Kalendārs

Ventspils muzejam – unikāls dāvinājums

screen-shot-2009-11-10-at-234923Ventspils pilsētas domes priekšsēdētājs A. Lemberga kungs  nolēmis pasniegt dāvinājumu Ventspils muzejam – Kurzemes un Zemgales hercogistes 16. – 18. gs. monētu kolekciju.

Ventspils muzejs īsu brīdi pirms Ziemassvētkiem, 17. decembrī, cer saņemt brīnišķīgu dāvanu – Kurzemes un Zemgales hercogistes 16. – 18. gs. monētu kolekciju, ko numismātikas speciālisti atzīst par pilnīgāko Latvijā un vienīgo vērā ņemamo šāda veida kolekciju Eiropā.

Ventspils pilsētas domes priekšsēdētājs Aivars Lembergs par Kurzemes un Zemgales hercogistes 16. – 18. gs. monētu kolekcijas dāvināšanu Ventspils muzejam izšķīries tāpēc, ka muzeja rīcībā nav bijuši līdzekļi, lai šo unikālo kolekciju iegādātos. Tā kā Ventspils muzejs veic Ventspils novada vēstures, tai skaitā Kurzemes un Zemgales hercogistes perioda, izpēti, iegādātā monētu kolekcija būtiski papildinās muzeja krājumu.

Ja šī kolekcija netiktu iegādāta, iespējams, tās līdzšinējais īpašnieks to būtu izpārdevis pa daļām, kā rezultātā ne tikai Ventspils, bet arī Latvijas un Eiropas vēsture būtu zaudējusi šo Latvijā pilnīgāko un vienīgo vērā ņemamo šāda veida kolekciju Eiropā.

Kolekcijā ietilpst 187 vara, sudraba un zelta monētas, kas kaltas hercogistē 16. – 18. gs. un kolekcijā pārstāvētas visu to Kurzemes un Zemgales hercogu monētas, kuri kaluši paši savu naudu, kas arī tolaik bija apliecinājums valstiskajai suverenitātei.

Kurzemes un Zemgales hercogistē kaltās monētas pamatoti uzlūkojamas par retām un pat ļoti retām, jo tās tika kaltas nelielā daudzumā, vairāki hercogi savas monētas nekala vispār. Hercogistē pamatā cirkulēja kaimiņvalstīs (Polijā, Zviedrijā, vācu zemēs u.c.) kaltās monētas – gan lielākas vērtības nauda (dālderi), gan arī sīknauda (šiliņi un graši). Līdz ar to, šī kolekcija ir lieliska ilustrācija Kurzemes un Zemgales hercogistei kā savdabīgam fenomenam Latvijas vēsturē 16. – 18. gs.

Kolekcija ir sistemātisks vākums, ko 1981. gadā sācis veidot viens no pazīstamākajiem Latvijas kolekcionāriem numismātiem G. Gerbaševskis, kurš ir Kurzemes un Zemgales hercogistes monētām veltītā numismātikas kataloga (Kruggel E. & Gerbaševskis G. Die Munzen des Herzogtums Kurland – Riga, 2000) autors.

Pamatā kolekcija veidota Latvijā, kā arī būtiski papildināta ar Vācijā un Polijas izsolēs pirktajām monētām. Personīgu motīvu dēļ kolekcija tika piedāvāta pārdošanā 2004. gada augustā, Ventspils muzejam piešķirot pirmpirkuma tiesības. Kolekcijas sākotnēji noteiktā cena – 63 520 eiro.

Nosacīti līdzīgas kolekcijas pēdējo 130 gadu laikā pārdotas tikai trīs (!) reizes – 1874. g. (92 monētas), 1920. g. – (83 monētas) un 1937. gadā Sagfērenes izsolē Dānijā tika pārdota 160 monētu liela kolekcija.

Ventspils muzejā šobrīd ir atsevišķas galvenokārt arheoloģiskajos izrakumos atrastas hercogistes monētas, turklāt tikai dažas no tām atbilst numismātikas kolekciju standartiem.

Kurzemes un Zemgales hercogistes laika monētu kolekciju iecerēts ar laiku izvietot topošajā Ventspils muzeja 2. stāva pastāvīgajā ekspozīcijā, bet pēc dāvinājuma oficiālās saņemšanas līdz janvāra vidum muzeja apmeklētājiem to būs iespējams aplūkot muzeja izstāžu zālē.

Monētu kolekciju Ventspils muzejam dāvina Ventspils domes priekšsēdētājs Aivars Lembergs. Dāvinājuma līguma oficiāla parakstīšana notiks piektdien, 17. decembrī, plkst. 14:00 Livonijas ordeņa pils iekšpagalmā, kur klātesošajiem būs iespēja apskatīt kolekciju un baudīt krūzīti karstvīna. Mediji tiek laipni aicināti dokumentēt šo brīdi.

Pārpublicēts no www.ventspils.lv

Publicēts lapā: 17.12.2004