Kalendārs

Aivara Lemberga dāvinājums Ventspils muzejam

Ventspils muzejs saņēma pirmo dāvinājumu 2006. gadā – Ventspils pilsētas domes priekšsēdētājs Aivars Lembergs pasniedza muzejam divas monētu kolekcijas.

Monētu kolekcijas (Livonijas laika monētas un 19. gs. beigu – 20.gs. sākuma sudraba depozīts) tiks eksponētas ekspresizstādē Livonijas ordeņa pils Komtura istabā.

Livonijas laika monētu kolekcijas sastāvā ir 122 vara, bilona (sudraba un vara sakausējuma) un sudraba monētas. To lielākā daļa attiecināma uz t.s. Livonijas posmu (13. – 16. gs. vidus). Monētas kaltas mūsdienu Latvijas un Igaunijas teritorijā – Tallinā, Tartu un Rīgā. Atsevišķas monētas datējamas ar 17. gs. un ir kaltas Polijā. Visas monētas ir sīknauda – feniņi, ārtigi un šiliņi, un tās kā maksāšanas līdzeklis bijušas apgrozībā Kurzemē.

Kolekcija ir daļa no plašāka vākuma, kas veidojies Rīgā 20. gs. pirmajā pusē un tika piedāvāts pārdošanā 2005. gadā.

Savukārt 19. gs. beigu 20.gs. sākuma sudraba depozīta sastāvā ir 516 sudraba monētas (2,05 kg), kas kaltas Krievijā un Vācijā 19. gs. otrajā pusē – 20.gs. sākumā.

Spriežot pēc jaunākajām monētām, depozīts ir noguldīts ap 1917. – 1919. gadu. Tas atspoguļo Pirmā pasaules kara radītos satricinājumus saimnieciskajā dzīvē, kad, zūdot uzticībai papīra naudai, tika uzkrātas sudraba un zelta monētas.

Pēc dāvinājuma prezentācijas pasākuma dalībnieki un visi interesenti tika aicināti muzeja iekšpagalmā, lai novērtētu un līdzdarbotos Ventspils muzeja viduslaiku deju un rotaļu projekta Pils skrien sunīšus prezentācijā. Projektu ar Ventspils pilsētas atbalstu realizē Ventspils muzejs, horeogrāfijas ansamblis Konfetti un muzikāli atbalsta Ventspils mūzikas vidusskolas senās mūzikas ansamblis (mākslinieciskais vadītājs Jānis Treilībs).

Pārpublicēts no www.ventspils.lv

Publicēts lapā: 20.01.2006