts saistībā ar kādu no DP. Tāpat viņš nepazīst J. Meikšānu, bet no Ventas vadītājiem kontaktējies tikai ar A. Valci. Savukārt uz jautājumu, kāpēc viņa vārds minēts pret DP darbinieku vērstās krimināllietas sakarā, A. Lembergs skaidroja, ka bez viņa vārda pieminēšanas “ziņu nevar pārdot”, t.i., nesanāk pietiekami skaļš skandāls.

Interesanti pavērsieni

A. Indriksona advokāts Dmitrijs Skačkovs Neatkarīgajai pauda pārliecību, ka informāciju par prokuratūras lēmumu noplūdinājusi kāda no valsts institūcijām, jo nedz viņš, nedz viņa klients to nav darījis un nav arī ieinteresēts to darīt. “Esam vērsušies ar iesniegumu pie ģenerālprokurora Jāņa Maizīša par kriminālprocesa uzsākšanu. Valsts institūcijā strādājošas personas, iespējams, ir izpaudušas izmeklēšanas noslēpumu un valsts noslēpumu. Piemēram, publikācijā ir minēts operatīvās pārbaudes lietas kodētais nosaukums. Lai Maizīša kungs tiek skaidrībā, kas notiek viņa mājās. Esmu pārliecināts, ka viņš to var izdarīt.”

Runājot par pašu pret A. Indriksonu ierosināto krimināllietu, D. Skačkovs teica, ka tā ir politiski motivēta. “Bet mani neinteresē politiskās spēlītes. Mani interesē, lai nevainīgu cilvēku nesauktu pie kriminālatbildības. Maigi izsakoties, juridiski šai lietā pierādījumi nav pietiekami.” D. Skačkovs atzina, ka prokuratūras dokumentu LETA atreferējusi ļoti tuvu tekstam. Tātad šajā dokumentā tiešām ir apgalvots, ka A. Indriksons ir vācis informāciju A. Lembergam. “Tas gan neatbilst patiesībai un ir absurds, jo piemēram, tur ir rakstīts, ka informācija vākta A. Lemberga interesēs, bet nav norādīts, kādas ir šīs intereses,” skaidroja advokāts.

D. Skačkovs minēja arī uz citām dīvainībām šajā apsūdzībā. Piemēram, saskaņā ar celto apsūdzību, iznāk, ka pie premjera Eināra Repšes strādājis A. Lemberga aģents J. Meikšāns. Tāpat saskaņā ar celto apsūdzību iznāk, ka apsardzes dienests Venta vācis informāciju par saviem īpašniekiem. “Tie ir ļoti interesanti pavērsieni, kas stāv tālu no reāliem faktiem,” teica D. Skačkovs.

Raksts pārpublicēts no laikraksta „Neatkarīgā Rīta avīze” 2007.gada 1.septembra numura

Autors: Ritums ROZENBERGS, Uldis DREIBLATS, speciāli Neatkarīgajai

Publicēts lapā: 1.09.2007